Zobrazených 1–12 z 114 výsledkov

Vánoce – Kolektív autorov

8.73 
Vánoce jsou Vánoce a radost je jejich sestra. S tímto mírně obměněným lidovým příslovím se vydal kolektiv osmnácti autorek a tří autorů na cestu počínající v tichém Adventu, vedoucí radostnými Vánocemi, bujarým Silvestrem až k Nového roku, aby se zakončila „příchodem“ Tří Králů, svátkem završující vánoční oktáv. Během svého putování seznamují čtenáře s vánočními zvyky a pronostikami, kuchařskými recepty a stolovacími zvyklostmi. Zkrátka nepřijdou ani návrhy na zhotovení vánočních dárků, ozdob a dekorací. Zařazeny jsou také nejznámější koledy a vánoční písně. Záměrem autorského kolektivu bylo sestavit publikaci, která by svojí uceleností přispěla k hlubšímu pochopení smyslu vánočního poselství a jeho prožití.

Slavnosti, ceremonie a rituály pozdního středověku – František Šmahel,Martin Nodl

36.47 
Obsáhlá a obrazově bohatá monografie mapuje slavnosti, ceremonie a rituály, jež našly uplatnění v prostředí Českého království v období pozdního středověku. Autorský kolektiv předních českých medievistů v ní na základě širokého spektra dochovaných pramenů, písemné i obrazové povahy, kreslí mnohovrstevnatý obraz slavností, ceremonií a festivit, jež došly uplatnění v různých sociálních prostředích 14. a 15. století. Hlavní důraz je přitom v knize kladen na panovnické dvory, v nichž se rituály, jež povětšinou nabývaly sakrální podoby, uplatňovaly v největší míře. Kapitoly z pera Františka Šmahela o královských pohřbech, Václava Žůrka, jenž z nového úhlu pojednává o královských korunovacích, či Martina Nodla, jenž se věnuje opomíjené problematice zásnub a sňatků, ukazují, že v prostředí panovnického dvora rituální jednání nabývalo slavnostní, ceremoniální podoby. Na lucemburském dvoře vznikaly normy a předpisy, jež měly ovlivňovat zvyklosti ceremoniální povahy pro bezprostřední potomky a příští generace. České prameny sice autorům neumožnily odpovědět na všechny otázky, jež nastolilo dynamicky se rozvíjející západoevropské bádání, soustavný důraz na komparaci s prostředím německým, francouzským, anglickým, polským a uherským však v této monografi i vede k závěru, že především díky dvorskému prostředí císaře Karla IV. došlo v českých zemích k rozvinutí pestré škály dvorských slavností a ceremoniálů, jež ve starším období nacházely jen chabý ohlas.

Bratislava – Portrét mesta a krajiny – Martin Sloboda

37.05 
Kniha Bratislava – Portrét mesta a krajiny predstavuje hlavné mesto Slovenska nielen ako mesto s veľkou históriou, zaujímavou architektúrou a vzácnymi pamiatkami (kapitola Mesto), ale aj ako atraktívne miesto na život so sľubnou budúcnosťou. Radi by sme vám predviedli, aký kvalitný a bohatý život sa tu dá vďaka rôznorodému kultúrnemu a výnimočnému prírodnému koloritu viesť (kapitola Život). K tejto kvalite nepochybne prispieva aj jeho bezprostredné zázemie s historickými mestečkami, početnými hradmi a zámkami a prírodným prostredím, teda jeho okolie rozdelené na regióny s vlastným charakterom (kapitola Okolie). A keďže ide o hlavné mesto Slovenska, nechýba výber ikonických miest, ktoré v očiach Slovákov krajinu najlepšie reprezentujú (kapitola Slovensko).

Slovensko Slovakia La Slovaquie Eslovaquia Słowacja Slowakei Szlovákia – Vladimír Bárta

69.20 
Jedinečná obrazová kniha o Slovensku v reprezentačnej potlačenej kartónovej kazete. Svojou veľkosťou a obsahom so štátnymi symbolmi Slovenskej republiky je predurčená stať sa reprezentatívnym darčekovým predmetom. Predstavuje tie najkrajšie a najhodnotnejšie miesta Slovenskej republiky a to prostredníctvom celostranových veľkoplošných fotografií. Krásne pohľady na krajinu sa striedajú s nevšednými pohľadmi na mestá, hrady a zámky a iné atraktivity, ktorými sa pýši Slovensko. Veľkorozmerné obrázky dopĺňajú texty preložené až do 8 jazykov. Autori nezabudli ani na najdôležitejšie letopočty Slovenska v jeho dlhodobej histórii, ale aj dôležité informácie ako sú rozloha, nadmorská výška, počet obyvateľov, štátne symboly, vlajku, pečať a štátny znak. Texty sú preložené až v 8 svetových jazykoch, v slovenčine, angličtine, francúzštine, španielčine, ruštine, poľštine, nemčine, maďarčine. Veľkoplošné fotografie na vysokogramovom lesklom papieri, tvrdá väzba má matné laminovanie v kombinovaná s lesklým parciálnym lakovaním,reprezentačná potlačená kartónová kazeta.

