Zákon o ochraně ovzduší. Komentář. – Kolektív autorov

51.73 
Nový zákon z roku 2012 stanoví řadu právních a ekonomických nástrojů k předcházení znečištění ovzduší a řešení již existujícího znečištění. * Regulace se dotýká stovek tisíc zdrojů znečišťování ovzduší, z nichž většinu tvoří menší stacionární zdroje. * Komentář uvádí do souvislostí jednotlivé nástroje, práva a povinnostmi osob a pravomoci orgánů veřejné správy. * Autoři též upozorňují na nedostatky přijaté právní úpravy.

Zákon o obchodních korporacích – Kolektív autorov

129.05 
Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) je součástí výsledků rekodifikačních prací v oblasti soukromého práva, která aktivně probíhaly posledních téměř 20 let. Základním právním předpisem soukromého práva se má stát nový občanský zákoník, zákon č. 89/2012 Sb. a na něj budou navazovat speciální úpravy zvláštních oblastí soukromého práva. Obchodní právo, resp. právo obchodních společností, je právě jednou z těchto speciálních oblastí. Obchodní závazkové vztahy jsou téměř zcela přenechány úpravě novým občanským zákoníkem. Zákon o obchodních korporacích bude upravovat jen svá specifi ka, jako např. smlouvu o výkonu funkce, smlouvu o vkladu aj. Předmětem zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích je tedy úprava obchodních společností a jim společných otázek korporátního práva. Od obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb.) se tedy svým obsahem podstatně liší. Z hlediska pojmosloví nevymezuje zákon o obchodních korporacích své vlastní pojmy, ale většinou přejímá pojmy vymezené novým občanským zákoníkem. Smyslem předkládané publikace je představit čtenáři čtivou a srozumitelnou formou jednotlivá ustanovení zákona o obchodních korporacích v jejich vzájemných souvislostech. Současně text odkazuje i na ustanovení nového občanského zákoníku tam, kde je to pro pochopení textu ustanovení nezbytné, nebo tam, kde příslušené ustanovení občanského zákoníku obsah institutu dotváří, nebo s ním úzce souvisí. Dále výklad odkazuje na předchozí zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník. Smyslem doplnění těchto odkazů je nikoliv odkaz na předchozí totožné ustanovení, ale odkaz na ustanovení upravující svým obsahem a účelem obdobnou problematiku. Součástí výkladu jsou i odkazy na další české a evropské předpisy. Předložená publikace by se měla stát praktickou pomůckou při orientaci v novém zákoně o obchodních korporacích a praktickým pomocníkem jak pro členy orgánů a společníky obchodních korporacích, stejně tak i pro praktikující právníky.

Morské právo – Viktor Vaculčík

20.81 
Morské právo možno definovať ako súhrn princípov, zásad a noriem zmluvného a obyčajového medzinárodného práva upravujúcich vzťahy medzi štátmi pri využívaní morí a jeho zdrojov, vrátane podložia a vzdušného priestoru nad ním. Autor publikácie „Morské právo“ na základe historického vývoja komentuje Dohovor Organizácie Spojených národov o morskom práve z roku 1982 a zameriava pozornosť na jednotlivé oblasti morského práva – najmä na slobody šíreho mora a výnimky z nich, pirátstvo, právo na prenasledovanie, znečisťovanie životného prostredia, resp. jeho ochranu, špecifickú úpravu sťahovavých druhov rýb a samozrejme i na relatívne stále aktuálnu tému - na morské dno. Venuje sa aj úlohe Medzinárodného tribunálu pre morské právo pri urovnávaní sporov.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými … – Kolektív autorov

44.21 
Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi představuje poslední velký právní předpis, který vypořádává majetkové křivdy z doby komunismu. Na jeho přijetí čekaly dotčené subjekty – církve, náboženské společnosti a současní vlastníci historického církevního majetku – více než dvacet let. Tato publikace: * Přináší výklad jednotlivých ustanovení zaměřený především na praktické právní otázky spojené s vydáváním majetku oprávněným osobám * Je doplněna o bohaté odkazy na judikaturu k obdobným ustanovením jiných restitučních předpisů (zákon o půdě, zákon o mimosoudních rehabilitacích apod.) * Obsahuje také doplňující studie, které zasazují problematiku majetkového vyrovnání do adekvátního právněhistorického a ústavního rámce * Vzhledem k absenci relevantní literatury na toto téma je nepostradatelnou pomůckou pro povinné a oprávněné osoby, jejich právní zástupce, soudce a další osoby účastnící se vydávání historického majetku církví a náboženských společností

