Trpká zkouška – Alcuin Reid

6.17 
Trpkou zkouškou byla pro Evelyna Waugha liturgická reforma spjatá s druhým vatikánským koncilem, která se pro tohoto literáta stala snad největším duchovním bojem jeho života. V tomto tenkém výboru z jeho osobní korespondence je zachycen jeho pokus vnést již během trvání koncilu do veřejného prostoru alternativní pohled na tehdy diskutované reformy. Zároveň je zde také naznačen vnitřní zápas člověka, který se ve 30. letech obrátil právě díky předkoncilní liturgii, touto liturgií žil, hluboce ji miloval a zaváděnými reformami trpěl. Nakonec pro něj ztráta tohoto pokladu byla tak tíživá, že se modlil za smrt. Kniha je cenná jako historická sonda do doby pro církev turbulentní. Jako by církev v překotné snaze o aggiornamento přehlédla část svých dětí. Trpká zkouška je také připomenutím toho, že jednota je v mnohosti (a to zejména liturgického slavení), jak upo­zorňuje editor knihy Alcuin Reid. Úvodní a závěrečné texty jsou zase svědectvím o době pontifikátu papeže Benedikta XVI. a radosti, v níž se ona trpká zkouška díky Summorum pontificum změnila. Kniha je pro naši dobu jakýmsi zdviženým prstem, neboť tam, kde jde o liturgii, jde o vlastní život církve a spásu duší.

Reset – Jeremy Riddle

7.94 
Hoci zvuk modernej chvály stále silnie, tlkot pravej chvály slabne. Toto je pozvanie pre tých, ktorým srdce horí pre jej obnovenie pre tých, ktorým srdce horí ohňom obnovy. Pre tých, ktorí túžia vidieť, ako sa opäť obnoví čistota chvály a Pánov dom sa stane opäť domom modlitby odzrkadľujúcim plnosť Božej slávy a divy Božieho srdca. RESET nie je nejaká obyčajná knižka o chvále. Je to výzva adresovaná širšiemu chválovému spoločenstvu. Je to výzva nanovo usporiadať svoj život a zmeniť svoje konanie tak, aby bolo v súlade s posvätným a kňazským povolaním, ktoré sme dostali. Je to výzva na horlivý návrat do srdca chvály. JEREMY RIDDLE je pastor, chválový vedúci a autor viacerých piesní. Má v sebe veľký zápal pre Božiu slávu a Božiu cirkev. Jeho srdce túži po obnovení čistoty. V súčasnosti on i jeho žena Katie slúžia ako pastori pre chvály, modlitbu a tvorivosť. Spolu s ďalšími ľuďmi pracujú na znovuzrodení miestneho aj celosvetového hnutia chvály a modlitby, zameraného na rýdzu lásku k Pánovi. Majú päť úžasných detí, ktoré považujú za svoje najväčšie služobné poslanie a svoj najväčší odkaz svetu.

Ako byť šťastný – Ľubomír Valient

12.64 
Ako nájsť v živote pokoj, radosť, lásku či šťastie? Ako prežiť svoj život naplno a byť dobrým človekom? Odpoveď je jasná: dôverujme svojmu Otcovi a vkladajme sa denne do Božích rúk, v ňom nájdeme všetko, čo hľadáme a potrebujeme. Kniha Ako byť šťastný je spojením krátkych, no hlbokých zamyslení s peknou grafikou od Saletínov Rozkvet, ktorí už niekoľko rokov na sociálnych sieťach oslovujú tisíce ľudí. Táto mozaika bude pre vás inšpiráciou, aby ste každý deň prežili v radosti a Božej prítomnosti. Pripomenie vám, že batožinou do neba je modlitba, Sväté písmo, ale najmä hlboký vzťah s Bohom.

Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu – Thomas E. Woods, Jr.

