Európske súkromné právo

26.60 
Táto kolektívna monografia rozpracúva všeobecné a vybrané osobitné otázky európskeho súkromného práva ako dynamicky sa rozvíjajúceho právneho odvetvia na rozhraní európskeho a vnútroštátneho práva. Jej predmetom je tak všeobecný úvod do európskeho súkromného práva, ako aj analýza vybraných oblastí európskeho súrkomného práva de lege lata a vybraných inštitútov európskeho súkromného práva de lege ferenda.

Databáze ve věku informační společnosti a jejich právní ochrana – Kohutová Radka Connelly

20.10 
Cílem publikace je předložit čtenářům teoretické pozadí a vhled do problematiky právní ochrany databází. Za tímto účelem autorka použila metody komparativní a analytickou, rozebírající přehled právní ochrany de lege lata na příkladech kontinentálního i anglosaského práva (common law), doplněnou o historické stopy směrnice 96/9 a rozbor dostupné judikatury. Důraz je kladen na rozdílná východiska poskytované ochrany s poukazem na historické pozadí a zakotvení stávající poskytované právní ochrany databází na území EU ve srovnání s úpravou v USA. Vzhledem k jedinečnosti evropské sui generis ochrany databází je tato rozebrána detailněji (nepomíjí se ani proces přijímání směrnice 96/9, jež lze v mnoha ohledech označit za rozpačitý napříč tehdejším Společenstvím), včetně příslušné, komentované judiciální činnosti někdejšího Evropského soudního dvora, resp. slovy soudobé terminologie Soudního dvora EU. Teoretické poznatky o poskytované ochraně databází doplňuje analýza postavená na třech případových studiích. Rozdílná právní úprava databází je přiblížena na příkladu dvou členských států Evropské unie – České republiky a Velké Británie, k nimž je v protikladu postavena země mimo území EU – Spojené státy americké. Výběr zemí postihuje odlišnosti právního pojetí ochrany u dvou největších světových subjektů na trhu s databázemi – USA a Evropské unie. V přímé návaznosti umožňuje postihnout aspekty platné autorskoprávní i tzv. sui generis ochrany, kterou světu představila EU, doplněné o nástin poskytované ochrany databází v předešlých autorskoprávních zákonech. Kromě pozitivistické úpravy je důraz kladen na historické ukotvení přijímání úpravy a zejména analýzu evropské judikatury, jež je pro pochopení evropského sui generis práva kruciální.

Evropské mezinárodní právo soukromé v kontextu pracovního práva – Tereza Kadlecová

16.07 
Publikace se zabývá otázkami evropského mezinárodního práva soukromého, na které autorka nahlíží optikou pracovního práva. Kromě stručného nástinu vývoje EMPS se zaměřuje na jednotlivé prameny práva v této oblasti – v první řadě oběma základními kodifikacemi norem kolizních a norem mezinárodního práva procesního, tj. nařízeními Řím I a Brusel I. V dalším výkladu se publikace věnuje klíčové harmonizační úpravě, kterou představuje Směrnice o vysílání pracovníků, a také kolizní regulaci mimosmluvních závazkových vztahů, tj. nařízení Řím II - zejm. jeho ustanovením týkajícím se kolizní úpravy protestní akce v kolektivním vyjednávání. V závěru je pozornost věnována odpovídající české vnitrostátní úpravě, tj. relevantním aspektům ZMPS a Nového ZMPS a relevanci těchto úprav ve vztahu k výše uvedeným úpravám evropského práva.

Evropské mezinárodní právo soukromé 2. vydání – Monika Pauknerová

41.28 
Již druhé vydání úspěšné publikace přináší především reakci na legislativní vývoj v nejdynamičtěji se rozvíjející oblasti evropského soukromého práva. Druhé vydání: * Podává souhrnný a zároveň podrobný přehled o pramenech evropského mezinárodního práva soukromého * Neopomíjí ani základní obecné otázky, jako je struktura pramenů právní úpravy a jejich vzájemné vztahy, výklad a nejvýznamnější judikáty * Je podstatně rozšířeno o nová nařízení, včetně těch, která jsou použitelná až od roku 2015 * Je určeno nejen studentům, advokátům a soudcům, ale i širší právnické veřejnosti, která se zajímá o soukromoprávní přeshraniční vztahy

Medzinárodné vzťahy a bezpečnosť – Daniel Šmihula

15.11 
Kniha je zbierkou esejí, štúdií a komentárov z rokov 2013 - 2017. Je rozdelená na tri tematické časti. Prvá sa týka medzinárodných vzťahov všeobecne, druhá bezpečnosti a tretia európskych otázok. Články reagovali zväčša na aktuálne otázky daného obdobia. Niektoré z nich sa venujú aj širším súvislostiam alebo historickým otázkam.

