Soudní lékařství – Stanislav Nečas,Michal Dogoši

12.58 
Predkladaná učebnica súdneho lekárstva je výsledkom dlhoročných snáh a sústavnej vedecko-výskumnej a aplikačnej činnosti jej autora, zameranej na štúdium predmetu, systému a metód súdneho lekárstva. Z tohto hľadiska učebnica poskytuje základné odborné informácie o predmete a systéme súdneho lekárstva, ako aj o jeho metódach, a to v súlade s najnovšími poznatkami teórie a aplikačnej praxe v tejto oblasti. Z pedagogických, didaktických , ale aj z rýdzo pragmatických dôvodov sú v primeranom rozsahu súčasťou učebnice aj základné informácie z oblasti forenznej psychológie a forenznej psychiatrie. Text učebnice je spracovaný so zreteľom na najširšiu cieľovú skupinu - študentov práva na právnických fakultách. Učebnica je však schopná poskytnúť základnú orientáciu o tejto problematike aj študentom príbuzných študijných odborov, zameraných na bezpečnostnú ochranu osôb a majetku, ako aj iným skupinám odbornej verejnosti, najmä kriminalistickým technikom, policajtom , prokurátorom, sudcom a advokátom.

Občianske právo – Všeobecná časť – Ján Cirák,Svetlana Ficová

9.50 
Publikácia podáva celkové vyjadrenie všetkých zmien, ktoré v nadväznosti na zásadné spoločenské zmeny nastali v koncepcii, princípoch aj systéme súkromného práva; v podstate predstavuje nové chápanie Občianskeho práva ako všeobecného súkromného práva v právnom systéme Slovenskej republiky. Autori v jednotlivých výkladoch priblížili aj nové vedecké poznatky z teórie občianskeho práva ako aj zovšeobecnené poznatky z aplikačnej praxe.

Občianske právo – Pracovný zošit č. 2 – Martin Križan,Bronislava Pavelková

4.81 
Publikácia obsahuje vydanie praktických príkladov z Občianskeho práva 2, určené všetkým študentom, ktorí majú záujem pochopiť základy Občianskeho práva hmotného, resp. prehĺbiť a precvičiť si už existujúce poznatky z Občianskeho práva 1. Tento pracovný zošit napomôže študentom uľahčiť prechod od teórie k praxi tým, že ponúka nielen teoretické príklady (preformulovať ustanovenie zákona, vytvoriť definíciu a pod.), ale predovšetkým tiež praktické zadania a úlohy, s ktorými sa každý absolvent právnickej fakulty nevyhnutne stretne počas výkonu práce. Medzi takéto príklady patrí vypracovanie vybraných článkov zmluvy, či žalobného návrhu, návrh komunikácie s klientom, alebo aj riešenie modelových situácií. Pracovný zošit poskytuje bezprostredne po zadaní priestor na vypracovanie, čím nedochádza k oddeleniu úlohy od jej riešenia.

Spotrebiteľské právo v Slovenskej republike a v Európskej únii – Jana Drgoncová

12.35 
Dielo ako prvé na Slovensku spracúva problematiku právnej ochrany spotrebiteľa v jej celej šírke, ako súbor verejnoprávnych a súkromnoprávnych vzťahov, ktoré usporadúva do systému. Právna úprava platná na Slovensku sa v diele prezentuje ako zmes zákonov a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov prijatých orgánmi Slovenskej republiky a právne záväzných aktov Európskych spoločenstiev a Európskej únie.

Trestné činy proti životu a zdraviu – Eduard Burda

9.20 
Publikácia je zameraná na komplexné porovnanie trestných činov proti životu a zdraviu v starom a v rekodifikovanom Trestnom zákone. Prichádza v období, keď väčšina odbornej verejnosti ešte nie je v rekodifikácii tejto problematiky úplne zorientovaná. Preto kladie dôraz na nové trestnoprávne inštitúty, akým je napríklad úkladná vražda. Teoreticky ich analyzuje a súčasne poskytuje návod na ich praktické posudzovanie. Publikácia je určená najmä sudcom, advokátom, prokurátorom a vyšetrovateľom, no má čo povedať i širšej odbornej verejnosti. Užitočné informácie môže tiež poskytnúť laikom, ktorí majú záujem rozšíriť svoj všeobecný prehľad o oblasť, najmä násilných, trestných činov proti životu a zdraviu.

