Slovensko
Zemplín z neba – Zemplín from heaven – Milan Paprčka
Nádherná, miestami úplne nedotknutá panenská príroda, námestie v Michalovciach, kúpajúce sa skupinky v Zemplínskej Šírave. Zapadajúce slnko za Vihorlatom, či odraz nebeskej modrej v Domaši. Nielen tieto fotoaparátom zachytené momenty sme pre Vás fotili 8 rokov. Vychutnajte si pohľad zhora na kraj tak krásny, akým je Zemplín! Rozdeľuje sa na Horný Zemplín, ktorého územie spadá pod Prešovský kraj a Dolný Zemplín, patriaci ku Košickému kraju. Jeho rozmanitosť je ovplyvnená hranocou s Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom, na západe s regiónom Šariš a Abov. Pripravili sme pre Vás ďalšiu regionálnu knihu leteckých fotografií z edície Slovensko z neba. Užívajte si prelet ponad tento krásny kraj!
Dolné Považie z neba – Lower Považie from heaven – Simona Nádašiová,Milan Paprčka
Dolné Považie neostáva nepovšimnuté ani v našich očiach. Sme hrdí na to, že môžme odprezentovať tento kus krajiny pomocou fotografií, ktoré vyhotovovali fotografi z lietadla počas viac ako 8-ich rokov. Presedené a nalietané hodiny v lietadle sa oplatili, pretože sme zozbierali súbor fotografií na dolnopovažský región z neopakovateľného uhla pohľadu. Vyše sto leteckých fotografií netradičným pohľadom na krajinu vytvárajú mozaiku toho prekrásneho regiónu. Kniha tiež obsahuje slovenský popis fotografiám s anglickým prekladom. Zalietajte si ponad Dolné Považie aj Vy!
Hont z neba – Hont from heaven – Simona Nádašiová,Milan Paprčka
Prestavujeme Vám vyše 100 leteckých fotografií Hontu z netradičného pohľadu z výšky, ktoré odzrkadľujú lásku k prírode a celému kraju. Štiavnické vrchy s početnými tajchami, travertínové kopy v Dudinciach, tesárske diery v Hontianskych Tesároch a mnoho ďalších krás Hontu pohľadom z výšky. Doplnkom k fotkám je ich popis s prekladom do angličtiny. Pohľad z lietadla Vám poskytne úplne iný rozmer na známe i menej známe miesta. Fotografie sú výberom toho najlepšieho, čo autor nafotil počas 8 rokov lietania.
Slovensko Slovakia-Slowakei – Monika Srnková
Slovensko je malebná krajina v srdci Európy. Svojou jedinečnou prírodou je rajom pre milovníkov rôznych športov a turistiky. Pýši sa mimoriadnym bohatstvom historických pamiatok svetového významu. Rozmanitosť slovenského folklóru, remesiel, ľudového umenia, krojov a architektúry dodáva každej oblasti osobitý charakter. Klenotom slovenského národa sú, nepochybne, aj gastronómia a kvalitné vína.
