Zobrazených 1–24 z 2330 výsledkov

Kolíbal-Diviš-Pisařík-Štědrý – Kolektív autorov

26.35 
Reprezentativní katalog, který je záznamem výstavy „Kolíbal, Diviš, Písařík, Štědrý – Rozpravy s geometrií,“ konané v letohrádku Hvězda. Jde o srovnání výtvarného projevu čtveřice současných uměleckých osobností konfrontovaných s renesanční architektonickou památkou. V této souvislosti se tak představuje dílo Stanislava Kolíbala, jehož výjimečnost vytvořila v kontextu českého výtvarného umění nový kánon, který obsahuje základní stavební prvky geometrických tvarů. Kontrapunktem ke Kolíbalově klasicky disciplinovanému výrazu je barevnost a abstraktní „ruční geometrie“ energických kompozic Stanislava Diviše a jeho volné citace architektonických prvků. Autorem nedisciplinované abstrakce skládané z nejobyčejnějších a často již použitých předmětů je Petr Písařík. Využívá estetických kánonů modernistické tradice v nových variantách a uměleckých vyjádřeních. Nejmladším z autorů je Karel Štědrý, který konfrontuje již vyzkoušené výtvarné postupy a možnosti transformace geometrických tvarů a forem a tím jim dává nové významy. Publikace „Kolíbal, Diviš, Písařík, Štědrý – Rozpravy s geometrií“ vychází s průvodními texty kurátora výstavy Zdeňka Freislebena, matematika Jaroslava Nešetřila, filozofa a sociologa Jiřího Přibáně a historika umění a architektury Ivana Prokopa Muchky.

Hral som s Warchalovcami – Kornel Klatt

21.85 
Violista Kornel Klatt strávil v Slovenskom komornom orchestri tridsať rokov svojho života a boli to zároveň tie najslávnejšie roky orchestra, ktorý založil a viedol Bohdan Warchal. Kniha spomienok, nazvaná Hral som s Warchalovcami, opisuje obdobie rokov 1966 až 1995 a podáva farbistý obraz o činnosti a svetových úspechoch SKO, a to nielen vymenúvaním zájazdov, ale aj opisom každodenného života členov orchestra na cestách po svete. V osobne ladenom texte ožíva predovšetkým postava Bohdana Warchala, hudobníka obdareného schopnosťou inšpirovať ostatných a zjednocovať hudobné cítenie jednotlivcov do pôsobivého celku. Vďaka epizódam odohrávajúcim sa mimo koncertných pódií spoznávame jednotlivých členov orchestra z tej ľudskej stránky. V knihe, ilustrovanej množstvom fotografií najmä z osobného archívu autora, sa čitateľ dozvie o triumfálnych okamihoch i „maléroch“ voľakedy svetoznámeho orchestra, ktorý všetci volali familiárne „Warchalovci“. Autorský rukopis literárne spracovala Mária Alexandrová a súčasťou knihy je i rozsiahla diskografia orchestra.

Deset stran jedné mince – Jan Ságl

20.10 
Přestože dnes žijeme ve svobodném státě, cítíme, že o svobodu je třeba usilovat neustále, znovu a znovu a v nejrůznějších rovinách. Ve vztahu ke společnosti, k ostatním lidem, ale i k sobě samému. Proto se výstava pořádaná v souvislosti s 25. výročím listopadové revoluce soustředí právě na toto téma, které se v různých podobách táhne jako více či méně patrná spojnice celým dílem Jana Ságla.

Mário Flaugnatti – Mário Flaugnatti

46.55 
Táto krásna publikácia, písaná v slovenskom aj anglickom jazyku, zachytáva priebeh autorovej bohatej tvorby. Nájdete v nej rozhovor so samotným autorom aj o svojom súkromí. Ponúka v nej pohľad do svojho sveta umenia, kde sa prehľadne zoznamujete s rôznymi technikami, ktorým sa venuje.

