Sexuální trestné činy včera a dnes – Kolektív autorov,Karel Schelle,Jaromír Tauchen

29.36 
Sexuální trestná činnost není typická jen pro moderní společnost, ale lidstvo se s ní setkávalo od nepaměti. Se zdokonalováním mezilidské komunikace se však možnosti sexuálních deviantů zvětšují. Internet, mobilní telefony a další sociální sítě zajišťují anonymitu a tím vytvářejí ideální prostředí, zejména pro aktivizaci pedofilů. Naštěstí společnost prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení, ale i specializovaných zdravotnických zařízení na nárůst této mimořádně společensky nebezpečné trestné činnosti v poslední době ofenzivně reagují. V boji proti sexuálním deviantům nemohla zůstat pozadu ani akademická a vědecká obec, a tak se spojilo několik vědeckých a pedagogických institucí, a za pomoci dalších významných odborníků z nejrůznějších oborů připravilo tuto monografii. Mezinárodní právněhistorická společnost The European Society for History of Law, Katedra dějin státu a práva a Katedra trestního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity a slovenská Akademie policejního sboru spojily síly a vytvořily pro nejširší veřejnost publikaci, která zachycuje jak historii potírání sexuální trestné činnosti, tak i současnou českou a slovenskou právní úpravu sexuálních trestných činů. Nezůstaly pominuty ani lékařské aspekty. Celý autorský kolektiv tím chtěl vytvořit podklad pro další diskuzi o tomto mimořádně nebezpečném společenském jevu.

Trestní právo hmotné – obecná část (stav k 1. 9. 2014) – Kolektív autorov

15.37 
Učebnice vymezuje základní principy obecné části trestního práva hmotného takovým způsobem, aby si studenti osvojili jeho základní teoretické instituty a to ve spojitosti s ním bezprostředně souvisejících právních odvětvích, na které normy trestního práva odkazují a ze kterých vycházejí problémy aplikační praxe. Díky tomu budou po prostudování tohoto textu disponovat znalostmi o celkové koncepci zpracovávané problematiky, jakož i praktickými dovednostmi při interpretaci a aplikaci právních předpisů v daném právním odvětví. Učebnice je prioritně určena pro studenty bakalářských či magisterských forem studia na právnických fakultách. Z hlediska jejího obsahu a způsobu zpracování je však samozřejmě použitelná i pro studenty vysokých škol tzv. neprávnického směru, studenty středních škol a fakticky pro jakoukoli neprávnickou veřejnost, která by se chtěla se zpracovávanou problematikou blíže seznámit. Právní úprava obsažená v následujícím textu odráží právní stav platný a účinný k 1. 9. 2014.

Regulácia a dohľad nad činnosťou subjektov finančného trhu – Sidak Mykola,Kolektív autorov

15.87 
Finančný trh ako oblasť, ktorá stimuluje, resp. determinuje hospodársky rast, prosperitu a aj celkový vývoj a dynamiku podnikateľských či spoločenských aktivít, je neoddeliteľnou súčasťou finančného systému každého štátu, pričom v budúcnosti bude zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu. Cieľ predkladanej publikácie spočíva v priblížení tak osobitostí, ako aj princípov dohľadu nad finančným trhom. Súčasťou knihy je oboznámenie sa s legislatívou, ktorá ovplyvňuje činnosť dohliadaných subjektov, so zameraním na prehľadné informovanie o organizácii a povinnostiach dohliadaných subjektov finančného trhu. Ide predovšetkým o predstavenie právnych inštitútov dohľadu nad finančným trhom, ako aj o priblíženie ich vplyvu na podnikanie dohliadaných subjektov finančného trhu. V publikácii sa autori zameriavajú na všeobecné otázky, ktoré súvisia s dohľadom nad finančným trhom, na úlohy Národnej banky Slovenska ako orgánu dohľadu a venujú sa jednotlivým vybraným dohliadaným subjektom finančného trhu. Snahou autorov publikácie bolo prispieť aj k praktickému vzdelávaniu študentov, a to tým, že po každej kapitole (s výnimkou prvej) uvádzajú súbor prípadov, riešením ktorých si poslucháči môžu precvičiť nadobudnuté vedomosti. Publikácia je okrem študentov určená podnikateľom, zamestnancom peňažných ústavov, investičných spoločností, obchodníkom s cennými papiermi či finančných poradcov.

Európske súkromné právo

26.60 
Táto kolektívna monografia rozpracúva všeobecné a vybrané osobitné otázky európskeho súkromného práva ako dynamicky sa rozvíjajúceho právneho odvetvia na rozhraní európskeho a vnútroštátneho práva. Jej predmetom je tak všeobecný úvod do európskeho súkromného práva, ako aj analýza vybraných oblastí európskeho súrkomného práva de lege lata a vybraných inštitútov európskeho súkromného práva de lege ferenda.

Společnost s ručením omezeným po rekodifikaci – Tomáš Dvořák

36.62 
Kniha je komplexní prací o právní úpravě společnosti s ručením omezeným podle zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), účinného od 1. ledna 2014. Volně přitom navazuje na předchozí tři úspěšná vydání podle obchodního zákoníku. Nynější vydání je zaměřeno výlučně na rozbor platné právní úpravy. Pojednává o všech podstatných otázkách právní úpravy společnosti s ručením omezeným – o založení a vzniku společnosti, právním postavení společníků a podílu, o vnitřních poměrech a organizační struktuře společnosti, orgánech společnosti, jednání za společnost a o zrušení a zániku společnosti. Do výkladu jsou začleněny také další bezprostředně související otázky, jako je obchodní rejstřík nebo podnikatelská seskupení. Monografie formuluje první odpovědi na alespoň některé sporné otázky, které nová právní úprava přináší, a to se zřetelem k jejich praktické využitelnosti. V knize jsou zohledněny dostupné vědecké i judikatorní závěry a výstupy na téma právní úpravy společnosti s ručením omezeným, pokud jsou použitelné i za nové právní úpravy, jež přinesla značné množství někdy i dosti zásadních změn.

