Skutočné príbehy
Dívka beze jména – Marina Chapman
V roce 1954, v odlehlé vesnici v Jižní Americe, byla čtyřletá dívka unesena a poté se ztratila hluboko v kolumbijském pralese. Tak začíná neuvěřitelný pravdivý příběh Mariny Chapman. Poté strávila několik let sama v džungli a její jedinou rodinou byla tlupa malp. Instinktivně po nich vše opakovala a učila se a brzy se uměla o sebe postarat. Za deset let ji zcela divokou a „zvířecí“ objevili lovci, přivedli ji zpět do civilizace a byla prodána do nevěstince. Denně byla znásilňována a bita. Podařilo se jí utéct a dospívání trávila jako dítě ulice. Marinin divoký život tím však neskončil. V mnoha ohledech tím teprve začal. Její ohromující příběh si právě můžete přečíst i vy. "Všechno se seběhlo tak rychle... V jednu chvíli jsem byla v podřepu na zemi, zaujatá sbíráním lusků. Najednou se objevila černá ruka a než jsem měla šanci vykřiknout, zakryla mi celou tvář...“
Môj posledný výdych – Paul Kalanithi
Paulovi Kalanithimu bola v 36 rokoch diagnostikovaná rakovina pľúc v štvrtom štádiu. Zo dňa na deň sa z lekára čeliacemu umieraniu stal pacient bojujúci o vlastný život. Z ničoho nič sa budúcnosť jeho a jeho ženy zmenila na nič. V tejto úžasnej knihe čitateľ sleduje Kalanithiho premenu z naivného študenta medicíny posadnutého otázkou, čo dáva krehkému ľudskému životu zmysel, na neurochirurga, ktorý sa zameriava na mozog, najkritickejšie miesto ľudskej identity, a napokon na pacienta a čerstvého otca, ktorý čelí svojej vlastnej smrteľnosti. Čo je v živote naozaj dôležité, keď čelíte smrti? Čo by ste robili, ak pred vami nebola žiadna budúcnosť? Aké je to vychovávať dieťa – živiť nový život, keď jeden starý sa práve končí? Toto sú len niektoré otázky, ktoré si Kalanithi kladie v tejto jedinečnej a silnej knihe. Paul Kalanithi zomrel v marci 2015 počas písania tejto knihy, no jeho slová stále žijú a slúžia nám ako návod na krajší a zmysluplný život.
V ohni – John O’Leary
KEBY STE SA MOHLI VRÁTIŤ V ČASE, SPRAVILI BY STE TO ZNOVA? Kedysi jeho najbližší čakali, že zomrie, no teraz učí ostatných, ako skutočne žiť. Keď mal John O’Leary deväť rokov, pri ničivom požiari domu len o vlások unikol smrti. Utrpel popáleniny na celom tele a lekári jeho rodičom oznámili, že sa nedožije rána. Vďaka podpore niekoľkých výnimočných ľudí však zvládol päť mesiacov uzdravovania sa v nemocnici a potom nasledujúce roky plné nepredstaviteľne bolestivých rehabilitácií, aby sa mohol opäť hýbať a ovládať svoje telo. Táto skúsenosť od základu zmenila jeho život, no John vraví, že aj jeho zmenila k lepšiemu... a že keby mal všetko podstúpiť znova, urobil by to. Ako je to možné? Ako je možné, že niektorí ľudia sa zoči-voči problémom zosypú, zatiaľ čo iných posilnia? Aké tajomstvá nám poodhalí Johnov neuveriteľný príbeh odolnosti a čo sa z neho môžeme naučiť? V ohni je úprimná a neuveriteľná kniha o víťazstve nad tragédiou. Povzbudí vašu schopnosť chopiť sa moci a zmeniť svoj život z obyčajného na neobyčajný bez ohľadu na okolnosti. Ako vraví O’Leary: „Nie vždy si môžete vybrať životnú cestu, po ktorej pôjdete, ale stále si môžete zvoliť spôsob, akým po nej budete kráčať.“
Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory – Viola Stern Fischerová,Veronika Homolová Tóthová
„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.