The Best Photographers VII – Kolektív autorov

16.72 
Kniha Best Photographers VII je již sedmým pokračováním oblíbené série, představující čtenářům dílo uznávaných současných fotografů z různých koutů světa. Tento díl je neméně zajímavý než díly předchozí. Vznikl za spolupráce s deseti vybranými světovými fotografy. Zatímco litevský klasik Rimaldas Vikšraitis tvoří naturalistické cykly zaměřené na život na litevském postsovětském venkově, Dina Bova (izraelská fotografka a držitelka Grand Prix z Nikon International Photo Contest 2013) se věnuje atmosférickému surrealismu. Rozdílné přístupy a tedy i pestrost celé sbírky zdobí i práce mladého polského fotografa Marcina Owczarka - filosoficky hloubavé fotografické rozpravy nad světem budoucnosti, člověkem a stroji. A Zdeněk Thoma, jediný český autor zahrnutý v této publikaci, zase ohromí čtenáře svými cestovatelsko-fotografickými dobrodružstvími, když se za hluboké totality v sedmdesátých letech vydal autostopem do Japonska... Výběr Best Photographers VII je pestrý a různorodý, aby potěšil každého milovníka fotografie a představil mu to nejzajímavější ze současné světové fotografické scény.

Smích a slzy Vladimíra Menšíka – Slávka Kpecká

13.35 
Vzpomínky hercových kolegů a přátel, reportáže a zajímavosti z Menšíkova života.

Stano Filko – Biela ako ontologický priestor a začiatok všetkého – Zsófia Kiss-Szemán

13.30 
Katalóg bol vydaný pri príležitosti výstavy Stano Filko – Biela ako ontologický priestor a začiatok všetkého. Stanislav Filko sa narodil — podľa vlastných slov prvýkrát – 15. júna 1937 vo Veľkej Hradnej. Dva razy totiž prežil klinickú smrť: po páde do lomu a po zásahu elektrickým prúdom. Dátum narodenia vystupuje ako dôležitý údaj aj z hľadiska jeho tvorby: v súlade so svojou koncepciou totálnosti umenia a života ho považuje aj za dátum začiatku svojej tvorby. Z publikácie sa dozviete viac o umelcovom živote a jeho tvorbe.

Milan Paštéka, Uhol odvahy – Juraj Mojžiš

27.55 
Čosi sa (...) nemení, čosi dôležité zostáva konštantné: uhol odvahy. - Milan Paštéka, 1969

Endre Nemes, Obrazové básne / Visual Poems – Ivan Jančár

27.55 
Po výstavách a publikáciách Stana Filka a Milana Paštéku pripravila Galéria Nedbalka prezentáciu ďalšej mimoriadnej osobnosti slovenského výtvarného umenia – Endre Nemesa (1909 – 1985). Bol jedným z prvých, ktorý otočil zrak od vonkajšej reality k vnútornému, často sebatrýznivému skúmaniu. V jeho obrazoch sa postupne ozývajú odkazy na expresionizmus, kubizmus a surrealizmus, vo svojej neskoršej tvorbe sa vyjadruje prostredníctvom nefiguratívnej tvorby, v záverečnej etape sa koncentruje na koláže, kde sa opätovne objavujú aj figuratívne prvky. O jeho tvorbe sa po roku 1948 v bývalom Československu dlhé roky mlčalo, po krátkom záujme v 60. rokoch začala byť jeho tvorba opätovne prehodnocovaná až po roku 1989. Začiatky Endre Nemesa po nútenej emigrácií pred fašizmom v roku 1938 do Švédska (po krátkych pobytoch vo Fínsku a Nórsku) boli zložité a náročné, postupne sa však so svojou tvorbou aj v umelecky pomerne konzervatívnom Švédsku výrazne presadil. Galérii Nedbalka sa podarilo vybudovať najväčšiu kolekciu autorových diel na Slovensku s viacerými ťažiskovými obrazmi dokumentujúcimi jeho jednotlivé tvorivé obdobia.

