Zobrazených 1–24 z 39 výsledkov

Alena Skálová-fenomén choreografie – Kolektív autorov

13.35 
Publikace připravená k nedožitým 80. narozeninám choreografky, tanečnice a pedagožky Aleny Skálové, svým uměleckým působením spojené především s pražským souborem Chorea Bohemica, seznamuje poprvé souhrnně kulturní, uměleckou ale i širší veřejnost s touto výraznou osobností české kultury. Alena Skálová svým živým dílem ovlivnila pohled na lidové taneční umění tím, že sáhla hluboko k jeho historickým kořenům a objevila nová, dosud neznámá témata a umělecké zdroje. V jejich choreografickém a jevištním zpracování uplatnila svůj mimořádný choreografický talent a umělecký cit. O tom svědčí velké úspěchy její tvorby nejen u nás, ale i v zahraničí. Kniha přináší v bohatém výběru a chronologickém uspořádání fotodokumentaci choreografické tvorby Aleny Skálové, doplněnou vzpomínkami spolupracovníků a přátel ze všech období jejího života a všech jejích činností a výběrem z dobových kritik a dokumentů včetně textů Aleny Skálové. Editor textové části Viktor Bezdíček, editor obrazové části Helena Pěkná.

Ľudová klenotnica Slovenska – Vladimír Bárta

18.21 
Kniha v tvrdej väzbe približuje pestrosť a krásu slovenských krojov a pamiatok ľudovej architektúry, ktoré stoja v skanzenocha pamiatkových rezerváciách ľudovej architektúry. Texty sú v slovenčine a angličtine.

Vianoce na Slovensku

6.99 
Pokoj, láska, porozumenie, modlitba i spomienky na tradície a to, čo z nich pretrvalo do súčasnosti. Spoznávanie vlastných koreňov cez zvyky, vinše a koledy predvianočného i vianočného obdobia.

Ta dala mamka, ta dala dcérku – Vojtech Majling

18.14 
Táto unikátna publikácia je určená všetkým milovníkom slovenských ľudových tradícií, pre ktorých v nej autor zhromaždil a zdokumentoval svadobné prvky ľudovej kultúry z viac ako 100 slovenských dedín a dediniek. Vďaka tejto knihe sa môžete zoznámiť so slovenskými svadobnými zvykmi a obyčajami v priebehu celých svadobných príprav. V predsvadobnom období sa dozviete viac o tradičnom konaní ohlášok, pozývaní na svadbu a lúčení so slobodou. V hlavnej časti venovanej svadobnému dni sa dočítate o znakoch svadobného sprievodu, o priebehu samotného obradu, o podobe svadobnej hostiny a ďalších zvyklostiach. Posvadobné tradície zahrnujú obradné skladanie venca, čepčenie, očistu, krájanie svadobného koláča a nepreberné množstvo ďalších tradícií a obyčají. Kniha obsahuje: viac ako 250 unikátnych farebných svadobných fotografií viac ako 150 prepisov pôvodných ľudových zvykoslovných textov viac ako 50 ľudových svadobných zvykov, obyčají a obradov, ktoré autor zhromaždil počas 45 rokov v 106 slovenských dedinách Vojtech Majling (*1938 v Harmanci) Banskobystrický fotograf, zberateľ a propagátor slovenských ľudových zvykov a remesiel. Svoju púť po Slovensku s fotoaparátom, magnetofónom a poznámkovými blokmi začal roku 1965, keď sa stal dokumentátorom rozhlasovej relácie „Klenotnica ľudovej hudby“, ktorej autorom bol Dr. Ondrej Demo. Odvtedy navštívil viac ako sto slovenských dedín a osád, kde sa venoval svojej vášni: fotodokumentácii ľudových zvykov, obradov, remesiel, ľudí, muzikantov a spevákov. Jeho fotografie sú nielen oslavou ducha a srdca jednoduchého človeka, ale predovšetkým unikátnym národopisným dokumentom.