Banská Štiavnica UNESCO – Svätý Anton – Mária Ďurianová
Barokovým klenotom Slovenska by sme mohli nazvať kaštieľ vo Svätom Antone. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti Banskej Štiavnice, prvého slovenského mesta zapísaného do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Kaštieľ na úpätí legendami opradeného vrchu Sitno, najvyššieho končiara Štiavnických vrchov, dala v rokoch 1744-1750 postaviť vplyvná uhorská šľachtická rodina Koháryovcov. Po sobáši poslednej koháryovskej dedičky Márie Antónie Gabriely s príslušníkom nemeckého kniežacieho rodu Ferdinandom Jurajom Coburgom roku 1816, v ďalšom zveľaďovaní kaštieľa pokračoval významný nemecký rod Coburgovcov. Život týchto dvoch výnimočných šľachtických rodov pripomínajú zbierky Svätoantonského múzea, okrem iného neskorobarokové fresky aj unikátny orgán v kaplnke, vzácny nábytok, porcelán, obrazy, plastiky, poľovnícke trofeje, ale aj iné historické pamiatky. V úvode sa čitateľ oboznámi s históriou a významnými vlastníkmi kaštieľa s rodmi Koháryovcov, Coburgovcov a posledným majiteľom bulharským cárom Ferdinandom. V publikácii vynikne krása svätoantonských interiérov, čitatelia v nej nájdu všetkých 31 miestností podrobne predstavených slovom aj obrazom: Schodisko, Rodová galéria, Audienčný salón, Hlavný salón, Čínsky salón, Zlatý salón, Kabinet, Hudobný salón, Izba pre komornú, Bulharský salón, Fajčiarsky salón, Rodičovská spálňa, Knižnica, Jedáleň pre 24 osôb, Chodba, Chodba južného a západného krídla, Barokový salón, Zrkadlový salón, Cisársky salón, Veľká herňa, Dámsky čajový salón, Hosťovská izba, Biedermeierovský salón, Tirolská poľovnícka jedáleň, Červený salón, Spálňa s modrými vtáčikmi, Dámska prezliekáreň, Pracovňa Filipa Coburga, Lujzin salón, Kaplnka Nanebovzatie Panny Márie, Poľovnícka expozícia. Okrem tohto je v publikácii zahrnutý aj zámocký park s jazerom, kaskádami, vzácnymi drevinami, umelou jaskyňou. Ale aj jedinečná celoslovenská akcia s názvom Dni svätého Huberta. Kvalitu diela zabezpečujú mená autorov. Pod populárno-náučné texty sa podpísali vedúce pracovníčky Múzea vo Svätom Antone Mária Ďurianová a Monika Maňkovská. Fotografie interiéru aj exteriéru kaštieľa aktuálne nafotografovali autori niekoľkých kníh o Banskej Štiavnici Vladimír Bárta a Vladimír Barta ml. Texty sú v troch jazykoch, okrem slovenčiny aj v angličtine a nemčine.
Slovakia – Slowakei – Bedrich Schreiber
Slovensko – Portrét krajiny – Martin Sloboda
Napriek svojej centrálnej polohe patrí Slovensko medzi najmenej známe krajiny Európy. Kniha Slovensko – Portrét krajiny má za cieľ zmeniť to a predstavuje Slovensko inovatívnym spôsobom ako modernú a dynamickú krajinu s veľkým bohatstvom a rozmanitosťou prírody, architektúry, kultúry a tradícií koncentrovaných na malom priestore. Pozerá sa na všetko inými očami a prekvapí aj tých, ktorí si mysleli, že Slovensko poznajú. Ukazuje krajinu z netradičných pohľadov, je plná života a atmosféry. Predstavuje, ako sa dá zažiť to najlepšie, čo Slovensko má. Nechajte sa inšpirovať novým pohľadom na Slovensko 21. Trojjazyčná - slovensky, anglicky, nemecky
1000 zaujímavostí Slovenska 5. vydanie – Jan Lacika
Atraktívna obrázkovo-textová kniha prostredníctvom tisícky reprezentatívnych objektov – výtvorov človeka a prírody – výstižne vypovedá o Slovensku, o tom, že jedinečnosť tejto krásnej krajiny si skutočne zaslúži pozornosť. Kráčali ňou európske dejiny a zanechal na nej pozoruhodné stopy aj geologický vývoj našej planéty. Len málo krajín na svete môže na takom malom priestore predstaviť toľko rozmanitých prvkov. Bralá, veľhorské štíty, lesostepi, nížiny, minerálne pramene a kúpele. Všetky umelecké štýly, ktorými sa vyznačujú nádherné kaštiele, vyplienené zámky a ruiny hradov a opevnení. K tomu dnes pristupuje moderná infraštruktúra krajiny, ktorá si uvedomila svoju cenu a ponúka všetko potrebné na moderné dovolenkovanie – dobre vybavené lyžiarske svahy, turistické trasy, perfektné vodné plochy, salaše, hotely...