Ašot Haas, Inside – Kolektív autorov

27.55 
Tesne pred prvým výročím otvorenia Galérie Nedbalka bola do výstavného plánu zaradená výstava mladého výtvarníka Ašota Haasa pod názvom Inside. Jedným z dôvodov je fakt, že sa s nadšením podieľal na vytvorení centrálneho architektonického priestoru novej zrekonštruovanej budovy. Horizontálny transparentný objekt, sa stal centrálnym optickým prvkom prezentácie súčasného výtvarného umenia v galérii. Ďalším dôvodom je rozsiahle portfólio materializovaných prác a možnosť vystaviť najnovšie projekty pod názvom Diamonds & Reliefs. Je to pekný jesenný pozdrav Galérie Nedbalka a Ašota Haasa slovenskému výtvarnému umeniu. (Palo Choma). Pri tejto príležitosti Galéria Nedbalka vydala knihu s najnovšími dielami Ašota Haasa. Zaujímavosťou knihy je v knižnej väzbe vložené dielo autora, spolu s jeho podpisom na titulnom liste.

Slovenské moderné umenie – Zsófia Kiss-Szemán

46.55 
Publikácia je druhou knihou o Galérií Nedbalka, ktorá prezentuje diela stálej expozície zameranej na slovenské moderné umenie 20. storočia, s presahom do konca 19. a začiatku 21. storočia. Prvá kniha vyšla pri príležitosti otvorenia galérie v roku 2012. Cieľom rozšíreného a doplneného vydania je predstaviť širokej verejnosti stálu expozíciu galérie vrátane nových akvizícií a poskytnúť záujemcom o výtvarné umenie možnosť zoznámiť sa s dielami najvýznamnejších umelcov tvoriacich na Slovensku od konca 19. storočia až po súčasnosť.

Michal Jakabčic – Viera Žilinčanová, Súzvuk imaginácie / Imagination harmony – Ľubomír Podušel

27.55 
Slovenské maliarstvo prešlo v druhej polovici 20. storočia viacerými vývinovými zmenami. Objavilo sa nemálo osobností, ktoré tomuto pohybu dávali impulz, energiu a smer. Dôležité miesto medzi nimi zastáva Michal Jakabčic (l930 – 2001) a Viera Žilinčanová (1932 – 2008). Súkromná galéria Nedbalka v Bratislave usporiadala samostatnú výstavu z tvorby týchto umelcov pod názvom „Súzvuk imaginácie", na ktorej predstavila ich menej známe a neznáme obrazy.

Juraj Rusňák – Renata Gudernova

27.55 
Za svojej krátkej existencie zorganizovala Galéria Nedbalka už druhú výstavu sochárskych diel, tentoraz s cieľom predstaviť sochy so svojich zbierok. Výstavou Sochy zo zbierky Galérie Nedbalka – Hmatové štúdio sme sa zapojili do projektu Socha a objekt XIX, ktorý je súčasťou Staromestského letného festivalu 2014, Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2014. V rámci výstavy sme dali najväčší priestor umelcovi Jurajovi Rusňákovi, ktorému podľa nášho názoru dlhé obdobie nebola venovaná pozornosť, akú by si tento umelec zaslúžil. Juraj Rusňák je sochár presadzujúci abstraktný tvar a patrí ku generácií slovenských výtvarníkov, ktorá v šestedsiatych rokoch minulého storočia nadviazala na vývoj umenia vo svete. Práve preto sme sa rozhodli vydať autorovi Monografiu – autorka Ľuba Belohradská a Autobiografiu – autorka Renáta Gudernová.