13.62 
Pôvodcom západnej civilizácie nie je len Grécko a Rím, ale predovšetkým Katolícka cirkev. Tá jej darovala modernú vedu, nemocnice, starostlivosť o chudobných, umenie aj základy ekonomiky voľného trhu či medzinárodného práva. Prof. Thomas E. Woods v knihe Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu oboznamuje čitateľov aj s tým, ako Cirkev vytvorila prvé univerzity, prečo je moderná interpretácia Galileiho príbehu nesprávna aj čo všetko priniesla Cirkev západnej spoločnosti tým, že zdôrazňovala posvätnosť ľudského života. Žiadna inštitúcia neurobila pre formovanie západnej civilizácie viac ako dvetisíc rokov stará Katolícka cirkev. Táto kniha poskytuje čitateľovi pravdivé informácie o našej civilizácii a presvedčivo popiera mýty o temnom stredoveku". NAPÍSALI O KNIHE Odkedy sa písané cirkevné dejiny stali obeťou predpojatých filtrov protestantskej, osvietenskej, nacistickej, komunistickej i liberálnej historiografie, zrodila sa čierna legenda o Cirkvi. Niekedy dokonca vyvoláva dojem, že je ňou vedomie ľudí infikované definitívne a nezvratne. Lenže zápas o pravdu vo vedomí človeka začína z generácie na generáciu vždy odznova, od začiatku. Do toho zápasu vstupuje aj táto kniha, ktorá sa konečne vymaňuje z katolíckeho komplexu pseudokajúcej menejcennoti a s posvätným sebavedomím rekapituluje všetko to dobré, vznešené a ušľachtilé, čo Boh prostredníctvom Cirkvi ponúkol európskej civilizácii. Jozef Haľko, pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy

A magyar Pálosrend története II. – Emil Kisbán

12.33 
A Pálos Rend az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend. Kisbán Emil két kötetes monográfiájában az alábbi gondolatokkal vezeti be művét: „Történelmünk tanúsága szerint hazánkat a kard szerezte meg, de a kereszt tartotta fenn. A pálosok a keresztben való hitet, s a nyomában fakadó kultúrát, a doctrina Christianat hirdették és terjesztették minden módon, a korok más-más szükséglete szerint. A XIV. és XV. század véres harcaiban éppúgy teljesítették szent kötelességüket, mint a kultúra nyugalmának békés éveiben. Fennállásuk első idejében, abban a korszakban, midőn a pálosok remetekolostorokban éltek s hivatásuk az elmélyült meditáció volt. Európát s egyben hazánk földjét zavaros belső harcok, vagy ellenséges vad hordák pusztításai tépdesték. A pálos szerzetes kilépett magányából és kardjával és imádságával küzdött Mária országáért a pogány és az eretnekek ellen. Nemzetünk büszkesége, drágagyöngye volt a rend ezekben a századokban.” Könyvünk az 1940-es kiadás hasonmása. A II kötet 1711-1786-ig mutatja be a rend történetét.

A magyar Pálosrend története I. – Emil Kisbán

11.70 
A Pálos Rend az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend. Kisbán Emil két kötetes monográfiájában az alábbi gondolatokkal vezeti be művét: „Történelmünk tanúsága szerint hazánkat a kard szerezte meg, de a kereszt tartotta fenn. A pálosok a keresztben való hitet, s a nyomában fakadó kultúrát, a doctrina Christianat hirdették és terjesztették minden módon, a korok más-más szükséglete szerint. A XIV. és XV. század véres harcaiban éppúgy teljesítették szent kötelességüket, mint a kultúra nyugalmának békés éveiben. Fennállásuk első idejében, abban a korszakban, midőn a pálosok remetekolostorokban éltek s hivatásuk az elmélyült meditáció volt. Európát s egyben hazánk földjét zavaros belső harcok, vagy ellenséges vad hordák pusztításai tépdesték. A pálos szerzetes kilépett magányából és kardjával és imádságával küzdött Mária országáért a pogány és az eretnekek ellen. Nemzetünk büszkesége, drágagyöngye volt a rend ezekben a századokban.” Könyvünk az 1940-es kiadás hasonmása. Az I. kötet 1225-1711-ig mutatja be a rend történetét.

A zen útja – Alan Watts

12.33 
A zen buddhizmus nem illeszkedik a megszokott gondolkodásmódok sorába. Nem vallás, nem filozófia, nem pszichológia és nem tudomány. Olyan tradíció, életmód és világszemlélet, amelyet leginkább a "megszabadulás útja" a Távol-Keleten és Indiában ismert fogalmával határozhatnánk meg. Egyszerűségével, közvetlenségével egyszerre ösztönöz az élet szépségének méltányolására és a halál elfogadására, tökéletesen otthonos világot teremtve számunkra: Varázsos erő, csodás buzgalom - Vizet merítek, fát hasogatok. Alan W. Watts mára klasszikussá vált műve a tudós alaposságával, ugyanakkor a témához mély érzelmi szálakkal kötődő rajongó lelkesedésével vezet be minket a zen világába.