Zákon o předcházení ekologické újmě a o její nápravě – Ondřej Vícha,Vojtěch Stejskal

23.51 
Publikace pojednává o nové právní úpravě předcházení ekologické újmě a její nápravy. Zákon č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů, který nabyl účinnosti dne 17. srpna 2008, provádí do právního řádu České republiky směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/35/ES ze dne 21. dubna 2004 o odpovědnosti za životní prostředí v souvislosti s prevencí a nápravou škod na životním prostředí. Titulní zákon zakotvuje právní režim pro předcházení ekologické újmě a pro její nápravu, pokud bezprostředně hrozí nebo pokud vznikla na vybraných složkách životního prostředí (chráněných druzích volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, přírodních stanovištích, povrchových nebo podzemních vodách nebo na půdě). Zákon je založen na objektivní odpovědnosti provozovatelů vybraných provozních činností rizikových pro lidské zdraví nebo životní prostředí. Jedná se například o velké průmyslové podniky podléhající integrovanému povolení, skládky nebo spalovny odpadu, vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo odběr povrchových a podzemních vod, nakládání s nebezpečnými chemickými látkami nebo přípravky a jejich přepravu, nakládání s geneticky modifikovanými organismy či přípravky nebo přeshraniční přepravu odpadů. Zákon je založen na základních principech evropské ekologické legislativy – principu prevence a principu „znečišťovatel platí“ (PPP – Polluter Pays Principle).

Mediální právo v informační společnosti – Ondřej Moravec

22.99 
Publikace je věnována právní úpravě činnosti hromadných sdělovacích prostředků v době informační společnosti. Masové rozšíření přístupu k rychlému internetu, zvýšený podíl jeho uživatelů na tvorbě obsahu a pronikání informačních sítí do každodenního reálného života představují mimořádně silný impuls ke změnám právního řádu. Právo však reaguje na technologický vývoj se zpožděním, takže se stále častěji dostává do nesnází při řešení konkrétních situací, neboť schází adekvátní legislativa i soudní judikatura. Cílem této knihy je popsaná bílá místa alespoň zčásti zaplnit. Kniha vychází z regulace „klasických“ médií, jako je tisk, rozhlas a televize, a dostává se k tzv. „novým“ médiím a řeší praktické otázky, do jaké míry lze stávající regulaci použít i na nové technologie, kdy to už nejde a proč a jak lze potom postupovat. Například jaká je odpovědnost ISP – poskytovatelů internetových služeb, nebo odpovědnost lidí, kteří bezstarostně sepisují pro různé webové stránky cokoli? Jaké zájmy chrání Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a jaké už ne? Autor klade značný důraz na ústavní východiska mediálního práva a reaguje též na sílící význam judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Kniha se věnuje také vztahu nových médií k rekodifikaci soukromého práva – rozebírá zejména prostředky ochrany osobnosti i ochrany právnických osob. Publikace je určena především právní praxi a studentům mediálního práva na právnických fakultách.

