Zobrazených 1–24 z 2163 výsledkov

Cesta života – Derech chajim – Rabi Löw

10.40 
Kniha Derech chajim je mezi Maharalovými spisy výjimečná tím, že je souhrnným komentářem k jednomu celému traktátu Talmudu, k traktátu, který sám Maharal nazýval drahým a vznešeným, k traktátu Avot.

Kraniosakrální terapie – LANDEWEER GERT GROOT

21.34 
Kraniosakrální terapie je jemnou a zároveň účinnou metodou při problémech se zády, migrénách, při poruchách spánku a při mnoha dalších potížích. Gert Groot Landeweer je v této oblasti renomovaným expertem a nabízí v této knize názorné vylíčení základů kraniosakrální terapie. Ukazuje, jak si můžeme pomoci sami a jak můžeme rychle, snadno a šetrně pomoci svým rodinným příslušníkům s jejich nejrůznějšími zdravotními problémy díky technikám, jež se dají naučit snadno a poměrně rychle. Budeme k tomu potřebovat jen trochu klidu, trpělivosti a ochoty pustit se do toho, naladit se na tělo a způsob jeho fungování.

A Biblia évszázada – János Cserbik

9.54 
"Természetesnek vesszük, hogy a Bibliát a saját nyelvünkön olvashatjuk. Azonban ez nem mindig volt így. A magyar nép is csak a kereszténység felvétele után hosszú-hosszú idővel lapozhatta fel a bibliai könyveket. Még 1590-ben is csupán 800 példányban jelenhetett meg első teljes Szentírás-fordításunk, Károlyi Gáspár vizsolyi Bibliája. Sok viszontagsággal teli történet a Biblia-fordítások históriája. Ha Dante egykor azt írhatta magáról a Szentírásról, hogy sokan "Nem gondolják meg mennyi vérrel ázva / hullt földre magva", a fordítások küzdelmes sorsáról is hasonlóképpen fogalmazhatunk. Jó, hogy ezt a történetet most Magyarországon is megörökíti, és fiatalok vagy idősek, a Bibliát még nem ismerők vagy éppen naponta olvasók kezébe adhatja e kiadványt. Örülhetünk e hézagpótló könyv megjelenésének, amelyet képek sokasága tesz szemléletessé. A Biblia örök- történelmének legparányibb részlete is valamiképpen az örökkévalóság pecsétjét viseli magán. Hála és tisztelet a Szentírás fordítóinak, kiadóinak és szenvedéssel teli küzdelmük megörökítőinek." (Dr. Reisinger János)"

Päť Cirkevných prikázaní – Jozef Michalov

1.26 
Autor v tejto knižke predstavuje v krátkych úvahách päť cirkevných prikázaní. Vysvetľuje rozdieľ medzi Božími a Cirkevnými prikázaniami. Pojednáva o potrebe týchto prikázaní, ako aj o dôležitosti ich rešpektovania pre každého veriaceho. Knižka je vhodná na individuálne, veľmi prístupné vzdelávanie a taktiež sa môže použiť ako katechetická pomôcka pri všetkých formách katechézy.

Kompedium teológie duchovného života diel II. – Albino Marchetti

7.89 
V tomto diele autor predstavuje náuku o duchovnom živote v jeho jednotlivých etapách. Kniha je písaná prístupnou formou a preto ju môžu využívať nielen osoby zbehlé v teológii, ale každý, kto má záujem o spoznávanie pravidiel rozvoja duchovného života.

Rukoväť kontemplatívnej modlitby – Francisko de Osuna

5.36 
Prečo sa náuka Francisca de Osunu o kontemplácii stala v Španielsku duchovným bestsellerom 16. storočia? Predovšetkým to bolo prvé rozsiahle mystické dielo literárneho významu, napísané v španielskom jazyku. Osunova „metóda ponorenia“ je modlitba mlčiacej lásky. Umenie modlitby je umením lásky, ako to formuluje aj samotný Osuna. Láska je však možná len ako vzťah medzi osobami alebo medzi človekom a osobným Bohom. Môže vzrastať len na pôde duchovno-duševného súladu. Ak u Osunu láska stojí v službe diskurzívneho myslenia a obrazných pojmov, potom musí mať jeden smer a jeden cieľ. Osuna označuje tento cieľ celkom jasne: je to Boh, prebývajúci „v srdci“, vnútorný Kristus, ktorý určuje obraz človeka. Preto nejestvuje mystika lásky bez askézy, tzn. bez úsilia človeka nasledovať Krista a žiť podľa jeho zjaveného slova.