Hrady a zámky z neba – Milan Paprčka
Tradície na Slovensku – Zora Mintalová-Zubercová
Kniha Tradície na Slovensku je zaujímavým čítaním pre celú rodinu o pôvode, vývoji a význame našich bohatých tradícií. V prvej časti ponúka pútavé informácie o rodinnom zvykosloví, o narodení dieťaťa, svadbe i o úmrtí, o pôvode zvykov a obradov aj o tom, čo sa z nich v priebehu storočí zachovalo. Druhá časť knihy prechádza štyrmi ročnými obdobiami a oboznamuje s výročnými zvykmi a obradmi. Súčasťou knihy je receptár s tradičnými jedlami, ale aj mnoho piesní, riekaniek a pranostík. Autorkou knihy je slovenská etnografka Zora Mintalová Zubercová. Vo Vydavateľstve SLOVART jej vyšli knihy Vianoce na Slovensku a Pečieme na Vianoce.
Vánoce – Kolektív autorov
Vánoce jsou Vánoce a radost je jejich sestra. S tímto mírně obměněným lidovým příslovím se vydal kolektiv osmnácti autorek a tří autorů na cestu počínající v tichém Adventu, vedoucí radostnými Vánocemi, bujarým Silvestrem až k Nového roku, aby se zakončila „příchodem“ Tří Králů, svátkem završující vánoční oktáv. Během svého putování seznamují čtenáře s vánočními zvyky a pronostikami, kuchařskými recepty a stolovacími zvyklostmi. Zkrátka nepřijdou ani návrhy na zhotovení vánočních dárků, ozdob a dekorací. Zařazeny jsou také nejznámější koledy a vánoční písně. Záměrem autorského kolektivu bylo sestavit publikaci, která by svojí uceleností přispěla k hlubšímu pochopení smyslu vánočního poselství a jeho prožití.
Slavnosti, ceremonie a rituály pozdního středověku – František Šmahel,Martin Nodl
Obsáhlá a obrazově bohatá monografie mapuje slavnosti, ceremonie a rituály, jež našly uplatnění v prostředí Českého království v období pozdního středověku. Autorský kolektiv předních českých medievistů v ní na základě širokého spektra dochovaných pramenů, písemné i obrazové povahy, kreslí mnohovrstevnatý obraz slavností, ceremonií a festivit, jež došly uplatnění v různých sociálních prostředích 14. a 15. století. Hlavní důraz je přitom v knize kladen na panovnické dvory, v nichž se rituály, jež povětšinou nabývaly sakrální podoby, uplatňovaly v největší míře. Kapitoly z pera Františka Šmahela o královských pohřbech, Václava Žůrka, jenž z nového úhlu pojednává o královských korunovacích, či Martina Nodla, jenž se věnuje opomíjené problematice zásnub a sňatků, ukazují, že v prostředí panovnického dvora rituální jednání nabývalo slavnostní, ceremoniální podoby. Na lucemburském dvoře vznikaly normy a předpisy, jež měly ovlivňovat zvyklosti ceremoniální povahy pro bezprostřední potomky a příští generace. České prameny sice autorům neumožnily odpovědět na všechny otázky, jež nastolilo dynamicky se rozvíjející západoevropské bádání, soustavný důraz na komparaci s prostředím německým, francouzským, anglickým, polským a uherským však v této monografi i vede k závěru, že především díky dvorskému prostředí císaře Karla IV. došlo v českých zemích k rozvinutí pestré škály dvorských slavností a ceremoniálů, jež ve starším období nacházely jen chabý ohlas.
Bratislava – Portrét mesta a krajiny – Martin Sloboda
Kniha Bratislava – Portrét mesta a krajiny predstavuje hlavné mesto Slovenska nielen ako mesto s veľkou históriou, zaujímavou architektúrou a vzácnymi pamiatkami (kapitola Mesto), ale aj ako atraktívne miesto na život so sľubnou budúcnosťou. Radi by sme vám predviedli, aký kvalitný a bohatý život sa tu dá vďaka rôznorodému kultúrnemu a výnimočnému prírodnému koloritu viesť (kapitola Život). K tejto kvalite nepochybne prispieva aj jeho bezprostredné zázemie s historickými mestečkami, početnými hradmi a zámkami a prírodným prostredím, teda jeho okolie rozdelené na regióny s vlastným charakterom (kapitola Okolie). A keďže ide o hlavné mesto Slovenska, nechýba výber ikonických miest, ktoré v očiach Slovákov krajinu najlepšie reprezentujú (kapitola Slovensko).