Výživné pre vaše dieťa – Róbert Madej

1.89 
Praktická príručka o právnej úprave výživného a náhradného výživného v Slovenskej republike. Kniha prináša praktické informácie o problematike výživného pre dieťa od určenia výživného, cez konanie na súde, výšku výživného a platenie výživného až po jeho vymáhanie. Rieši aj výživné pre rodiča, náhradné výživné, ale i prieťahy v konaní. V závere brožúry sú uvedené vzory podaní.

Európsky platobný rozkaz – Zuzana Olexová

13.17 
Cieľom práce je skúmanie v roku 2006 zavedeného inštitútu EPR ako nástroja medzinárodného vymáhania pohľadávok na trhu EU z hľadiska jeho efektívnosti a tým zlepšenia podnikateľského prostredia v členských štátoch. Tento inštitút sa stal prelomový tým, že ako prvý zaviedol nové, samostatné, alternatívne popri vnútroštátnym prostriedkom právnej ochrany voliteľné európske konanie a vytýčil tak smer pre ďalší vývoj. Prínos práce spočíva najmä v tom, že od zavedenia inštitútu EPR sa mu na teoretickej úrovni venovala malá pozornosť, o čom svedčí malý počet zdrojov, ktoré sa problematikou zaoberajú. Pre lepšie pochopenie inštitútu EPR bolo potrebné sa v analytickej časti práce venovať najmä skúmaniu východísk a podmienok pre výkon rozhodnutí a uznávanie rozhodnutí v medzinárodnom kontexte, v interakcii s príbuznými inštitútmi, najmä konaním o drobných nárokoch a európskym exekučným titulom pre nesporné nároky. Výsledkom kritického zhodnotenia sú na strane jednej nesporné prínosy tohto inštitútu, ako napríklad vykonateľnosť tohto rozhodnutia v každom členskom štáte bez ďalších administratívnych a právnych obmedzení, ako aj jeho nedostatky, ktoré nemožno ospravedlniť ani snahou o neprílišné zasahovanie EU do oblasti justície ako autonómnej oblasti členských štátov, súvisiacej so štátnou suverenitou.

Jaderné právo – Jakub Handrlica

18.29 
Kniha představuje první komplexní studii o právní úpravě mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření v českém jazyce. Její vydání reaguje nejenom na skutečnost, že v České republice jsou jaderná energie a ionizující záření již v současnosti využívány v celé řadě odvětví, ale i na skutečnost, že podle aktuálních prohlášení se význam jaderné energetiky v České republice má v následujících desetiletích dále posilovat a v našem státě mají probíhat téměř všechny formy palivového cyklu (těžba uranové rudy, přepracování paliva, finální ukládání radioaktivních odpadů).