Sociální právo EU – Kristina Koldinská,Igor Tomeš,Filip Křepelka

20.90 
Autoři monografie se snaží postihnout velice široký fenomén sociálního práva Evropské unie, tedy oblasti představující jednu ze stěžejních dimenzí Evropské unie a jejího práva. Kniha provede čtenáře filozofickými, historickými a mezinárodními souvislostmi současného sociálního práva Evropské unie. Zvláštní část knihy pak postupně osvětluje jednotlivé oblasti sociálního práva EU, nejdříve z pohledu rovnosti a svobody jako základních principů, na kterých stojí většina norem sociálního práva EU. Specificky je také pojednáno o dvou důležitých aspektech sociálního práva EU, a sice o zakotvení práva na vzdělání a práva na zdraví. Celou knihu pak uzavírá pojednání o sociálních politikách EU v oblastech, kterým se dosud nedostalo závazné právní úpravy, přesto jsou ale pro EU jako celek velmi důležité, tedy například o politice zaměstnanosti, o sociální integraci Romů či občanů třetích států a dalších důležitých otázkách. Pro lepší pochopení předmětné problematiky a její správný výklad se celou knihou prolíná rozhodování Soudního dvora Evropské unie, ale např. i Evropského soudu pro lidská práva. Autorský kolektiv se tématu sociálního práva EU věnuje celý svůj profesní život a do knihy se promítají více než bohaté zkušenosti autorů z této oblasti. Autoři přednášejí na vysokých školách a konferencích jak v České republice, tak v zahraničí. Totéž platí pro jejich publikační činnost – autoři o sociálním právu EU publikují nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Ľudské práva – Arnd Pollmann

18.05 
Slovenský preklad práce Ľudské práva. Interdisciplinárna príručka svojou komplexnosťou právneho a filozofického výkladu ľudských práv nemá na slovenskom a českom knižnom trhu obdobu. Encyklopedický spôsob, ktorým túto prácu spracovalo približne 50 nemeckých ústavnoprávnych, ekonomicko- a filozofickoprávnych autoriek a autorov, prekvapí vysokou úrovňou odbornosti. Práca navyše zaujme v našom kontexte skôr prehliadanou než diskutovanou tézou o neoddeliteľnosti liberálnych a sociálno-ekonomických práv človeka. Ak sa tieto práva navzájom izolujú, demokracia upadá do nerovnosti alebo do totalitarizmu. Kniha ponúka aj fundovaný prehľad dejín vývoja ľudských práv, ktoré neplatia apriori preto, lebo musia byť najprv ako politické práva vydobyté. Z tohto istého svetského dôvodu sa dajú ľudské práva tiež politicky zinštrumentalizovať a zneužiť, ako všetko, čo je dielom človeka. Aj o tom je táto kniha. V našom kultúrnom prostredí predstavuje kniha základnú odbornú prácu a jej využiteľnosť je univerzálna – predstavuje základnú literatúru na vysokých školách, jej miesto je však takisto v politickom, občianskom a všeobecne humanitnom vzdelávaní.

