Zobrazených 1–24 z 276 výsledkov

Chcel som to skúsiť iba raz – Boris „Kukis“ Kukaň

12.34 
"Kebyže neochoriem, možno by som drogy bral ďalej a nikdy by som sa z Holandska na Slovensko nevrátil. Bolo mi tam dobre. Ale osud mi poslal do cesty "prekážku" vo forme schizofrénie, aby som sa zastavil a uvedomil si pravé hodnoty života. Teraz som rád, že som chorý na hlavu, pretože tak som si aspoň ako-tak zachránil holý život. To je jediné, čo mám, abstinujem od alkoholu aj všetkých drog okrem tabaku a kávy. Možno keď dostanem rakovinu pľúc alebo infarkt, prestanem aj s týmito dvoma zlozvykmi. Ale ako sa poznám, pokiaľ sa mi niečo zlé nestane, tak mi je to jedno. Tak vás ešte raz varujem, že ak by ste chceli použiť túto knihu ako návod k braniu drog, možno nájdete pár tipov na lepšie ničenie vlastného zdravia." Kukis Táto kniha je venovaná všetkým závislým ľuďom, ktorí brali alebo berú legálne či ilegálne drogy. Neuvedomujú si, žiaľ, svoje konanie ani riziko, že môžu ľahko skončiť ako chorí ľudia trpiaci buď rakovinou, alebo neurózou či nespavosťou, prípadne hepatitídou alebo AIDS, či paranoidnou schizofréniou. Rovnako tak je venovaná rodičom, ktorí sa s drogami síce nikdy osobne nestretli, ale ich deti majú s drogami problém, prípadne majú podozrenie, že ich dieťa s drogami začalo koketovať.

Kým nás dieťa nerozdelí – Kristína Falťanová,Marek Mittaš

9.49 
Ozajstná láska nepozná prekážky. Znesie všetko. Naozaj? Majú jeden druhého. Eliška a Dalibor. Nezávislá dvojica, ktorá miluje život. Sú pre seba dokonale stvorení. Nemajú radi okázalosti, dokonca aj manželský sľub zložili po svojom. Každý, kto ich pozná, vie, že napriek talianskej náture vo vzťahu je láska ich chlebom každodenným. Zdá sa, že nič na svete im nechýba. Vlastne... Niečo by tu možno predsa len bolo. Dieťa! Malé, voňavé, ružové... Vysnívaný uzlíček šťastia. Tá pomyselná častica, ktorou sa kruh uzavrie. Ale čo ak práve snaha o kompletnú rodinu zmetie vo vzťahu zaužívanú harmóniu ako lavína? Prečítajte si skutočný príbeh z pohľadu muža a ženy, o tom, že počať vytúženého potomka vôbec nemusí byť také jednoduché.

My deti zo stanice Zoo – F. Christiane,Šedíková Čuhová Paulína

12.71 
Kniha zachytáva príbeh mladej tínedžerky v Západnom Berlíne v druhej polovici sedemdesiatych rokov, keď na scénu vtrhli tvrdé drogy, s ktorými mala skúsenosti už ako trinásťročná. Vznikla v spolupráci s dvoma nemeckými novinármi a toto už klasické dielo svojho žánru dodnes nestratilo nič na aktuálnosti. Christiane sa v centre mládeže už v dvanástich dostala k hašišu, na diskotéke sa v trinástich prepracovala k tvrdým drogám a skončila na heroíne. Jej matka dva roky netušila, že užíva drogy a zarába si na ne prostitúciou, ktorej sa nevyhlo takmer žiadne dievča s podobným osudom. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky.