Tradície na Slovensku – Zora Mintalová-Zubercová

14.20 
Kniha Tradície na Slovensku je zaujímavým čítaním pre celú rodinu o pôvode, vývoji a význame našich bohatých tradícií. V prvej časti ponúka pútavé informácie o rodinnom zvykosloví, o narodení dieťaťa, svadbe i o úmrtí, o pôvode zvykov a obradov aj o tom, čo sa z nich v priebehu storočí zachovalo. Druhá časť knihy prechádza štyrmi ročnými obdobiami a oboznamuje s výročnými zvykmi a obradmi. Súčasťou knihy je receptár s tradičnými jedlami, ale aj mnoho piesní, riekaniek a pranostík. Autorkou knihy je slovenská etnografka Zora Mintalová Zubercová. Vo Vydavateľstve SLOVART jej vyšli knihy Vianoce na Slovensku a Pečieme na Vianoce.

Slovenský rok – Katarína Nádaská

37.11 
Prečo dievčatá na sviatok Lucie búchali varechami na kurín? Prečo gazda na jar vkladal do prvej brázdy škrupinky z vajca? Prečo sa na svätého Jána nemalo vynášať z domu mlieko? Komu z rodiny patrilo stehno z martinskej pečenej husi? Odpovede aj na tieto otázky nájdete v knihe Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch, ktorá na jednej strane ponúka zasvätený súhrn základných informácií o ľudovom zvykosloví, na druhej až nečakane pútavé a zábavné čítanie. Najmä vďaka bohatému výberu ukážok ľudovej slovesnosti či úryvkov z literárnych diel na túto tému, ale v neposlednom rade aj zásluhou pôvabných ilustrácií. Je to kniha určená pre celú rodinu. Jej text sa člení na štyri kapitoly podľa štyroch ročných období, zoradené však v súlade s priebehom cirkevného roka, o ktorý sa po stáročia opieral svet zvykov, obradov a sviatkov našich predkov.

Vánoce – Kolektív autorov

8.73 
Vánoce jsou Vánoce a radost je jejich sestra. S tímto mírně obměněným lidovým příslovím se vydal kolektiv osmnácti autorek a tří autorů na cestu počínající v tichém Adventu, vedoucí radostnými Vánocemi, bujarým Silvestrem až k Nového roku, aby se zakončila „příchodem“ Tří Králů, svátkem završující vánoční oktáv. Během svého putování seznamují čtenáře s vánočními zvyky a pronostikami, kuchařskými recepty a stolovacími zvyklostmi. Zkrátka nepřijdou ani návrhy na zhotovení vánočních dárků, ozdob a dekorací. Zařazeny jsou také nejznámější koledy a vánoční písně. Záměrem autorského kolektivu bylo sestavit publikaci, která by svojí uceleností přispěla k hlubšímu pochopení smyslu vánočního poselství a jeho prožití.

Slavnosti, ceremonie a rituály pozdního středověku – František Šmahel,Martin Nodl

36.47 
Obsáhlá a obrazově bohatá monografie mapuje slavnosti, ceremonie a rituály, jež našly uplatnění v prostředí Českého království v období pozdního středověku. Autorský kolektiv předních českých medievistů v ní na základě širokého spektra dochovaných pramenů, písemné i obrazové povahy, kreslí mnohovrstevnatý obraz slavností, ceremonií a festivit, jež došly uplatnění v různých sociálních prostředích 14. a 15. století. Hlavní důraz je přitom v knize kladen na panovnické dvory, v nichž se rituály, jež povětšinou nabývaly sakrální podoby, uplatňovaly v největší míře. Kapitoly z pera Františka Šmahela o královských pohřbech, Václava Žůrka, jenž z nového úhlu pojednává o královských korunovacích, či Martina Nodla, jenž se věnuje opomíjené problematice zásnub a sňatků, ukazují, že v prostředí panovnického dvora rituální jednání nabývalo slavnostní, ceremoniální podoby. Na lucemburském dvoře vznikaly normy a předpisy, jež měly ovlivňovat zvyklosti ceremoniální povahy pro bezprostřední potomky a příští generace. České prameny sice autorům neumožnily odpovědět na všechny otázky, jež nastolilo dynamicky se rozvíjející západoevropské bádání, soustavný důraz na komparaci s prostředím německým, francouzským, anglickým, polským a uherským však v této monografi i vede k závěru, že především díky dvorskému prostředí císaře Karla IV. došlo v českých zemích k rozvinutí pestré škály dvorských slavností a ceremoniálů, jež ve starším období nacházely jen chabý ohlas.

