Zobrazených 1–24 z 20516 výsledkov

Čtyři západy slunce – Mika Waltari

10.22 
V novele Čtyři západy slunce Waltari píše o podivuhodném létě, kdy jeho slavný román vznikal. Nosným motivem je Waltariho časté téma: kontrast mezi bezpečnou, leč úmornou každodenností a opojným, ale pomíjivým světem snu. Hrdina (autorovo alter ego) se stylizuje do postavy hřebíkáře, muže, který zbohatl a vede spokojený a pohodlný život - ale často si připadá, jako by se octl na dně studny a neviděl slunce ani hvězdy. Vypraví se proto do města svého mládí. Chce si koupit obraz třínohého muže, ale potká dávnou přítelkyni a zamiluje se do ní. Příběh se pak odehrává na venkově během letních prázdnin. Autor přes den píše, nucen k tomu dotěrnými Egypťany, večer sní, píše dopisy své přítelkyni a v magické finské jezerní krajině prožívá mámivé příhody na pomezí snu a skutečnosti, způsobené částečně omamnými látkami. Léto končí, láska pomíjí (i to je častý motiv finské literatury) a hrdina se pokorně vrací do náruče domova. Čtyři západy slunce jsou dojímavým příběhem o nepokojném lidském srdci, o jeho ztrácení a nacházení, ale zaujmou i Waltariho jemným humorem.

A csodálatos kenyérszaporítás

15.27 
Soha nem tudjuk felmérni semminek sem a valódi súlyát, itt a Hold alatti világban. Sem a pehelykönnyűeket, sem a mázsás súlyúakat; mint ahogy állítólag egy szuperszonikus vadászrepülőgép fordulása közben a gravitáció is először megszűnik, csak hogy a következő pillanatban szinte ... Folytatás ›› kiszakítsa a pilótát az ülésből, több mázsás súly nyomása alá helyezve testét. A boldog feltámadás nélkül az egésznek semmi értelme nincsen; vagyis a politikát megúszni nem lehet. Először is vannak játékszabályok. Az Ég a magasba emelkedik, a Föld a mélybe hanyatlik; ilymód, ha a p'nevű hexagramban, A megrekedésben fölül van az Ég és alul a Föld, akkor Ég és Föld széjjelszakad, az egyoldalú intellektualizmus jegyében. T'aiban viszont, A kiterjedettségben alul van az Ég és fölül a Föld - fölszáll a mélyből az Ég, és leereszkedik belé a Föld. Áthatják egymást, összefonódnak. - Az ecsetvonásoknak egymásba kell kulcsolódniuk - mondta Gasquet-nak Cézanne, a festő egy sétán -, érti-e? Így! - és imára kulcsolta a két kezét. Ez a hübrisz kiigazításának a kezdete, amely a hexagramsor irányultságát már ki is jelöli, ez a fölül levők alászállásának első megmutatkozása. Az én egyházam az emberiség úgy, ahogy van, és személyválogatás nélkül valamennyi vallás (az ateistákkal együtt), és persze az állatok és növények is, mert kiterjesztettem rájuk is a dolgot. A Kossuth-díjas író, műfordító, festő és filozófus új könyve napjaink egyik legnagyobb szabású írói vállalkozása. Szellemi magaslataival, téma- és motívumgazdagságával, gondolati-művészi színvonalával méltó folytatása az Ötvenhatos regénynek (2005). Naplószerű időjátékok bibliai és lelki tájakról, az ecsetvonások esztétikájáról, Jézusról, a kínai, keleti filozófiáról, Gyimesről, Dunáról, az elmúlt évtized természetvédő politikájáról, tüntetésekről - a velünk történtekről. És az öregedésről, betegségről, vallásról. A(z) A csodálatos kenyérszaporítás (Könyv) szerzője Karátson Gábor.

