Banská Bystrica / Poézia svetla / The Poetry of Light – Eduard Genserek

26.46 
Za živa v Bystrici, po smrti v nebi. Už po stáročia sa každé ráno prebúdza mesto do neopakovateľnej atmosféry. Prvé ranné slnečné lúče dopadajú na hrdo sa týčiace bystrické veže. Veže, ktoré dotvárajú kolorit Banskej Bystrice ako niekdajšieho starobylého baníckeho mesta. Mesta, ktoré žije svojou výnimočnosťou a dýcha históriou na každom rohu. Zachovalé chrámy, veže, hradby a meštianske domy sú trvalým klenotom našich dejín. Príbehy z minulosti sú zaznamenané nielen v kamenných múroch budov. Cítiť ich pri prechádzkach tajomnými uličkami mesta, ktoré sa každý deň vynímajú v poézií svetla. Aj keď metropola stredného Slovenska prešla od svojho vzniku výraznými zmenami, svoje genius loci si zachovala dodnes. Sugestívnym pohľadom na Banskú Bystricu, vyobrazenú na čiernobielych fotografiách, je snahou zachytiť memento dávnych čias cez hru svetla a tieňov až do dnešnej podoby. Aj keď stáročia poznačili vývoj a smerovanie osídlia pod Urpínom, dodnes je nasiaknuté svojou minulosťou. Prevediem Vás nielen históriou, ale aj súčasnými náladami tohto jedinečného mesta v srdci Slovenska, ktoré si pre svoju krásu okamihu právom zaslúžilo označenie Perla Slovenska. EDUARD GENSEREK

Bardejov a okolie z neba – Kolektív autorov

24.45 
Pohraničnému regiónu na slovensko-poľskom pomedzí darovala život rieka Topľa. Chráni ho mohutná hradba Čergova či ostražité oko Busova. Je domovom veselých a srdečných ľudí. Jeho ozdobou sú podmanivá príroda, impozantné historické pamiatky či romantické drevené kostolíky. Najväčším klenotom celého regiónu je jeho malá veľká metropola. Bardejov. Jedno z najkrajších, najmalebnejších a historicky najcennejších miest Slovenska, zapísané aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Súčasťou tohto zoznamu je aj podmanivý drevený kostol v Hervartove. Bohatstvom regiónu je aj unikátna liečivá minerálna voda stojaca za zrodom svetoznámych Bardejovských Kúpeľov. Perlou na ich okraji je Múzeum ľudovej architektúry – najstarší skanzen na Slovensku. Ako nemý svedok času nad celým regiónom oddávna bdie zrúcanina starobylého hradu Zborov. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.

Poprad a okolie z neba – Matúš Krajňák,CBS Flying team

24.45 
Severu Slovenska dominujú Tatry – najmenšie veľhory sveta, ktoré pozná väčšina Slovákov, ale nie sú neznáme ani mnohým ďaleko za našimi hranicami. Stovky skalných štítov dovysoka sa vypínajúcich nad Podtatranskou kotlinou. Stovky priezračných plies, hlbokých dolín či majestátnych vodopádov. Stovky veľkolepých výhľadov, pri ktorých si uvedomíme silu prírody a malosť človeka. Pod nimi sa rozkladajú takmer tri desiatky rázovitých obcí a miest. Každá z nich oplýva svojským čarom umocneným podmanivou korunou veľhôr. Hospodárskym a kultúrnym centrom regiónu je mesto Poprad, nazývané aj vstupná brána do Vysokých Tatier. Až do roku 1946 bol Poprad len jedným z mestečiek – Matejovce, Spišská Sobota, Stráže pod Tatrami, Veľká a Poprad, ktoré aj s pôvodne rekreačnou osadou Kvetnica tvoria dnešné mesto. Za perly Popradu možno označiť Mestskú pamiatkovú rezerváciu Spišská Sobota s impozantným Kostolom sv. Juraja či malebné renesančné zvonice, typické pre hornospišské mestá. Malebné kostolíky či kaštiele však nájdeme v každej obci. Každá je niečím výnimočná. Každá vie vyrozprávať stovky príbehov. Obzvlášť unikátnou atmosférou sa vyznačujú tatranské osady a obce učupené priamo pod vysokánskymi štítmi. Ich malebná architektúra je dokonale zasadená do vysokohorského koloritu. Obrovská pokora pred Tatrami a neľahký život v horskom prostredí stoja za zrodom jedných z najkrajších prejavov ľudovej kultúry na Slovensku. Goralská kultúra, drevenice či drevené kostoly sa stali symbolom symbiózy človeka, Boha a tatranskej prírody. Tatry, ich majestátnosť a podmanivá atmosféra láka ľudí už stovky rokov. Mnohí už videli podtatranské obce a osady takmer z nebeských výšok tatranských končiarov. Naši piloti a fotografi však priniesli do tejto knihy iné, ešte nebeskejšie pohľady. Netradičné pohľady na známe štíty či pohľady na málo známe miesta, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.