Čím žila slovenská rodina – Katarína Nádaská
Narodíme sa do rodiny. Vyrastáme v rodine. Svadbou zakladáme novú rodinu. Rodina nás sprevádza starnutím a uchová si nás v pamäti, keď navždy odídeme. Napriek tomu, že slovenská rodina za posledných sedemdesiat rokov prekonala nemalé zmeny, neprestala byť trvalou hodnotou dnešného človeka. Jej postavenie v súčasnom myslení nadväzuje na miesto, ktoré zastávala v sústave hodnôt našich predkov. Plní, tak ako plnila kedysi, všetky základné funkcie. A podobne ako platilo v minulosti, platí aj dnes – a nepochybne bude platiť vždy –, že láska, súdržnosť a pomoc, také potrebné v akomkoľvek ľudskom spoločenstve, sú o to potrebnejšie v rodine, kde vzniká a rozvíja sa nový život. Každá rodina v tradičnej spoločnosti mala vlastný, neopakovateľný príbeh, pričom všetky tieto príbehy spájalo niečo, čo bolo dané kolobehom ľudského života a písanými aj nepísanými zásadami morálky. Najčistejšie sa to odzrkadľovalo v rodinnom zvykosloví, ktorým sa zaoberá táto kniha. Autorka súčasníkom približuje, čím žila tradičná slovenská rodina, s akými zvykmi a obradmi sa spájali jednotlivé etapy v rodinnom živote. Usiluje sa o ich začlenenie do širšieho historického aj etnologického rámca a text obohacuje ukážkami z pokladnice slovenskej ľudovej kultúry.
Zápästky – Jarmila Rybánska
Vydavateľstvo ÚĽUV predstavuje ďalšiu publikáciu v edícii Škola tradičnej výroby a remesiel od autorky Jarmily Rybánskej: Zápästky. Táto edícia zaznamenáva predovšetkým také techniky tradičných remesiel, ktoré sú už v súčasnosti na ústupe alebo sú úplne zabudnuté. Aj technika zápästkového pletenia patrí medzi tie menej známe, nakoľko ani tradičná odevná súčiastka – zápästky – už nepatria do odevnej výbavy moderného človeka. Pôvodne boli súčasťou mužského odevu a mali za úlohu chrániť zápästie muža pri práci a tiež stiahnuť rukávy košele. Neskôr sa využívali ako ozdobná odevná súčasť mužského aj ženského kroja. Publikácia predstavuje techniku pletenia na troch tradičných predmetoch: na zápästkoch, na rukaviciach a na papučiach. Keďže sa v najhojnejšom množstve táto technika využívala na pletenie zápästkov, nazývame ju zápästkovou technikou. Čitateľ má možnosť oboznámiť sa s celým výrobným postupom rozdielnych výrobkov, nakoľko tak zápästky, ako aj papuče a rukavica sa vyrábali na inej forme. Súčasťou publikácie sú aj fotografie pôvodných výrobkov, vyrobených ešte začiatkom dvadsiateho storočia, no publikácia predostiera a bohatú škálu vzorovania, využívanú aj v súčasnosti.
Drevo, dizajn a tradícia – Tibor Uhrín
Publikácia vznikla ako výsledok mnohých teoretických úvah a praktických skúseností autora, známeho slovenského dizajnéra a pedagóga (v súčasnosti docenta na Katedre dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach). Nie je však ani technologickou príručkou, ani obrázkovou knihou o dizajne alebo tradičných drevených výrobkoch. Je o spájaní dreva, súčasného dizajnu a tradície. Autor v nej integruje „skúsenosti získané dlhoročnou prácou s drevom, štúdiom a výučbou dizajnu na viacerých školách, vzťah k starým dreveným úžitkovým predmetom a tradičným remeslám“.Obrazová zložka knihy obsahuje bohatý a pestrý obrazový materiál zo slovenských i zahraničných zdrojov. Výrobky tradičného remesla pochádzajú väčšinou zo slovenského alebo európskeho prostredia, dizajnérske a remeselné objekty sú zozbierané aj z mimoeurópskych krajín.Kniha je cenným prínosom pre študentov, dizajnérov a remeselníkov, prípadne nadšencov, ktorí pracujú s drevom.