Zákon o ochrane hospodárskej súťaže – Ondrej Blažo,Katarína Kalesná

52.25 
Predkladaný komentár k platnému zákonu o ochrane hospodárskej súťaže (zákon č. 136/2001 Z. z. v platnom znení) je prvou publikáciou tohto druhu na Slovensku. Napriek tomu, že od znovu zavedenia súťažného práva do slovenského právneho poriadku uplynulo už viac ako 20 rokov, a že aj v slovenskom ekonomickom a právnom kontexte sa za toto obdobie už vytvorila potrebná súťažná kultúra, súťažné právo sa stále nedočkalo tomu zodpovedajúceho spracovania v odbornej literatúre. Práve predkladaný komentár sa usiluje aspoň o čiastočné zaplnenie tejto medzery. Rámec komentára je na jednej strane prirodzene daný záberom právnej úpravy obsiahnutej v komentovanom zákone a venuje sa všetkým dôležitým oblastiam slovenskej úpravy súťažného práva (dohody obmedzujúce súťaž, zneužívanie dominantného postavenia a iné formy obmedzovania súťaže, kontrola koncentrácií, právomoci Protimonopolného úradu SR, konanie vo veciach hospodárskej súťaže, ukladanie sankcií). Na druhej strane však tento rámec v určitých aspektoch aj presahuje. Uvedený presah je predovšetkým dôsledkom potrebného zohľadnenia európskej právnej úpravy, ktorá sa v Slovenskej republike ako v členskom štáte Európskej únie priamo aplikuje, a preto je sotva možné umelo oddeliť európsku a národnú dimenziu právnej úpravy ochrany hospodárskej súťaže. Naopak, pri aplikácii zákona treba brať do úvahy aj túto právnu úpravu, stabilizovaný výklad používaných abstraktných pojmov, rozhodovaciu prax Komisie a judikatúru európskych súdov. Súčasťou komplexného spracovania komentára k zákonu o ochrane hospodárskej súťaže sú aj odkazy na judikatúru slovenských, českých a európskych súdov, ako aj na rozhodovaciu prax Protimonopolného úradu SR. Komentár obsahuje aj odkazy na súvisiace ustanovenia, právne predpisy a relevantnú odbornú literatúru. Zároveň sa komentár usiluje aj o sprostredkovanie východísk právnej úpravy ochrany hospodárskej súťaže, a to nielen jej ekonomických základov, ale aj celkovej filozofie. Ponúka preto tiež teoretické úvahy, ktoré azda prispejú k celkovému lepšiemu pochopeniu tejto právnej úpravy. Nezostáva teda len pri popise platného právneho stavu a aplikácie právnych predpisov v praxi, ale na základe ich analýzy vyvodzuje aj vedecké závery. Predkladané dielo je adresované širokej vedeckej a odbornej právnickej obci, ale zároveň je dobrou pomôckou pre ekonómov a podnikateľov, ako aj pre širšiu verejnosť, ktorá má záujem preniknúť do zaujímavej problematiky súťažného práva.

Zákon o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom. Komentár – Lysina,Kolektív autorov

73.60 
Komentár Nakladateľstva C. H. Beck predstavuje prvý komentár k slovenskému zákonu o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom vôbec. Na jeho príprave sa podieľali poprední odborníci, ktorí sa medzinárodnému právu súkromnému venujú nielen v teoretickej rovine, ale taktiež majú bohaté skúsenosti aj s praktickou stránkou daného odvetvia. Komentár vychádza nielen z normatívneho textu zákona, ale aj z praktických skúseností autorov, domácej, či zahraničnej judikatúry, ale rovnako neopomína ani právne akty Európskej únie. Jeho výhodou je skutočnosť, že autori sa neobmedzujú striktne len na jednotlivé ustanovenia zákona, ale tieto vysvetľujú vo svetle celého radu súvisiacich právnych aktov, a to najmä aktov sekundárneho práva EÚ. Svoje miesto tu nachádza vymedzenie aplikačnej prednosti nariadení ako sú Brusel I, Brusel IIa, či Rím I a Rím II vo vzťahu k zákonu, keďže práve tu vyvstáva v praxi najviac otázok. Komentár taktiež neopomína ani celý rad medzinárodných zmlúv a ich aplikačný vzťah k zákonu. Prílohou komentára sú konsolidované znenia právnych aktov sekundárneho práva Európskej únie, ktoré tvoria základ súčasného medzinárodného práva súkromného pre členské štáty Európskej únie, a bez ktorých si právnu prax v tomto odvetví nemožno predstaviť. Táto jedinečná publikácia z pera autorov JUDr. Petra Lysinu, JUDr. Natálie Štefankovej, JUDr. Michala Ďuriša a JUDr. Mareka Števčeka je určená pre sudcov, advokátov, exekútorov, notárov, ako aj širokú odbornú verejnosť. Skrátka, publikácia je určená všetkým tým, ktorí sa vo svojej praxi stretli, či stretávajú s právnymi vzťahmi patriacimi do predmetu úpravy medzinárodného práva súkromného.