Senec a okolie z neba – Matúš Krajňák,CBS Flying team

24.45 
Leží na juhozápade Slovenska, v Bratislavskom kraji, 25 kilometrov východne od Bratislavy. Jeho nadmorská výška je približne 121 až 160 m. Rozkladá sa na rozhraní Podunajskej roviny a pahorkatiny. Najbližšie pohorie je vzdialené približne 15 kilometrov (Malé Karpaty). Uhádli ste? Áno, reč je o Senci a jeho okolí. Rovinatá krajina plná úrodnej pôdy a vodných tokov. Samotný Senec a jeho okolie boli obývané od neolitu cez dobu bronzovú, železnú, rímsku až po príchod Slovanov v šiestom storočí. V ranom novoveku tvorila obyvateľstvo úzka vrstva šľachtických rodov, stredná vrstva obchodníkov a remeselníkov a najväčšia vrstva poddaných sedliakov a želiarov. Pády a vzostupy celého regiónu od tatárskych vpádov cez meniace sa ušľachtilé rody, ktoré vlastnili túto zem, prírodné živly či katastrofy až po druhú svetovú vojnu výrazne pretvárali tento región. 2. novembra 1938 sa konala Viedenská arbitráž, na základe ktorej Senec pripadol horthyovskému Maďarsku. Znamenalo to zhoršenie životných podmienok pre všetky vrstvy obyvateľstva, predovšetkým pre kolonistov, ktorí boli ešte v roku 1938 vyhnaní, a pre Židov, ktorí boli v roku 1944 deportovaní do koncentračných táborov. Podľa skresleného sčítania mal Senec v roku 1941 92 % obyvateľov maďarskej národnosti. Po druhej svetovej vojne sa mesto vrátilo do Československej republiky. V roku 1947 sa uskutočnila výmena obyvateľstva medzi Slovenskom a Maďarskom, vďaka ktorej prišlo do Senca takmer tisíc Slovákov. „Obnova Senca a regiónu“ do dnešnej podoby sa mohla začať. Vodné bohatstvo, ktoré asi najviac zviditeľnilo tento región, je známe po celom Slovensku. Veď kto by nepoznal Slnečné jazerá. Počas leta je to najnavštevovanejšie rekreačné stredisko na Slovensku, ktoré je početne vyhľadávané aj zahraničnými turistami. Aquathermal Senec je turisticko-relaxačný vodný park, kde si celoročne môžeme užiť bazény s termálnou vodou a zaujímavé atrakcie. Ak hľadáte tiché, ničím nerušené letné rekreačné miesta s komornejšou atmosférou a menším počtom rekreantov, Strieborné jazero bude pre vás ako stvorené. Nachádza sa v západnej časti Senca, obklopené záhradkárskou oblasťou. Pre milovníkov športu je tu golf Borša alebo splav Malého Dunaja. Pre historikov zase kaštieľ v Malinove, Tomášove či vo Veľkom Bieli. Krásy tohto kraja, známe či menej známe, ktoré stoja za poznanie, len čakajú na objavenie toho, kto je zvedavý a užíva si pocit znovuobjavovania.