O láske Ježíša Krista – Herbert Schneider

4.35 
Ježiš Kristus je svojou láskou jedinečným sprievodcom človeka, pretože mu lásku nielen dáva, ale jej umožňuje aj prejaviť sa. Kristus našiel lásku v hĺbke ľudskej duše a tým ju urobil silnou a voviedol do jasného svetla Ducha, kde ju chce nakoniec prijať vo všeobjímajúcej láske. V tejto štúdií sa chceme pokúsiť spolu s Jánom Dunsom Scotom, františkánom a učencom,viac pochopiť a prijať tento neobyčajný život Ježiša Krista.

O primknutí sa k Bohu – Albert Veľký

3.78 
I keď spis O primknutí sa k Bohu (De Adhaerendo Deo) sa vždy pripisoval Albertovi Veľkému, mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že ho nemohol napísať v jeho konečnej podobe. Svedčia o tom aj myšlienky a implicitné odkazy na autorov, ktorí žili po ňom. Je pravdepodobné, že neskorší anonymný autor prepracoval a rozšíril pôvodný text, ktorý môže pochádzať od Alberta (prvých deväť kapitol). Tento spis sa zaraďuje medzi klasické diela západnej mystiky (a jej tradície via negativa).

Myšlienky počas ožarovacej terapie – Žaloudek Peter

6.15 
Kniha je vzácnym a pozoruhodným dielom - a to tak svojím obsahom, svojím filozofickým posolstvom, ako aj svojou formou. Autor nám s pozoruhodnou presvedčivosťou predkladá plody svojej dlhoročnej služby chorým. Kiež mnoho čitateľov tejto vzácnej knihy nájde v nej silu k nádeji a kľúč na zvládnutie svojich vlastných trápení!

Duns Scotus vo františkánskej spiritualite – Bernardino de Armellada

4.37 
V línií františkánskeho súladu medzi teóriou a praxou môžeme uvažovať o Scotovej progamovej téze, podľa ktorej teológiu chápe ako praxis. V úvode spisu Ordinatio jednoznačne tvrdí, že o Bohu " nie je možná špekulatívna veda", t.j. poznanie, ktoré si neuchováva podstatný vzťah k vôli, ktorej predkladá božské dobro a volá ju k láskyplnej odpovedi na toto nekonečné dobro.

Cirkev, drogy a toxikománia – Kolektív autorov

7.86 
Čo môžu robiť kresťania zoči-voči svetu drog? Najjednoduchšie je si povedať, že sa nás tento problém netýka. Kniha Cirkev, drogy a toxikománia neponúka toto ľahké riešenie, nezakrýva nám oči, otvára ich. Autorský tím dôležitej vatikánskej inštitúcie – Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov – zložený z odborníkov z celého sveta v nej otvorene hodnotí príčiny, priebeh a dôsledky drogovej závislosti. Zaoberá sa otázkou legalizácie „mäkkých drog“, odhaľuje mechanizmy obchodu s drogami, domýšľa dôsledky, ktoré má toxikománia na spoločnosť. Predovšetkým však vidí človeka, najmä mladého, ktorý je obeťou tohto zla. Hľadá k nemu cestu, ukazuje možnosti, ako mu vyjsť v ústrety, pátra po príčinách jeho nešťastia. S rešpektom k širokému spektru skúseností v prevencii a liečbe drogových závislostí načrtáva východiská, o ktoré sa môžu oprieť rodičia, terapeutické komunity, psychológovia a duchovní poradcovia, kňazi, biskupi.

Podoba básnika v svätcovi – svätý Augustín – Bor Ján Elen

5.99 
Známy slovenský literárny kritik a spisovateľ Ján Elen Bor (vlastným menom Ernest Žatko, 1907 - 1991) tvoril najprv na Slovensku a potom aj v emigrácii. V texte o Augustínovi, ktorý sa nachádza v prvej autorovej knihe s názvom "Návraty k minulosti", díva sa na Augustína predovšetkým ako na literáta, ktorého "Vyznania" sú aj literárnym dielom. Jeho osobnosť i tvorbu vníma z pohľadu literárneho kritika a spisovateľa, čím nám odkrýva menej zvyčajný prístup i pohľad na túto významnú osobnosť kresťanských dejín.