Európsky prokurátor – Anna Ondrejková

6.21 
O tom, že sa pripravovalo vytvorenie Európskej prokuratúry, je slovenská verejnosť, najmä odborná, informovaná. Obsah informácií poskytnutých hromadnými oznamovacími prostriedkami je však nielen veľmi skromný, ale aj nepresný. Odborná literatúra sa tejto problematike zatiaľ nevenovala. Pritom práce na príprave nariadenia o vytvorení Európskej prokuratúry nedávno skončili, Slovenská republika oficiálne oznámila, že má záujem sa na realizácii tohto nariadenia podieľať a z nariadenia vyplýva, že sa bude dotýkať profesionálnej činnosti viacerých právnych profesií. Európska prokuratúra bude podávať obžaloby na slovenských súdoch. Ak nebude prijatá osobitná vnútroštátna právna úprava, tak na všetkých okresných súdoch podľa všeobecných pravidiel miestnej príslušnosti. Nariadenie o vytvorení Európskej prokuratúry sa teda bude s najväčšou pravdepodobnosťou dotýkať práce všetkých slovenských trestných sudcov. Mnohé oprávnenia a postupy Európskej prokuratúry budú upravené aj vo vnútornom slovenskom právnom poriadku, ale nie všetky. Navyše, v prípade nesúladu vnútroštátnej právnej úpravy má prednosť právna úprava obsiahnutá v nariadení Európskej únie. Nariadenie Európskej únie má všeobecnú platnosť, je záväzné vo svojej celistvosti a je priamo uplatniteľné v členských štátoch. Ide o dosť dôvodov na to, aby sa prinajmenšom právnici všetkých profesií podieľajúcich sa na trestnom konaní zaujímali o právnu úpravu týkajúcu sa Európskej prokuratúry. Keďže k nariadeniu, ktorým sa vykonáva posilnená spolupráca na účely zriadenia Európskej prokuratúry, neexistuje dôvodová správa ani judikatúra, pre lepšie pochopenie filozofie a dôvodov vzniku Európskej prokuratúry autorka pripojila prehľad historického vývoja snáh o jej vytvorenie a pre lepšie pochopenie jednotlivých inštitútov Európskej prokuratúry aj prehľad vývoja diskusií v priebehu legislatívnej prípravy nariadenia o jej vytvorení.

CISG (Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží) – Luboš Tichý

44.20 
Úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží (zkráceně CISG – začáteční písmena Convention International Sales of Goods) je právním nástrojem zavazujícím v současné době 85 států, který má stále více příznivců, uživatelů a též komentátorů. Lze tedy konstatovat, že CISG ovládá režim mezinárodních kupních smluv v podstatě v celosvětovém měřítku. Četnost její aplikace vzrůstá téměř astronomickou měrou. Soudy České republiky, resp. rozhodčí soudy, se její aplikaci prostě nevyhnou. Čtenář dostává do rukou komentář k mezinárodní smlouvě, jež se chlubí svým významem jako celosvětově jednotná úprava kupní smlouvy. Komentářů k mezinárodním smlouvám je v české právní literatuře jako šafránu, v případě mezinárodní kupní smlouvy jde o vůbec první výklad komentářového formátu. Úmluva je nepochybně velmi významný právní pramen, který si z tohoto důvodu zaslouží i systematický výklad. O ten se tato publikace snaží (viz např. úvody k jednotlivým částem CISG), i když těžiště je ve vlastním komentáři k jednotlivým článkům Úmluvy.

Judikatúra Vybrané rozhodnutia ESĽP vo vzťahu k Slovenskej republike – Miroslava,Marica Pirošíková

33.35 
Cieľom publikácie je poskytnúť odbornej verejnosti komplexný súbor významných rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), vyhlásených proti Slovenskej republike. Autorky, zástupkyne Slovenskej republiky v konaní pred ESĽP, rozhodnutia systematicky usporiadali podľa jednotlivých práv zaručených Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd s cieľom napomôcť čitateľovi ľahko vyhľadať potrebné informácie. V publikácii sú obsiahnuté tie časti rozhodnutí, v ktorých sa ESĽP zaoberal skutočnosťou, či došlo k porušeniu konkrétneho ľudského práva alebo slobody. Nie sú v nej rozhodnutia, v ktorých tento medzinárodný súdny orgán sťažnosti neprijal z dôvodu nesplnenia iných podmienok prijateľnosti sťažnosti, ako je ich zjavná nepodloženosť. Vzhľadom na uvedené sa autorky venujú namietanému porušeniu práva na prerokovanie veci v primeranej lehote len okrajovo. Hoci sú sťažnosti na porušenie iných práv menej početné, majú pre slovenskú právnu prax veľký význam. Práve z tohto dôvodu sa autorky rozhodli oboznámiť s nimi slovenskú odbornú verejnosť. Publikácia je určená pre zamestnancov orgánov ochrany práva, predovšetkým pre sudcov, prokurátorov a advokátov a je užitočnou literatúrou pre ašpirantov na uvedené právnické povolania.