Priznanie – Dana Hlavatá

10.36 
Vzťah dvoch nevlastných sestier, dospievajúcej školáčky Vierky a dvadsaťročnej kozmetičky Simony nikdy nebol ideálny. Skomplikuje sa ešte väčšmi, keď ich matka odchádza do Švajčiarska, aby sa mohla ako sociálna sestra starať o starých ľudí. Simona sa zamiluje do rozvedeného Dávida, ktorý, ako sa zdá, má šialenú bývalú ženu a neznesiteľne žiarlivú dcéru Lindu. Za každú cenu sa jedna i druhá snažia prekaziť vzťah Dávida a Simony. Aj za cenu, že by sa dopustili ťažkého zločinu. Kto je nakoniec obeťou a kto sa zamotá do paragrafov vzťahov? Dana Hlavatá (1957, Bratislava) vyštudovala FiFUK – odbor televízna žurnalistika. Napísala desiatky rozhlasových hier a dramatických pásiem, televíznych scenárov, rozprávok, stovky kriminálnych i životných príbehov, fejtónov, poviedok. Vydala niekoľko kníh. Venuje sa aj výtvarnej tvorbe. Získala literárne ocenenia doma aj v zahraničí. Pracuje v Slovenskej televízii ako dramaturgička. Je matkou dvoch synov, vďaka ktorým sa pozerá na svet cez prizmu humoru.

Podvodníčka – Kristína Ježovičová

8.46 
Dve navlas rovnaké ženy sa náhodne stretnú na berlínskom letisku. Pochádzajú z úplne iných pomerov. Jedna z nich si zúfalo potrebuje vymeniť život. Dokáže klamstvo priniesť skutočné šťastie? Kto bude víťaz a kto porazený? Kristína Ježovičová (1984) vyštudovala germanistiku na pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Písanie je preňu návykové, venuje sa mu aktívne necelé tri roky. Debutovala historickou romancou Uväznená v čase. 17. novembra 2013 sa na koncerte Hurts zaľúbila do ich tvorby, ktorá je jej veľkou múzou. Rada číta a trávi čas so svojou rodinou.

Neuvidíš ma plakať – Laura Fechová

8.46 
Hana vyrastala v detskom domove. Jej život bol plný zrád a bolesti. Zlom nastal keď stretla príťažlivého a sebaistého chalana, ktorý obrátil jej život naruby. Vzájomná príťažlivosť a bezhraničná nenávisť sa spoja v jedno. Neexistuje miesto, kam by sa mohla ukryť. Vedie boj o vlastnú česť, slobodu a srdce s protivníkom oveľa silnejším. Kto nakoniec zvíťazí? Laura Fechová (1995, Prešov). Po ukončení základnej školy študovala na Strednej zdravotníckej škole v Košiciach. Chcela by sa venovať psychológii. Voľný čas trávi písaním, rada číta, ale miluje hokej, má rada domáce zvieratá.

Luteráni – Ivana Havranová

11.31 
Intímne rozhovory o Bohu cez Luthera, ale aj o duchovnom svete známych osobností. S Milanom Lasicom, Ľubomírom Feldekom, Kamilom Peterajom, Petrom Jarošom, Milanom Kňažkom a ďalšími sa zhovára Ivana Havranová. Kniha plná vyznaní, jedinečných odhalení a krásnych myšlienok... Ivana Havranová vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala a profesionálne rástla v redakcii denníka Smena, v časopise Zornička, neskôr v Československej televízii ako publicistka mládežníckeho magazínu Televízny klub mladých. Je autorkou viac ako 400 televíznych scenárov, množstva poviedok pre deti, rozhovorov, reportáží. Po roku 1989 založila vlastné vydavateľstvo, v ktorom vydávala sedem časopisov ako napr. Maxisuper, slovenský Bulvár, Lišiak a iné. Napísala dvanásť kníh, z toho päť poviedkových. Žije a tvorí v Bratislave.

Szentségvivők – Mária Berde

9.16 
Érdekessége mellett dokumentumerejű Berde Mária Szentségvivők című regénye, amelyben az erdélyi irodalmi életről fest - résztvevőként - körképet. A Szentségvivők a magyar nyelv és irodalom napszámosai. A könyv szerint egy szász, egy izraelita és egy székely ocsúdnak fel ... Folytatás ›› a trianoni összeomlás után legelőször a letargiából, ők gondolnak először az irodalmi élet megindítására. Az erdélyi irodalmi élet bemutatásának hátterében a 20-as évek Erdélyének társadalmi viszonyait boncolgatja a szerző megrázó őszinteséggel. A(z) Szentségvívők (Könyv) szerzője Berde Mária.