Občiansky súdny poriadok I+II – Komentár, 2. vydanie – Kolektív autorov

122.55 
Druhé, rozšírené a prepracované vydanie komentára ku kľúčovému kódexu civilného procesného práva ponúka analytický výklad jednotlivých ustanovení Občianskeho súdneho poriadku. Komentár reflektuje nielen zmeny v právnej úprave, no je aktualizovaný o najnovšiu domácu i zahraničnú judikatúru, vrátane recentnej judikatúry európskych súdnych autorít. Výklad každého ustanovenia reflektuje aktuálny vývoj aplikačnej praxe i doktríny civilného procesného práva. Komentár ako prvý na Slovensku ponúka komentované kľúčové nariadenia z oblasti európskeho civilného procesu, nevynímajúc nariadenia Brusel I a Brusel IIa. Kvalitu publikácie zaručuje aj zloženie autorského kolektívu, pod vedením JUDr. Marka Števčeka, PhD. a doc. JUDr. Svetlany Ficovej. Autorský kolektív bol výrazne rozšírený, čo umožňuje hlbšiu špecializáciu pri interpretácii jednotlivých ustanovení, či riešení problémov vyvstávajúcich z aplikačnej praxe. Zrozumiteľný, analytický a komplexný výklad každého ustanovenia zákona, ktorý sa nevyhýba ani riešeniu teoretických otázok, či aplikačných a výkladových problémov, je zárukou širokej a dlhodobej využiteľnosti. Rovnako ako prvé vydanie, je druhé vydanie určené širokej právnickej verejnosti, najmä advokátom, sudcom, súdnym exekútorom, prokurátorom či notárom, ako aj študentom práva.

Jak správně pronajmout, prodat, koupit dům či byt – Kolektív autorov

6.80 
Pronajímáte byt či dům? Kupujete nebo prodáváte nemovitost? Pak je tato praktická příručka určena právě vám. Najdete zde vše o právních předpisech a hlavně srozumitelně psané rady, jak se vyvarovat chyb při nakládání s nemovitostmi. Cílem publikace je seznámit všechny, kdo mají v úmyslu pronajmout, prodat nebo koupit nemovitost s aktuálními právními předpisy a jejich změnami a novinkami. Kniha obsahuje vzory smluv, dohod i návrhů na vklad do katastru nemovitostí. Seznamuje také čtenáře s evidencí nemovitostí a druhy zápisů do katastru tak, aby se dovedl orientovat, případně dokázal kontrolovat svého právníka či realitní kancelář.

Policajné laboratórium – David Owen

7.10 
Táto kniha je fascinujúca. Zaoberá sa vývojom metód a postupov používaných v súdnom (forenznom) kriminalistickom vyšetrovaní a je ilustrovaná a doplnená ukážkami známych i menej známych kriminalistických prípadov. Kniha načrtáva aj historický vývin postupov a pokroky v kriminalistickom vyšetrovaní. Každá kapitola knihy sa začína informatívnym rozborom rôznych prvkov špecifických vyšetrovacích metód, za ktorým nasleduje vecná prezentácia konkrétnych prípadov bez zbytočného teoretizovania a zbytočných záverov.

Vybrané kapitoly z pracovného práva – Robert Vlček

6.28 
Kniha prináša vybrané kapitoly z pracovného práva a je určená predovšetkým pre zdravotníckych a sociálnych pracovníkov a študentov sociálnej práce. Je rozdelená do troch častí, ktoré rozoberajú: výberový pohovor, uzatvorenie pracovného pomeru a v poslednej tretej časti sú vzory pracovnopávnych podaní.

Právo v informačních technologiích – Bohumír Štědroň

12.02 
"Právo v informačních technologiích" je naprosto ojedinělým titulem na českém knižním trhu. Jako jedna z mála publikací na trhu přináší odborný pohled na oblast informačních technologií z pohledu českého práva. V publikaci se dozvíte odpovědi na typické otázky, které si jistě kladou IT manažeři, zaměstnanci nebo vedoucí IT středisek či IT pracovních kolektivů. Dozvíte se zde odpovědi například na tyto otázky: Je možné prohlížet firemní e-mail zaměstnancům? Je možné sledovat zaměstnance kamerovým systémem? Co je a již není obchodní sdělení (z hlediska antispamového zákona)? Jsou legální reklamní patičky u e-mailů? Je z pohledu ochrany osobních údajů rozdíl mezi firemní obecnou a adresnou e-mailovou schránkou? Jak je v ČR regulován homeworking (práce doma)? ... a mnoho dalších.