Zobrazených 1–24 z 1746 výsledkov

TO.K. MYŠLIENO.K. – Tomáš Grich

3.33 
Tomášova zbierka básní je debutovou knihou mladého muža, roky pripútaného na lôžko, ktorý sa snaží vyrovnať nielen so svojím ťažkým osudom ale aj so všednými stránkami života. Tomáš sa rozhodol využiť všetky svoje schopnosti a možnosti a svoje pocity a pohľad na život ako taký preniesol do veršov. Zbierka obsahuje 70 kratších aj rozsiahlejších básní a je rozdelená do štyroch častí, plus obsahuje bonusovú časť, v ktorej Tomáš pridal ešte niekoľko zo svojich básní. Dojímavé básne sú zväčša plné smútku a bolesti, no nájdete v nich aj nádej a optimizmus. Zbierka sa skladá z básní o túžbe, láske aj sklamaní, živote aj smrti, nájdete v nej úvahy o svete a ľuďoch, tak ako ich vníma Tomáš. Viaceré básne privedú čitateľa k zamysleniu sa nad svojím životom, nad svojimi problémami a ich podstatou či dôležitosťou, nad banalitami každodenného života. Tomáš svojimi myšlienkami a úvahami vyzýva čitateľa k prehodnoteniu svojich životných priorít, aby žil život naplno a tešil sa aj z každodenných maličkostí.

Nie som básnik – Peter Expl0ited Altof

6.56 
„Tuším, že by som sem mal napísať niečo múdre, niečo, čo vám zmení život, alebo vám ho aspoň pomôže inak vnímať, ale to ste na zlej adrese. Nie som Budha, dalajláma ani Majk Spirit. A vôbec, čo by ste chceli od devätnásťročného youtubera...“ Zbierka básní známeho vlogera Expl0iteda vám umožní nahliadnuť do jeho hlavy.

Dlužní kniha milosti – Miloš Horanský

7.54 
Po deseti letech od vydání básnické sbírky Amortale (2006) přichází známý divadelní režisér, básník a kritik Miloš Horanský (* 1932), profesor pražské DAMU, s novou básnickou sbírkou. Ta v mnohém prohlubuje charakteristické rysy jeho básnického rukopisu - dramatičnost, tvorbu nových slov, zkratkovitost, citovou vypjatost, ostré střihy, důraz na osudovost, ostrost vidění, odpor k sentimentalitě, vnímání života mezi krajními póly zrození a smrti -, autorův výraz se zde však oproti předchozím sbírkám posouvá výrazně dál: k celkovému ohlédnutí za tím, co bylo prožito, co je nenávratně pryč, ale i důraz na to, co dosud trvá, co nepomíjí. Výrazně jsou tyto kvality nové Horanského sbírky vidět v ústředním třetím oddílu knihy, shrnujícím básně dedikované autorovým přátelům či psané jako ohlédnutí za nimi. Nedílnou součástí svazku je šest autorových kreseb, podtrhujících hutnost a naléhavost jeho básnického výrazu.

Nespavosť alebo plus mínus štyri steny – Marián Hatala

5.61 
V najnovšej knižke, v súlade s koncepciou doteraz vydaných básnických zbierok, ponúka autor poetické pásmo, v ktorom muž v byte prežíva nočné udalosti, udalosti odohrávajúce sa v panelovom dome, ale aj na ulici. Reflexívna lyrika, akú Hatala už niekoľko rokov píše takmer programovo, sa venuje rodine, ľuďom, aktuálnym spoločenským a politickým reáliám, ku ktorým nebýva zhovievavý. A hoci nie sú nijako geograficky vymedzené, čitateľ môže z naznačeného a nedopovedaného vytušiť mnoho, aj charakter doby, o akej autor rozpráva.

Byl jeden pán – Robin Král

6.65 
Knížka Byl jeden pán je však určena hlavně pro dospělé čtenáře. Autor zde navazuje na tradiční nonsensovou formu – limeriky. Král i v této oblasti projevuje svůj nepochybný talent, jeho básničky jsou groteskní, vtipné, autor má vytříbený cit pro rytmus, rým, pointu. Je to poezie zábavná a inteligentní, jež při vší návaznosti na bohatou tradici zmíněného žánru je originální. Králově knížce pak dodají další dimenzi pro toto dílo vytvořené pozoruhodné kresby Jiřího Slívy.

Nejlepší české básně 2016 – Jakub Chrobák,Vít Slíva

10.67 
Milovaný i nenáviděný výběr z české poezie, letos po osmé

Život máme len jeden – Mário Puškarev st.