Dlhá cesta domov – Louise Penny,Marína Gálisová

13.25 
Ak sa tvorivá vášeň zmení na ničivé šialenstvo, každý je schopný spáchať zločin. Maliarka Clara to vie veľmi dobre, a preto sa zdesí, keď jej manžel nepríde na dohodnutú schôdzku po ročnom odlúčení. Peter, ktorého tak milovala a ku koncu nenávidela, je nezvestný a možno aj mŕtvy. Inšpektor Gamache si síce užíva zaslúžený odpočinok v prekrásnej kanadskej dedine Three Pines, ale Clara ho uprosí, aby po Petrovi začal pátrať. Na pozadí očarujúcej kanadskej prírody sa krok za krokom, stránku za stránkou rozvíja príbeh o temných hlbinách ľudského srdca. Od prvej chvíle tušíme zločin, ale je to vražda? Alebo ešte niečo omnoho horšie? Autorka drží čitateľa celý čas v neistote – a potom nám ukáže, čoho je schopný ten najzvrhlejší človek.

Cez noc – Stig Saeterbakken,Miroslav Zumrík

10.40 
Stig Sæterbakken bol nórsky spisovateľ s blízkym vzťahom ku Slovensku, ktoré sa dostalo aj do jeho posledného románu Cez noc. Temný a mučivý príbeh, v ktorom nájdeme časti snov, rozprávok aj hororových príbehov, skúma tajomné hĺby smútku a lásky. Karlova rodina sa vďaka romániku s oveľa mladšou Monou otrasie v základoch, a keď už sa zdá, že sa všetko predsa len vráti do starých koľají, osud zasiahne opäť: vezme si jeho syna. Vtedy sa na scéne objaví Karlov priateľ, ktorý mu povie o záhadnom dome na Slovensku. Ľudia, ktorí si za vstup zaplatia, sa tam stretnú so svojím najväčším strachom, čo ich buď zabije, alebo znovuzrodí. Zúfalý otec za sebou spáli mosty a vydáva sa na neistú cestu naprieč Európou, len s chabou nádejou, že v záhadnom dome nájde, čo nenávratne stratil. Kráča nocou vlastného života a chce ju prečkať. Prejsť cez noc... Stig Sæterbakken (1966 – 2012) odišiel zo sveta dobrovoľne na vrchole svojej spisovateľskej kariéry a na prahu svetového úspechu. Nórsky autor básnických, prozaických aj esejistických kníh patril k najvýraznejším postavám svojej generácie.

Tchajpejčané – Paj Sien-jung

12.01 
Kniha povídek, ve kterých se mísí prvky modernizmu s tradičními čínskými literárními technikami, je sondou do života celé jedné skupiny přistěhovalců. Spisovatel mistrně vyjádřil svůj soucit nad plynutím času a cyklickým během historie, v němž se neustále střídá vzestup a pád.

Synkova panenka – Chuang Čchun-ming

12.01 
Autor se proslavil povídkami o hořkém životě vesnických lidí, z nichž mnohé byly zfilmovány (včetně stejnojmenné povídky, po níž je pojmenována celá tato sbírka). Pracoval nejprve jako učitel na základní škole, později jako redaktor v rozhlase, filmový režisér a scénárista, několik let též působil v reklamním průmyslu.

Jak roztancovat babičky – Marie Kubátová

11.12 
Tuto povídkovou knížku by autorka ráda položila na noční stolek starým paním, kterým uletělo spaní... Babičky nejsou v samotě samy: bdí s nimi jejich paměť. Mají ve své hlavě paměťové klubíčko - a z něj se odvíjí život jako natočený film. Strop nad lůžkem je promítací plátno a na něm se přibližují tváře vzdálené a vracejí se i tváře přes práh času.