Správne právo – všeobecná a osobitná časť – Janka Hasanová

10.93 
Prehľadné a ucelené spracovanie všeobecnej aj osobitnej časti správneho práva hmotného a procesného, ktoré poskytuje základnú orientáciu v problematike správneho práva. Obsah: 1. Verejná správa 2. Štátna správa 3. Samospráva 4. Pojem, postavenie a systém správneho práva 5. Administratívnoprávne normy 6. Administratívnoprávne vzťahy 7. Metódy činnosti verejnej správy 8. Formy činnosti verejnej správy 9. Administratívnoprávna zodpovednosť 10. Kontrola vo verejnej správe 11. Zákon o správnom konaní 12. Zákon o priestupkoch, jeho charakteristika, pôsobnosť, vzťah k osobitným predpisom 13. Správa na úseku osobného stavu fyzických osôb 14. Právna úprava štátneho občianstva SR 15. Právna úprava pobytu občanov SR 16. Právna úprava občianskych preukazov 17. Právna úprava cestovných dokladov 18. Štátne symboly a ich používanie, štátny smútok 19. Právna úprava zhromažďovania 20. Právna úprava združovania 21. Právna úprava civilnej ochrany 22. Integrovaný záchranný systém 23. Právna úprava ochrany pred požiarmi 24. Právna úprava živnostenského podnikania 25. Policajné právo 26. Právne postavenie obecnej polície 27. Právna úprava súkromnej bezpečnosti 28. Právna úprava strelných zbraní a streliva 29. Právna úprava utajovaných skutočností 30. Právna úprava štátnych hraníc 31. Právne postavenie cudzincov na území SR 32. Právna úprava azylu 33. Právna úprava pozemných komunikací 34. Právna úprava cestnej dopravy 35. Právna úprava cestnej premávky 36. Právna úprava železničnej dopravy 37. Právna úprava leteckej dopravy 38. Právna úprava životného prostredia 39. Právna úprava stavebného konania 40. Colná správa 41. Právna úprava zdravotníctva 42. Právna úprava školstva 43. Právna úprava správy justície 44. Právna úprava obrany SR 45. Právna úprava správy zahraničných vecí 46. Právna úprava volieb a hlasovania v referende

Európsky zatýkací rozkaz – Komentár – Kolektív autorov,MUDr. Drahomíra Kordíová

44.16 
Komentár vychádza nielen z normatívneho textu zákona, ale najmä z praktických skúseností, domácej a zahranicnej judikatúry a literatúry, ako i judikatúry súdov iných clenských štátov, v snahe ukázat a zjednotit postup justicných orgánov a ostatných subjektov, ktoré sú v tomto konaní zainteresované. Pre úplnost a prehladnost tejto témy je pri každom ustanovení uvedená i transponovaná cast Rámcového rozhodnutia 584/2002/SVV o európskom zatykaci a o postupoch odovzdávania osôb, aby citatel mohol porovnat spôsob transpozície a pochopit i širšie súvislosti uvedeného ustanovenia, dané napr. judikatúrou Európskeho súdneho dvora, resp. Súdneho dvora Európskej únie. Súcastou publikácie je i komentovaný formulár európskeho zatýkacieho rozkazu, tak, aby bol zrozumitelný pre každého, kto príde s týmto formulárom do styku

Štátoprávne postavenie Slovenska – Milan Čič

8.46 
O štáte a práve sa oddávna, aj v súčasnosti, mnoho a mnoho rozpráva. Najmä je aktuálna otázka, či štát v demokratickej spoločnosti a v našej súčasnosti je vôbec potrebný. Autor sa vo svojej úvahe pokúsil aspoň načrtnúť niektoré tézy, ale pritom podstatné atribúty štátu a práva, resp. zákonodárstva ako významného nástroja uplatňovania poslania a funkcií štátu. Definovať štát je skutočne zložité a náročné jednak pre právnikov, pre samu ústavu, ale aj pre iných spoločensko-vedných teoretikov. Preto aj autorova charakteristika či definícia bude skôr pokusom o zachytenie nových spoločenských vzťahov všetkých druhov a inštitúcií, ktoré by mali garantovať zákonodárstvom prijatie a výkon práva súdnymi orgánmi, ktoré sú prirodzeným

Legal Sources of Private International Law – Pramene medzinárodného práva súkromného a procesného – Miloš Haťapka,Bea Verschraegen

33.25 
Pramene medzinárodného práva súkromného a procesného sú jedinečnou zbierkou relevantných vnútroštátnych, európskych a medzinárodných právnych nástrojov platných v Slovenskej republike k 1. januáru 2010. Publikácia je neoceniteľnou pomôckou pre každého, kto sa venuje medzinárodnému právu súkromnému a procesnému, či už v rovine teoretickej alebo praktickej. Má tak svoje miesto nielen v knižnici každého študenta práva, ale môže byť výbornou pomôckou aj pre sudcu či advokáta venujúceho sa riešeniu sporov s medzinárodným prvkom. Publikácia má vzhľadom na svoju dvojjazyčnosť aj širšie využitie a môže slúžiť napríklad aj ako praktická pomôcka pre prekladateľov.