Čadca a okolie z neba – Matej Schwarzbacher,Milan Paprčka

24.45 
V jednom z najsevernejších kútov Slovenska sa uprostred hôr rozprestiera jeden z najrázovitejších krajov Slovenska. Život mu dala rieka Kysuca, ktorá celému regiónu prepožičala svoje meno. Rieky svojimi údoliami delia celý región na menšie časti: horné, stredné a dolné Kysuce. Súčasný okres Čadca sa rozkladá na horných a stredných Kysuciach. Okres Čadca leží pri hraniciach s Českou republikou a s Poľskom. Týmto prihraničným regiónom vedú významné cesty a tiež železnica, ktorá bola v minulosti súčasťou slávnej Košicko-bohumínskej magistrály. Neďaleko obce Čierne sa hranice troch štátov stretávajú. Trojhraničie je ľahko prístupné a aj vy si tak môžete vychutnať jedinečný pocit stáť v troch štátoch naraz. Kysuce sú typické kopaničiarskym osídlením. Kým pri väčších tokoch sa vzniknuté osady časom spájali do dedín, po okolitých kopcoch ostalo roztrúsených množstvo osád a kopaníc dodnes. Život obyčajného ľudu približuje aj Múzeum kysuckej dediny – skanzen vo Vychylovke v Novej Bystrici. Dedinu tvorí niekoľko desiatok budov pochádzajúcich prevažne z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré zanikli pri výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Husté kysucké lesy súvisia aj so vznikom unikátnej lesnej železničky, ktorá dnes vozí nadšených turistov po niekoľkokilometrovej trati. Ako všetko, aj tunajšie stavby sú úzko späté s prírodou. Využíval sa na ne materiál, ktorého bolo v okolí dostatok. Vznikli tak impozantné kamenné kostoly, podmanivé kaplnky a rozprávkové rozhľadne, ktoré dokonale zapadajú do miestnych scenérií. Kysucké kráľovstvo má aj svoje nepísané výsosti. Veľká Rača, označovaná aj ako symbol Kysúc, je najvyšším vrchom Kysuckých Beskýd a je výraznou krajinnou dominantou širokého okolia. Pri rozdávaní krás a unikátov príroda na Kysuciach rozhodne nešetrila. Jedinečné sú obrovské kamenné gule Megonky, ktorých vznik je dodnes opradený rúškom tajomstva. K prirodzenému prameňu ropy v Korni sa chodia pozrieť alebo si privoňať turisti zo široka- -ďaleka. Za unikátmi však často stoja aj ľudské ruky. V Krásne nad Kysucou stojí najvyšší celokamenný most na Slovensku. Starú Bystricu zdobí jediný slovenský orloj, ktorý je zároveň najväčšou drevenou sochou Slovenska. Slávnym kysuckým rodákom, konkrétne zo Staškova, je legenda slovenskej hereckej scény, Oscarom ocenený národný umelec Jozef Kroner. Významnou osobnosťou spojenou s Kysucami je aj americký astronaut Eugene Andrew Cernan, doposiaľ posledný človek, ktorý stál na Mesiaci. Jeho starí rodičia pochádzali z Vysokej nad Kysucou. V oboch obciach si môžeme pozrieť čriepky z ich života a diela. Kysuce sú skutočne čarovným miestom, ktoré každému, kto ich navštívi, zanechá nezabudnuteľné spomienky. A tomu, kto tu strávil časť života, ostane navždy v srdci.

Čarovné Záhorie – Martin Kmeť,Monika Zaklaiová

24.45 
Záhorie. Prívetivá zem za Malými Karpatmi, rozprestierajúca sa od ich slnkom zaliatych strání až k brehom Moravy a českým hraniciam. Zem, ktorá zachovala stopy nôh lovcov doby kamennej aj po pochodujúcich rímskych légiách, po krokoch slovanských kmeňov, historicky zjednotených do Veľkomoravskej ríše. Tunajšie cesty zažili putovania nemeckých rytierov i českých kniežat, dediny a mestá dali domov majstrovským habánskym keramikárom. Hoci polohou na okraji slovenskej domoviny, Záhorie vždy žilo v jadre jej dejín. Aj preto tu rástli všetky tie povestné hrady a zámky v Karpatoch, strážiace neutíchajúci ruch na historickej Českej ceste medzi Uhorskom a Moravou. Preto sa tu budovali kaštiele, dodnes ukazujúce schopnosti a pracovitosť našich predkov. A preto sa tu týčia veže vzácneho komplexu šiestich kostolov v Skalici, veľkolepej Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne či tucty ďalších chrámov a kaplniek. Záhorie, to sú však aj borovicové lesy na viatych pieskoch, horské lúky Malých a Bielych Karpát, pieskovcové skaly a vlhké lužné lesy. Prírodné hodnoty, ktoré vďaka citlivému spolužitiu človeka s prírodou zostali zachované v pestrej mozaika lesných spoločenstiev, pasienkov a políčok. Vedie nimi hustá sieť turistických trás pre nadšencov pešieho, ale i cyklistického spoznávania krajiny. Značky vytrvalostnej diaľkovej turistickej trasy sa tu stretávajú so smerovníkmi turistických chodníkov na menej náročné túry od nivy rieky Moravy až k vrcholom Malých Karpát. Široká nížina Záhoria je aj vzácnym vodným bohatstvom, ktoré sa ligoce sa na širokých vlnách pohraničnej Moravy a v jej krásnych vodáckych zákutiach pod korunami stromov. Zrkadlí sa na hladinách rybníkov či štrkovísk a jeho moc je ukrytá aj v sile minerálnych prameňov, čo svojím obsahom liečivých zlúčenín kraľujú kúpeľom Európy. Záhorie, to je aj írečitá záhoráčtina a skalický trdelník. Záhorie sú vinohrady i umne vybudovaný Baťov kanál. Záhorie sú tucty technických vzácností v hradách starých mlynov či v komínoch tehelní, ktoré ešte pred sto rokmi stáli vari v každej dedine. Tak teda, spoznajte Záhorie nezameniteľným, ale hlavne čarovným pohľadom.