Súboje s prekliatím – Ján Čomaj

8.46 
Voľné pokračovanie knihy Jána Čomaja Neskutočné príbehy (Matica slovenská, 2013) prezrádza ďalšie skutočné, no priam neuveriteľné ľudské drámy. V príbehu Gita, dcéra človeka podáva osudy ženy, ktorú matka splodila s iným a zo strachu pred vlastným mužom ju ako nemluvňa pustila v košíku dolu Váhom. Sibírčan približuje životné peripetie dôstojníka slovenskej armády plk. gen. štábu F. Urbana, ktorého naša emigrantská londýnska vláda poverila prípravou SNP, ale po povstaní ho v Rusku odsúdili na 5 rokov žalára a potom ho poslali do vyhnanstva na Sibíri.

Call Girl v utajení – Rebecca Kadeová

11.39 
V knize Call girl v utajení podává Rebecca Kadeová podrobnou zprávu o svém životě placené společnice a práci tajné agentky pro úřad manhattanského okresního návladního. Rebecca Kadeová potřebovala peníze na soudní výlohy, protože se s bývalým manželem soudila o svou dceru. A proto začala pracovat jako call girl. Postupně se dostala až k Anně Gristině, která údajně řídila multimilionový podnik s placenými společnicemi, a podílela se na jejím zatčení. Rebecca byla totiž postavena před rozhodnutí – buď bude spolupracovat s policií, nebo půjde do vězení a už nikdy neuvidí svou dceru. Rebecca se rozhodla spolupracovat a udávat Annu Gristinu, která jí bezvýhradně věřila. Díky její otevřené zpovědi tak můžete i vy nahlédnout do málo známého světa luxusních placených společnic.

Život s Bohom – Štefan Patrik Kováč

13.21 
Stál som pod šmykľavkou, ktorá mohla mať výšku okolo 6 metrov, a zrazu sa spoza nej ozval hrozný plač dieťaťa. Hlas sa podobal na nášho chlapca. Išiel som sa pozrieť, čo sa tomu dieťaťu stalo, či nepotrebuje pomoc, a kto to vlastne bol. Za nafukovačkou ma čakal vnútorný otras - bol to náš synček Samko (4)! Silno plakal, v šoku, nehýbal sa na zemi, neskôr sa mu nedalo znova nadýchnuť. Tvár v slzách a v šoku. "Padol na mňa! Padol zhora na mňa!" kričal postarší muž, zdvíhajúci sa z trávnika. Začali sa zbiehať ľudia. "Tam je záchranka! Môj muž zabehne po ňu!" ponúkala jedna zo žien. Ruky držal natiahnuté vedľa tela, nehýbajúc končatinami, srdcervúco plačúc. Ešte som od neho taký plač nepočul. Prihováram sa mu... neodpovedá, len plače. "Áno, áno, nech rýchlo ide!" súhlasím s ponúknutou pomocou. "Nehýbte s ním!" kričí moja manželka. "Nevieme, čo má poškodené!" Chrbtica? Vozidlo záchranky spustilo sirénu a blížilo sa po letisku k nám. Ako to Najmocnejší zariadil vo svojej prozreteľnosti? Dočítate sa v knihe Život s Bohom (2), ktorý je pokračovaním úspešného prvého dielu "Život v Božom požehnaní" (2014) príbehov, svedectiev a zázrakov, na ktorý sú dobré ohlasy čitateľov. Posunula ich v duchovnom raste. Spoznali Milujúceho. V tejto knihe okrem inšpiratívnych príbehov, pozývajúcich na to, aby ľudia mali vieru a vedeli o svojom Pomocníkovi, u ktorého je VŠETKA moc vyriešiť aj človeku nemožné, sú aj rozhovory so vzácnymi ľuďmi - kresťanmi, ktorí vydali svoj život Tomu, ktorý vie LEN milovať, podpísali mu prázdny šek a dali kľúč od svojho domu života (napríklad s Ernestom Sieversom, z Ugandy, autorovi seminára Život v Duchu). A sú pripojené reportáže zo štyroch inšpiratívnych miest (zo Žakoviec z Inštitútu Krista Veľkňaza - o zázraku vzniku a pôsobení tejto inštitúcie, Metéory, Raveny a OSWIENČIMU). Božie zázraky a zásahy sa konajú aj dnes. Ako zažívať Božiu moc uprostred tohto sveta? Vierou. Tá otvára cestu k Božej moci.