Finančná matematika investičných projektov – Ľudovít Pinda

8.55 
Publikácia sa zaoberá technikami vyhodnocovania súčasnej hodnoty a rizika finančných projektov, najmä investičných projektov. Základ tvorí finančná matematika. Finančné toky z klasickej finančnej matematiky obohatil autor aj o zohľadnenie dane a odpisov, čím sa táto problematika približuje viacej praxi. Základy klasickej teórie portfólia vysvetľujú, ako zostaviť optimálne portfólio vzhľadom na preferencie jeho majiteľa. Publikácia sa venuje aj imunizácii investičného projektu proti zmene intenzity úrokovania a proti zmene volatility investície. Záverečná časť sa venuje Blackovmu-Scholesovmu modelu. Finančné tabuľky na konci publikácie uľahčujú výpočty vo finančnej matematike. Publikácia je určená predovšetkým študentom druhého a tretieho stupňa štúdia ekonomického zamerania a takisto širokej verejnosti a pracovníkom v oblasti finančníctva a bankovníctva.

Věcná břemena v novém občanském zákoníku – Eva Kabelková

35.28 
Nový občanský zákoník věnuje právní úpravě věcných břemen více prostoru než dosavadní právní úprava. Nová ustanovení přinášejí rozdělení věcných břemen na služebnosti a reálná břemena, zavádějí je do českého právního řádu znovu jako samostatné pojmy. Charakterizují také některé pozemkové a osobní služebnosti a upravují klasické služebnosti – služebnosti stezky, cesty, práva požívání nebo práva užívacího. Poprvé jsou v občanském právu upraveny nové typy služebností – služebnost inženýrské sítě a služebnost rozlivu.Nový občanský zákoník zakotvuje rovněž reálné břemeno včetně transformace práva z reálného břemene na oprávnění na peněžitou náhradu. Zavádí možnost rozšíření osobní služebnosti i na dědice. Předkládaná publikace poslouží nejen všem zájemcům o hlubší vhled do nového kodexu, ale hlavně jako praktická pomůcka pro orientaci v nové úpravě především všem, kdo věcná břemena i v letech minulých zřizovali nebo byli jejich „poživateli“ či je zřizovat nebo „požívat“ budou.Komentář uvítají advokáti, vlastníci a správci nemovitostí, podnikatelé v energetice nebo vodohospodářství.

Právo medzinárodných obchodných transakcií – Martin Maxa

28.46 
Publikácia sa venuje riešeniu praktických problémov spojených so vstupovaním podnikateľských subjektov do obchodných transakcií so zahraničím. Prístupnou formou upozorňuje na všetky riziká medzinárodných obchodných transakcií od rokovaní o uzavretí zmluvy a spôsobov zabezpečenia splnenia zmluvných povinností až po ich vymáhanie. Podrobne rozoberá všetky riziká medzinárodných obchodných transakcií a pre každú situáciu navrhuje rozličné spôsoby riešenia. Podnikatelia tak môžu pomocou veľmi jednoduchých krokov, akými sú napríklad výber miesta rokovania o uzavretí zmluvy alebo určenie miesta zmluvného plnenia, dramaticky zvýšiť úspešnosť svojich obchodov.Ambícia tejto knihy však ide ďaleko nad rámec poskytnutia základnej orientácie v medzinárodných obchodných transakciách. Je určená predovšetkým právnym zástupcom podnikateľov, ktorým metodickým spôsobom ozrejmuje všetky právne otázky, za ktorých riešenie sú zodpovední pri vypracovaní a pripomienkovaní návrhov medzinárodných obchodných zmlúv a zabezpečovaní ich riadneho plnenia. Táto knižná publikácia radí pri voľbe vhodnej štruktúry transakcií a podrobne rozoberá aj vhodnú taktiku vedenia súdneho konania, ako aj postup pri následnom vymáhaní zmluvného plnenia.Publikácia napokon poskytuje aj priestor pre podrobný rozbor povinností súdov pri vedení konania s medzinárodným prvkom, ako aj podmienok a spôsobu uznávania a výkonu rozhodnutí súdov cudzích štátov. Táto časť knihy bude preto zvlášť zaujímavá pre oblasť súdnictva a všetky osoby, ktoré sa podieľajú na procese výkonu súdnych rozhodnutí.