Fleš – Kes Hallies
Jeho čierne oči na krátku chvíľu zabehli ku mne. Bez slova si odsadol a ja som zhodila tašku na zem a potom som sa natisla k nemu na matrac. Nahrieval štof na lyžičke. Vystupujúce lícne kosti mu naťahovali pokožku tváre, prsty sa mu chveli. Vyzeral tak bezmocne. Strašne som mu chcela pomôcť. Pôsobil tak sladko, tak zraniteľne. Vôbec nepatril medzi ksichty v tomto brlohu. Objala by som ho a dohovorila by som mu: nech sa na to vykašle. Nech to svinstvo zahodí, nech... Miesto toho som zízala na jeho štíhle biele prsty, rozochvené a majúce čo robiť, aby nevyliali rozpustenú zmes. Natiahol štof do striekačky, bolo jasné, že to nerobí prvý raz. Vyhrnul si rukáv košele. „Podrž“. Podal mi inzulínku. Bez dychu som sledovala hnedastý obsah inzulínky a pocítila som nevýslovnú chuť si šľahnúť. V tom okamihu sme sa stali jedným telom, jedným mozgom a jedinou myšlienkou na fleš. Môj chlapec si vyvliekol opasok aby si ním stiahol biceps. Koniec remeňa zovrel v zuboch, bez slova ku mne natrčil dlaň. Mala som mu tú striekačku rozšliapnuť, ponúknuť čosi zo seba. Čosi úplne iné. Prepichol si bielu pokožku, okolo ihly sa vyronila kvapka krvi. Tie čierne oči ako stredy dvoch terčov sa obrátili ku mne. Čosi sa v nich mútilo. Akoby ten skalený, obsah inzulínky sa vyjavil v dvoch ozrutných víroch, šialene krúžiacich a hltajúcich zvyšok tohto sveta. „Daj si!“ A ja som si dala.
Konvália – Denisa Fulmeková
Príbeh židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha a exponovaného slovenského básnika Rudolfa Dilonga. Ich vzťah sa začal ešte v medzivojnových Malackách a Valéria sa neskôr vyhla deportácii najmä zásluhou svojho milenca. Po skončení vojny Dilong tajne emigroval do zámoria a šokovaná Valéria ostala s dieťaťom sama. Navyše čelila perzekúciám štátnej moci zato ako bývalá družka prominentného básnika Slovenského štátu. V šesťdesiatych rokoch sa medzi Valériou a Dilongom obnovila korešpondencia a v júli 1969 sa po rokoch stretli vo Viedni. Ich vzťah možno nazvať vzťahom osudovým, i keď určite nie naplneným. Zároveň je to aj rodinný príbeh autorky Denisy Fulmekovej, keďže dcérou oboch protagonistov bola jej mama. V knihe sú publikované úryvky z osobnej korešpondencie Rudolfa Dilonga i jeho doposiaľ nezverejnená báseň, ktorú poslal Valérii z amerického Pittsburghu na jej päťdesiatku.
Sully – Zázrak na řece Hudson – Jeffrey Zaslow,Chesley B. Sullenberger III.