Neskrotná – Tatiana Brezinská Čuperková

8.54 
Šprintujete, aby ste všetkých predbehli a zistíte, že ste v slepej ulici

Existenciály I – Stanislava Chrobáková Repar

12.26 
Texty zachytávajú desaťročie 1991 - 2001, "konštanty" i "premenné" v myslení našich pozoruhodných osobností, ale aj vo verejnom a inštitucionálnom živote po r. 1989, pričom literatúra a kultúra stoja v popredí ich záujmu. Rozhovory sú nielen osviežujúcim čítaním, ale aj správou, pestrou názorovou paletou, ktorá k nám prichádza z prvého desaťročia slobodného života na Slovensku, - a sú predovšetkým stále platným podnetom na zamyslenie. Kniha Existenciály I, ktorá nie náhodou vychádza dvadsaťpäť rokov po Novembri 1989, ponúka vybrané, doposiaľ zväčša iba časopisecky publikované rozhovory, ktoré prevažne vznikali počas posledného desaťročia 20. storočia (konkrétne v rokoch 1991 – 2001) pre redakcie a rubriky literárnych časopisov a niektorých novín. Špecifickú váhu majú v knihe profilové rozhovory, ktoré okrem otázok súvisiacich priamo s umeleckými textami, literatúrou a literárnou vedou zachytávajú aj „znamenia doby“, podmienky, v ktorých literatúra v 90. rokoch existovala, celkovú spoločenskú atmosféru na poli vzdelávania a kultúry, u starších opytovaných aj vývinovú problematiku niektorých fenoménov a – v neposlednom rade – ich osobnú názorovú genealógiu či existenciálne zrenie. Rozhovory so spisovateľmi a spisovateľkami, literárnymi vedcami a vedkyňami dopĺňa niekoľko rozhovorov s osobnosťami z oblasti ďalších spoločenských vied (história, etnografia, jazykoveda), v jednom prípade aj z oblasti umelej inteligencie a nových technológií (kybernetika). Protagonistov a protagonistiek zaradených do tejto knihy je spolu dvadsaťdeväť, niektorí z nich sú zastúpení dvoma alebo tromi rozhovormi.

Srdce zimy (Kolo času 9) – Jordan Robert

26.08 
Rand je na útěku s Min, ale Cadsuane netuší, kam má namířeno. Ukáže se, že Mazrim Taim, vůdce Černé věže, je lhář, ale jeho cíle zůstávají zahaleny tajemstvím. Perrin zoufale hledá Faile, nyní zajatkyní Sevanny. S Elyasem Macherou, Berelain, prorokem a velmi nesourodým vojskem putují krajinou plnou banditů a Seanchanů… a zatím se vlčím snem a Tel’aran‘rhiodem plíží muž zvaný Zabíječ. V Tar Valonu, v Elaidině Bílé věži jsou intrikánky se svými plány a protiplány otřeseny do hlouby duše, když se před hradbami náhle objeví Egwain a její vzbouřenkyně. Do Ebú Daru dorazí seanchanská princezna známá jako Dcera Devíti měsíců – a Mat, jenž se zotavuje v Tarasinském paláci, je jí představen. Dojde k předpovězené svatbě?

Magie na vzestupu – Ilona Andrews

18.76 
Kate a její druh Curran, Pán šelem, se potýkají se závažnou situací, z níž se svírá srdce. Ve Smečce se mnoho dětí kožoměnců nedožije dospělosti, protože nejsou schopné ovládnout svá vnitřní zvířata. Sice existuje lék, který jim v tom může pomoci, ale tajemství jeho výroby bedlivě střeží evropské smečky a v Atlantě je ho k dostání jen velmi málo. Kate nedokáže přihlížet, když trpí nevinní, ale hrozí, že řešení, jež se jim s Curranem naskytlo, může být ještě mnohem bolestivější. Evropští kožoměnci, kterým už se jednou podařilo nad Pánem šelem vyzrát, ho požádali, aby jako neutrální třetí strana zprostředkoval vyřešení jednoho sporu a zaplatí mu za to právě lékem. Kate a Curran vědí, že musejí nabídku přijmout – v sázce je přežití mladých lidí a budoucnost Smečky –, ale ani na minutu nepochybují, že míří přímo do pasti…

Bart Simpson 11/2014: Třídní klaun

2.04 
Bart ovládne počítačovou síť a stane se globální hrozbou! Co dokážete zastavit Bartovský virus? Líza se vydá na saxofonový tábor a nechá s ostříhat, Bart předvede, jak si představuje plnění skautských dovedností a Maggie unesou mimozemšťani!

Až pod čiernu zem – Kornel Földvári

9.50 
Kornel Földvári sa narodil 13. februára 1932 v Trenčíne. Kvôli publikačnému zákazu vydal zbierku poviedok Netypické príbehy (1963), malú monografiu Dušan Polakovič (1987) a množstvo doslovov pod rôznymi pseudonymami. Od roku 1989 publikuje pod vlastným menom, vydal knihy: O stručnosti (1999), Príbehy z naftalínu (2003), Svet pre dvoch. O Lasicovi a Satinskom (2004), Päťadvadsať. Kniha o slovenskej karikatúre (2005), O karikatúre (2006) a O detektívke (2009). V roku 2007 získal najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie – Cenu Dominika Tatarku. „Smutné a občas aj smutno-veselé príbehy z osobitného aj osobitého vojenského zariadenia Československej ľudovej armády zvaného Pomocné technické prápory (PTP).“ Napísal v doslove ku knižke Milan Zemko