Nasledovanie Krista – Tomáš Kempenský

5.39 
Po Biblii druhá najčítanejšia kniha svetovej literatúry ovplyvňuje a formuje ľudí vo všetkých kútoch sveta už dlhých takmer šesť storočí. Autorstvo diela sa pripisuje nemeckému augustiniánskemu mníchovi Tomášovi Kempenskému (1379/1380 1471) a po prvý raz vyšlo ako anonym okolo roku 1418. Z latinskej pôvodiny De Imitatione Christi bola kniha preložená do mnohých jazykov a dodnes každý rok vychádzajú nové vydania. Odhaduje sa, že v súčasnosti jestvuje vyše tritisíc vydaní Nasledovania Krista, pričom tisíc z nich sa nachádza v Britskom múzeu v Londýne. Autor napísal knihu pre rehoľníkov, no väčšina výrokov a pozorovaní je taká blízka každodennému životu, že v nej nájde užitočné poučenie a povzbudenie pre život azda každý. Nasledovanie Krista sa zaraďuje do mystickej nemecko-holandskej školy 14. 15. storočia známej pod názvom devotio moderna. Obsahovo je dielo rozdelené do štyroch kníh Užitočné napomenutia pre duchovný život, Cesta k vnútornému životu, O vnútornej úteche a O Oltárnej sviatosti ich poradie sa v rozličných vydaniach odlišuje. Kniha bola dlho považovaná za najdôležitejší návod na nasledovanie života Ježiša Krista, ktorého téma je v kresťanstve prítomná vo viacerých rovinách od jeho počiatkov. Uznanie si dielo vyslúžilo nielen u katolíkov, ale aj u protestantov, pričom ovplyvnilo tak svätcov, ako aj filozofov, spisovateľov, politikov či vedcov.

Židovské svátky – Jan Divecký

6.42 
V knize s podtitulem Kalendářem od Pesachu do Purimu naleznete přehled všech významných svátků, objasnění jejich kořenů a ukotvení v příbězích Tóry. Nechybí vysvětlení principu židovského kalendáře a jeho srovnání s kalendářem křesťanským a muslimským. Texty jsou doplněny slovníkem pojmů. Z obsahu knihy: Kalendář Měsíce židovského kalendáře Roš chodeš Pesach Omer Šavuot Postní dny Roš hašana Jom kipur Sukot Šmini aceret Chanuka Tu bišvat Purim

ON medzi nami

5.78 
Naša generácia zažíva niečo nevídané. Pandémia zasiahla do životov všetkých. Jedným z najväčších obmedzení, ktoré sme prežili, bola nemožnosť návštevy chrámu a osobnej účasti na slávení Eucharistie. Možno práve preto sa tešíme na čas strávený v našich chrámoch. V nich je tým najväčším pokladom Tajomstvo. Tajomstvo Eucharistie. Boh medzi nami. Neopustí nás a bude s nami až do skončenia sveta. Tak nám to prisľúbil. Pozývame vás teda v novej knihe ON medzi nami spolu s viacerými biskupmi a kňazmi pred Bohostánok, Monštranciu s Eucharistiou, alebo i k duchovnému spojeniu s Ním.

Legendy Židů 1 – Louis Ginzberg

64.63 
Legendy Židů patří neoddiskutovatelně do pokladnice světové literatury, do níž vstoupily jako příběhy, jež v Bibli nenajdete nebo jako veškeré židovské legendy v kostce. Ginzberg vynikal schopností vstřebávat stovky příběhů a jejich verzí v původních jazycích a všímat si rozdílů, jež naznačují, který příběh je původní a který odvozený. Toto Ginzbergovo dílo dodnes představuje odrazový můstek pro studium biblických legend obecně a autorovy závěry nebyly pozdějšími objevy tzv. svitků od Mrtvého moře a gnostických rukopisů z Nag Hammádí vyvráceny, nýbrž vesměs potvrzeny. Českému čtenáři, jenž se s nimi dosud neměl možnost seznámit, umožňují poprvé nahlédnout do textů, jež se formovaly tisíce let a jež úzce souvisejí s pojmem ústní Tóra. Tóra samotná (je třeba vždycky psát s velkým písmenem) není jen učení (nauka) či pět knih Mojžíšových, ale je též synonymem pojmu Tanach, celé židovské Bible. Tóra navíc není jen Písmo svaté, úzce se pojící se svatostánkem, ale i živá bytost, předcházející stvoření člověka a světa. Na její podvojný charakter písemný a ústní nelze zapomínat. Písemná forma je vnějším projevem Tóry, zjeveným fyzickým artefaktem, nutně provázeným vnitřním obsahem, tedy ústní Tórou, jež vznikala souběžně s hmotným textem. A ač prvním uceleným písemným vyjádřením ústní Tóry je až rabínská Mišna z počátku 3. stol. po Kr., rozhodně to neznamená, že příběhy, jež v Bibli křesťan nenajde, jsou dodatečným výmyslem rabínů odtržených od běžného života židovské komunity. Právě naopak. Ginzberg celým svým dílem poukazoval na to, že oba aspekty vznikaly synchronně. Bez nich by Tóra nikdy nebyla celá. K písemnému zaznamenání ústní Tóry byl dán důvod teprve po zničení Chrámu v roce 70 po Kr. (po tzv. churbanu), tedy po skončení období druhého chrámu. Ve zkratce to vyjadřuje tvrzení, že Tanach je Chrámem po churbanu: hmotný Chrám zmizel, leč přijal podobu duchovní, kterou nikdy neztratil a nikdy ztratit nemůže.