11.40 
Publikácia Život máme len jeden je príbeh muža, záletníka a bonvivána, ktorého zradilo nielen vlastné telo, myseľ ale i zdravotnícky systém. Nedostatok odborníkov, zúfalo málo informácií a každou minútou zhoršujúci sa stav... A tak sa tento muž vydal na cestu bádania, študovania a pokusov na vlastnom zdraví. Počas niekoľkých rokov zásadne zmenil svoj životný štýl i spôsob zmýšľania. Svojim odhodlaním, vedomosťami a štúdiom rodinnej anamnézy identifikoval a časom pokoril ochorenie štítnej žľazy. Rozhodol sa podať pomocnú ruku aj ostatným, nielen prostredníctvom svojho príbehu, ale aj vďaka radám a vysvetleniam v problematike ochorenia štítnej žľazy. Nech je pre vás táto publikácia výstrahou i inšpiráciou

Ako si porozumieť s literatúrou – Zora Prušková

7.60 
Literárna teoretička a kritická Zora Prušková v monografii Ako si porozumieť s literatúrou ponúka možnosti uchopenia textu cez vlastnú čitateľskú a interpretačnú skúsenosť s dielami Leopolda Laholu, Dominika Tatarku, Juraja Špitzera, Jána Johanidesa, Dušana Kužela, Rudolfa Slobodu, Pavla Vilikovského, Alty Vášovej a Juraja Briškára. Kniha pozostáva z troch častí: Semiotické modely autorstva, Autor a žáner a Autor v skupenstve textu. Literárny vedec Peter Zajac na autorkinom prístupe k spracovaniu témy okrem iného ocenil, „že opisuje, vysvetľuje, rozpráva príbehy jednotlivých textov a autorov. Pracuje seriálne, dlhodobo číta tých istých autorov, pri jednotlivých textoch ju zaujímajú jemné posuny a nuansy jednotlivých čítaní”

Azoth – Kamil Zbruž

7.60 
Majster nepísania Kamil Zbruž sa vracia v plnej sile so svojím najnovším opusom Azoth. Náš literárny alchymista si svoju ôsmu knihu nevycucal z prsta. Pri písaní mu pomáhala jeho verná manželka Monika, pes Meďo, kocúry Džidži a Dymo a mačička Šiška.

Stance pro Einsteina – Václav Daněk

4.02 
Sto let od vzniku Einsteinovy obecné teorie relativity evokuje nová básnická sbírka Václava Daňka. Stance pro Einsteina jsou autorovým rozhovorem s velkým myslitelem, směřují k němu a jeho myšlenkám, současně mají však velký zobecňující přesah - Daněk v nich vyslovuje vedle díků a obdivu i pochybnosti a úzkosti současného člověka. Sledujeme autorovu formální virtuozitu, hltáme verše, současně jsme však nuceni i ke ztišení a přemýšlení. Závěr knihy tvoří velmi působivý osobní Daňkův list Albertu Einsteinovi do zásvětí.

Jaroslav Hašek – Sebrané básně – Kolektív autorov

11.12 
„Opilec z buclatýma rukama“ Kniha přináší poprvé v historii ucelenou sbírku všech Haškových básní, které se dosud podařilo nalézt v různých dokumentech a publikacích. Básně vznikaly průběžně za jeho krátkého života. Odrážejí se v nich Haškovy prožitky v dané životní etapě. Seřazeny chronologicky jsou tedy obrazem spisovatelova osudu a zároveň pohledem do historie z počátku 20. století. Celá sbírka je doplněna bohatými edičními poznámkami, zajímavými črtami z Haškova života, vysvětlivkami a unikátními fotografiemi vesměs z literárních a pozůstalostních archivních fondů. Některé básně ve sbírce byly zveřejněny jen v dobovém tisku nebo nebyly dosud publikovány, jako např. soubor protiválečné poezie z nedávno objeveného válečného deníku účetního šikovatele Vaňka, v Haškově románu „takto drogisty z Kralup“. Na obálce vázané knihy (224 stran), naleznete málo známou reprodukci olejomalby portrétu Jaroslava Haška od akademického malíře Karla Patáka. Knihu ocení nejen obdivovatelé Haškova díla, ale i literární a historičtí badatelé.