Pracovnoprávne vzťahy pri prevode podniku – Jana

3.73 
Prevod podniku v podmienkach SR, ale aj na úrovni Európskej únie prináša v praxi závažné následky na strane zamestnancov, v dôsledku čoho je nevyhnutné zabezpečiť zachovanie ich práv pri zmene zamestnávateľa právnymi predpismi. Užitočným nástrojom ochrany práv zamestnancov v súvislosti s prevodom podnikov sú smernice Európskej únie, ktoré boli prevzaté aj do právneho poriadku Slovenskej republiky. Publikácia „Pracovnoprávne vzťahy pri prevode podniku“ popisuje súčasný stav pracovnoprávnych predpisov v oblasti prevodu podniku na Slovensku, ako aj v rámci Európskej únie. Každá kapitola publikácia poskytuje čitateľovi pohľad na danú problematiku zo strany smernice EÚ, ktorá je doplnená odkazom na príslušnú judikatúru Súdneho dvora EÚ, ako aj pohľad z pozície národnej legislatívy. Autorkou publikácie je Mgr. Jana Černáková, PhD., ktorá v súčasnosti pôsobí ako advokátka, a okrem každodennej pracovnoprávnej agendy sa špecializuje práve na problematiku prevodu podnikov, pracovného času, zamestnávania cudzincov a kolektívneho vyjednávania. Publikácia je určená predovšetkým právnikom, ktorí sa zaoberajú pracovným právom, ale aj zamestnávateľom a personalistom.

Judikatúra Súdneho dvora EÚ za rok 2016 vo veciach dane z pridanej hodnoty – Zuzana Šidlová

6.21 
Publikácia „Judikatúra Súdneho dvora EÚ za rok 2016 vo veciach dane z pridanej hodnoty“ predstavuje v poradí už piatu publikáciu, ktorá sa venuje rozsudkom Súdneho dvora EÚ v oblasti dane z pridanej hodnoty. Prináša 28 nových rozsudkov uverejnených v Zbierke rozhodnutí Súdneho dvora a Všeobecného súdu v roku 2016, ktoré sú v knihe zoradené chronologicky podľa dátumu ich vydania. Pri každom rozsudku sú v podstatnom rozsahu uvedené argumenty, ktoré Súdny dvor použil na zdôvodnenie svojho rozhodnutia. Každý rozsudok zahŕňa referenciu na relevantné ustanovenia DPH legislatívy EÚ, ako aj referenciu na korešpondujúce ustanovenia slovenskej legislatívy vrátane krátkeho komentára, ktorý obsahuje zhodnotenie významu konkrétneho rozsudku pre uplatňovanie slovenského zákona o DPH.Publikácia je určená predovšetkým odbornej verejnosti, ktorá sa venuje dani z pridanej hodnoty.

Eseje a studie o diplomacii a politice – Jiří Gruša

24.34 
V esejích, projevech a dalších textech v tomto svazku Jiří Gruša, jako český velvyslanec, ministr, posléze i ředitel Diplomatické akademie ve Vídni, komentuje Evropu po pádu železné opony a její výzvy. Nabízí jedinečně mnohostranný a zasvěcený pohled na vzájemné vztahy Čechů, Němců a Rakušanů a jejich novodobé milníky (Česko-německá deklarace, vstup České republiky do NATO a Evropské unie). Předkládá však i svůj pohled na historii středoevropského soužití. Již Grušovy texty z počátku devadesátých let přitom představují překvapivě aktuální konfrontaci se základy soudržnosti evropských společenství a jejich vnitřními a vnějšími hrozbami.

Právny styk s cudzinou – Marek Kordík

27.55 
Publikácia sa snaží o ucelený prehľadný popis jednotlivých inštitútov právneho styku s cudzinou a to v rámci piatej časti Trestného poriadku, ale taktiež aj všetkých doteraz prijatých osobitných zákonov. Publikácia analyzuje vzájomný vzťah týchto inštitútov, jednotlivé spôsoby konania a formy rozhodnutia. Súčasťou publikácie sú taktiež vzory jednotlivých príkazov a osvedčení, aby si čitateľ vytvoril konkrétnu predstavu o náležitostiach a forme konkrétneho inštitútu a spôsobe, ako sa vypĺňa a prehľadný katalóg jednotlivých inštitútov so sumárom najdôležitejších informácií. Publikácia je primárne určená odbornej verejnosti z radov sudcov, prokurátorov, vyšetrovateľov a advokátov. Taktiež môže slúžiť ako učebná pomôcka študentom právnických fakúlt.