Skutečný příběh pilota, který s letadlem přistál na řece Hudson První problémy se na každodenní trase New York – Seattle objevily už minutu po startu, když se do motoru Airbusu dostalo hejno ptáků. Kapitán Sully zareagoval rychle a bezchybně a riskantní manévr zvládl bez přípravy. Z letadla se totiž stal šedesátitunový kluzák a na manévrování mu zbývaly necelé tři minuty. Sullymu se podařilo neuvěřitelné – přistát na řece Hudson nedaleko New Yorku a zachránit tak život nejenom těm 155 lidem na palubě. Dvacet pět minut po tomto riskantním přistání už bylo celé letadlo téměř pod vodou. Kapitán vystoupil na palubu lodi až jako poslední. Zeptal jsem se ho, jestli se ven dostali všichni. Řekl, že uličku prošel dvakrát, zkontroloval všechna sedadla a nikoho neviděl. Až potom i on sám vstoupil do záchranného člunu. Za hrdinské zvládnutí této výjimečné situace odměnili Chesleyho Sullenbergera dva američtí prezidenti, kteří se zrovna v Bílém domě střídali – George Bush mu osobně poděkoval a Barack Obama ho pozval na svou inauguraci. V knize Jeffreye Zaslowa a Chesleyho Sullenbergera se dozvíte podrobnosti o této mimořádné události i to, proč Sully už rok po nehodě ukončil profesionální kariéru pilota.
Pád nebes – Reinhold Messner
První dobytí Matterhornu je příběhem o přátelství, které se rozpadlo, o souboji dvou výprav, o zklamání i o velké tragédii. O zdolání této populární hory se jako první pokusil v roce 1857 italský horolezec, lovec a průvodce Jean-Antoine Carrel. O jeho snahách se dozvěděl Whymper, který do Alp původně odjel jako ilustrátor horských panoramat. Oba muži se spřátelili a na počátku 60. let 19. století spolu nebo každý zvlášť podnikli několik neúspěšných pokusů o dobytí Matterhornu, o což se na přelomu 50. a 60. let pokusila i řada dalších horolezců. Úspěchu dosáhl až roku 1865 Whymper se svou družinou, jejíchž několik členů při sestupu zahynulo. Carrel dobyl vrchol o tři dny později. Do dnešních dní si tato ikonická a oblíbená hora vyžádala kolem 500 obětí. Mimořádně poutavá kniha nejslavnějšího horolezce současnosti se dotýká témat spojených s lidským bytím a základními etickými hodnotami, jako jsou odpovědnost, důvěra a zrada.
Děti, které přežily – Richard Dean Rosen
Na osudech tří židovských dívek – z Polska, Holandska a Francie – autor otevírá téma židovských dětí, které přežily druhou světovou válku v úkrytech. Dočteme se o polské Židovce Sophii, které spolu s její matkou zařídil jejich otec falešné doklady a rodné listy prokazující křesťanský původ. Sám krátce poté zmizel a rodina o něm už nikdy neslyšela; matka tak s malou Sophií zůstala sama a v neustálém strachu z prozrazení přežily celou válku. Díky tomu, že hovořila německy, pracovala jako písařka u místního SS důstojníka, který ani netušil, že zaměstnává Židovku. Malou Floru odložila matka nejprve do kláštera, a když i tento úkryt začal být příliš nebezpečný, putovala holčička do bezdětné rodiny francouzsko-švédských manželů, kteří byli chráněni švédskou ambasádou. Malou Carlu zase spolu s její matkou ukrýval holandský holič. Kniha se věnuje i tematice vlivu dětských traumat na život v dospělosti obecně: v kariéře, navazování vztahů, ale i v psychické vyrovnanosti a povědomí o vlastních kořenech.