Hokej jedna báseň – Jana Topinková

4.42 
Odhodlání a chuť dokázat, že verše nejsou vždy jen o lásce: právě to vedlo autorku Janu Topinkovou k vydání její první sbírky s názvem Hokej jedna báseň. Verše vznikaly vždy těsně po skončení zápasů českého reprezentačního týmu na mistrovství světa 2016. Sbírka je rozdělena na tři části. První z nich obsahuje básně, které mapují všechny odehrané zápasy. Tedy od zahájení mistrovství až po vyřazení od Američanů. Druhá je pak zaměřena na jednotlivé hráče (ať už do bojů zasáhli, nebo ne). Poslední část obsahuje čtyři básně, které se mistrovství sice netýkají, ale jsou s českým hokejem neodmyslitelně spjaté - hokejový Bůh Jaromír Jágr, skvělý kouč Vladimír Vůjtek, nepřekonatelný komentátor Robert Záruba a připomínka tragédie u Jaroslavle. To vše a mnohem více naleznete v knížce Hokej jedna báseň, která by neměla chybět žádnému správnému fandovi tohoto sportu.

Arytmia duše – Alica Kulihová

3.71 
Arytmia duše. Nepravidelnosť, porucha rytmu. Spojenie atypické, nezvyčajné a neobyčajné. To sú práve atribúty, ktoré Alica Kulihová vnáša do svojej básnickej zbierky. Svet neidealizuje, ba naopak. Podáva ho taký, aký je, aký ho vníma, aký si ho ľudia vytvorili, svet, v ktorom žijeme. Autorka prináša verše, v ktorých sa odzrkadľujú súčasné trendy spoločnosti. „Byť láskyplný nie je in. Byť milý, len tak z radosti, sa nenosí. A byť ústretový hraničí so sebadeštrukciou.“ Rovnako si všíma veci a vecičky sveta, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nepodstatné či dokonca samozrejmé, a tým neviditeľné. Prízvukuje, že i tie môžu a prinášajú radosť, potešenie. V zbierke sa objavuje aj téma, ktorá je azda nevyčerpateľná, ktorá tu je, bola a bude – (ne)naplnená láska, a to nielen vo vzťahu k opačnému pohlaviu, ale aj láska materinská, cit obdivuhodný. Pričom silný citový odpor, nenávisť autorka neponíma ako opozitum lásky, ale ako jej druh, istú formu.

Leda že – Václav Hons

11.12 
Básnická kniha LEDA ŽE je jedním z vrcholů autorovy poezie. Hons ohromuje dynamikou svých metafor, filozofií point, radostí z jazykové hry. Je to symfonie velkého výtvarného plátna na malé ploše české řeči. Hudba něhy i milostných nadávek… Erotických snů… Společenských přešlapů… Plíživého verbování minaretů… Co ještě říci… nic… mlčet a jen prostě číst… Básník ví, co chce říci… Tiše i výbušně vás zve do své intimní krajiny. Sbírka LEDA ŽE je druhou částí básníkovy trilogie, vydanou nakladatelstvím RADIX (po sbírce NU CO, třetí část TAK JO vyjde na podzim 2016), a je to zřejmě to nejlepší, co autor dvou desítek básnických knih dosud napsal. Bude vám v jeho umělecké společnosti magicky a dobře.

Životopis vo veršoch – Ľubomír Feldek,Miroslav Cipár

19.00 
Životopis vo veršoch je výber z diela Ľubomíra Feldeka. Východiskovým žánrom autora bola vždy poézia, preto gro knihy tvorí prierez jeho básnickou tvorbou. Výber poetických textov je však popretkávaný aj prozaickými formami. Nie je postavený na chronológii zbierok, ale na chronológii života. Nijaký básnik nereaguje na zážitky svojho života systematicky. Na niektoré si spomína a inšpiráciu v nich nachádza až celé desaťročia potom, čo sa odohrali, iné zas reflektuje v predstihu. V tvorbe Ľubomíra Feldeka sa nezrkadlí len jeho vlastný životopis, ale - keďže sa nikdy nevyhýbal ani spoločenským témam, je v ňom prítomný aj "životopis" doby, "životopis" spoločnosti a "životopis" slovenskej literatúry a umenia, ktorý pomáhal od mladosti až dodnes utvárať. Výber zostavila jeho dcéra Anna Lara, ilustroval Miroslav Cipár.