Odsúdení prežiť – Wendy Holden

16.06 
Tri mladé židovské matky. Tri bábätká. Tri neuveriteľné skutočné príbehy, ktoré osud spojil do jedného - do svedectva o tom, ako láska napokon zvíťazí aj nad tými najväčšími zverstvami. Keď Slovenka Priska, Poľka Rachel a Češka Anka prešli v roku 1944 cez nechválne známu bránu najväčšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz II. - Birkenau, ukrývali tajomstvo - všetky boli v druhom stave. Osamelé, vydesené a bez svojich manželov a členov rodiny, ktorých nacisti pripravili o život, tieto tri mladé ženy čelili neistému osudu. V kútiku duše sa však rozhodli, že si nenechajú vziať to jediné, čo im ostalo - svoj život a život svojich nenarodených detí. Tri bábätká sa narodili s odstupom niekoľkých týždňov a za nepredstaviteľne krutých okolností. V dobe, keď uzreli svetlo tohto sveta, každé z nich vážilo menej než jeden a pol kilogramu. Ich otcov zavraždili nacisti a matky sa zmenili na "kráčajúce kostry" žijúce z okamihu na okamih. Všetkým trom ženám sa nejakým spôsobom podarilo prežiť plynové komory pekelného Auschwitzu, neľudské podmienky v nemeckom pracovnom tábore, kde sa vyhladované a vo vysokom štádiu tehotenstva takmer upracovali na smrť, a napokon šialenú sedemnásť dňovú cestu do rakúskeho vyhladzovacieho tábora Mauthausen. A napriek nepriazni osudu prežili aj ich novorodeniatka. O sedemdesiat rokov neskôr sa títo súrodenci spriaznení osudom po prvý raz stretli, aby vyrozprávali pozoruhodné príbehy svojich matiek, ktoré sa vzopreli smrti, aby im dali život. Každý z nich sa narodil, aby prežil.

Nechcené tajomstvá – Anna Ghannamová

10.93 
Predkladám vám príbeh o tom, ako z jednej vety v jeden večer môže vzniknúť misia na celý život. Dozviete sa, čo jej predchádzalo, čo jej pomáhalo, čomu musela čeliť. V akom individuálnom a spoločenskom kontexte sa rozvíjala a prečo smerovala tam, kde je dnes. Aj pár dôležitých štatistických čísel a zaujímavých informácií k téme nechcených detí sa dozviete, aj o tom, ako sa problém nechcených detí rieši vo svete, či ako sa riešil v minulosti a spoznáte skutočné pohnútky žien, ktorým neraz n eprávom hovoríme krkavčie matky. Príbeh vzniku Hniezd záchrany a neskôr Náruče záchrany je aj mojím príbehom a príbehom všetkých, ktorí prechádzali mojím životom a či už priamo alebo nepriamo tejto misii pomáhali alebo ju ovplynili. Nikdy by sa však nestala trvalo udržateľnou, keby jej posolstvo a dôležitosť nevzali za svoje spoluzakladatelia občianskeho združenia Šanca pre nechcených, moje bývalé či súčasné kolegyne a kolegovia, sponzori, médiá, cirkev, kooperujúce rezorty, odborná či laická verejnosť, ale aj môj manžel a deti, moja rodina Nikdy by nemala zmysel, keby nešťastné ženy z dôvodov, ktoré iba ony poznajú, nereagovali na Hniezda záchrany a aj na utajené pôrody tak, že deťom dávajú šancu. Ďakujem im za to. Rovnako muž om, ktorí sú pripravení byť otcami svojich detí a neboja sa o svoje práva uchádzať. Nech odhalenie nechcených tajomstiev zmení naše predsudky na pomoc. Na pomoc matkám aj otcom, rodičom, ktorí starostlivosť o svoje deti bez nej nezvládnu. Lebo dieťa má právo na lásku a starostlivosť oboch. Na to nám stačí referendum v našich srdciach.