Dohovor o uznaní a výkone cudzích rozhodcovských rozhodnutí – komentár – Ľudovít Mičinský,Miloš Olík

39.14 
Komentár k Dohovoru o uznaní a výkone cudzích rozhodcovských rozhodnutí, tzv. Newyorskému dohovoru, je prvou publikáciou svojho druhu - tak v Českej republike, ako aj v Slovenskej republike. Kniha podrobne vysvetľuje jednotlivé články Dohovoru z pohľadu medzinárodnej aplikácie, ako aj lokálnych špecifík v Českej a Slovenskej republike. Články Dohovoru sú komentované vo vzájomných súvislostiach s ďalšími slovenskými a českými lokálnymi predpismi a výklad je systematicky doplnený o judikatúru zahraničných súdov, články autorít v medzinárodnom rozhodcovskom konaní, ako aj o zaujímavé aktuálne prípady z praxe (napr. prípad arbitráží Yukos, a pod.). Komentár ide ďaleko za hranice výkladu samotného uznávania a výkonu rozhodcovských rozhodnutí a rozoberá aj súvisiace otázky, napríklad dôvody pre zrušenie rozhodcovských rozhodnutí, ktoré v právnom poriadku Českej republiky a Slovenskej republiky kopírujú dôvody na neuznanie cudzích rozhodcovských rozhodnutí. Napriek tomu, že kniha je primárne určená právnikom zaoberajúcim sa riešením sporov a vymáhaním pohľadávok na národnej a medzinárodnej úrovni, nemala by chýbať v knižnici žiadneho profesionála (advokáta, sudcu či exekútora), ktorý prichádza do kontaktu s otázkami medzinárodného práva a právnym stykom s cudzinou v obchodných vzťahoch.

Mezinárodní dohody o ochraně investic a právo Evropské unie – Tomáš Fecák

38.10 
Problematika vztahu mezinárodních dohod o ochraně investic a práva Evropské unie v posledních letech přitáhla značnou pozornost akademiků i praktiků a postupně se dostává i do povědomí širší veřejnosti. Aktuálnost tématu, ale i kontroverznost některých dílčích otázek dokládají například bouřlivé diskuse provázející jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi EU a USA, kde právě zahrnutí ochrany investic do této dohody představuje jednu z nejkontroverznějších otázek, či několik investičních arbitráží vedených v poslední době zahraničními investory proti státům střední a východní Evropy (včetně České republiky a Slovenska), v nichž byl vztah mezinárodních dohod o ochraně investic a práva EU jednou z otázek klíčových pro výsledek sporu. Obsáhlá monografie na téma mezinárodních dohod o ochraně investic a práva EU přináší komplexní a zároveň podrobný rozbor různých aspektů tohoto komplikovaného a mnohovrstvého vztahu. Po krátkém úvodu do problematiky je v kapitole 2 podán stručný přehled typické úpravy mezinárodních dohod o ochraně investic a o něco podrobnější rozbor úpravy investic v právu EU, a to pro účely následného srovnání těchto úprav a identifikace možných rozporů, které mezi nimi mohou vznikat. Kapitola 3 je věnována investičním dohodám uzavíraným Unií po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost, a to především otázkám pravomoci EU v oblasti zahraničních investic, odpovědnosti za porušení unijních investičních dohod, jakož i obsahové stránce nové politiky EU v oblasti zahraničních investic. Kapitola 4 se zabývá právním statusem existujících dohod o ochraně investic uzavřených mezi členskými státy EU a třetími zeměmi. Kapitola 5 pak analyzuje různé otázky spojené s dohodami o ochraně investic uzavřenými mezi členskými státy EU navzájem (tzv. intraunijními dohodami). Práce čerpá, vedle relevantních mezinárodních smluv a právních předpisů, především z judikatury Soudního dvora Evropské unie, z rozhodovací praxe arbitrážních tribunálů a z četné, zejména zahraniční, odborné literatury, přičemž výsledkem je spojení jednotlivých dílčích poznatků do systematického a srozumitelného celku.