Voda, Slovenské zlato – Bedrich Schreiber

24.79 
Reprezentačná fotografická trojjazyčná kniha mapuje cez prizmu vody všetky dôležité slovenské vodné toky, vodopády, tatranské plesá, liečebné kúpele, termálne kúpaliská, jaskyne, vodné nádrže a iné historické, kultúrne a geomorfologické zaujímavosti, ktoré sa nachádzajú v jednotlivých povodiach, podľa ktorých je kniha aj členená v samostatných kapitolách. Vydáva sa v osvedčenom modernom jednoduchom dizajne a formáte ako predchádzajúce fotografické úspešné tituly (SLOVENSKO, BRATISLAVA, DUNAJ MALÉ KARPATY, REGIÓN BRATISLAVA a ďalšie). Obsahuje výber vyše 300 fotografií, vo veľkej miere leteckých. Texty sú trojjazyčné, krátke, informačné, (slovensky, nemecky a anglicky) usporiadané vedľa seba na strane.

Chatam Sofer Mausoleum in Bratislava – Robert Neumann

9.70 
Bratislava (Pressburg) ist die Stadt, wie sie sicher wissen, wo Chatam Sofer wirkte und wo sich auch sein Mausoleum befindet, wo er seine ewige Ruhe fand. Die Broschure beinhaltet den Artikel von Herrn Robert Neumann von den 50-ziger Jahren des XX. Jahrhunderts über das Chatam Sofer Mausoleum. Im Artikel ist die Geschichte und die Namen und Informationen über die Rabbiner der Bratislavaer (Pressburger) Judengemeinde von den Jahren 1670 bis 1945 beschrieben. Wir haben den Artikel erweitert um aktuelle Photos von aussen und innen des Mausoleums, und um das Epitaph von Chatam Sofer. Das Epitaph ist die wörtliche ursprüngliche deutsche Übersetzung von dem hebräischen Original. Bratislava (Pressburg) je město, ve kterém působil Chatam Sofer a kde se nachází jeho Mausoleum, ve kterém našel věčný odpočinek. Publikace obsahuje článek p. Roberta Neumanna, který popisuje Mausoleum Chatama Soferaze z padesátých let XX. století. V článku je historie, jména a informace o rabínech Bratislavské židovské obce od r. 1670 do r. 1945. Článek je doplněn o aktuální fotografie zvenku a zevnitř Mausolea a o epitaf Chatama Sofera. Epitaf Chatama Sofera je doslovný původní německý překlad z hebrejského originálu.

Šaľa a okolie z neba – Bohuš Schwarzbacher,Matúš Krajňák,Renáta Kolenčíková

24.45 
Pôvod názvu najdlhšej slovenskej rieky údajne pochádza od slova vagus, čo znamená blúdivý, túlavý. Po dlhom putovaní sa Váh na juhu Slovenska zmenil na mohutnú rieku, ktorá križovala aj dôležité dopravné cesty. Na jednom z brodov starej obchodnej trasy pre dovozcov soli z rakúskeho Hallstattu vzniklo mesto Šaľa a dostalo názov z latinského salis, teda soľ. Začala sa písať dnes už tisícročná his-tória spolužitia rieky a jej obyvateľov, ktorá dodnes prináša úžitok i potešenie. V meste je prístav, ktorý využívalo Duslo, a rekreačná a oddychová zóna v medzihrádzovom priestore, kde sa nachádza lesopark s náučným chodníkom. Návštevníkov prekvapí svojou históriou a modernou tvárou zároveň. Príjemné prostredie plné zelene, špecifická atmosféra rieky Váh a priateľskí ľudia, právom hrdí na svoje mesto, sú prísľubom jedinečných zážitkov a spomienok. Centrom mesta je Námestie Svätej Trojice, osou je Hlavná ulica, ohraničená rímskokatolíckym kostolom a sochou Svätej Trojice, mestským úradom a okresným úradom. Návštevníkov zaujmú aj architektonické pozoruhodnosti. Renesančný kaštieľ akoby z oka vypadol palácu vo Veľkej Bytči. Budova bola pôvodne vodným hradom, postaveným pravdepodobne na starších základoch v 15. storočí. Prvý raz sa totiž opevnený objekt v Šali spomína v roku 1297 v listine kráľa Ondreja. Stavba postavená podľa plánov architekta Syrotha Kiliána z Milána je vernou kópiou paláca rodiny Thurzovcov. Kaštieľ je poschodový opevnený štvorkrídlový objekt s kruhovými obrannými baštami na nárožiach. Nádvorie je lemované arkádovými chodbami a nad vstupom na priečelí je štvorhranná veža so strieľňami. Harmincova budova, v ktorej momentálne sídli Okresný úrad v Šali, patrí tiež k dominantným budovám mesta na Hlavnej ulici. Už desaťročia ju Šaľania takto volajú a pod týmto názvom ju nájdeme aj v odbornej literatúre. Milan Michal Harminc, rodák z obce Kulpin pri Báčskom Petrovci v Srbsku, patril k takzvanej „prvej generácii slovenských architektov“ a podpísal sa pod vyše tristo budov v Európe. Jedným z najväčších turistických lákadiel v Šali je Dom ľudového bývania postavený v roku 1730. Dnes je chránenou kultúrnou pamiatkou zachovávajúcou pôvodnú architektúru, ktorá predstavovala domy zhotovované z pletenice. Steny mali konštrukciu z drevených stĺpov, ktoré boli vypletené vŕbovým prútím. Pletivo sa obojstranne omazalo hlinou zmiešanou s plevami. Strecha bola z tŕstia. Dodnes je dom symbolom spätosti obyvateľov mesta s okolitou prírodou a vodným svetom. Život v Šali plynie ako Váh, pokojný a široký. Všade cítiť závan vzdialeného mora a ten zvláštny pocit, ktorý krajine prináša rieka. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.