Haatchi és Kicsi Pé – Wendy Holden,Mária Borbás

10.14 
Egy bámulatos kisfiúnak, egy egészen különleges kutyának és kettejük eltéphetetlen barátságának igaz története. Megváltástörténet arról, hogy mire képes a feltétel nélküli szeretet, a bizalom és a megbocsátás. 2012 januárjának egy hideg éjszakáján valaki fejbe vert egy kölyökkutyát, és a vasúti sínre fektette. A mozdonyvezető látta a bűbájos, öt hónapos anatóliai juhászkutyát, de a vonatot megállítani már nem tudta. Nem sokkal ezután egy másik szerelvény is elrobogott fölötte. A kutya, mely később a Haatchi nevet kapta, csodával határos módon túlélte a gázolást, csak az egyik hátsó lábát és a farkát kellett amputálni. Megmentői, egy állatmentő szervezet tagjai a Facebookon kerestek neki otthont, itt talált rá a fényképére egy kutyaszerető pár. Belenéztek a szemébe, és rögtön tudták, hogy nekik kell ez a kölyök, ők ugyanis egy nem hétköznapi kisfiú mellé kerestek társat. A nyolcéves Owen, akit a családban csak Kicsi Pének, Kispajtásnak szólítanak, ritka, veleszületett betegségben szenved, amely szinte állandóan kerekes székbe kényszeríti. Korábban emiatt szorongás gyötörte, nehezen barátkozott, de mióta a sors összehozta Haatchival, mindkettejük élete mindörökre megváltozott. Ez a megható könyv e barátság kialakulásának és nehézségeinek igaz történetét meséli el.

A hűség árvája – Iván Bagi

10.69 
"Bagi Iván tavaly megjelent Csak szeretet legyen! című önéletrajzi könyvével - úgy érzi - lezárta a múltat. Mostani, szépirodalmi válogatáskötete személyes hangvételű fiktív történetekben fogalmazza meg az élet alapvető tapasztalatait. A szerző szándékai azonban túlmutatnak az irodalmi ambíciókon: küldetésének tartja, hogy hasson, hogy írásai segítséget, reményt és feloldozást adjanak olvasóinak, és megváltoztassák a negatív beállítottságokat. A hűség árvái Bagi Iván nyolcadik könyve, a kötet írásai tizenkét év munkájának terméséből álltak össze. ""Nem dobhatnak a mély vízbe, ott születtem. Talán azért halnak meg az emberek, hogy a másvilágról megértsék azokat, akiket nem szerettek."" ""Itt vagy bennem, Mama! Próbáljuk meg így is. Nem szégyen botorkálni, kitapogatni, merre menjek, merre lehetsz. Ott vagy a hűségben, a túlélésben, a beájulás csodájában, a vidám hangulatokban, a szerelemben, a három testvéremben, az ételek ízében, azokéban, akik tudják jól, hogy harmincnyolc éves koromban én is megszületek. Ember leszek, és viszem végre valamire."" "