Drevo, dizajn a tradícia – Tibor Uhrín

28.50 
Publikácia vznikla ako výsledok mnohých teoretických úvah a praktických skúseností autora, známeho slovenského dizajnéra a pedagóga (v súčasnosti docenta na Katedre dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach). Nie je však ani technologickou príručkou, ani obrázkovou knihou o dizajne alebo tradičných drevených výrobkoch. Je o spájaní dreva, súčasného dizajnu a tradície. Autor v nej integruje „skúsenosti získané dlhoročnou prácou s drevom, štúdiom a výučbou dizajnu na viacerých školách, vzťah k starým dreveným úžitkovým predmetom a tradičným remeslám“.Obrazová zložka knihy obsahuje bohatý a pestrý obrazový materiál zo slovenských i zahraničných zdrojov. Výrobky tradičného remesla pochádzajú väčšinou zo slovenského alebo európskeho prostredia, dizajnérske a remeselné objekty sú zozbierané aj z mimoeurópskych krajín.Kniha je cenným prínosom pre študentov, dizajnérov a remeselníkov, prípadne nadšencov, ktorí pracujú s drevom.

Drotárska odysea – Ján Čomaj

10.36 
Majster literatúry faktu podáva strhujúci epos o jedinečnom slovenskom fenoméne – drotárstve. O obžive, remesle, kumšte a umení. Ale aj o spôsobe života a životnej filozofii ľudí z najchudobnejších krajov Slovenska – z Kysúc a zo Spiša. O častom trápení, občasných radostiach, podnikateľských úspechoch i pádoch drotárov, ktorí pracovitosťou, podnikavosťou a nadaním ukázali svetu, že v krajine pod Tatrami žijú ľudia hodní povšimnutia a úcty. Z prácne poskladanej mozaiky informácií poskladal príbehy drotárov, ktorí s krošňou pochodili svet, založili v zahraničí často úspešné fabriky, i ich nasledovníkov, umeleckých drotárov. „Ide o dielo nielen dokumentárne, ale aj literárne, umelecké, čítavé, pútavé a presvedčivé...“ Ladislav Ťažký

Staré povinnosti svobodných zednářů, 2. vydání

8.55 
Dílo sepsané podle starobylých záznamů Lóží zámořských. Vyňato v přesném znění z Andersenových Konstitucí z r.1723, vydaných Velikou lóží Yova. Na její žádost sepsal James Anderson (1680-1739) Konstituce Svobodných zednářů, včetně Starých povinností Svobodných zednářů, v nichž shrnul zásady a povinnosti svobodných zednářů (vycházejíce zřejmě ze spisů starších). Tyto dokumenty, tvořící základ Královského umění, byly vytištěny r.1723. Andersonova syntetická formulace zednářského učení vychází z rané křesťanské tradice evangelijního solidarismu, mystiky rosekruciánství a pod. Základem zednářské doktríny je humanismus, univerzalistické nábožensko-filosofické učení, jehož ústřední ideou je nastolení všeobecné spravedlnosti, solidarity a bratrství. Ve Starých povinnostech ožívají specifickým způsobem požadavky mravního rigorismu a perfekcionismu, jež ve svém díle formuloval J.A. Komenský.

Incredible Slovakia – Folklórny festival Východná – Andrea Guido Longhitano

11.00 
„Existuje miesto, ktoré ťa prekvapí a navždy ti zostane v srdci...“ Tak taliansky fotograf Guido Andrea Longhitano opisuje svoje pocity, ktoré zažil počas posledných piatich ročníkov Folklórneho festivalu Východná. Cez objektív, ktorý umožňuje zastaviť okamih a urobiť ho večným, zachytil výnimočnú, srdečnú atmosféru, ktorú z festivalového pódia dokážu preniesť umelci, tanečníci a speváci. Prostredníctvom fotografií sa nám odkrýva folklór, ktorý je hlboko zakorenený v tradíciách a kultúre slovenského národa a napriek tomu dokáže pri každom kontakte vyvolávať radosť zo vzájomného stretnutia a oživovať city a históriu.