Liptov – rodinné a kalendárne obyčaje (Family and Seasonal Customs) – Iveta Zuskinová

36.65 
Kniha podáva obraz tradičného rodinného života v Liptove v období na prelome 19. a 20. storočia. spojeného s najvýznamnejšími udalosťami v života človeka - narodením, svadbou a smrťou. Okrem opisov týchto rodinných obyčajov je v monografii opísané kalendárne zvykoslovie počas celého ročného cyklu -od jari až do konca zimy. Je to Veľká noc a zvyky roľníkov a pastierov, zvyky letného slnovratu až po predvianočné a vianočné obdobie, novoročie a fašiangy. Monografia ľudovej kultúry Liptov - rodinné a kalendárne obyčaje je pekná, veľkoformátová kniha s množstvom fotografií, plnofarebná, s kvalitnou grafickou úpravou.

Čarovná Bratislava – Martin Kmeť,Matej Kotuľa,Adriana Drugová

24.45 
Bratislava sa uhniezdila na samom juhozápade Slovenska, v srdci európskeho kontinentu, kde postupne rozvinula svoje cesty a ulice od oboch brehov Dunaja až k úpätiam malokarpatských kopcov. Vďaka takémuto výbornému miestu sa v nej vždy sústreďoval rušný život. Už v staroveku bola rímskym sídlom a v stredoveku niekoľko storočí požívala pocty hlavného mesta jednej z najvýznamnejších monarchií. V jej chrámoch korunovali kráľovské hlavy, na námestiach medzi jej meštianskymi domami prekvital obchod a rozmáhali sa remeslá. Bola kolískou vysokej vzdelanosti a živnou pôdou pre najpestrejšiu paletu kultúry v slovenskej krajine. Bratislavský hrad bol toho odjakživa stredobodom. Pod ním sa kľukatia najstaršie uličky historického mesta pre všetkých, ktorí sa radi túlajú a strácajú medzi žijúcimi stopami dávnej minulosti. Práve odtiaľto sa čaro Bratislavy šíri na všetky strany. Preskakuje z pamiatky na pamiatku, z výhľadu na výhľad, vinie sa pomedzi nárožia aj dlhými ulicami. Zostupuje k vode Dunaja, ktorá bola oddávna tým, čo Bratislavu spájalo s najširším svetom. Do dnešných čias to zreteľne vnímame pri vlnách širokej hladiny tejto európskej veľrieky, ktorá zrkadlí život brehov, siluety lodí a línie mostov. Dlhými vekmi, plnými nezabudnuteľných pohnutí i zaviatych míľnikov, tu história vytvorila množstvo palácov, úžasných stavieb, parkov aj prírodných zákutí. Všetkého toho, vďaka čomu je dnes Bratislava čarovná. A toto historické kúzlo zafarbuje aj jej moderné časti. Mnohé z nich boli prastarými vidieckymi a mestskými osídleniami, ktoré dejinný vývoj a príťažlivé sily rastúceho hlavného mesta prepojili do metropolitného stvorenia, priam organicky vrasteného do zelených záhybov Malých Karpát. Ich pohorie, oddeľujúce rozľahlú Podunajskú nížinu od Záhoria, je nielen fyzickou a prírodnou, ale priam až umeleckou súčasťou bratislavského regiónu. Pretože keď sú lesy Malých Karpát jeho zelenými pľúcami, tak malebné doliny, skalné útvary a krasové divy sú jeho galériou plnou toho najprírodnejšieho umenia. V podobnom zmysle je galériou aj knižná zbierka fotografických obrazov, ktorú vám predstavujeme. Ukazuje nielen známe, ale aj nevšedné – ba až prekvapujúco objavné – pohľady na slovenské hlavné mesto a jeho okolie.