Pentcho – Príbeh parníka – Jaro Rihák

15.11 
Takmer zabudnutý príbeh napísaný podľa autentických výpovedí účastníkov plavby. 18. mája 1940 vyplával z bratislavského prístavu parník PENTCHO so štyristo pasažiermi. Na palube boli mladí Židia, sionisti z organizácie Betar, snívajúci o vlastnom štáte v britskej Palestíne, študenti vyhodení z univerzít, a neskôr pristúpilo sto väzňov z koncentračného tábora Dachau. Ten príbeh je plný paradoxov. Na začiatku 2. svetovej vojny nemali ešte dôvod bojovať proti nacistom, o táboroch smrti ešte nikto nevedel a na ceste k ich snu stáli proti nim Briti. Cesta po Dunaji s paraguajským pasom naplánovaná na tri-štyri týždne bola jediná možná. Hranice európskych štátov už boli pre utečencov zavreté. Všetko sa však skomplikovalo. Trvalo tri mesiace, kým sa doplavili do delty Dunaja. Po nekonečných útrapách riečny parník stroskotal pri ostrove v Egejskom mori. Posádku, ktorá na člne hľadala pomoc, zachránili Briti. Zvyšok stroskotancov z pustého ostrova zachránili Taliani. Až neskôr v talianskom koncentračnom tábore sa dozvedeli, čo sa na Slovensku deje a kam odvážajú ich príbuzných. Keď tábor v roku 1943 oslobodili spojenci, mnohí väzni vstúpili do československej a britskej armády. Dejiny sa v tomto príbehu zamotali. Aj preto to bol dobre zabudnutý príbeh, o ktorom sa viac vedelo vo svete ako doma. Je to príbeh o sne a ideáloch, ale aj o omyloch. Stal sa bratislavskou aj slovenskou legendou, rovnako ako sa legendou stal muž, ktorý v Bratislave vymyslel obranný štýl boja Krav maga a učil ho aj pasažierov parníka PENTCHO.

Děti, které přežily Mengeleho – Eva Mozes Korová,Lisa Rojanyová Buccieriová

12.25 
Evě Mozesové bylo pouhých deset let, když byla i se svou rodinou poslána do Osvětimi. Zatímco její rodiče a dvě starší sestry odvedli nacisté rovnou do plynových komor, Evu a její dvojče Miriam si vybral jakožto pokusné objekty muž, který byl znám jako Anděl smrti – doktor Josef Mengele. Dívky byly podrobovány sadistickým medicínským experimentům a každý den musely bojovat o svůj život.V tomto neuvěřitelném příběhu, který sepsala samotná oběť děsivých událostí, jsou čtenáři svědky dětské odolnosti proti mimořádnému zlu. Příběh je na jedné straně otřesným příkladem lidské krutosti, zároveň však také dokladem neskutečné odvahy a vůle malé dívky, která ví, že musí přežít, aby zachránila svou sestru.„Zůstat naživu byla ta nejdůležitější věc. Věděly jsme, že jsme naživu kvůli experimentům. Díky šťastné náhodě přírody. Protože jsme byly Mengeleho dvojčata…“

Dívaj sa na hviezdy – Eva Slonimová,Adriena Richterová

10.36 
Detstvo Evy Weissovej-Slonimovej, rodenej Bratislavčanky, poznačila druhá svetová vojna, počas ktorej prenasledovanie Židov v Európe dosiahlo obludné rozmery. Evini rodičia pripravili pre svoje deti úkryty, no sotva trinásťročná Eva a jej mladšia sestra Marta nakoniec neunikli deportáciám, chytili ich nitrianski gardisti a poslali do Osvienčimu. V spomienkovej knihe autorka opisuje hrôzy prežité v koncentračnom tábore Osvienčim-Brzezinka, kde bola nielen svedkom nespočetných surovostí a násilia, ale na vlastnej koži zažila mučenie, neľudské zaobchádzanie aj medicínske pokusy neslávne známeho doktora Mengeleho. V roku 1945 po oslobodení Osvienčimu sovietskou armádou Eva a Marta samy museli prejsť kus vojnou zničenej Európy, aby sa dostali späť do rodnej Bratislavy a stretli sa s rodičmi a súrodencami. V spomienkach Evy Weissovej-Slonimovej sa prelína dojímavá nevinnosť dievčaťa s múdrosťou vyše osemdesiatročnej ženy. Kniha Dívaj sa na hviezdy dokazuje, že človek je schopný prežiť aj zoči-voči nepredstaviteľnému peklu. Zároveň je vyvrcholením celoživotnej angažovanosti Evy Weissovej-Slonimovej v jej úsilí informovať verejnosť o holokauste a udržiavať pamiatku na tých, ktorí ho neprežili.