Spoločnosť s ručením obmedzeným – Kolektív autorov

22.80 
Výsledkom úsilia kolektívu zostavovateľov je komplexné, prehľadné a veľmi výstižné spracovanie judikatúry v rámci problematiky spoločnosti s ručením obmedzeným. Spoločnosť s ručením obmedzeným je nositeľkou množstva inšpiratívnych prvkov tak v teoretickej, ako aj v praktickej rovine, čo potvrdzuje aj rozhodovacia prax súdov. V porovnaní s inými obchodnými spoločnosťami spoločnosť s ručením obmedzeným má nesporné ekonomické výhody a široké možnosti využitia, čím sa právna forma spoločnosti s ručením obmedzeným stala jednou z najrozšírenejších podnikateľských foriem. Cieľom predkladanej publikácie je poukázať na aplikačné problémy, z ktorých mnohé vyplývajú z platnej právnej úpravy. Zároveň by publikácia mala odbornej verejnosti pomôcť pri riešení každodenných situácií tak, aby poskytovala aj priestor pre komplexné ponímanie jednotlivých čiastkových problémov. Vybraté zaujímavé rozhodnutia slovenských, ako aj českých súdov boli vhodne upravené tak, aby čitateľ mal prehľad o rozhodovacej praxi. Publikácia je systematicky koncipovaná do deviatich častí. Zatriedenie jednotlivých rozhodnutí do konkrétnej časti je v mnohých prípadoch len orientačné, keďže konkrétna právna veta často rieši viacero problémov týkajúcich sa tejto problematiky. Pevne veríme, že predkladaná publikácia bude pre čitateľov prínosná a podnetná. Čitateľom prajeme, aby im priniesla nové poznatky, zaujímavú diskusiu a výmenu názorov.

Prepisy práva duševného vlastníctva – Veronika Skorková

2.85 
Právo duševného vlastníctva predstavuje významnú súčasť slovenského právneho poriadku. Z hľadiska prameňov ho tvorí množstvo právnych predpisov medzinárodného, európskeho i vnútroštátneho práva. Napriek neustále sa rozširujúcemu trendu posilňovania ochrany predmetov duševného vlastníctva dosiaľ nebol zostavený súbor predpisov tak, ako je to v iných oblastiach práva (napr. občianskeho, trestného, pracovného práva a pod.). Táto publikácia predstavuje katalóg základných právnych predpisov práva duševného vlastníctva a kladie si za cieľ uľahčenie orientácie v platnom a účinnom právnom stave. Publikácia je systematicky rozdelená do štyroch častí. Prvá časť je venovaná všeobecným ústavnoprávnym a medzinárodnoprávnym predpisom práva duševného vlastníctva ako celku, ktoré sú spoločné tak pre autorské právo, ako aj pre právo priemyselného vlastníctva. Pre naplnenie účelu publikácie uvádzame vybrané ustanovenia Ústavy Slovenskej republiky, medzinárodných zmlúv a dohovorov, ktoré predstavujú zakotvenie ľudskoprávnych základov subjektívnych práv duševného vlastníctva. Na tieto predpisy nadväzujú prehľady všeobecných prameňov z oblasti práva medzinárodného a práva Európskej únie. Druhá časť sa sústreďuje na autorské právo, pričom obsahuje základný vnútroštátny predpis – autorský zákon (vrátane poslednej novelizácie zákonom č. 283/2014 Z.z.) a prehľad prameňov medzinárodného autorského práva a autorského práva Európskej únie. Rovnakým spôsobom je stratifikovaná aj tretia časť zameraná na právo priemyselného vlastníctva a jeho jednotlivé súčasti. Štvrtá časť publikácie je zložená z vybraných ustanovení ďalších právnych predpisov z oblasti súkromného a verejného práva, ktoré súvisia s právom duševného vlastníctva a sú potrebné pre právne vzťahy týkajúce sa tejto oblasti. Publikácia je určená predovšetkým študentom právnických fakúlt, ktorým má uľahčiť štúdium predmetu a prácu počas procesu výučby. Rovnako môže pomôcť širokej právnickej verejnosti, ale aj každému, kto má záujem oboznámiť sa so základnou právnou úpravou jednotlivých oblastí práva duševného vlastníctva.

Zákon o výkonu zabezpečovací detence – Věra Kalvodová

20.10 
Výkon zabezpečovací detence představuje zvláštní druh ochranného opatření. Vzhledem ke specifikům tohoto opatření i jeho náročnosti na odborný personál zajišťující výkon zabezpečovací detence přináší velmi cenný a praktický výklad jak pro soudnictví a advokacii, tak i pro orgány, kde je toto ochranné opatření vykonáváno. Jelikož se jedná o stále relativně nový institut české právní úpravy, prostřednictvím výkladu seznamuje s touto problematikou odbornou veřejnost a nabízí jí detailní seznámení se s dosud nejasnými pojmy.