Byť mužom ako svätý Jozef – Mária Vicenová

2.55 
Ako sa stať skutočným mužom? Učiteľom pravej mužnosti sa stáva sám svätý Jozef, aby na jeho orodovanie Boh z každého muža urobil svätého manžela, otca, priateľa, kňaza, rehoľníka, či vodcu spoločenstva.

40 dní duchovného boja – Piotr Glas

7.74 
Je čas rozhodnúť sa, či chceš splynúť s davom a nechať sa unášať ľahkým prúdom pôžitkov tohto sveta, alebo vystúpiš z davu odhodlaný žiť v pravde Božích prikázaní a prisľúbených milostí. Keď sa rozhodneš pre Boha, počítaj s tým, že ťa čaká ťažký boj boj s mocnosťami zla, ktoré využijú všetky prostriedky aj inteligenciu na to, aby ťa odradili od tvojho rozhodnutia patriť Bohu. Ale pamätaj, že v tomto boji nebudeš sám a s Božou pomocou ho vyhráš. Čo je duchovný boj? Začali sa časy konca? Ako sa nepoddať zúfalstvu a strachu? Čo je pokánie? Akú úlohu hrá Mária v našom duchovnom zápase? Otec Piotr Glas, bývalý exorcista a jeden z najznámejších poľských exercitátorov, sa nevyhýba ani najťažším a citlivým otázkam dneška, ale odvážne hlása nevyhnutnosť radikálneho obrátenia. Nechaj sa viesť slovami kňaza, ktorý je skúseným sprievodcom v duchovnom zápase o to najcennejšie, o dušu človeka. Bojuj o svoju spásu!

14 svätých pomocníkov

7.74 
V ľudskom živote nie je núdza o situácie, v ktorých potrebujeme pomoc, oporu, útechu či radu. Pandémia koronavírusu aj človekovi 21. storočia ukázala, aký je zraniteľný a bezmocný po telesnej i duševnej stránke. Už počas morovej epidémie pre mnohými stáročiami sa veriaci utiekali k Bohu o pomoc, a aby ich modlitba bola účinnejšia, zverili ju do rúk tým, ktorí sú mu zvlášť drahí. Za mimoriadnych pomocníkov a orodovníkov sa vtedy považovali 14 svätci: Juraj, Blažej, Erazmus, Pantaleón, Vít, Krištof, Dionýz, Cyriak, Agátius, Eustach a Egídius, Katarína, Margaréta a Barbora. Títo svätí kresťania a obete krutých prenasledovaní si nahromadili poklady v nebi, a s radosťou z nich nadeľujú všetkým, ktorí o ne prosia. Repertoár potrieb, v ktorých nám môžu pomôcť, je veľmi rozsiahli, o čom nás presvedčí aj knižka 14 svätých pomocníkov. V prvej časti nám priblíži príbeh každého z nich a v druhej časti ponúka modlitby deviatnika, rozjímania, litánie i zvláštne modlitby. Neváhajme sa na nich obrátiť nielen v telesných a materiálnych potrebách, ale čerpajme predovšetkým z duchovného bohatstva ich životov, aby sme sa k nim raz pripojili v spoločenstve svätých.

Szent II. János Pál gondolatai – János Pál II.