Dílo Jaroslava Seiferta, svazek 15 – Jaroslav Seifert

26.08 
O svých memoárových textech básník říkával, že nepíše paměti, ale vzpomínky rozdrobené „do malých příhod a příběhů, většinou rozmarných, ale i teskných a pochmurných“. Soubor krátkých próz Všecky krásy světa je poskládán z desítek takových malých příběhů; jejich záběr je široký – rodný Žižkov, milovaná Praha, Kralupy nad Vltavou, lidé známí od dětství i respektovaní v dospělosti, spolužáci, sousedé, a především umělci, s nimiž se básník během života setkal... Kniha prodělala nejen složitou cestu po nakladatelstvích, ale i neobyčejný vlastní vývoj. Na počátku sedmdesátých let požádal fotograf Oldřich Rakovec básníka, zda by jeho snímky nedoprovodil pro knižní vydání svým textem. Knihu tvůrci připravili, měla se jmenovat Co všechno zavál shníh a vyjít v nakladatelství Albatros. Záhy byl však rukopis vyřazen z edičního plánu. Básník přesto pokračoval v psaní – textů přibývalo a nabývaly na rozsahu. Před konečným tvarem knihy vznikaly tři verze, které se od podoby textů v knize někdy liší nejen názvem, pozměněným tématem, ale především rozsahem. V sedmdesátých letech u nás kniha vyjít nesměla, čtenáři však rukopis opisovali a v roce 1976 některé kapitoly představila Vlasta Chramostová ve svém Bytovém divadle (Nadace Charty 77 posléze poskytla podporu pro vydání gramofonové desky s výběrem tohoto čtení v nakladatelství Šafrán v Uppsale). Některé kapitoly vyšly strojopisně v „samizdatových“ edicích a pak v edicích Kvart a Česká expedice. Roku 1983 a 1985 vydal knihu Československý spisovatel, ovšem poznamenánu mnoha cenzurními zásahy. Necenzurované a doplněné vydání známe až z let 1993 a 1999. Předkládané vydání v řadě Díla, jímž celou řadu vlastního Seifertova díla uzavíráme, obsahuje tato doplněná vydání, ale též soubor Co všechno zavál sníh, který vyšel v Albatrosu roku 1992 a nyní je rozšířen o texty z verzí rukopisných, jež dosud nebyly nikde pojednány. Vychází za podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, Nadace Český literární fond a Města Kralupy nad Vltavou.

Obvyklé hrdinství – Gabriel Tomáš

7.54 
Nová sbírka mladého autora rozrušuje stereotypy současné poezie. Už název sbírky zachycuje protiklad. Pokud hrdinství nazveme „obvyklým“, zařazujeme ho do času, zbavujeme jej kouzla, navíc z něj děláme něco rutinního. Ale neměli bychom být „hrdiny“ zcela samozřejmě? Je to jen jiné vyjádření protikladu romantiky a realismu. Humorný tón žene jeho hru (situace a příběhy) kupředu, ale co se lehce říká, může být i docela vážné, hranice mezi veselostí a šílenou „vážností“ je nejasná. Odlehčené pasáže kontrastují s přesycenými, patos sousedí s ironií. Zároveň tento svůj přístup nenabízí jako jedinou možnost tvorby a rozumění. Znovu a znovu usazuje svůj styl, zahušťuje svoji výpověď, zintenzivňuje práci s obrazem, jako by se bál tolik zrádné snadnosti a rozmáchlosti lyrického psaní. Je to svérázná, svého druhu „quijotovská“ reakce na neduhy současné poezie.

Český satirikon – Jiří Žáček,Adolf Born

13.35 
Jiří Žáček k Českém satirikonu: Miluji poezii, ale spíš bych se v životě obešel bez ní než bez humoru. Nemyslím laciné vtipkování za každou cenu, jakým nás oblažuje televize, myslím humor jako způsob vnímání světa a způsob lidské komunikace. Humor je nejlepší světový názor, jenž straní pravdě, proto si dokonce troufám uvažovat o zásadním podílu humoru na polidštění opice. Český satirikon dělá průvan ve světě opatrných názorů a vysmívá se samolibým tvorům, kteří rádi poučují a myslí si, že mají patent na pravdu. Arbitři vkusu jsou za všech dob smrtelně vážní, mají rádi úpění a pláč, zato smích jim připadá podezřelý. Z toho důvodu se humor s poezií obtížně kříží, ale v případě Jiřího Žáčka je to spojení šťastné a plodné, posvěcené desítkami ilustrací Adolfa Borna. Jiří Žáček nemá valnou důvěru v příliš obšírné myšlenky a před kazateli věčných pravd dává přednost provokatérům a snílkům. Píše satiru, která nepoučuje, nýbrž inspiruje k vlastním názorům.