Čím žila slovenská rodina – Katarína Nádaská

33.16 
Narodíme sa do rodiny. Vyrastáme v rodine. Svadbou zakladáme novú rodinu. Rodina nás sprevádza starnutím a uchová si nás v pamäti, keď navždy odídeme. Napriek tomu, že slovenská rodina za posledných sedemdesiat rokov prekonala nemalé zmeny, neprestala byť trvalou hodnotou dnešného človeka. Jej postavenie v súčasnom myslení nadväzuje na miesto, ktoré zastávala v sústave hodnôt našich predkov. Plní, tak ako plnila kedysi, všetky základné funkcie. A podobne ako platilo v minulosti, platí aj dnes – a nepochybne bude platiť vždy –, že láska, súdržnosť a pomoc, také potrebné v akomkoľvek ľudskom spoločenstve, sú o to potrebnejšie v rodine, kde vzniká a rozvíja sa nový život. Každá rodina v tradičnej spoločnosti mala vlastný, neopakovateľný príbeh, pričom všetky tieto príbehy spájalo niečo, čo bolo dané kolobehom ľudského života a písanými aj nepísanými zásadami morálky. Najčistejšie sa to odzrkadľovalo v rodinnom zvykosloví, ktorým sa zaoberá táto kniha. Autorka súčasníkom približuje, čím žila tradičná slovenská rodina, s akými zvykmi a obradmi sa spájali jednotlivé etapy v rodinnom živote. Usiluje sa o ich začlenenie do širšieho historického aj etnologického rámca a text obohacuje ukážkami z pokladnice slovenskej ľudovej kultúry.

Zápästky – Jarmila Rybánska

9.50 
Vydavateľstvo ÚĽUV predstavuje ďalšiu publikáciu v edícii Škola tradičnej výroby a remesiel od autorky Jarmily Rybánskej: Zápästky. Táto edícia zaznamenáva predovšetkým také techniky tradičných remesiel, ktoré sú už v súčasnosti na ústupe alebo sú úplne zabudnuté. Aj technika zápästkového pletenia patrí medzi tie menej známe, nakoľko ani tradičná odevná súčiastka – zápästky – už nepatria do odevnej výbavy moderného človeka. Pôvodne boli súčasťou mužského odevu a mali za úlohu chrániť zápästie muža pri práci a tiež stiahnuť rukávy košele. Neskôr sa využívali ako ozdobná odevná súčasť mužského aj ženského kroja. Publikácia predstavuje techniku pletenia na troch tradičných predmetoch: na zápästkoch, na rukaviciach a na papučiach. Keďže sa v najhojnejšom množstve táto technika využívala na pletenie zápästkov, nazývame ju zápästkovou technikou. Čitateľ má možnosť oboznámiť sa s celým výrobným postupom rozdielnych výrobkov, nakoľko tak zápästky, ako aj papuče a rukavica sa vyrábali na inej forme. Súčasťou publikácie sú aj fotografie pôvodných výrobkov, vyrobených ešte začiatkom dvadsiateho storočia, no publikácia predostiera a bohatú škálu vzorovania, využívanú aj v súčasnosti.