8.82 
Szent II. János Pál pápát az elmúlt száz év legbefolyásosabb erkölcsi vezetőjeként tartják számon. Nem véletlenül. Több mint negyedszázados pápasága alatt átvezette a több mint egy milliárd hívőt számláló Katolikus Egyházat a harmadik évezredbe, és mindeközben világszerte folyamatosan felszólalt. A kötetben több száz markánsan jellemző idézetet találhatunk Szent II. János Pál pápától. A kiválasztott idézeteket homíliákból, enciklikákból, beszédeiből és könyveiből, valamint egyéb hivatalos és spontán megszólalásaiból gyűjtöttük össze. Ezekben a rövid idézetekben a pápa szenvedélyesen beszél a társadalmi igazságosság szükségességéről, a család fontosságáról, az imádság értékéről, a szenvedés értelméről, a békére vezető útról és az emberi egyenlőségről. A könyv végén pedig a világ vezetői és fontos személyiségei emlékeznek Szent II. János Pál pápára, felidézve rendkívüli és maradandó hatását, amelyet örökül hagyott a világra.

Z čoho sa skladá porozumenie – L. Ron Hubbard

4.90 
Čo odhalíte v tejto neveľkej knihe? Keď zistíte z čoho sa skladá porozumenie, máte prostriedky k tomu, ako zvládať vzťahy oveľa ľahšie. To znamená, že máte riešenia na to, aby ste zvýšili vaše porozumenie s čímkoľvek a kýmkoľvek – vrátane ľudí, ktorých poznáte.

Kauza nádej – Lee Strobel

10.68 
Nádej je neuhasiteľným plamienkom, ktorý Boh zapálil v našich dušiach, aby sme verili v moc jeho svetla, hoci sme obklopení čiernočiernou tmou. Žijeme v kultúre, ktorá je odhodlaná šíriť neľútostné posolstvo úplnej beznádeje. Toto škodlivé posolstvo vám možno vzalo to najlepšie. Vaša budúcnosť je možno neistá alebo vás ťaží istá vina z minulosti. Stále prichádzajú nejaké problémy, no keď máme nádej, všetky ich dokážeme prekonať. S nádejou prichádza istota, ktorá nám aj uprostred našich najväčších problémov pripomína, že Boh je neustále s nami a je väčší ako akékoľvek výzvy, ktoré sú pred nami. „Na svete máte súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet!“ (Evanjelium podľa Jána 16,33)

Biblia: Majster Pavol z Levoče (zmenšená verzia)

138.18 
Nové slovenské vydanie Biblie s unikátnymi fotografiami vzácnej slovenskej kultúrnej pamiatky! Biblia, kniha kníh, najčastejšie vydávaná publikácia na svete, teraz vychádza v jedinečnej úprave. Jej súčasťou sú unikátne fotografie výnimočného umeleckého diela, ktoré sa nachádza na Slovensku, v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Ide o najvyšší neskorogotický krídlový oltár na svete a jeho autorom je rezbár Majster Pavol z Levoče. Oltár nafotil svetoznámy český fotograf Jan William Drnek. Použitím špeciálnej techniky a najnovších technológií vyhotovil unikátne snímky, pri ktorých má divák pocit, že sa nepozerá na fotografiu, ale na skutočný trojrozmerný objekt. Na záberoch vidieť aj tie najmenšie detaily sôch. Rovnako brilantné sú farby, ktorými je ozdobený oltár, najmä zlatá, ktorá je autentická a prirodzená. Najväčšia fotografia celého oltára sa skladá zo 144 záberov zložených do jediného veľkého panoramatického obrazu.

Nad Evanjeliom A – Peter Kurhajec

10.58 
Nedeľné zamyslenia s príbehmi zo života približujúce hlavnú či niektorú inú myšlienku z nedeľného evanjelia, prácne vyhľadané v literárnych zdrojoch, a jednak jazyk svieži, civilný a nezaťažený odbornými biblickými, ako aj kazateľskými či moralistickými výrazmi, ktorý je sympatický a zrozumiteľný každému. Čitateľom prajeme veľa inšpiratívneho čítania.

Sofiologie Bazila Velikého – Tomáš Špidlík

22.64 
Církevní otec Bazil, nejvzdělanější osobnost křesťanského Východu, rozprostírá dramaturgii stvoření uvnitř Boží Moudrosti. Odtud se v církevní tradici ujal výraz sofiologie. Usilujeme-li upřímně o duchovní život, tato Moudrost v nás může vykonat podivuhodné věci.