Trenčín a okolie z neba – Matej Schwarzbacher,CBS Flying team

24.45 
Marcus Aurelius či Matúš Čák Trenčiansky. Rímsky cisár i Pán Váhu a Tatier. Dvaja velikáni, ktorí v tomto kúte Považia zanechali nezmazateľné stopy. Nápis na hradnej skale, ktorý je spomienkou na víťazstvo légií Marca Aurelia nad Kvádmi v roku 179 n. l., či samotný hrad, ktorý zažil nebývalý rozmach práve za vlády Matúša Čáka. V kedysi malej osade Laugarício, neskôr kráľovskom meste – Trenčíne. Práve Trenčín a impozantný Trenčiansky hrad sú odvekým srdcom a klenotom širokého okolia. Duchovným centrom regiónu je Skalka nad Váhom ako najstaršie pútnické miesto v niekdajšom Uhorsku, ktoré dodnes láka množstvo turistov a pútnikov. Nachádza sa tu zrúcanina gotického kláštora z 12. storočia či Kostol sv. Andreja-Svorada a Beňadika, spomínaný už na začiatku 13. storočia. Nemalou slávou oplývajú tunajšie kúpele v Trenčianskych Tepliciach – jedny z najstarších kúpeľov na Slovensku. Nad celým regiónom držia patronát okolité hory. Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Považský Inovec. Sú plné tajomných lesov, pôsobivých skál a pôvabných zákutí. Na mnohých miestach, známych aj menej známych, odokrývajú podmanivé pohľady na krásy tohto regiónu. Sú to však len malé čriepky z mozaiky krás tunajšieho kraja. Nachádza sa tu aj mnoho iných, menej frekventovaných miest, ktoré stoja za spoznanie. Inšpirujte sa a zavítajte do Trenčína a okolia!

Žilina a okolie z neba – Jakub Chovan,Bohuš Schwarzbacher

24.45 
Na severozápade Slovenska, kde sa vody Váhu, Kysuce a Rajčanky stretajú, matka príroda svojimi krásami rozhodne nešetrila. Vyrástlo tu mesto Žilina, ktoré aj vďaka korune hôr navôkol prezývajú „perla na Váhu“. Na najvyšší trón spomedzi hôr si zasadla Malá Fatra, ktorú veľmi dobre vidno z každého zákutia regiónu. Jej nepísanými kráľmi v očiach turistov sú Veľký Rozsutec a Kľak. Pre ich pôvab a dominanciu sa právom radia k najkrajším vrcholom Slovenska. Samotná Žilina sa počas histórie vďaka svojej polohe stala metropolou tejto časti Slovenska. Jej centrum je pre mnohé pamiatky, ktorým dominujú Kostol Najsvätejšej Trojice či Burianova veža, vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Určite nevynechajte ani návštevu malebného Budatínskeho zámku, sídla expozície drotárstva – jedinej svojho druhu na svete. Ušľachtilým kultúrnym stánkom mesta je nedávno zrekonštruovaná nová synagóga. Je jednou z najkrajších pamiatok židovskej kultúry na Slovensku. Odvekými strážcami regiónu a pamätníkmi dejín sú starobylé hrady. V regióne je ich hneď niekoľko. Všetky pozývajú zažiť neopakovateľnú atmosféru starobylých múrov, medzi ktorými sa prechádzali či hodovali hradní páni. Týčia sa na vysokých bralách, s ktorými počas stáročí doslova zrástli. Jednou z najväčších a najzachovalejších je zrúcanina hradu Lietava. Vysoko nad hladinou Váhu sa vypínajú múry hradov Starý hrad a Strečno. Kedysi strážili dôležité obchodné cesty, no i dnes akoby z výšky dohliadali a chránili naše kroky. Podmanivé je aj vodné bohatstvo tohto regiónu. Váh bol od nepamäti životodarnou tepnou regiónu. Najviac s ním boli spätí pltníci, ktorí museli poznať každý meter rieky a pod Strečnom si dať obrovský pozor na skaly Margitu a Besnú. Už v 14. storočí naši predkovia vedeli o liečivých účinkoch termálnej vody v Rajeckej doline. Postupom času tu vyrástlo kúpeľné mestečko Rajecké Teplice. Pokoj do duše však môže priniesť aj tichá modlitba pri zastaveniach tunajších kalvárií pri Bitarovej či Rajeckej Lesnej. Priamo v Rajeckej Lesnej nájdete aj jeden z najväčších ručne vyrezávaných drevených pohyblivých betlehemov na svete. Dedičstvo regiónu ožíva aj v tunajšej kultúre. Každá rázovitá dedinka oplýva niečím svojským a originálnym. No dve z nich poznajú aj ďaleko za hranicami regiónu. Na Slovensku sa azda nenájde nikto, kto by nepoznal Terchovú a Čičmany. Čičmianske drevené chalúpky pomaľované nádhernými ornamentmi vyzerajú ako z rozprávky. Podmanivá geometria ornamentov sa dostala na domy, kroje, ako aj na reprezentačný odev našich olympijských športovcov. Terchovú preslávil rodák, ktorý bohatým bral a chudobným dával – zbojnícky kapitán pasovaný za národného hrdinu – Juraj Jánošík. Nachádza sa tu aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznanéhosľubuje naozaj jedinečný zážitok.