Nemzeti jelképek a magyar népművészetben – Selmeczi Kovács Attila

34.68 
A 19. század végén Európa szerte elterjedt a nemzeti díszítő-stílus. Eleinte a hazafias érzület megnyilvánulásaként, idővel inkább a nemzeti kultúra védjegyeként szerepeltek a nemzeti jelképek a népművészeti tárgyakon. A múzeumi gyűjteményi anyag tanúsága szerint ez az ábrázolásmód meglehetősen nagy változatosságot mutat. A könyv elsősorban a Néprajzi Múzeum nemzeti jelképes tárgyaiból ad válogatást, amelyet a vidéki múzeumok anyagából esetenkénti kiegészítés bővít. A múzeumokban őrzött több ezer tárgynak csak töredéke kerülhetett a kötetbe, mégpedig a legszemléletesebb, reprezentatív anyag, kb. 300 tárgy színes képe. A kötet 10 fejezetre tagolódik a tematikának megfelelően, minden fejezet - a korábbi gyakorlat szerint - felvezető ismertető szöveggel kezdődik (közte illusztrálás képanyaggal és kis színes betétekkel), majd ezt követik a katalógusszerű képes oldalak a bemutatott tárgyak legfontosabb adataival.

Naše nejkrásnější koledy – Pavel Svoboda

17.81 
Tento sborník 320 českých, moravských a slezských vánočních písní a koled představuje největší tuzemskou sbírku svého druhu, jaká kdy u nás byla vydána. Navazuje na menší autorův sborník Zpěvy doby vánoční a zároveň upozorňuje na souvislosti se sborníkem evropských vánočních písní Zpěvy vánoční Evropy (Triton Praha, 2007). Sbírka obsahuje písně harmonizované akordickými značkami, historicko-lingvistické poznámky a několik rejstříků. Je tedy použitelná jak pro domácí muzicírování, tak i pro další zpracování pokročilými hudebníky.

Fajansa na Slovensku – Faience in Slovakia – Irena Pišútová

62.70 
Nová publikácia Ireny Pišútovej Fajansa na Slovensku nadväzuje na jej úspešné dielo z edície Ľudové umenie na Slovensku, vydavateľstva Tatran z roku 1981. Novinka UĽUV-u v edícií Tradícia dnes prináša texty doplnené o nové informácie, ktoré autorka získala v priebehu svojho pôsobenia v odbore za posledných dvadsať rokov. Pribudla aj nová kapitola o habánskej keramike na strednom Slovensku, ale azda najväčším prínosom je úplne nový výber fotografií. Autorka okrem predmetov zo súkromných zbierok zberateľov prezentuje vo svojom diele fotografie zbierkových predmetov z Balneologického múzea v Piešťanoch, Múzea mesta Bratislavy, Podunajského múzea v Komárne, Slovenských národných múzeí v Bratislave a v Martine, Etnografického múzea, Múzea Červený Kameň v Častej, Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, Záhorského múzea v Skalici a Západoslovenského múzea v Trnave. Unikátne fotografie dopĺňa aj zoznam značiek džbánkárov alebo dielní, v ktorých bola fajansa vyrobená. Publikácia vychádza v rovnocennej, dvojjazyčnej slovensko-anglickej mutácii.

Písně země Nairi

8.84 
Antologie arménské lidové a trubadúrské poezie, poprvé v češtině.

Záhadná jízda králů – Jiří Jilík

7.59 
Jízda králů je obestřena záhadou, tajemstvím. Kdo první vyslal mladičkého krále na pouť věky, aby se každým rokem, vždy znovu a znovu v jediný den v roce zjevil mezi lidmi a odjel do roku příštího, do dalšího desetiletí, století? Jaké poselství veze na svém bílém koni? Je snad předobrazem vlčnovského lidového krále zmizelý velkomoravský král Svatopluk? Anebo prchající uherský král Matyáš? A nejde spíš o pozůstatky předkřesťanských kultů? O tom všem je tato kniha.

Čipka z banskobystrického regiónu – Lýdia Dejlová

38.00 
Čipka z banskobystrického regiónu. Lace from the region of Banská Bystrica. Klöppelspitze aus der Region Banská Bystrica.