Smluvní pokuta v ČR a Evropě – Tomáš Tintěra

17.41 
Odborná monografie přináší ucelený teoreticko-praktický pohled na jedno z nejčastějších smluvních ujednání. Kniha vychází z rozboru české právní úpravy po rekodifikaci soukromého práva a současně představuje různá pojetí tohoto institutu v právních řádech vybraných evropských zemí. Výklad vycházející z nového občanského zákoníku pojednává o vzniku, obsahu a limitech ujednání smluvní pokuty a podobných doložek včetně vazeb na obecné otázky právního jednání a závazkového práva. Dílo rovněž nepomíjí procesní souvislosti při obraně a vymáhání smluvních pokut, pojetí soudcovské moderace, včetně řízení insolvenčního a exekučního. Věnuje pozornost také zvláštnostem smluvních pokut ve smlouvách uzavíraných se spotřebitelem, nájemních smlouvách či pracovněprávních vztazích. Autor zpracovává a komentuje četnou, neustále se vyvíjející soudní judikaturu a zkoumá její použitelnost na právní poměry řídící se novým soukromoprávním kodexem. Nevyhýbá se ani některým dosud nevyřešeným teoretickým i praktickým otázkám, které utvrzení dluhů dva roky po účinnosti nového občanského zákoníku a související legislativy přináší. Publikace je určena nejen odborné veřejnosti, tedy praktikujícím právníkům a akademické sféře, ale všem, kdo se v praxi se smluvní pokutou a utvrzením dluhů setkávají.

Zákon o príspevku poskytovanom z eurofondov – Paulína,Katarína Janurová

10.36 
Fondy Európskej únie sú nepochybne šancou pre moderné Slovensko. Od roku 2014 začalo nové programové obdobie, ktorým došlo k zmene viacerých pravidiel implementácie fondov EÚ podľa nových nariadení EÚ. Preto aj ponúkaný komentár k zákonu č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, určený pre nové programové obdobie 2014 – 2020, je v súčasnosti vysoko aktuálny. Autorky komentára – Mgr. Katarína Janurová a Ing. Paulína Mareková, PhD. – spracovali problematiku čerpania nenávratných zdrojov financovania z EÚ spôsobom, ktorý nekomplikovane objasňuje celý proces poskytnutia príspevku. Postup a podmienky poskytnutia príspevku z eurofondov, osobitné postupy poskytovania príspevku pre národné projekty, veľké projekty či projekty cezhraničnej spolupráce, zodpovednosť za porušenie podmienok poskytovania príspevku – to je len výber z problematiky, ktorú predkladaný komentár rieši. Publikácia je určená pre žiadateľov a prijímateľov príspevku z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ako aj pre odbornú verejnosť.

Európske súkromné právo

26.60 
Táto kolektívna monografia rozpracúva všeobecné a vybrané osobitné otázky európskeho súkromného práva ako dynamicky sa rozvíjajúceho právneho odvetvia na rozhraní európskeho a vnútroštátneho práva. Jej predmetom je tak všeobecný úvod do európskeho súkromného práva, ako aj analýza vybraných oblastí európskeho súrkomného práva de lege lata a vybraných inštitútov európskeho súkromného práva de lege ferenda.

Databáze ve věku informační společnosti a jejich právní ochrana – Kohutová Radka Connelly

20.10 
Cílem publikace je předložit čtenářům teoretické pozadí a vhled do problematiky právní ochrany databází. Za tímto účelem autorka použila metody komparativní a analytickou, rozebírající přehled právní ochrany de lege lata na příkladech kontinentálního i anglosaského práva (common law), doplněnou o historické stopy směrnice 96/9 a rozbor dostupné judikatury. Důraz je kladen na rozdílná východiska poskytované ochrany s poukazem na historické pozadí a zakotvení stávající poskytované právní ochrany databází na území EU ve srovnání s úpravou v USA. Vzhledem k jedinečnosti evropské sui generis ochrany databází je tato rozebrána detailněji (nepomíjí se ani proces přijímání směrnice 96/9, jež lze v mnoha ohledech označit za rozpačitý napříč tehdejším Společenstvím), včetně příslušné, komentované judiciální činnosti někdejšího Evropského soudního dvora, resp. slovy soudobé terminologie Soudního dvora EU. Teoretické poznatky o poskytované ochraně databází doplňuje analýza postavená na třech případových studiích. Rozdílná právní úprava databází je přiblížena na příkladu dvou členských států Evropské unie – České republiky a Velké Británie, k nimž je v protikladu postavena země mimo území EU – Spojené státy americké. Výběr zemí postihuje odlišnosti právního pojetí ochrany u dvou největších světových subjektů na trhu s databázemi – USA a Evropské unie. V přímé návaznosti umožňuje postihnout aspekty platné autorskoprávní i tzv. sui generis ochrany, kterou světu představila EU, doplněné o nástin poskytované ochrany databází v předešlých autorskoprávních zákonech. Kromě pozitivistické úpravy je důraz kladen na historické ukotvení přijímání úpravy a zejména analýzu evropské judikatury, jež je pro pochopení evropského sui generis práva kruciální.