Umění shovívavosti, dobrého srdce a vnitřního míru – Jack Kornfield

9.33 
Tato kniha vznikla v létě roku 2001, krátce předtím, než tragické válečné akty terorismu rozvířily další vlnu násilí, v níž se zmítá celý svět. Meditace, které v ní uvádím, představují tradiční buddhistická cvičení. Přinášejí příběhy, které se mezi lidmi v nejrůznějších formách odedávna předávají a jsou součástí lidského dědictví, protože v sobě uchovávají živou moudrost minulých generací. Vyprávějí se dětem, povídají se u ohně, jsou popisovány v posvátných textech, sdělují nám je uznávaní učitelé. Téměř nikdy nejsou úplně nové a pokaždé se v nich jedná o příběhy lidského srdce. Podle svých nejlepších sil a schopností jsem se snažil, aby odkazy vyjadřovaly to, co se mi podařilo nalézt jako současné prameny. Ve skutečnosti jsou branami poznání a vědění, které všichni společně sdílíme. Nechť tyto odvěké pravdy a obecně platné metody, které vám nabízím, poslouží všem trpícím tvorům. Kéž všechny bytosti naleznou cestu k vnitřnímu míru. Jack Kornfield

Boží ľud v hlbinách noci – Éloi Leclerc

6.15 
Na Tel Abib v regióne Nippur znova zostupuje noc. Ako každý večer, aj teraz sa judskí zajatci zhromažďujú okolo ohňa. Celý deň pracovali na kanáloch tejto rozľahlej nížiny zvlažovanej Eufratom. Teraz sú spolu, ďaleko od svojich strážcov, ďaleko od ľudí „s rečou nejasnou... a brblavým jazykom“ (Iz 33, 19). Je to čas úľavy a spolupatričnosti. Sedia v kruhu a dívajú sa do ohňa. Mlčia. Všetko majú spoločné: únavu, hanbu, nenávisť, nádej. Najmä nádej. Ich život je teraz tragicky zjednodušený – ostáva im len čakať...

Františkánski svätí na každý deň – Giuliano Ferrini

15.61 
To, čo svätý František vytvoril v Spoletskom údolí, žije zo storočia na storočie v tisícich formách, s tou istou rytierskou, trubadúrskou a hrdinskou svätosťou. Tak ako svätý František vytvoril zo svojho života báseň, aj františkánske dejiny sú básňou bez konca, básňou, ku ktorej každé storočie pridáva svoj vlastný spev, nie klasickej podoby, ale v rôznosti rytierskych básní. (Agostino Gemelli)

Veľká pečať – Láma Ole Nydahl,neuvedený

16.91 
Priania Veľkej pečate, ktoré v tejto knihe láma Ole Nydahl komentuje sviežim a moderným jazykom, sú klasickým dielom 3. Karmapu Rangdžunga Dordže (1284 - 1339). Tento krátky text o prirodzenosti mysle v 25 veršoch poetickými obrazmi objasňuje najvyššie učenia školy Karma Kagjü. Pohľad Veľkej pečate sa prirovnáva k maľovaniu na vodnú hladinu. Všetko je v súlade v okamihu a samé o sebe, no ešte kým sa objavuje, samé aj mizne. Také je aj osvietené konanie, tu a teraz, mimo očakávaní a obáv, bez lipnutia a odmietania.

O poznateľnosti Boha – Scotus Ján Duns

10.09 
Predkladaný Scotov text sa explicitne nevenuje metafyzike - zaoberá sa prirodzenou poznateľnosťou Boha, no predsa sa v ňom nachádzajú miesta, ktoré majú filozofickú relevanciu. Centrálnou pre Scotovo chápanie metafyziky je jeho náuka o jednoznačnosti pojmu "súcna ako súcna", ktoré je zároveň predmetom metafyziky a adekvátnym predmetom ľudského rozumu. V rámci teologického kontextu, ktorým je prirodzená poznateľnosť Boha, Scotus najprv "zostupuje" k metafyzike a určeniu jej predmetu, čo je identické s určením adekvátneho predmetu ľudského rozumu, a potom "vystupuje" k teológii. Teológia teda predpokladá poznanie metafyziky, lebo pojmy "súcno" (ens) a "nekonečný" (infinitum) sú poznateľné v rámci metafyziky. Metafyzické poznanie tu slúži ako báza zmysluplnosti teologického diskurzu. Scotovo chápanie metafyziky, ktoré spočíva na jednoznačnosti pojmu súcna ako takého, reaguje na aristotelovsko-tomistickú tradíciu chápania metafyziky v jej dvojakej onto-teologickej dimenzii a najmä na náuku Henricha z Gentu. Obe myšlienkové koncepcie sa zakladali na analogickom chápaní pojmu súcna ako takého, ktoré Scotus podrobil kritike.