Otevřená mysl otevřené srdce – Thomas Keating

18.76 
Základním účelem modlitby souhlasu či usebrání, kterou se zabývá tato kniha, je přinést poznání a zkušenost Boží lásky do společného vědomí lidské rodiny. Kontemplativní modlitba je proces vnitřní transformace, proměny započaté Bohem a vedoucí, pokud souhlasíme, k božskému sjednocení. V tomto procesu se mění způsob vnímání reality. Dochází k restrukturaci vědomí, která dá věřícímu schopnost vnímat souvislosti, vztahovat se ke každodennímu životu a reagovat na něj se zvýšenou citlivostí k Boží přítomnosti ve všem, skrze všechno a za vším, co se děje. Během prvních šestnácti století církevní historie byla kontemplativní modlitba uznávaným cílem křesťanské spirituality kněží i laiků. Po reformaci došlo prakticky ke ztrátě tohoto odkazu, přinejmenším jako živé tradice. Křesťanská kontemplativní tradice se začala obnovovat ve dvacátém století a tento proces stále pokračuje.

Být učedníky – Christoph Schönborn

5.34 
Kniha vídeňského kardinála je pozvánkou k prohloubené křesťanské víry. Co to znamená být Kristovým učedníkem? Je učedník něco víc než běžný věřící? Jsou evangelijní nároky závazné pro všechny, nebo jen pro úzkou skupinu vyvolených? Schönborn ukazuje, že klíčové je vstoupit do vztahu s Ježíšem a do jeho pomyslné školy, která prostupuje celým životem. Takové následování Krista nevede k pocitu výlučnosti, ale k hlubšímu prožívání toho, co on sám nabízí a k čemu nás zve. Moudrá, laskavá a přitom pronikavá kniha povzbudí všechny, kteří chtějí vzít svou víru vážně a chtějí ji opřít o skutečnou skálu evangelia. Christoph Schönborn je rodák ze severních Čech, dominikán, vídeňský kardinál a výrazná osobnost současného evropského křesťanství. Mimo jiné se aktivně podílel na pomoci utečencům nebo na řešení kauz sexuálního zneužívání v rakouské církvi.

Vykroč za Ježišom Kristom s evanjelistom Matúšom – Rudolf Hreňo

9.80 
Ak chcete ísť rýchlo, kráčajte sami, ale ak chcete ísť ďaleko, choďte spoločne (africké príslovie). Pracovný zošit Vykroč za Ježišom Kristom s evanjelistom Matúšom slúži ako praktická pomôcka pri poznávaní evanjelia podľa Matúša. Zošit obsahuje vyše 60 pracovných listov, ktoré sú vhodné pri katechézach v škole či vo farnosti, ale aj pre individuálne štúdium jednotlivcov a kňazov. Otec diakon Rudolf Hreňo ho zostavil počas ťažkého obdobia pandémie koronavírusu. V úvode nás oboznamuje s osobou evanjelistu Matúša. Pri tvorbe pracovných listov otec Hreňo využil spôsob vasters - jednu z metód práce so Svätým písmom. Každý pracovný list obsahuje tieto časti: úryvok z evanjelia podľa Matúša, myšlienky a otázky na rozjímanie o danej časti, priestor na zapísanie vlastných postrehov.

Kniha zjevených pravd a rozumových argumentů – Saadja Gaon

24.26 
Židovský náboženský myslitel Sa'adja ben Josef (882–942) je autorem teologicko-filozofického pojednání Kniha zjevených pravd a rozumových argumentů. O tomto textu lze bez okolků tvrdit, že je revoluční, a to jak svým obsahem, tak i formálním zpracováním. V rámci židovské nábožensko-právní literatury totiž dokládá „zrození autora“ a představuje nový typ textu, který nepracuje s asociativním výkladem právních a náboženských otázek tolik typickým pro Talmud. Autor v něm mluví za sebe bez uvádění řetězce tradentů a píše de facto první vědeckou monografii v židovském prostředí. Spis si klade za cíl být didaktickou příručkou poskytující čtenáři jasnou oporu pro mezináboženské polemiky, které byly nedílnou součástí intelektuálního života kosmopolitního Bagdádu první poloviny 10. století. Autor proto čtenáři představuje jediný správný názor na vznik světa, na Stvořitele, na důvod seslání příkazů a jejich povahu, na duši, posmrtný život a na řadu dalších témat.