Zobrazujú sa všetky 4 výsledky

Čierna lady nad Ruskom – Michal Havran st.

12.58 
Prvý máj roku 1960 sa stal pre Francisa Gary Powersa, poručíka americkej tajnej služby CIA osudným. Ako pilot, na ten čas technologicky najvyspelejšieho špionážneho lietadla známeho pod skratkou U-2, zverenú úlohu nesplnil. Po štarte z vojenskej základne v pakistanskom Pešavári mal preletieť nad celým územím Sovietskeho zväzu a po celý čas fotografovať z veľkej výšky možné vojenské základne veľkej krajiny a pristáť až na vojenskej základni NATO v Nórsku. Jeho lietadlo však vo výške devätnástich kilometrov nad uralským mestom Sverdlovsk/ dnes Jekaterinburg/ zostrelili dve sovietske rakety SAM. S tým v centrále CIA na čele s vtedajším riaditeľom, zúrivým antikomunistom Allenom Dullesom málokto rátal. A ak aj , riešenie malo byť jednoduché... Pilot spácha samovraždu. Nesmie sa dostať do rúk sovietskych orgánov. Príkaz nevykonal. Autor sa v knihe sústredil nielen na príbeh amerického pilota, ale aj na súboj dvoch leteckých konštruktérov, Johnstona a Korovľova. Ten prvý vymyslel projekt lietadla U-2 a druhý raketu SAM. Udalosť sa odohrávala v ťažkých časoch studenej vojny a na dlhé obdobia zhoršila americko-sovietske vzťahy, ktoré sa po návšteve Nikitu Chruščova v USA začali zlepšovať. Riaditeľ tajnej služby CIA, Allen Dulles celý projekt pripravoval za chrbtom samotného prezidenta Dwighta Eisenhowera...

Ukradnutý prejav Nikitu Chruščova – Michal Havran st.

12.26 
Keď sa po smrti Stalina dostal na čelo ZSSR Nikita Chruščov, jedným z prvých opatrení bola snaha o zmenu v spoločnosti. Prvým krokom bola tvrdá kritika Stalina a jeho kultu osobnosti. Vo februári v roku 1956, po mimoriadne dlhej príprave, vystúpil Chruščov na XX. zjazde komunistickej strany ZSSR so zásadným prejavom, ktorým odhalil Stalinov obludný spôsob diktátorského vládnutia. Prejav bol určený len delegátom zjazdu a nikdy sa nemal dostať na verejnosť. Vďaka tomu, že ho rozposlali aj najvyšším straníckym šéfom krajín, kde sa budoval socializmus, sa však text prejavu cez novinára Wiktora Grajewskeho dostal až k izraelskej tajnej službe, ktorá ho poskytla CIA a následne aj denníku New York Times. Vďaka odvahe poľského novinára sa tak svet dozvedel o Stalinových zločinoch.

Ruská špiónka – Michal Havran st.

11.31 
Ako ovplyvniť americkú politiku voči novému a už opäť silnému Rusku? Samozrejme krásnou ženou. Vedenie ruskej tajnej služby sa rozhodne využiť príležitosť a poslať do USA výnimočne krásnu Rusku, aby sa pokúsila využiť slabosť bývalého prezidenta Billa Clintona na krásne ženy a dokázala tak ovplyvniť smerovanie americkej politiky. Rusom pomôže aj náhoda. Novozvolený prezident Barrack Obama si za svoju ministerku zahraničných vecí vyberá Hillary Clintonovú, manželku Billa Clintona a bývalú prvú dámu. To znamená, že ak by sa ruská volavka dostala k Billovi blízko, mohol by podľahnúť a následne by sa cez neho dali jeho manželke „navrhovať“ úpravy vzťahu USA a Ruska želaným smerom. A tak jedného dňa na letisku v New Yorku vystupuje z lietadla Aeroflotu žena oplývajúca neuveriteľnou krásou a mierami 90-60-90. Jej meno znie Oksana Kurčatovová.

Agent s pasom diplomata – Michal Havran st.

12.26 
Príbeh autora a jeho priateľa, bývalého československého diplomata, neskôr amerického špióna. Richard Švehla začal ako československý diplomat a neskôr pracoval pre americkú špionážnu službu CIA. Nie, nezradil našu vlasť, len prebehol na druhú stranu. Takýmto spôsobom chcel vraj uniknúť pred prudko sa meniacimi politickými a spoločenskými pomermi v našej krajine. Dej sa pridržiava faktov, i keď mená postáv sú zmenené.