Jézus feléd is nyújtja kezét – Endre Gyulay

8.71 
Ősi hagyomány az egyházban a két nagy ünnepre történő felkészülés idejében, adventben és nagyböjtben a háromnapos lelkigyakorlatos beszédsorozat, a triduum. Ennek megtartása a pap életében az igehirdetés, tanítás területén az egyik legszebb feladat és szolgálat. Gyulay Endre püspök úr már fiatal lelkipásztorként, majd később a szeminárium spirituálisaként is bejárta szinte az egész egyházmegyét az Ige szolgálatát végezve. Széles körű tapasztalatait, emberismeretét, és a Szentírás mély ismeretét tükröző lelkigyakorlatos beszédeinek gyűjteményét szeretettel ajánlom az olvasó lelki hasznát szolgáló megfontolásra, elmélkedésre különösen a Biblia Évében, hisz Isten Szava, melyhez püspök úr magyarázatot és elmélkedést fűz, mindig időszerű és személyesen érint.

Bonaventúra z Bagnoregia – Mario Sgarbossa

6.27 
„Keby sa ma opýtali, ktorý zo slávnych učiteľov je mojím najobľúbenejším, bez váhania poviem Bonaventúra, pretože jeho náuka je pevná, istá, posvätná, pokojná a nábožná. Okrem toho niet v nej zvedavosti, pretože nakoľko sa to dá, nemieša cudzie, svetské, dialektické či fyzické náuky, zastierajúc ich teologickými výrazmi, ako to robia mnohí, ale keď sa snaží osvietiť rozum, dbá predovšetkým na svätosť a nábožný cit.“ (Jean Gerson, kancelár Parížskej univerzity, 1363 — 1429)

Vízia nádeje – Desmond Tutu

7.89 
Ukázalo sa, že naše prvé voľby boli hlbokou duchovnou udalosťou, vrcholnou náboženskou skúsenosťou, skúsenosťou premenenia. Vybojovali sme veľkolepé víťazstvo nad nespravodlivosťou, útlakom a zlom. Boli sme tam — ľudia, ktorí ako predmet verejnej politiky boli zámerne jeden od druhého odtrhnutí — a vyhlasovali sme, že ľudské spoločenstvo, priateľstvo, smiech, radosť, láskavosť boli pre nás ako pre jeden národ nemožné. Sme tu, pochádzame z rôznych kmeňov a hovoríme rôznymi jazykmi. Sme z odlišných kultúr a vyznávame absolútne neuveriteľné náboženstvá, ale stávame sa jedným národom. Uveril by niekto niekedy, že je to možné? Len v roku 1989 sa polícia vyhrážala, že použije ostré náboje, aby rozohnala ľudí, ktorí protestovali proti pobrežnému apartheidu. V roku 1989 boli pripravení zabíjať, aby udržali apartheid a pláže len pre belochov. A o pár rokov neskôr bol z nás národ, ktorý si zvolil za prezidenta Nelsona Mandelu. Tento muž, ktorý sa dvadsaťsedem rokov trápil vo väzení a ktorého hanobili ako teroristu, sa nakoniec stal jedným z morálnych vodcov sveta. (Desmond Tutu)

Vzít život do vlastních rukou – Gudrun Burghardtová

12.54 
Práce s biografií je dnes velmi aktuální. Tento druh terapeutické práce je důležitý nejen pro lidi, kteří se ocitli v nouzových či krizových situacích, nebo pro ty, již hledají pomoc při zdolávání ne­moci. Velmi pomáhá také těm, kteří chtějí více poznat sebe sama a zá­roveň podnítit a rozšířit svůj zájem o ostatní lidi a jejich životní situace a porozumět jim. V biografii, která vychází anthroposofie, je důležité, aby si člověk uvědomil světlé i stinné okamžiky své biografie, aby se mu podařilo nalézt přístup k obě­ma stránkám života a dokázal integrovat také negativní a temné aspek­ty a naučil se rozpoznat, jakou hodnotu pro jeho biografii mají.

Moderní český novozákonní překlad – Josef Bartoň

2.15 
Prvním svazkem chystané ediční řady Studijní texty České biblické společnosti je úspěšně obhájená disertační práce uznávaného klasického filologa, bohemisty a teologa PhDr. Josefa Bartoně, Th.D.

Kto prvý hodí kameňom? – John Powell

5.64 
Často počuť výčitku, že psychológia sa zaoberá iba chorými ľuďmi, že vždy skúma len pramene mentálnych a emocionálnych chorôb. V ostatnom čase sa objavil nový trend – študovať zdravých a šťastných ľudí a skúmať pramene ľudského zdravia a šťastia. Komunikácia je najdôležitejšia zo všetkých zdrojov šťastia a zdravia. Komunikácia je základnym a podstatným predpokladom ľudskej spokojnosti.