Drotárska odysea – Ján Čomaj
Majster literatúry faktu podáva strhujúci epos o jedinečnom slovenskom fenoméne – drotárstve. O obžive, remesle, kumšte a umení. Ale aj o spôsobe života a životnej filozofii ľudí z najchudobnejších krajov Slovenska – z Kysúc a zo Spiša. O častom trápení, občasných radostiach, podnikateľských úspechoch i pádoch drotárov, ktorí pracovitosťou, podnikavosťou a nadaním ukázali svetu, že v krajine pod Tatrami žijú ľudia hodní povšimnutia a úcty. Z prácne poskladanej mozaiky informácií poskladal príbehy drotárov, ktorí s krošňou pochodili svet, založili v zahraničí často úspešné fabriky, i ich nasledovníkov, umeleckých drotárov. „Ide o dielo nielen dokumentárne, ale aj literárne, umelecké, čítavé, pútavé a presvedčivé...“ Ladislav Ťažký
Parky a záhrady – Kolektív autorov
Jednou z noviniek edície Kultúrne Krásy Slovenska bude kniha Parky a záhrady. Ako napovedá sám názov, jej obsahom sú diela záhradnej a krajinnej architektúry, ktoré vznikli rukou človeka a sú odrazom obdobia ich vzniku. Termíny park a záhrada sa navzájom prelínajú, takže niekedy ich nie je možné presne oddeliť, avšak to ani nie je cieľom tejto knihy. Postupom času sa totiž menili ich majitelia, dobový vkus a predovšetkým funkcia. Zmena vzhľadu spôsobila, že v súčasnosti sa z niektorých reprezentatívnych záhrad stali verejnosti prístupné parky a mnohé záhrady plynule prechádzajú do prírodno-krajinárskych parkov. Sú jedným zo znakov slovenskej krajiny a ich početnosť dodáva Slovensku prirodzené čaro a pôvab. Viaceré parky a záhrady sú symbolom jednotlivých lokalít Slovenska a patria k známym výletným cieľom. Z tohto dôvodu sme sa podujali vybrať tie, ktoré zaujmú predovšetkým z vizuálno-estetického hľadiska a majú aj zaujímavú históriu. Publikácia Parky a záhrady je knihou o pokladoch umu a šikovnosti našich predkov, ktorý bol pretavený do nádherných záhradných a krajinárskych kompozícií. Je určená nielen milovníkom záhradnej architektúry alebo prírody, ale aj širokej verejnosti. Poukazuje na kultúrne a prírodné hodnoty, ktoré ukrývajú vybrané lokality, a dúfa, že ich propagáciou prispeje k zlepšeniu povedomia obyvateľstva v súvislosti s ich ochranou a regeneráciou.
Premeny Slovenska – Boris Németh,Jan Viazanička
“Jednotlivé fotografie často vzbudzujú úsmev, sú postmoderne odľahčené, ale pri bližšom pohľade je v nich dôvodov na znepokojenie viac než dosť.” Aurel Hrabušický -- Projekt s názvom Premeny Slovenska je autorským dielom dvoch fotografov, dokumentaristov, Borisa Németha a Jána Viazaničku, novinárky Jany Németh a scenáristky Miriam Petráň. Zaujímajú nás premeny – aj tie každodenné a zdanlivo bezvýznamné, ich forma, ale aj obsah. Zaujímajú nás mestá, dediny, sídliská aj novodobé satelity. Pochody, demonštrácie, štátne sviatky aj folklórne festivaly. Zatepľovanie domov, automobilky, diaľnice, nákupné centrá, Poloniny, Tatry, Dunaj aj Zemplínska šírava. Našou snahou je zachytiť vzťahy medzi ľuďmi, ktorí tu žijú a medzi ľuďmi a krajinou, v ktorej žijú.