Sully – Zázrak na rieke Hudson – Chesley B. Sullenberger III.,Jeffrey Zaslow
Zázrak na rieke Hudson, let 1549 je autobiografické dielo kapitána Chesleyho „Sullyho“ Sullenbergera, amerického pilota leteckej spoločnosti US Airways a odborníka na leteckú bezpečnosť, ktorému sa po zrážke Airbusu A320 s vtákmi podarilo s poškodeným lietadlom bezpečne pristáť na rieke Hudson v New Yorku. Prežilo všetkých 155 cestujúcich a členov posádky. Spolu s ním a kopilotom Jeffom Skitesom prežijeme kritické okamihy na palube lietadla a staneme sa priamymi svedkami jeho rozhodovania. Nechýba ani prepis záznamu priamo z kokpitu. Kapitán Sullenberger mal v čase nehody za sebou štyridsať rokov pôsobenia v letectve. Od detstva túžil stať sa pilotom, čo sa mu napokon splnilo. Ako šestnásťročný absolvoval letecký výcvik doma v Texase a dostal sa na Akadémiu vzdušných síl. Po vojenskej službe, počas ktorej lietal aj ako pilot vojenských stíhačiek, sa zamestnal v civilnom letectve, kde zúročil dlhoročné bohaté skúsenosti. Vo svojej biografii až s dojemnou úprimnosťou odhaľuje, ako ho formovalo štúdium, vojenský výcvik a rodina. Kniha nie je len spoveď hrdinu, ale aj úprimná výpoveď o ľudských hodnotách, zmysle pre povinnosť a zodpovednosť, za čo sa oplatí bojovať aj v dnešnom svete plnom vojen, tragédií a ekonomickej nestability. Lebo na tom najviac záleží. Kapitánov príbeh nakrútil a produkoval Clint Eastwood v hlavných úlohách s hercami Tomom Hanksom, Aaronom Eckhartom a Laurou Linneyovou.
MY3 – Blanka Svobodová
Spoločný život – dva rôzne pohľady na všetko. Ona plus on rovná sa ono? Doteraz bezdetný pár, ktorý má jasno, čo od života chce. Na prvý pohľad prežívajú pohodlné a pekné partnerstvo. Všetko je dané, osudové, nalinkované. Avšak všetko len do času... Skutočný príbeh, kde sa miešajú partnerské uhly pohľadu, pravdy, polopravdy, vízie, sny a omyly, ktoré vyústia v tragédiu, ktorá mení ľudské osudy. Príbeh bez príkras, príbeh s radosťami i starosťami všedných dní. Bez recenzie! Nudisticky obnažený – až na dreň, dreň života.
Sny v okovách – Jozef Leikert
Kniha Sny v okovách patrí k čitateľsky úspešným knihám literatúry faktu Jozefa Leikerta. Známy slovenský spisovateľ a publicista Ján Čomaj na obálku knihy napísal: „Azda každý čítal zážitky alebo beletristické spracovanie ukrutných dní a rokov v táboroch smrti. Nikdy som ich však nečítal v takej sugestívnej podobe a s toľkými neuveriteľnými epizódami, ako sa to podarilo Jozefovi Leikertovi. Pri všetkej úcte ku kompozičným danostiam autora sa táto úžasná drobnokresba mohla dosiahnuť len pracovitosťou a vytrvalosťou. A tá je Leikertovi vlastná vo všetkých jeho dielach.“
Nikdy neříkej, že se bojíš – Giuseppe Catozzella
Giuseppe Catozzella vypráví skutečný příběh mladé statečné Somálky. Jejíma očima prožijeme hrůzy fanatického náboženského běsnění, ztrátu blízkých, zradu, ale také touhu vyhrávat a vzepřít se osudu i za cenu ztráty vlastního života. Lidské drama je vylíčeno jednoduchým a čtivým jazykem, který chytne čtenáře za srdce. Mladistvé i ty dospělé. Somálsko je nebezpečná země zmítaná politickými a náboženskými nepokoji, střelba a výbuchy jsou slyšet čím dál blíž a čím dál hlasitěji. Samia je dívka z Mogadiša. Běhá stejně přirozeně, jako dýchá. Sní o budoucnosti a zarytě trénuje společně se svým kamarádem Alím. Boj za svou zmučenou zemi a všechny trpící somálské ženy chce vyhrát svýma hubenýma a rychlýma nohama. Skrytá před radikály trénuje tajně v noci na opuštěném stadionu a v sedmnácti se jí podaří dostat až na olympijské hry v Pekingu. Doběhne sice poslední, ale stane se symbolem islámských žen na celém světě. Nevzdává to. Jejím velkým snem je vyhrát na příští olympiádě v Londýně. Všechno se ale zkomplikuje. Muslimští radikálové jsou stále mocnější. Samia musí běhat uvězněná v burce. A k radikálům se dá i Alí, její největší přítel. Zůstávat v rozvrácené zemi už nemá žádný smysl. Jedné noci se proto Samia vydá na dlouhou a strastiplnou cestu za svým snem o svobodě a vítězství na olympiádě. Je před ní pouť dlouhá osm tisíc kilometrů, odysea všech migrantů, kteří přes Saharu a Libyi míří ke břehům Itálie.