Drotárska odysea – Ján Čomaj

10.36 
Majster literatúry faktu podáva strhujúci epos o jedinečnom slovenskom fenoméne – drotárstve. O obžive, remesle, kumšte a umení. Ale aj o spôsobe života a životnej filozofii ľudí z najchudobnejších krajov Slovenska – z Kysúc a zo Spiša. O častom trápení, občasných radostiach, podnikateľských úspechoch i pádoch drotárov, ktorí pracovitosťou, podnikavosťou a nadaním ukázali svetu, že v krajine pod Tatrami žijú ľudia hodní povšimnutia a úcty. Z prácne poskladanej mozaiky informácií poskladal príbehy drotárov, ktorí s krošňou pochodili svet, založili v zahraničí často úspešné fabriky, i ich nasledovníkov, umeleckých drotárov. „Ide o dielo nielen dokumentárne, ale aj literárne, umelecké, čítavé, pútavé a presvedčivé...“ Ladislav Ťažký

Parky a záhrady – Kolektív autorov

9.45 
Jednou z noviniek edície Kultúrne Krásy Slovenska bude kniha Parky a záhrady. Ako napovedá sám názov, jej obsahom sú diela záhradnej a krajinnej architektúry, ktoré vznikli rukou človeka a sú odrazom obdobia ich vzniku. Termíny park a záhrada sa navzájom prelínajú, takže niekedy ich nie je možné presne oddeliť, avšak to ani nie je cieľom tejto knihy. Postupom času sa totiž menili ich majitelia, dobový vkus a predovšetkým funkcia. Zmena vzhľadu spôsobila, že v súčasnosti sa z niektorých reprezentatívnych záhrad stali verejnosti prístupné parky a mnohé záhrady plynule prechádzajú do prírodno-krajinárskych parkov. Sú jedným zo znakov slovenskej krajiny a ich početnosť dodáva Slovensku prirodzené čaro a pôvab. Viaceré parky a záhrady sú symbolom jednotlivých lokalít Slovenska a patria k známym výletným cieľom. Z tohto dôvodu sme sa podujali vybrať tie, ktoré zaujmú predovšetkým z vizuálno-estetického hľadiska a majú aj zaujímavú históriu. Publikácia Parky a záhrady je knihou o pokladoch umu a šikovnosti našich predkov, ktorý bol pretavený do nádherných záhradných a krajinárskych kompozícií. Je určená nielen milovníkom záhradnej architektúry alebo prírody, ale aj širokej verejnosti. Poukazuje na kultúrne a prírodné hodnoty, ktoré ukrývajú vybrané lokality, a dúfa, že ich propagáciou prispeje k zlepšeniu povedomia obyvateľstva v súvislosti s ich ochranou a regeneráciou.

Premeny Slovenska – Boris Németh,Jan Viazanička

17.10 
“Jednotlivé fotografie často vzbudzujú úsmev, sú postmoderne odľahčené, ale pri bližšom pohľade je v nich dôvodov na znepokojenie viac než dosť.” Aurel Hrabušický -- Projekt s názvom Premeny Slovenska je autorským dielom dvoch fotografov, dokumentaristov, Borisa Németha a Jána Viazaničku, novinárky Jany Németh a scenáristky Miriam Petráň. Zaujímajú nás premeny – aj tie každodenné a zdanlivo bezvýznamné, ich forma, ale aj obsah. Zaujímajú nás mestá, dediny, sídliská aj novodobé satelity. Pochody, demonštrácie, štátne sviatky aj folklórne festivaly. Zatepľovanie domov, automobilky, diaľnice, nákupné centrá, Poloniny, Tatry, Dunaj aj Zemplínska šírava. Našou snahou je zachytiť vzťahy medzi ľuďmi, ktorí tu žijú a medzi ľuďmi a krajinou, v ktorej žijú.