Bytové spoluvlastnictví v novém občanském zákoníku – Eva Kabelková

35.28 
Leden 2014 přinese řadu změn i v oblasti bytového spoluvlastnictví; dosavadní samostatná úprava vlastnictví bytů v zákoně č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, byla začleněna do nového občanského zákoníku. Změny se hlavně týkají úpravy dílčích otázek (např. prohlášení vlastníka nelze po zápisu vlastnického práva k jednotkám do veřejného seznamu prohlásit za neplatné; společenství vlastníků jednotek vzniká založením, nikoliv ex lege) a právě na ně upozorňují autorky v komentáři k ustanovením občanského zákoníku s dostatečným předstihem před účinností zákona. Komentář je psán čtivě a srozumitelně a pro přehlednost je v závěru uvedena i tabulka, která srovnává ustanovení zákona o vlastnictví bytů s ustanoveními nového občanského kodexu. Autorky shrnují také dosavadní judikaturu použitelnou i za nové právní úpravy. Ocení ho v první řadě advokáti, ale také všichni vlastníci bytů, a tedy členové společenství a jejich orgánů. Publikace je velice vítaným příspěvkem pro včasnou přípravu na novou úpravu bytového spoluvlastnictví a fungování společenství vlastníků.

Princípy medzinárodného práva verejného – Ian Brownlie

46.55 
Preklad "biblie" medzinárodného práva: Principles of Public International Law , licencia Oxford University Press - očakávané 4/2013

Sociální práva cizinců – Martin Štefko,Kristina Koldinská

20.10 
Moderní systém sociální ochrany je budován k pokrytí většiny sociálních událostí, se kterými může být občan daného státu, od narození do smrti, konfrontován. Mezinárodní migrace osob přináší otázku, zda a do jaké míry lze sociální práva vztáhnout i na občany třetích států. Předkládaná publikace analyzuje opatření v oblasti platného pracovního práva a práva sociálního zabezpečení, která ovlivňují (ať již pozitivně, či negativně) integraci cizinců do majoritní české společnosti. Kniha je rozdělena do dvou částí. Část první analyzuje téma z hlediska obecných, mezinárodních a unijních souvislostí, část druhá se pak detailněji zabývá českou národní úpravou. Pro komplexní pojednání o národní úpravě bylo zvoleno hledisko cizince – občana třetího státu kombinované s výčtem sociálních práv upraveným Listinou základních práv a svobod. Cílem publikace je pomoci nejen občanům třetích států, ale též teoretikům a praktikům i z jiných oborů, kteří si přejí rozšířit své obzory o zkoumanou problematiku.

Sbírka nálezů a usnesení ÚS ČR, sv. 63 (bez CD)

39.75 
Sbírka obsahuje v chronologickém pořadí všechny přijaté nálezy a vybraná usnesení Ústavního soudu. Pro odbornou, ale i laickou veřejnost je publikace nepostradatelnou pomůckou k interpretaci a aplikaci právních norem. Zdrojem poučení jsou nejen odůvodnění výroků nálezů a usnesení, ale i tzv. dissenty ? odlišná stanoviska soudců, kteří nesouhlasí s většinovým názorem Ústavního soudu. Publikace je přehledně a systematicky zpracována, přičemž každý nález je opatřen výstižným názvem a právní větou, která umožňuje rychlou a věcnou orientaci. V každém díle také naleznete seznam právních předpisů použitých v textu. Díky Sbírce nálezů a usnesení získáte aktuální přehled rozhodovací praxe Ústavního soudu.