Orestea – Albert Marenčin,Rudolf Sloboda
Balada o láske a smrti. Príbeh podľa skutočnej udalosti. Poviedku Rudolfa Slobodu Orestea uverejnenú v literárnom týždenníku Kultúrny život v roku 1967 si všimol režisér Štefan Uher a navrhol Albertovi Marenčinovi napísať literárny scenár. Scenár bol schválený, súhlasil s ním aj Rudolf Sloboda, ale sa nerealizoval a skončil v trezore. Jeho autor v politických previerkach neprešiel a v roku 1972 musel zo Slovenského filmu odísť a dvadsať rokov nesmel publikovať.
Jak se těží miliardy? – Václav Xaver Veselý
V ruce držíte knihu, která vůbec poprvé v ucelené podobě popisuje okolnosti, souvislosti a hlavní postavy jedné z největších kauz české polistopadové historie. Privatizace Mostecké uhelné společnosti dodnes plní stránky novin a hýbe českou i zahraniční politikou. Děj knihy nás zavede mimo jiné do divokých 90. let, kde se zrcadlí podivuhodný příběh o budování reálného kapitalismu v naší zemi. Čtenář dostává jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku rozhodovacích procesů nejen v nejvyšších patrech managementu tehdejších firem, ale také ve vládních kruzích. O tom, jak se privatizovala jedna z největších firem v naší zemi, vzpomínají všichni důležití aktéři kauzy. Autor, Luboš Xaver Veselý, sbíral podklady a informace téměř rok. Podle jeho slov se v knize limitně přibližuje skutečnému a pravdivému výsledku.
Kauza Cervanová I. + DVD – Peter Tóth
Kauza Cervanová je strhujúco prerozprávaný priebeh vyšetrovania vraždy študentky Ľudmily Cervanovej. Návod na čítanie je obsiahnutý v podtitule Ako vrahovia klamali verejnosť a vysmievali sa spravodlivosti. Okrem napätia podáva zdrvujúcu kritiku mediálnej manipulácie, založenej na vykresľovaní vrahov ako obetí, čím je tento takmer 40 rokov starý príbeh aktuálny aj dnes. Autor v spolupráci so sudcom Jurajom Klimentom zhromaždil dosiaľ nepublikované dokumenty a informácie, odhaľujúce šokujúce fakty o tomto brutálnom zločine. Bývalý dozorový prokurátor Milan Valašíksa pri čítaní rukopisu Kauzy Cervanová s veľkým prekvapením vyjadril: „Odkiaľ ste to všetko vyhrabali? V roku 1982 som na súde zastupoval obžalobu, ale to, čo sa vám podarilo odhaliť o intrigách páchateľov, sú aj pre mňa nové fakty.“ Kniha obsahuje DVD s dosiaľ nedostupnými dokumentmi z vyšetrovania, sledovania vrahov a ich spojencov, fotografiami či zvukovým záznamom výpovede jedného z vrahov Ľudmily Cervanovej. Peter Tóth po debute Krycie meno Bežec a ďalšom bestselleri Komando 52 prichádza s treťou knižnou publikáciou Kauza Cervanová. Jej prvý diel držíte v rukách a je to čítanie, ktoré si nemôžete nechať ujsť.