Juraj Rusňák – Ľuba Belohradská

37.05 
Akademický sochár Juraj Rusňák (nar. 1938, Červenica) je originálnym umelcom, solitérom, ktorý neustúpil z vlastnej cesty ani pod ideovo - politickým tlakom totalitného režimu v bývalom Československu, ani požiadavke trhového mechanizmu na samoúčelné šokujúce a na efekte postavené prázdne výtvarné prejavy, mechanizmu, ktorý nastavil podmienky v slovenskom výtvarnom prostredí v pono- vembrovom období. Zachovanie vlastnej autonómie znamenalo výrazné obmedzenie pôsobenia na oficiálnej sochárskej scéne, ústup do ústrania a neobišlo sa bez potreby obetí a nevyhnutnosti prispôsobiť rozmery a materiál sochárskych diel. Bez toho, aby utrpela ich vysoká kvalita. Predsa však v ňom zostala potreba „obhájiť“, prečo nemôžeme vidieť všetko, k čomu v jeho tiahnutí k monumentalite vnútorne dospel. Toto ako vedúci motív prestupuje celú knihu o jeho živote, úvahách a tvorbe.Spracovanie autobiografického rozpomínania a stoiek strán zápiskov a úvah Juraja Rusňáka umožnilo zmapovať kľúčové deje, ktoré viedli k formovaniu jeho osobnosti a umeleckej výpovede. Patria k nim najmä detstvo a raná mladosť prežívané v lone prírody a v rytme vidieckeho života spojeného s nepretržitým vysokým pracovným výkonom v rodnej obci na východnom Slovensku, a obdobie hľadania zmyslu a formy umeleckého prejavu humanisticky zameraného tvorcu. State o sochárskej a kresliarskej tvorbe umožňujú zúčastniť sa procesu ich vzniku a prehlbujú vizuálny zážitok ich reprodukcií. Samotná kresba nie je u Juraja Rusňáka iba v pozícií prípravy na sochu, ale stala sa autentickou výtvarnou tvorbou dotiahnutou k dokonalosti v pastelových obrazoch. Sochárska tvorba Juraja Rusňáka dáva výraz životu a rastu v ich premenách, ideálu harmónie a vyšších ľudských emócií. Zaraďuje sa do európskych i svetových súradníc organického tvaroslovia s orientáciou na pratvar a primárne štruktúry. Rovnako jej možno prisúdiť vlastnosť nadviazania na klasické grécke sochárstvo. Ani talent a silné dielo nestačili, aby na Slovensku Juraj Rusňák nepatril medzi obchádzaných a „vyškrtávaných“ autorov, s minimom príležitostí autorsky vystavovať. Až s príchodom Galérie Nedbalka sa podarilo zmeniť predpoklad, že jeho dielo upadne do zabudnutia. Umožnila nielen výstavu a trvalú inštaláciu jeho sôch, ale aj vydanie odbornej monografie a tejto publikácie.

Vincent Hložník, Posolstvá a vízie / Messages and Visions – Ľudovít Petránsky

27.55 
Rozsiahle dielo VINCENTA HLOŽNÍKA (1919 – 1997) sa stalo základom slovenského moderného výtvarného prejavu. Maliar, grafik, ilustrátor, vysokoškolský profesor, národný umelec Vincent Hložník je jednou z najvýznamnejších osobností slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Súčasťou vrcholného moderného umenia na Slovensku je najmä fenomén známy pod názvom Hložníkova grafická škola. Jeho nové smerovanie vo výtvarnom umení inšpiratívne ovplyvnilo generáciu jeho súčasníkov i nasledovníkov a patrí k trvalým hodnotám slovenskej výtvarnej kultúry. Vincent Hložník bol maliarom európskeho rozmeru a patril k prvým zásadným slovenským ilustrátorom – ilustroval približne tristo kníh. Neodmysliteľnou súčasťou tvorby tohto veľkého umelca sú monumentálne práce – mozaiky a vitráže v kostoloch po celom Slovensku. Vystavoval doma, ale aj v Taliansku, Maďarsku, bývalom Sovietskom zväze, Mexiku, Veľkej Británii, Egypte a v iných štátoch. Táto publikácia o živote a diele Vincenta Hložníka je výsledkom dlhoročnej práce. Jej cieľom je prispieť k poznaniu tvorby, ktorej veľkosť charakterizuje prelínanie intelektu a fantázie na ceste pod povrch javov nášho sveta.

Obraz a slovo – Rudolf Fila,Miroslav Petříček

14.20 
Eseje popredného českého filozofa Miroslava Petříčka o histórii filozofie, ilustrované dielami slovenského maliara Rudolfa Filu. Dialóg slova a obrazu, vypovedateľného a viditeľného, jazykovej referencie a výtvarnej reprezentácie, diskurzu a figúry. Znesie kniha, ktorá má byť priestorom pre ich konfrontáciu, vzniknuté napätie? Ako píše v predhovore knihy Peter Michalovič: „Pozeratjte na Filove obrázky, čítajte Petříčkove texty a hlavne spájajte jedno s druhým. Keď to dokážete, získate vedenie, ktoré nielen poúča, ale aj poskytuje radosť.“

Hity do 3. tisíciletí 5. díl

15.11 
Po dlouhém období usilovné práce se podařilo dokončit poslední z plánovaných dílů: tímto pátým dílem se završuje dlouhá řada krásné a usilovné práce, která počala již koncem 90. let minulého století pěti díly edice České a slovenské hity 20. století. Na tuto edici navázala řada Hity do 3. tisíciletí. Celkem tedy deset dílů a v každém stovka písní, tedy dohromady 1 000 známých písní, které si stále zpíváme pro dobrou náladu a pohodu.