Evropské mezinárodní právo soukromé v kontextu pracovního práva – Tereza Kadlecová

16.07 
Publikace se zabývá otázkami evropského mezinárodního práva soukromého, na které autorka nahlíží optikou pracovního práva. Kromě stručného nástinu vývoje EMPS se zaměřuje na jednotlivé prameny práva v této oblasti – v první řadě oběma základními kodifikacemi norem kolizních a norem mezinárodního práva procesního, tj. nařízeními Řím I a Brusel I. V dalším výkladu se publikace věnuje klíčové harmonizační úpravě, kterou představuje Směrnice o vysílání pracovníků, a také kolizní regulaci mimosmluvních závazkových vztahů, tj. nařízení Řím II - zejm. jeho ustanovením týkajícím se kolizní úpravy protestní akce v kolektivním vyjednávání. V závěru je pozornost věnována odpovídající české vnitrostátní úpravě, tj. relevantním aspektům ZMPS a Nového ZMPS a relevanci těchto úprav ve vztahu k výše uvedeným úpravám evropského práva.

Evropské mezinárodní právo soukromé 2. vydání – Monika Pauknerová

35.28 
Již druhé vydání úspěšné publikace přináší především reakci na legislativní vývoj v nejdynamičtěji se rozvíjející oblasti evropského soukromého práva. Druhé vydání: * Podává souhrnný a zároveň podrobný přehled o pramenech evropského mezinárodního práva soukromého * Neopomíjí ani základní obecné otázky, jako je struktura pramenů právní úpravy a jejich vzájemné vztahy, výklad a nejvýznamnější judikáty * Je podstatně rozšířeno o nová nařízení, včetně těch, která jsou použitelná až od roku 2015 * Je určeno nejen studentům, advokátům a soudcům, ale i širší právnické veřejnosti, která se zajímá o soukromoprávní přeshraniční vztahy

Zákon o príspevku poskytovanom z eurofondov – Paulína,Katarína Janurová

10.36 
Fondy Európskej únie sú nepochybne šancou pre moderné Slovensko. Od roku 2014 začalo nové programové obdobie, ktorým došlo k zmene viacerých pravidiel implementácie fondov EÚ podľa nových nariadení EÚ. Preto aj ponúkaný komentár k zákonu č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, určený pre nové programové obdobie 2014 – 2020, je v súčasnosti vysoko aktuálny. Autorky komentára – Mgr. Katarína Janurová a Ing. Paulína Mareková, PhD. – spracovali problematiku čerpania nenávratných zdrojov financovania z EÚ spôsobom, ktorý nekomplikovane objasňuje celý proces poskytnutia príspevku. Postup a podmienky poskytnutia príspevku z eurofondov, osobitné postupy poskytovania príspevku pre národné projekty, veľké projekty či projekty cezhraničnej spolupráce, zodpovednosť za porušenie podmienok poskytovania príspevku – to je len výber z problematiky, ktorú predkladaný komentár rieši. Publikácia je určená pre žiadateľov a prijímateľov príspevku z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ako aj pre odbornú verejnosť.

Judikatúra Súdneho dvora EÚ za rok 2014 vo veciach dane z pridanej hodnoty – Zuzana Šidlová,Jana Škvarková

9.41 
Publikácia Judikatúra Súdneho dvora EÚ za rok 2014 vo veciach dane z pridanej hodnoty približuje rozsudky uverejnené v Zbierke rozhodnutí Súdneho dvora a Všeobecného súdu v roku 2014. Predstavuje v poradí tretiu publikáciu, ktorá sa venuje rozsudko m Súdneho dvora EÚ v oblasti dane z pridanej hodnoty. Pri každom rozsudku sú v podstatnom rozsahu uvedené argumenty, ktoré Súdny dvor použil na zdôvodnenie svojho rozhodnutia. Každý rozsudok zahŕňa referenciu na relevantné ustanovenia DPH legislatívy EÚ, ako aj referenciu na korešpondujúce ustanovenia slovenskej legislatívy vrátane krátkeho komentára, ktorý obsahuje zhodnotenie významu konkrétneho rozsudku pre uplatňovanie slovenského zákona o DPH.