Je smutné opouštět svět na jaře… – Herma Kennelová

13.35 
Román faktu renomované německé autorky líčí události a osudy lidí žijících poblíž hranic s Rakouskem, ve vesničkách v okolí Brna, v místech, která se na samém konci války stala dějištěm krutých a násilných bojů mezi Čechy, Němci a Rusy. Byla to doba nepřehledná, plná nedůvěry a strachu. Pojem „nepřítel“ byl totiž nebezpečně nejasný. Nicméně to byla hlavně doba obrovské touhy po konečném a totálním vítězství. Je logické, že tato doba nahrávala vzniku mnoha odbojových skupin. Byla to doba zrady, tiché kolaborace a nátlaku, pod kterým se i z nejbližších lidí stávali přes noc úhlavní nepřátelé. Někdy ze strachu, jindy z vidiny zisku tehdy prodávali lidé životy svých sousedů, rodin či známých. Stačilo podepsat a přejít na stranu nepřítele. Spolupracovat, udávat. Bez výčitek. Dramatické osudy obyvatel a příslušníků tišnovské odbojové skupiny se staly základem tohoto příběhu. Její členka a zároveň jedna z hlavních postav knihy Božena Škrabálková se pokouší v době plné donašečů, špiclů a zrádců pomoci svým lidem doslova až za hranici vlastního bezpečí, za cenu svého života. Kniha je věcně krutá v líčení represivních a brutálních akcí jak ze strany prohrávajících Němců a kolaborantů, tak partyzánského odboje. Sama autorka tvrdí, že po dokončení svého dokumentárního románu „Bergersdorf“ (česky vyšel r. 2008), v němž popsala před časem i u nás medializovanou hromadnou vraždu Němců připravených k odsunu na louce Budínka v obci Kamenná (Bergersdorf), nemohla toto téma jen tak opustit a začala se událostem konce války a těsně po ní věnovat soustavněji. V roce 2002 se na dva roky přestěhovala do Brna, kde její manžel působil jako poradce Evropské unie. Knize samé předcházelo velmi podrobné studium místních dochovaných archívních materiálů, policejních dobových přepisů výslechů a ostatních válečných archiválií. Příběh sám tedy není fikcí, je věcnou obžalobou konkrétních lidí a činů, kterých se dopustili, a jmenným seznamem těch, kterým byla svoboda dražší než jejich život.

Kaktus na Valentína – Peter Schmidt

5.68 
Kaktus pre Valentína s podnázvom Autista a láska je úsmevná i vážna kniha nemeckého autistu s Aspergerovým syndrómom, ktorý má mimoriadne nadanie na prírodné vedy, no ľudská komunikácia preňho zostáva veľkou záhadou. Dr. Peter Schmidt hľadí na ľudí najradšej zozadu, lebo švy na nohaviciach ho zaujímajú väčšmi než tváre. Svoju manželku by na ulici možno nespoznal. Okolo seba vníma neviditeľnú bariéru. Napriek tomu tvrdošijne vykročil za svojím snom o veľkej láske. Vo svojej svojráznej autobiografii rozpráva, ako na ceste k tomuto cieľu zdolával početné prekážky a obchádzky. Je to literárne dielo sympatického outsidera, unikátna obhajoba mnohotvárnosti ľudského bytia.

Davidov odkaz – Iva Vranská-Rojková,Božena Rolková

7.89 
Román napísaný na základe skutočnej udalosti zachytáva príbeh rodiny s vážne chorým chlapcom, ktorý napokon po náročnom liečení ako 6-ročný zomrie. Rodičia dieťaťa sú postavení pred zvládanie úloh, ktoré neočakávali. Prekvapivá je výrazná úloha chlapca, ktorý napriek nízkemu veku tvorí silné ohnivko rodiny. Kniha ukazuje vplyv choroby na rodinu, ktorý, paradoxne, nie je len negatívny, ale popri trápení rodinu stmeľuje, vzťahy očisťuje. Pomáha k prehodnoteniu dovtedajšieho života, ustupujú bokom finančné ciele, a do popredia vystupujú vzájomné vzťahy. Autorkin štýl je pútavý, bohaté jazykové prostriedky sú využité na hlboké sondy do psychiky hlavnej postavy doplnené o malebné lyrické obrazy vnímania sveta. Kniha je určená milovníkom kvalitnej slovenskej literatúry, témy partnerských vzťahov a rodinám, v ktorých sa vyskytuje vážna choroba.