Nitra a okolie z neba – Jakub Chovan,Bohuš Schwarzbacher,Renáta Kolenčíková

24.45 
Pod odvekým dohľadom majestátneho Zobora leží kraj, ktorému život darovala rieka Nitra. Kraj oddávna úrodný, posiaty mozaikou polí, lúk a viníc. Ako jeden z najdlhšie osídlených regiónov tiež dýcha históriou doslova na každom kroku. Okrem impozantných hradov a pôsobivých kostolov je tu aj množstvo kaštieľov – sídiel slávnych šľachtických rodov, stojacich takmer v každej tunajšej obci. Srdcom regiónu je starobylé mesto Nitra. Pýši sa najdlhšou históriou spomedzi slovenských miest a stáročné dejiny v nej zanechali svoj nezmazateľný rukopis. Sú s ňou spojené počiatky slovenských dejín, mená ako Pribina, Rastislav, Svätopluk, sv. Cyril a sv. Metod, prvý kresťanský chrám na našom území či zavedenie prvého slovanského písma. Najdominantnejšou pamiatkou mesta je Nitriansky hrad, kedysi mohutná pevnosť, ktorá odolala aj mongolským útokom, a pôvodnou rozlohou najväčší hrad na Slovensku. Osobitým šarmom dýcha aj skalné bralo nad Dražovcami s malebným románskym kostolíkom. Dražovský kostolík patrí k najstarším a najkrajším stavbám svojho druhu na Slovensku. Podmanivé miesto oplývajúce jedinečným geniom loci je okrem veriacich a pútnikov tiež magnet na turistov a fotografov. Nemým svedkom histórie regiónu je aj podmanivá zrúcanina hradu Gýmeš. Rozľahlé ruiny radia hrad k najväčším na Slovensku a v obklopení malebnej prírody je zážitok z jeho návštevy ešte intenzívnejší. Múry hradu síce už dávno vychladli, no isto vám radi rozpovedia jeden z mnohých tajomných príbehov uväznených v čase. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.

Kálnické príbehy

6.18 
V najnovšej knihe známeho výtvarníka Milana Stanu nájdete príbehy z rázovitej dediny Kálnica, ktorá leží na úpätí Inoveckých hôr. Tieto príbehy, čo sa odohrali v priebehu minulého storočia, mu rozprávalo niekoľko generácií jeho rodákov. Dozviete sa o histórii obce, o tradíciách počas roka od fašiangov, cez jurské zvyky až po Vianoce, o príbehoch remeselníkov, uhliarov, pytliakov, drevorubačov, príbehy ľudí, rodov, veselé i tie iné. Sú tu príbehy z kálnického chotára, o studienkach, dolinách, povesti a rozprávky z tohto zaujímavého kraja. V závere knihy sú reprodukcie olejomalieb Milana Stanu, ktorých inšpiráciou je jeho rodný kraj.

Svieži Liptovský Mikuláš – Adriana Brziaková

18.52 
Moderná publikácia o krásnom meste Liptovský Mikuláš. Kniha vyšla v edícii Moderná kniha, ktorá fotograficky mapuje slovenské mestá. Cieľom edície je priblížiť čarovnú atmosféru slovenských miest prostredníctvom klasickej fotografie, historických reálií a moderných technológií. Vďaka zabudovaným GPS súradniciam sa Moderná kniha stane vaším dynamickým sprievodcom mesta. Kniha Svieži Liptovský Mikuláš vás okrem centra mesta zavedie aj do priľahlých mestských častí, kde sa potúlate aj poľnými cestami. Vďaka tejto knihe objavíte nové výhľady na Liptovskú Maru a samotné mesto. V Liptovskom Mikuláši upriamime pozornosť aj na výnimočné diela, ako je napríklad Naša matka, ktorá je zapísaná v parížskom Louvri medzi najdokonalejšími sochami sveta. Pôvabná kniha vám dá odpoveď na to, prečo je treba Liptovský Mikuláš vidieť a zažiť. Niektoré zábery vás skutočne zavedú na nečakané miesta a odhalia, čo ste o meste netušili. Publikácia je dvojjazyčná. Slovenské texty sú preložené do angličtiny.