Slovensko-Slowakei-Slovakia – Karol Kállay

16.10 
Cieľom knihy je predstaviť Slovensko ako zaujímavú krajinu z hľadiska prírody, histórie, architektúry, kultúry, rekreácie a športu. Sie haben in Ihren Händen ein Buch, dessen Ziel es ist, die Slowakei als ein interessantes Land vorzustellen - interessant was die Natur, Geschichte, Architektur, Kultur, Erholung und den Sport betrifft. The objective of this book is to introduce Slovakia as an interesting country as far as the countryside, history, architecture, culture, recreation and sport are concerned. 2. vydanie

Staré povinnosti svobodných zednářů, 2. vydání

8.55 
Dílo sepsané podle starobylých záznamů Lóží zámořských. Vyňato v přesném znění z Andersenových Konstitucí z r.1723, vydaných Velikou lóží Yova. Na její žádost sepsal James Anderson (1680-1739) Konstituce Svobodných zednářů, včetně Starých povinností Svobodných zednářů, v nichž shrnul zásady a povinnosti svobodných zednářů (vycházejíce zřejmě ze spisů starších). Tyto dokumenty, tvořící základ Královského umění, byly vytištěny r.1723. Andersonova syntetická formulace zednářského učení vychází z rané křesťanské tradice evangelijního solidarismu, mystiky rosekruciánství a pod. Základem zednářské doktríny je humanismus, univerzalistické nábožensko-filosofické učení, jehož ústřední ideou je nastolení všeobecné spravedlnosti, solidarity a bratrství. Ve Starých povinnostech ožívají specifickým způsobem požadavky mravního rigorismu a perfekcionismu, jež ve svém díle formuloval J.A. Komenský.

Slovenský rok – Katarína Nádaská

37.91 
Prečo dievčatá na sviatok Lucie búchali varechami na kurín? Prečo gazda na jar vkladal do prvej brázdy škrupinky z vajca? Prečo sa na svätého Jána nemalo vynášať z domu mlieko? Komu z rodiny patrilo stehno z martinskej pečenej husi? Odpovede aj na tieto otázky nájdete v knihe Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch, ktorá na jednej strane ponúka zasvätený súhrn základných informácií o ľudovom zvykosloví, na druhej až nečakane pútavé a zábavné čítanie. Najmä vďaka bohatému výberu ukážok ľudovej slovesnosti či úryvkov z literárnych diel na túto tému, ale v neposlednom rade aj zásluhou pôvabných ilustrácií. Je to kniha určená pre celú rodinu. Jej text sa člení na štyri kapitoly podľa štyroch ročných období, zoradené však v súlade s priebehom cirkevného roka, o ktorý sa po stáročia opieral svet zvykov, obradov a sviatkov našich predkov.

Incredible Slovakia – Folklórny festival Východná – Andrea Guido Longhitano

11.00 
„Existuje miesto, ktoré ťa prekvapí a navždy ti zostane v srdci...“ Tak taliansky fotograf Guido Andrea Longhitano opisuje svoje pocity, ktoré zažil počas posledných piatich ročníkov Folklórneho festivalu Východná. Cez objektív, ktorý umožňuje zastaviť okamih a urobiť ho večným, zachytil výnimočnú, srdečnú atmosféru, ktorú z festivalového pódia dokážu preniesť umelci, tanečníci a speváci. Prostredníctvom fotografií sa nám odkrýva folklór, ktorý je hlboko zakorenený v tradíciách a kultúre slovenského národa a napriek tomu dokáže pri každom kontakte vyvolávať radosť zo vzájomného stretnutia a oživovať city a históriu.

Alena Skálová-fenomén choreografie – Kolektív autorov

13.35 
Publikace připravená k nedožitým 80. narozeninám choreografky, tanečnice a pedagožky Aleny Skálové, svým uměleckým působením spojené především s pražským souborem Chorea Bohemica, seznamuje poprvé souhrnně kulturní, uměleckou ale i širší veřejnost s touto výraznou osobností české kultury. Alena Skálová svým živým dílem ovlivnila pohled na lidové taneční umění tím, že sáhla hluboko k jeho historickým kořenům a objevila nová, dosud neznámá témata a umělecké zdroje. V jejich choreografickém a jevištním zpracování uplatnila svůj mimořádný choreografický talent a umělecký cit. O tom svědčí velké úspěchy její tvorby nejen u nás, ale i v zahraničí. Kniha přináší v bohatém výběru a chronologickém uspořádání fotodokumentaci choreografické tvorby Aleny Skálové, doplněnou vzpomínkami spolupracovníků a přátel ze všech období jejího života a všech jejích činností a výběrem z dobových kritik a dokumentů včetně textů Aleny Skálové. Editor textové části Viktor Bezdíček, editor obrazové části Helena Pěkná.