Vánoce – Kolektív autorov

8.73 
Vánoce jsou Vánoce a radost je jejich sestra. S tímto mírně obměněným lidovým příslovím se vydal kolektiv osmnácti autorek a tří autorů na cestu počínající v tichém Adventu, vedoucí radostnými Vánocemi, bujarým Silvestrem až k Nového roku, aby se zakončila „příchodem“ Tří Králů, svátkem završující vánoční oktáv. Během svého putování seznamují čtenáře s vánočními zvyky a pronostikami, kuchařskými recepty a stolovacími zvyklostmi. Zkrátka nepřijdou ani návrhy na zhotovení vánočních dárků, ozdob a dekorací. Zařazeny jsou také nejznámější koledy a vánoční písně. Záměrem autorského kolektivu bylo sestavit publikaci, která by svojí uceleností přispěla k hlubšímu pochopení smyslu vánočního poselství a jeho prožití.

Slavnosti, ceremonie a rituály pozdního středověku – František Šmahel,Martin Nodl

31.17 
Obsáhlá a obrazově bohatá monografie mapuje slavnosti, ceremonie a rituály, jež našly uplatnění v prostředí Českého království v období pozdního středověku. Autorský kolektiv předních českých medievistů v ní na základě širokého spektra dochovaných pramenů, písemné i obrazové povahy, kreslí mnohovrstevnatý obraz slavností, ceremonií a festivit, jež došly uplatnění v různých sociálních prostředích 14. a 15. století. Hlavní důraz je přitom v knize kladen na panovnické dvory, v nichž se rituály, jež povětšinou nabývaly sakrální podoby, uplatňovaly v největší míře. Kapitoly z pera Františka Šmahela o královských pohřbech, Václava Žůrka, jenž z nového úhlu pojednává o královských korunovacích, či Martina Nodla, jenž se věnuje opomíjené problematice zásnub a sňatků, ukazují, že v prostředí panovnického dvora rituální jednání nabývalo slavnostní, ceremoniální podoby. Na lucemburském dvoře vznikaly normy a předpisy, jež měly ovlivňovat zvyklosti ceremoniální povahy pro bezprostřední potomky a příští generace. České prameny sice autorům neumožnily odpovědět na všechny otázky, jež nastolilo dynamicky se rozvíjející západoevropské bádání, soustavný důraz na komparaci s prostředím německým, francouzským, anglickým, polským a uherským však v této monografi i vede k závěru, že především díky dvorskému prostředí císaře Karla IV. došlo v českých zemích k rozvinutí pestré škály dvorských slavností a ceremoniálů, jež ve starším období nacházely jen chabý ohlas.

Nemzeti jelképek a magyar népművészetben – Selmeczi Kovács Attila

34.68 
A 19. század végén Európa szerte elterjedt a nemzeti díszítő-stílus. Eleinte a hazafias érzület megnyilvánulásaként, idővel inkább a nemzeti kultúra védjegyeként szerepeltek a nemzeti jelképek a népművészeti tárgyakon. A múzeumi gyűjteményi anyag tanúsága szerint ez az ábrázolásmód meglehetősen nagy változatosságot mutat. A könyv elsősorban a Néprajzi Múzeum nemzeti jelképes tárgyaiból ad válogatást, amelyet a vidéki múzeumok anyagából esetenkénti kiegészítés bővít. A múzeumokban őrzött több ezer tárgynak csak töredéke kerülhetett a kötetbe, mégpedig a legszemléletesebb, reprezentatív anyag, kb. 300 tárgy színes képe. A kötet 10 fejezetre tagolódik a tematikának megfelelően, minden fejezet - a korábbi gyakorlat szerint - felvezető ismertető szöveggel kezdődik (közte illusztrálás képanyaggal és kis színes betétekkel), majd ezt követik a katalógusszerű képes oldalak a bemutatott tárgyak legfontosabb adataival.

Záhadná jízda králů – Jiří Jilík

7.59 
Jízda králů je obestřena záhadou, tajemstvím. Kdo první vyslal mladičkého krále na pouť věky, aby se každým rokem, vždy znovu a znovu v jediný den v roce zjevil mezi lidmi a odjel do roku příštího, do dalšího desetiletí, století? Jaké poselství veze na svém bílém koni? Je snad předobrazem vlčnovského lidového krále zmizelý velkomoravský král Svatopluk? Anebo prchající uherský král Matyáš? A nejde spíš o pozůstatky předkřesťanských kultů? O tom všem je tato kniha.