Kouzelná flétna 2 + CD – Dalibor Bárta

11.97 
Druhý díl Kouzelné flétny přináší melodie ze světa animovaných filmů, známé z televizní obrazovky jako Večerníčky. Jednotlivé skladby jsou vybírány nejen s ohledem na obsah, nýbrž i s přihlédnutím k jejich případnému „metodickému“ využití (frázování, složené takty, melodické ozdoby, …). Na CD, které je součástí sešitu, jsou vždy dvě nahrávky od každé skladby: první s nahraným sólovým hlasem (to abyste si mohli poslechnout, případně porovnat interpretaci, či nějaké obtížnější místo) a druhá bez sólového hlasu, určená pro vás a vaši interpretaci.

Jan Berger – Xénia Bergerová

19.00 
Monografia bytostného maliara - koloristu Jána Bergera je spojením bohatého obrazového materiálu s kvalitnými odbornými a literárnymi vstupmi.

O hercích a herectví – Jaroslav Vostrý

10.72 
Knihu O hercích a herectví píše zkušený divadelník. Spoluzakladatel a první umělecký šéf Činoherního klubu v jeho slavné éře 60. let, autor jedné z nejhranějších českých komedií Tři v tom, dramaturg, režisér a divadelní pedagog, který dokáže nahlížet na herce a jejich umění z různých úhlů: V době, kdy jsme všichni takříkajíc na scéně, sledováni kamerami a nejrůznějšími „novými technologiemi“, se herectví jako specifické umění, ale i hraní či herectví „v životě“ stalo masově rozšířeným jevem – jako by dnes mohl hrát každý. Ale co je pak tedy dnes herectví chápané jako skutečné umění? Žijeme ve světě, ve kterém se masová spotřeba výtvorů, které s herci a herectvím tím či oním způsobem počítají, mimořádně rozšířila. Počítají s herci a herectvím většinou ovšem jen jako s pouhým nástrojem či materiálem. Právě v takovém světě může ovšem herectví, pěstované jako svobodný tvořivý projev člověka, hrát naopak významnou kulturní úlohu. Že také herci a herectví poskytují vzory a vzorky chování, platí – a v masově rozšířené míře – i dnes. Vedle řady plastických portrétů hereckých osobností spojených s poutavým podáním „historie oboru“ neupíná se autor jen na oblast hereckého umění, ale vnímá herectví jako součást mnohem širšího způsobu lidské expresivity a sebeutváření, jako potřebu vztahování se ke světu i k sobě, jako potřebu vyjadřování a formování nejrůznějších impulsů, a to ho vede k propojování problematiky herectví s nejnovějšími poznatky neurovědy a kognitivní psychologie včetně teorie mysli a zrcadlových neuronů.

Ján Galanda – Aurel Hrabušický

28.41 
Dejiny slovenskej fotografie sú plné nezbadaných, polozabudnutých či celkom zabudnutých osobností. Máloktorá však bola donedávna taká neznáma ako Ján Galanda. Tak ako väčšina novodobých slovenských fotografov ani Ján Galanda nebol profesionál, v občianskom živote pracoval ako bankový úradník. Fotografovaniu sa začal venovať až v prvej polovici tridsiatych rokov 20. storočia a podobne ako iní fotoamatéri dokumentoval predovšetkým svoje mimopracovné záujmy a aktivity, cestovanie, turistiku, šport. Na rozdiel od väčšiny snímok tohto druhu sa Galandove fotografie vyznačujú precízne vybudovanou náročnou, niekedy až rafinovanou kompozíciou. Počas svojich početných ciest do zahraničia vytvoril súbor fotografií zachytávajúcich spôsob života, ktorý bol na chudobnom Slovensku skôr výnimočný. Jeho zábery predstavujú akýsi slovenský variant glamour style a v našom prostredí sú celkom unikátne.