Tajemství vysmáté kozy – Shann Nix-Jonesová
Shann Nixovou by ani ve snu nenapadlo, že se po čtyřicítce zamiluje do welšského farmáře. Nenapadlo by ji, že někdy opustí své velkoměsto a image městské holky a usadí se na 25akrové farmě ve Walesu. A už vůbec si nepředstavovala, že jednou bude svádět zoufalou bitvu za záchranu života svého milovaného manžela, vyzbrojená pouze přírodními prostředky a probiotickými nápoji, které společně s mužem začali vyrábět. Někdy je dobře, že svoji budoucnost neznáme dopředu. Protože kdyby Shann tohle všechno jen tušila, možná by do svého kozího příběhu vůbec nevstoupila. A to by byla škoda… Tajemství vysmáté kozy je skutečný příběh, poskládaný ze Shanniných deníků. Je to příběh o druhé šanci na lásku, příběh o šťastných koncích, které se objevují, když to nejméně čekáte. Příběh o přírodě, životě na farmě a o tradičních receptech. A ze všeho nejvíc, je tato kniha o zázracích, které přicházejí, když se odmítnete vzdát naděje a jdete do života naplno.
Moje nová svoboda – Esmaeli Zohre
Zohre je třináct let, když její rodina prchá z Afghánistánu před hrůzovládou Tálibánu. Po strastiplné cestě se konečně dostanou do Německa, ale ani tady není dívka svobodná. Rodiče jí zakazují veškeré vymoženosti západního světa: internet, vycházky, plavání i jízdu na kole. Když je jí sedmnáct, prchá znovu, tentokrát před hrozbami vlastních bratrů… Dnes je Zohre Esmaeli jedinou afghánskou topmodelkou na světě, pracuje v Paříži, New Yorku, Miláně a Berlíně. V jejím životě se slučují ty největší protiklady: láska ke svobodě a respekt k tradicím.
Dieťa odnikiaľ – Kari Rosvallová,Naomi Linehanová
Dieťa odnikiaľ je príbehom o hľadaní rodiny, rodinného šťastia a porozumenia. Životný príbeh obyčajnej ženy, Kari Rosvallovej, zaujme svojím neobyčajným svedectvom. Je to svedectvo desivej doby, keď si nacisti chceli podrobiť nielen zvyšok Európy, ale aj myslenie, konanie a cítenie ľudí. Je to príbeh o tom, ako sa rozhodli stvoriť panskú rasu z čistých Árijcov. Na tento účel mali poslúžiť elitní vojaci Himmlerovej SS armády a nemecké a neskôr severské ženy, predovšetkým Nórky. Niektoré ženy, sfanatizované hitlerovskou ideológiou, sa do tohto programu, ktorý získal označenie Lebensborn, Prameň života, prihlásili dobrovoľne, iné k nemu prinútili násilím. Kari Rosvallová, adoptované dievča, ktoré vyrastalo v malom švédskom mestečku Malexander, až v pokročilom veku zistila, že bola súčasťou tohto šialeného a bezcitného programu. Toto zistenie ju nakoniec primälo, aby svoj príbeh vyrozprávala ako odstrašujúci príklad a memento pre nasledujúce generácie, aby sa podobné experimenty, ktoré poznačili tisícky aktérov, nikdy nezopakovali. Volám sa Kari. Som obyčajná žena, až na jednu vec. Narodila som sa vo veku šesťdesiatštyri rokov. Merala som stošesťdesiatdva centimetrov a vážila sedemdesiat kilogramov. Vlasy som mala sivé a ruky zostarnuté. Na rozdiel od iných novorodencov som neplakala. Nablízku totiž nebol nik, kto by sa o mňa staral, preto som bola ticho. No ja nemôžem zostať ticho. Neviem, koľko času mi ešte zostáva, ako dlho alebo ako krátko budem žiť. Nastal čas rozpovedať svoj príbeh. Pokúsim sa urobiť to najlepšie, ako viem. Celý život sa ma ľudia pýtali: „Kde ste sa narodili?“ Je to jednoduchá otázka, no odpoveď na ňu som nevedela. V živote každého z nás nastanú dva temné okamihy – začiatok a koniec. Zvyčajne lekár nám oznámi, ako sa náš život skončí, a rodičia nám povedia, ako sa započal. No ja som nemala rodičov, ktorí by mi objasnili môj začiatok. Na tú hroznú pravdu som narazila náhodou. Až v roku 2008, keď som mala šesťdesiatštyri rokov, som prišla na to, kto vlastne som. Bola som súčasťou najtemnejšieho tajomstva ľudstva.