Administrátor hry len miluje – Stanislav Háber

3.75 
Stanislav Háber v zbierke poézie Administrátor hry len miluje vás už po niekoľkých stranách sprevádza desiatkami motívov, mozaikovou symbolikou a navonok rozbitým svetom, celý čas ale v skutočnosti zostávate stáť na jednom mieste - mieste miest -, z ktorého sa vylievajú, ale do ktorého sa aj vlievajú všetky poetické obrazy a obrázky autora. A navonok rozhádzané motívy padajú (a sem-tam aj zapadajú) do seba. Teda na jednej strane máte pocit, že básňami kráčate nevyšliapanou oblasťou básnika, ale zároveň si začnete uvedomovať, že vlastne stojíte na mieste miest a autor vám nenápadne posúva (pootáča) uhol pohľadu. Točíte sa na jednom mieste, zároveň ste však každú chvíľu kdesi inde. Súčasne sa pritom neotáčate (a nie ste otáčaní) len vo svete autora, ale tu a tam odbiehate aj do toho vášho sveta. Veď ono čaro čítania tu spočíva aj v jedinečnosti, keď prečítané z autora presakuje do čitateľa a synchrónne v ňom prebúdza jeho skúsenosť. Pretože Stano Háber nikdy nie je len autorom, ktorý píše iba o sebe, i keď miestami to tak navonok vyzerá. Jeho slová vám vždy podávajú ruku, aby ste si vyšli na krátky či dlhší fakultatívny výlet do nevyšliapanej oblasti. Aby ste zistili, že aj jeden život má v sebe ozaj tisíce ďalších a ďalších životov.

Srdečná krajina – René Kaminsky

4.75 
Po dvoch predchádzajúcich básnických zbierkach (Len sny a 8 minút k Slnku) prichádza René Kaminský s ďalšou zbierkou, ktorá obsahuje 65 krátkych básničiek. V nich autor vyjadruje svoj bytostný a nefalšovaný vzťah k prírode, vnútorné prežívania, pocity, radosť i sklamania z toho, čo sa na prvý pohľad možno zdá až banálne a všedné. Ide však o emocionálny i bolestný ponor Kaminského do jeho srdcom blízkej srdečnej krajiny, ktorá aj nás obklopuje, ktorou denno-denne prechádzame a ktorú si v dnešnom pretechnizovanom svete nevdojak ani neuvedomujeme. Niet teda pochýb, že aj tieto Kaminského verše chytia za srdce vnímavých čitateľov a rozdúchajú v nich tie najcitlivejšie struny romantiky.

Vrásky mesta – Wrinkles of a city – Jozef Leikert

11.31 
Básnická kniha vyšla k nedožitým deväťdesiatinám Karola Kállaya. Je poctou Karolovi Kállayovi, ktorý nám utkvel v pamäti majstrovstvom, úžasnou pracovitosťou, profesionalitou, ale aj kamarátskou povahou a zvláštnou charizmou. Bol dobrým umelcom a dobrým človekom, ako je dobrým človekom a dobrým spisovateľom .

Moje brehy – Dana Janebová,Ľubica Ema Mázik

3.80 
Autorka Dana Janebová vo svojej básnickej zbierke odhaľuje intímny, duševný svet. Práve prostredníctvom jej poézie, jednotlivých veršov čitateľ vstupuje do sféry, ktorá je azda každému známa, blízka, ktorou si každý z nás už, možno aj neraz, prešiel. LÁSKA. Cit neobyčajný, mimoriadne príjemný, ale rovnako aj bolestivý. Čitateľ sa zrazu ocitá v rukách samoty alebo odcudzenia. Autorka približuje obe stránky lásky, prináša verše „kde LÁSKA víťazí, kde nie sú porazení, iba víťazi, lebo LÁSKA je svetlo, ktoré dáva bezpodmienečne a večne, prijíma všetko a všetkých, s vinou i bez viny...“ Esenciu zbierky tvoria vzťahy so súkromným nádychom, v ktorej si nájde, objaví, narazí na niečo svoje každý jeden čitateľ. Vzťahy sú neodlučiteľnou súčasťou nášho života, ktoré nás deň čo deň sprevádzajú.

Nech je nebo všade 2. vydanie – Pavel Hirax Baričák

7.59 
Básnická zbierka Nech je nebo všade je pokračovaním priaznivo prijatého debutu More srdca. Nech je nebo všade vyšlo na jar 2010 a obsahuje viac ako 95 básní, miniatúr, aforizmov, bájok a zamyslení zaoberajúcich sa ľudskou dušou, láskou, rôznymi odtieňmi vzťahov, spoločnosťou, vesmírom a je opäť ilustrovaná skvelými obrázkami od Janky Thomkovej. Tentoraz sú však vo farebnom prevedení, pričom druhé vydanie je s novou obálkou.