Čínska skrinka – Barbora Laucká

13.21 
Píše sa rok 1918, keď nám autorka otvára dvere do rodiny, kde vzdelanie, morálka a princípy zohrávajú podstatnú rolu, a zatvára ich takmer o sto rokov neskôr, keď tieto atribúty života nadobúdajú skreslenú formu. Stávame sa svedkami skutočného príbehu vyššej strednej vrstvy, jej úspechov aj pádov. Prežívame s nimi noblesný život tridsiatych rokov minulého storočia, druhú svetovú vojnu, nástup komunizmu aj tragické päťdesiate roky. Dozvedáme sa o sile a pôsobení komunistickej tlače a zažijeme nadšenie, ktoré priniesla Nežná revolúcia. Sprevádzaní známymi i menej známymi osobnosťami prichádzame až do dnešnej reality, dokumentovanej autorkiným pôsobením v printových médiách, teda až do času, keď bratislavská noblesa už dávno stratila svoj lesk. Kniha je jedinečným svedectvom našej nedávnej minulosti. Stretneme sa s pracovitým a zásadovým Gustom, s jeho rozšafnou manželkou Hanou, s dojímavým osudom Pištu, s Jankom Alexym a s jeho podnikavou manželkou Šárou.

Reštart – Leo Prema

9.49 
Príbeh o mužovi, ktorý nemal odvahu žiť ani umrieť, a tak blúdil svetom položivý. Až dotyk smrti ho naučil žiť. Keď sa naučil milovať ženu, naučila sa milovať seba i celý svet. A keď spoznal lásku, spoznal i Boha. Je to irónia ľudského osudu. Celý život čakáme na zázrak a keď nám jedného dňa zaklope na dvere, bojíme sa otvoriť. Keď predsa len otvoríme, tak ho následne vyženieme preč, pretože sme sa naučili snívať a zabudli žiť. No jediný spôsob ako spoznať lásku je stať sa ňou. Svet netvorí naše pocity. My tvoríme pocitmi svet. Človek, ktorý sa pozerá na svet, sa zároveň díva do zrkadla. A vidí odraz svojich myšlienok a emócií, svoj vlastný výtvor. Hlavný hrdina príbehu Teo je svetoznámym spisovateľom, ktorého obdivujú tisíce ľudí po celom svete. Má nádhernú ženu, peniaze, slávu... Má všetko po čom môže človek túžiť. Nič však netrvá večne a Teo prichádza o všetko, no najmä sám o seba. Uvedomí si, že celý život sa snažil naplniť predstavy svojho okolia, a tak nikdy nežil svoj vlastný život.

Dorel Levron, v mene republiky… – Dorel Levron

6.50 
Muž ktorý tento príbeh napísal, prežil roky svojej mladosti v bratislavských uliciach, v baroch, pri kartárskych stoloch i v náručí milovaných žien. Je to muž s vlastnou morálkou i pohľadom na svet. Dôverne pozná cely v Justičnom paláci, Ružomberku, Ilave i Leopoldove. Jeho príbeh je napísaný tak pútavo, až je neuveriteľné, že ruka, ktorá tak zručne narába perom, rovnako majstrovsky narábala s pajserom, planžetou, či páčidlami.

Žobrák z Granady, 2. vydanie – Wilhelm Hünermann

7.60 
Katolícky autor bestsellerov Wilhelm Hünermann opisuje v strhujúcom románovom životopise pohnutý život Jána z Boha (1495 - 1550). Po dobrodružnej etape svojho života, keď bol pastierom a cisárskym vojakom, stáva sa dobrodincom chudobných a chorých. Do histórie sa zapísal ako Žobrák z Granady a zakladateľ rehole Milosrdných bratov. Pápež Alexander VIII. ho v roku 1690 vyhlásil za svätého. Dielo vychádza v druhom vydaní.