Jazzportrék II. Újratöltve – György Kerekes

23.71 
A Jazz portrék 2. egy olyan kétkötetes jazztörténeti áttekintés második része, amely a jazz nagy forradalmától, a bebop-tól mutatja be a műfaj fejlődését és legendás szereplőit egészen az ezredfordulóig. A könyv tematikája azért egyedi, mert a jazz fejlődésének, változásának folyamatát a különböző korszakok és stílusok kiemelkedő, stílus-meghatározó muzsikusainak életén, munkásságán keresztül mutatja be. Kerekes György korszakos munkáját most új kiadásban és nem mellékesen az eredetinél jóval olcsóbban vásárolhatják meg a jazz és a jó zene szerelmesei. "Kerekes György barátom Jazzportrék című kitűnő könyvének első kötete méltán gazdagítja könyvtáramat. A második kötet is olyan munka, mely segíti és megerősíti azt a gondolatot és egyben életformát, amit a muzsika jelent számomra." Binder Károly zeneszerző, zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszakának vezetője "Minőség, igényesség, aprólékosság, esztétikum, és rajongással teli, elfogulatlan hitelesség. Muzsikusnak, hallgatónak és nem utolsósorban a műfajnak felbecsülhetetlen érték e könyv. Köszönjük." Fekete-Kovács Kornél trombitaművész, a Modern Art Orchestra vezetője

Hollywood magyar szemmel – Pál Bokor

16.97 
A szerző sokáig az Egyesült Államokból tudósította a magyar sajtót, s eközben volt alkalma közelebbről megismerkedni Hollywood álomgyáraival. Így derült ki, hogy Hollywood talán nem is létezne a magyar származású alapítók nélkül... És amikor ez kiderült, a szerző úgy vélte, nem lenne jó, ha az alábbi érdekességek feledésbe merülnének: - A legfontosabb hollywoodi filmstúdiók közül kettőt magyar kivándorlók alapítottak. - Maga az amerikai stúdiórendszer is nagyrészt magyar találmány. - A múlt század első felében egy sor magyar világklasszis író, színész, rendező, díszlettervező és zeneszerző Hollywoodban élt és alkotott. - A magyar Oscar-díjasok sokkal többen voltak-vannak, mint a magyar Nobel-díjasok. Az amerikai film sztorija perszenem csakebből áll. Bokor Pál könyve az eddigi legteljesebb magyar nyelvű Hollywood-történet. A kötet új fényt vet magára az amerikai film-metropoliszra, a sztárok világára is, továbbá a szerző saját kutatásainak eredményeit is magában foglalja. Őt természetesen elsősorban az foglalkoztatja, miként járultak hozzá a magyar származású filmesek ahhoz, hogy Hollywood fogalommá válhatott a nemzetközi szórakoztatóiparban és a világkultúrában. E tekintetben felfedezései néha kifejezetten meghökkentőek. Az amerikai film sztoriját megelevenítő Hollywood-trilógia most először jelenik meg egy kötetben, s számos kiegészítéssel bővült az előző kiadásokhoz képest. Az első rész az Oscar-díjak történetét dolgozza fel egészen napjainkig. A második a stúdiórendszer működéséről és a nagy sikerfilmek keletkezéséről szól. A harmadik rész a sztárrendszer kialakulását, történetét, a világsztárok élet-és munkaviszonyait mutatja be. Mindezt nem a bulvárlapok sokszor fellengzős modorában teszi, mégis a témához illő gördülékeny és szellemes stílusban, az igazi filmrajongók és a könyvtárak figyelmére érdemes alapossággal.

Křivky – Lisa DeLong,Stanislav Pavlíček,Marek Pečenka

11.76 
Proč jsou křivky důležité? Jaká jsou tajemství ornamentiky? Jak vytvořit neviditelné opakování vzoru na tkanině či tapetě? Formuje skrytá geometrie volně plynoucí květinové kompozice? V této krásné knížce do kapsy, naplněné ilustracemi a užitečnými diagramy, výtvarnice Lisa DeLong předvádí časem prověřené postupy, které jsou základem užití křivek a rostlinných forem v tradičním vizuálním umění. Tato inspirativní kniha tematicky sahá od kovářských výrobků k iluminovaným rukopisům.