Inferno ilustrovaná vydání – Dan Brown

22.24 
Ve svých mezinárodních bestselerech Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Ztracený symbol Dan Brown mistrovsky mísí historii, umění, šifry a symboly. Nejinak tomu je i v Brownově nejnovějším thrilleru, který se okamžitě po svém vydání stal světovým bestselerem a prodejně předčil i předchozí autorovy tituly. Harvardský symbololog Robert Langdon se tentokrát ocitá v samotném srdci Itálie, aby pomohl vyřešit záhadu, jež je pozoruhodně propojena s jedním z největších literárních děl všech dob – Dantovým Peklem. Při svém tajuplném poslání se Langdon musí střetnout s neznámým, hrůzu nahánějícím protivníkem; proplétá se přitom nejen labyrintem florentských, benátských či istanbulských uliček, tajnými chodbami, skrytými komnatami, ale také labyrintem narážek a kódů. Jediná vodítka mu v jeho pátrání nabízí jenom Dantova temná epická báseň – a čas přitom neúprosně pádí. Až uplyne, má dojít ke katastrofě, která navždy změní celý svět…

Kasta metabaronů 1.-8. díl – Alexandro Jodorowsky,Juan Gimenez

73.10 
Mistr pera Alexandro Jodorowsky přichází s postavami většími než vesmír, s mýtickými osudy, příběhy tragických lásek, velkých obětí, gigantických dobrodružství a monumentálních vesmírných soubojů... a Juan Gimez to celé zhmotnil svou dokonalou malbou.Tento epický příběh ve stylu kultovní Duny u nás také vyjde v opravdu epické úpravě – všech osm dílů v jedné mohutné knize! Další příběh ze světa Incalu si prostě nemůžete nechat ujít.

Simpsonovi Komiksová dupárna – Matt Groening

15.63 
Hej, vítejte na pravé vesnické komiksové merendě! Připněte si pevně kšandy, nasaďte si holínky a rovnou do toho šlápněte! Homer se nám tu pustí do křížku se starostou Quimbym... když sám začne kandidovat! Bart se s kámoši rozhodne založit vlastní chlapeckou skupinu. Dívčí srdce budou v bezpečí – jejich ušní bubínky ne. Smithers začne obhospodařovat Homera a Bart se pustí do pravé bulvární novinařiny (jdi se zahrabat, Blesku). Takže neváhejte a přijďte si trsnout!

Dolina dobrých ľudí – Jozef Hvišč

9.41 
Jozef Hvišč je univerzitným profesorom. Román zachytáva staré dobré predvojnové časy na východe Slovenska, kedy bol svet dobrým miestom pre život. Autobiografické črty dodávajú knihe autentickosť. Je to kniha plná krásy a pokoja.

Díky za každé nové ráno – Halina Pawlowská

6.64 
Novela známé autorky a scenáristky vypráví o problémech hlavní hrdinky Olgy, která touží po lásce, ráda flirtuje a bojí se, že z ní nic nebude. Vtipný příběh se stal předlohou pro stejnojmenný film, jehož scénář napsala sama autorka a který sklidil řadu prestižních ocenění.

A kifutófiú szerelme – Erzsébet Schäffer

9.84 
"Szívesen idézem a mongol öregasszonyt, aki az unokájának próbálta elmesélni, mekkora csoda, hogy a világra jövünk. Ezt mondta. "Fogj az ujjaid közé egy tűt és tartsd a hegyével fölfelé. A másik kezedbe fogj egy zsák rizst és öntsd, csak öntsd a tűre. Na, majd ha egyetlen rizsszem ... Folytatás ›› megáll a tű hegyén, ekkora csoda, kisunokám, hogy egy ember megszületik erre a világra. "Neked ott a rizsszemed a tű hegyén. Millióból az egyetlenegy..." (Schäffer Erzsébet) Egy századeleji hintaló és lovasa, kalapos kisasszony a hóban, sulykoló asszonyok, omnibusz gavallérral. Elfeledett képek - mondja a szerző, de mondhatná: elfeledett életek. Mert A kifutófiú szerelme című könyvében Schäffer Erzsébet megint varázsol. Halk derűjével elvisz oda, ahová kimondva, kimondatlanul vágyunk: emlékeink bűvös útvesztőjéből a jelenbe. S a mesék szálain befelé, önmagunkba, a végtelen történetbe, amit a születésünkkel kapott irgalomból nap, mint nap újrakezdhetünk. A(z) A kifutófiú szerelme (Könyv) szerzője Schäffer Erzsébet.