Trestání delikventní mládeže – Jana Hulmáková

24.11 
Předkládaná monografie přináší ucelené, aktuální zpracování problematiky sankcí, ukládaných delikventní mládeži, včetně sankcí neformálních – odklonů v trestním řízení.Tato publikace:• Se zabývá rozborem právní úpravy sankcí v zákoně o soudnictví ve věcech mládeže, včetně řešení aktuálních výkladových a aplikačních problémů v praxi• Přináší výklad v kontextu principů, obsažených ve významných mezinárodních dokumentech z této oblasti, a ve srovnání s vybranými zahraničními právními úpravami• Věnuje se rovněž zpracování aktuálních poznatků zahraničních i českých výzkumů, zaměřených na účinnost jednotlivých druhů sankcí pro mládež, a to především z hlediska recidivy• Je určena široké právnické veřejnosti – zejména pak soudcům, státním zástupcům, probačním úředníkům a dalším odborníkům• Může být přínosem též pro studenty práv, sociální práce a dalších souvisejících oborů.

Poučovací povinnost v civilním procesu – Miroslav Hromada

12.96 
Publikace vysvětluje podstatu poučovací povinnosti a její roli v civilním procesu sporném. Po teoretickém vymezení poučovací povinnosti představuje její historické souvislosti a následně rozebírá současnou právní úpravu, přičemž komplikované situace popisuje na příkladech z praxe. Inspiraci hledá též v sousedních zemích.Kniha je proto určena jak pro právníky z praxe, tak pro studium civilního procesu. Poskytuje návod jednak pro soud, jak správně řízení vést, jednak pro účastníky a jejich právní zástupce, jaké jednání od soudu očekávat a požadovat.

Mezinárodní ekonomické právo – Pavel Šturma

46.50 
Předkládaná publikace přináší komplexní zpracování mezinárodního ekonomického práva jako jednoho z nových a velmi dynamických odvětví mezinárodního práva. Tato publikace: • Je zaměřena nejen na základní, ale i na prohlubující informace, protože je určena i pro náročnější profesionální čtenáře • Zohledňuje změny v oblasti mezinárodního investičního práva, ke kterým došlo díky obrovskému rozmachu investiční arbitráže • Obsahuje nejen teoretická východiska, ale reflektuje též poznatky z arbitrážní praxe a aktuální informace o vývojových tendencích v mezinárodním právu a právu EU • Oproti prvnímu vydání je ze dvou třetin zcela novou prací • Je určena především odborníkům z akademické sféry a právní praxe a rovněž studentům právnických fakult a příbuzných oborů.

Dvacet let Evropské úmluvy v České republice a na Slovensku – Michal Bobek

25.60 
Kdokoliv zabývající se Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a judikaturou Evropského soudu pro lidská práva vždy naráží, u dynamického dokumentu, jakým Úmluva je, na minulost a kontext. Určité volby v minulosti učiněné zásadním způsobem formovaly jak samotnou Úmluvu, tak její výklad. Kde se tyto volby vzaly? Kdo je učinil a proč? Jaké byly osoby a obsazení? A především, jaký je širší kontext a reálná praxe vnitrostátní aplikace Úmluvy? Příležitost zamyšlení se nad těmito otázkami poskytlo výročí 20 let od okamžiku, kdy se uložením ratifikačních listin stala tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika smluvní stranou Úmluvy, po níž závazky z ní plynoucí převzaly na svá bedra oba nástupnické státy. Dvacet let života s Úmluvou nabídlo příležitost se na moment zastavit a bilancovat: Jaký byl život s Úmluvou v Česku a na Slovensku v prvních dvaceti letech? Jak se vyvinula samotná Úmluva? Jak se vyvíjela vnitrostátní aplikační praxe? Jaký dopad měla a má Úmluva a judikatura ESLP na transformaci práva v postkomunistické společnosti, jakou byla Česká republika a Slovensko? Na tyto a další otázky dává odpověď tato kniha. Nabízí vzácnou sbírku zkušeností a poznatků takříkajíc z první ruky, tedy od jednotlivců a aktérů, kteří „byli při tom“ či kteří dnes pracují s Úmluvou každý den. Jako taková poskytuje soubor jedinečných poznatků k prohloubení poznání mechanismu a aplikační praxe Úmluvy nad rámec základního studia jejích ustanovení či vybraných rozhodnutí ESLP.