Unesené – David Púchovský
Triler s happyendom; na hranici reálnych možností; skutočný príbeh. Unikátne svedectvo novinára, ktorý našiel tri unesené deti. Našiel deti, ktoré ukrývali ich vlastní otcovia. Nikto netušil, či sú vôbec nažive. Dve z nich, ktoré ich otec odvliekol do Panamy, našiel po viac ako štyroch rokoch. Ako objavil obyčajný novinár Andreja Gajdára, po ktorom márne pátral Interpol a policajné orgány po celom svete? Dostal tip, ktorý ho ku všetkému priviedol bez ťažkostí? Táto kniha po prvýkrát opisuje snahu obyčajného redaktora a jeho kolegov, ktorí vyvinuli nemalé úsilie, aby našli unesené deti.
Lovy v Karpatech – 6.vydání – Julius Komárek
Vynikající přírodovědec, myslivec a znalec karpatské přírody profesor Julius Komárek přináší ve dvaceti kapitolách poutavé příběhy inspirované loveckými toulkami v karpatské divočině. Ale kniha není určena jenom lovcům a myslivcům. Autor ji věnoval všem přátelům a milovníkům živé přírody, kteří zde najdou vedle popisu loveckých zážitků i částečný obraz fauny velkých savců žijících na karpatsko-tatranském území. Text je napsaný lehce, vtipně a děj se odehrává uprostřed kouzelné divoké přírody. Autor se zde představuje nejen jako myslivec, ale také jako zoolog a vědec. Kniha patří bezesporu do zlatého fondu české myslivecké literatury a věříme, že její šesté vydání, které vychází po mnoha letech, zaujme novou generaci myslivců i přátel přírody a najdou v ní mnoho zábavy i poučení. Vědecký i myslivecký odkaz profesora Komárka má platnost dodnes. A možná s ještě větší naléhavostí. I dnes jsou aktuální jeho úvahy a doporučení k ohrožené zvěři v Karpatech a nutnosti komplexní ochrany celé karpatské oblasti.
Philomena – Martin Sixsmith
Pravdivý příběh matky a syna, které osud rozdělil, když byly malému Anthonymu tři roky. Neměli o sobě žádné informace, nesměli po sobě pátrat, Anthonymu vzali i jeho jméno. Přesto na sebe nikdy nezapomněli. Anthony (teď už pod jménem Milke) vyrůstá v Americe a trápí se – proč ho maminka opustila? Je špatný? Když vyroste a stane se z něj úspěšný právník, vydá se do rodného Irska po matce pátrat. Narazí však na neprostupnou zeď mlčení a nevraživosti zástupců katolické církve, která si v Irsku z obchodování s dětmi udělala výnosný byznys. Jeho matce Philomeně trvá padesát let, než se rozhodne, že strachu, ponižování a pocitu viny už bylo dost. Spojí síly se zkušeným novinářem Martinem Sixsmithem a začne pátrat naplno. Sejdou se matka se synem? Filmové zpracování tohoto příběhu si získalo srdce diváků po celém světě a Judi Denchové v roli Philomeny zajistilo nominaci na Oskara. Martin Sixsmith (*1954) se narodil v anglickém hrabství Cheshire a studoval v Oxfordu, na Harvardu i Sorbonně. Sedmnáct let pracoval jako korespondent BBC v Moskvě, Washingtonu, Bruselu a Varšavě. Dalších pět let pracoval jako ředitel tiskového odboru vlády. V současné době působí jako spisovatel a novinář na volné noze. Je autorem několika titulů literatury faktu, mj. Případ Litviněnko a Moskevský převrat – smrt sovětského systému, a dvou románů.