Diamantové deti – Annette Rehrlová

8.55 
Kniha tlačovej hovorkyne Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov Annette Rehrlovej ponúka príbeh Sierry Leone, jednej z najchudobnejších krajín sveta, očami tých najkrehkejších - zástupcov tisícok detských vojakov. Detí, ktoré boli dennodenne konfrontované s násilím a brutalitou. Vnútorná sila, s akou sa s nimi vyrovnávali, posúva hranice pojmu nešťastie, tak ako ho chápeme my. Kniha Annette Rehrlovej Diamantové deti je výsledkom dvojmesačnej cesty autorky, ktorá sa uskutočnila z poverenia Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov v Ženeve, a prináša autentické svedectvá detí zo západoafrickej Sierry Leone postihnutej desaťročnou občianskou vojnou. Tieto deti stratili svoj domov, svojich príbuzných, boli unesené, zmrzačené, nútené bojovať, stali sa sexuálnymi otrokmi. Brutalita, s ktorou boli konfrontované, posúva hranice našich pojmov označujúcich ľudské utrpenie, no ich vnútorná sila nás zároveň presviedča aj o netušených možnostiach týchto krehkých a zraniteľných bytostí. Rehrlová prostredníctvom výpovedí detí načrtáva problémy chudoby, negramotnosti, korupcie, domáceho násilia, postavenia detí, žien, handikepovaných v spoločnosti, no najmä hrôzostrašný obraz takmer neodvrátiteľnej skazy celého národa, ktorý v týchto deťoch tak neuvážene ničil celú svoju budúcnosť.

Nahí strážcovia raja – Jara H. Bertolasi

8.46 
Dobrodružný príbeh Kristíny, hľadajúcej po strate manžela nový zmysel života za hranicami Slovenska až v ďalekej Namíbii. Podľa príslovia Keď je žiak pripravený, vesmír mu zošle učiteľa stretáva duševne spriazneného Filipa a tajomného Adama, ktorý po nehode stratil pamäť. Osud ich spojil, aby spoznali jednoduchý, a zároveň magický život kmeňa Himbov. Kristína v pomoci domorodcom napokon nachádza samu seba, no práve teraz ju čakajú najťažšie životné skúšky, keď si musí poradiť v africkom väzení a na dosah má životnú lásku. Rozpozná Kristína šancu získať skutočné priateľstvo, prijať osudovú lásku a prežiť dobrodružstvo nepoznaného života?

Čo Dante nevidel – Alfréd Wetzler

13.00 
Vo vydavateľstve MilaniuM (PhDr. Milan Richter - MILANIUM) vychádza nové (opravené) vydanie autobiografického románu Alfréda Wetzlera ČO DANTE NEVIDEL ako 1. zväzok novej edície PAMÄTAJ. V knihe bude publikovaný doslov A. Matušku (z 1. vydania v r. 1964) a nový doslov historika I. Kamenca. Vydavateľ do knihy zaradil aj Správu Wetzlera a Vrbu (preložená pre Dokumentačné stredisko holokaustu, vyjde po prvý raz v slovenčine). Súčasťou knihy bude i štúdia Osudy jedné zprávy českého historika M. Kárného a prológ k Správe Wetzlera a Vrbu od britského historika sira M. Gilberta. Knihu dopĺňajú umelecké fotografie R. Kostova a dokumenty z archívu A. Wetzlera.

Dalo sa tak vôbec žiť? – Cécile Vaissié,Kveta Daškova

2.38 
Záznam rozprávania na Západe veľmi známej a ctenej Larisy Begorazovej, účastníčky manifestácie nepatrnej skupinky protestujúcich proti vstupu vojsk VZ do Československa v roku 1968.