Zlatá Banská Štiavnica – Jana Očková

18.52 
Moderná publikácia o Banskej Štiavnici. Kniha vyšla v edícii Moderná kniha, ktorá fotograficky mapuje slovenské mestá. Cieľom edície je priblížiť čarovnú atmosféru slovenských miest prostredníctvom klasickej fotografie, historických reálií a moderných technológií. Vďaka zabudovaným GPS súradniciam sa Moderná kniha stane vaším dynamickým sprievodcom mesta. Kniha je plná nádherných záberov na toto historické mesto. Vzácnosť Banskej Štiavnice si všimli aj vo svete - mesto spolu s technickými pamiatkami z okolia bolo zapísané medzi najvýznamnejšie pamiatky sveta ako súčasť svetového dedičstva UNESCO. Aj preto je Banská Štiavnica zlatým pokladom Slovenska. Moderná kniha vám ho pomôže odhaliť. Budete sa túlať zabudnutými uličkami a okolím Banskej Štiavnice ako nikdy doteraz. Publikácia je dvojjazyčná. Slovenské texty sú preložené do angličtiny.

Krásna Bytča – Adriana Brziaková

18.52 
Moderná publikácia o krásnom meste Bytča. Kniha vyšla v edícii Moderná kniha, ktorá fotograficky mapuje slovenské mestá. Cieľom edície je priblížiť čarovnú atmosféru slovenských miest prostredníctvom klasickej fotografie, historických reálií a moderných technológií. Vďaka zabudovaným GPS súradniciam sa Moderná kniha stane vaším dynamickým sprievodcom mesta. Vďaka Modernej knihe objavíte aj Krásnu Bytču. Kniha ponúka nádherné momentky na kultúrne a prírodné skvosty, ktoré sa v tomto renesančnom mestečku nachádzajú. A v tomto je Bytča nielen krásna, ale aj bohatá. Pôvabná kniha vám dá odpoveď na to, prečo je treba Bytču vidieť a zažiť. Niektoré zábery vás skutočne zavedú na nečakané miesta a odhalia, čo ste o meste netušili. Vedeli ste, že v Sobášnom paláci v Bytči sa nachádza najväčšia renesančná sála v strednej Európe? Publikácia je dvojjazyčná. Slovenské texty sú preložené do angličtiny.

Kráľovský Kežmarok – Adriana Brziaková

18.52 
Moderná publikácia o nádhernom a kráľovskom meste Spiša Kežmarku. Kniha vyšla v edícii Moderná kniha, ktorá fotograficky mapuje slovenské mestá. Cieľom edície je priblížiť čarovnú atmosféru slovenských miest prostredníctvom klasickej fotografie, historických reálií a moderných technológií. Vďaka zabudovaným GPS súradniciam sa Moderná kniha stane vaším dynamickým sprievodcom mesta. Moderná kniha vám tentokrát prinesie príbeh kráľovského mesta, ktorým Kežmarok ostane už navždy. Prevedie vás aj jeho menej známymi, ale za to nemenej významnými, pamiatkami. Zavedie vás aj do krásnej prírody s neuveriteľnými výhľadmi na Tatry, pod ktorými sa Kežmarok rozprestiera ako na dlani. Pôvabná kniha vám dá odpoveď na to, prečo je treba Kežmarok vidieť a zažiť. Niektoré zábery vás skutočne zavedú na nečakané miesta a odhalia, čo ste o meste netušili. Publikácia je dvojjazyčná. Slovenské texty sú preložené do angličtiny.

Turiec medzi Fatrami – Ján Farský – PROFA

25.87 
Novinka na knižnom trhu - Turiec medzi Fatrami je jedinečnou publikáciou. Vyše tristo fotografií zobrazuje nádheru a prírodné krásy Turca, Malej a Veľkej Fatry vo všetkých ročných obdobiach. Fotografie Jána Farského a Mária Veverku predstavujú malebnosť krajiny, známe scenérie i neznáme zákutia, flóru i faunu. Priestor je venovaný tiež mágii vôd v regióne. Slovenský i anglický text poskytne čitateľovi základné informácie o zobrazovanom území, no upozorní ho aj na rôzne zaujímavosti , či atraktivity v Turci. Publikácia je vhodným darčekom, aj inšpiráciou na výlety.

Považská Bystrica a okolie z neba – Ivana Krchnavá,Matúš Krajňák

24.45 
Na strmom pieskovcovom brale na pravom brehu Váhu vypína sa hrad, ktorého silueta je jedným zo symbolov Považia. V časoch, keď bol najmocnejší, týčili sa nad jeho hradbami tri hranaté obranné veže a ich obraz sa dostal do erbu neďalekého mesta. To mesto sa dlho volalo jednoducho Bystrica, podľa riečky, čo tadiaľ pretekala. No keď sa časom zistilo, že Bystríc je na Slovensku niekoľko a každá postupne dostala svoj prívlastok, túto nazvali Považská.