Zobrazených 1–24 z 109 výsledkov

Pavel Dobšínský- život s rozprávkou – Sliacky Ondrej

9.45 
V knihe Pavel Dobšinský – život s rozprávkou jej autor Ondrej Sliacky pútavou a rozprávkovo-fiktívnou formou približuje Pavla Dobšinského nielen ako kňaza, pedagóga, prekladateľa, redaktora, editora, publicistu, etnológa a rozprávkara, ale predovšetkým ako človeka, ktorý v čase, keď sa lámal chlieb, jasnozrivo pochopil, že národ môže svoj nečas prežiť len vtedy, ak má svoje kultúrne a mravné hodnoty. To ony, tieto dva atribúty, sú jeho koreňmi. Pavel Dobšinský sa s posadnutosťou jemu vlastnou oddal veci, ktorá nezaručovala zisk, ba ani len „pozlátkový“ úspech. Chorľavý a chudobnejší ako myš sa venoval písaniu a vydávaniu Slovenských povestí, teda toho, čím sa dnes pýšime pred sebou i svetom. Kniha Pavel Dobšinský – život s rozprávkou je poctou človeku, ktorý do rozprávky o troch grošoch ukryl nielen prapodstatu mravnej ľudskej existencie, ale touto rozprávkou aj žil. Jeden groš vracal, z druhého žil a tretí požičiaval.

Najkrajšie cyklotrasy –Tatry a okolie – Kollár, a kolektív autorov Daniel

12.30 
Kniha Najkrajšie cyklotrasy (Tatry a okolie) z edície Po Slovensku, mapuje slovenské regióny tak, ako ich možno vidieť zo sedla bicykla. Jej cieľom je predstaviť Tatry z hľadiska najkrajších cyklistických trás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov.

Náučné chodníky- stred a juh – Kollár, a kolektív autorov Daniel

12.30 
Novinka z edície Po Slovensku - Náučné chodníky - stred a juh, mapuje zaujímavé miesta stredného Slovenska a je určená nielen peším turistom, ale predovšetkým rodinám s deťmi. Autor prešiel všetky náučné chodníky a zmapoval ich najzaujímavejšie miesta. Do knihy, ktorá pokrýva stredné a južné Slovensko, vybral tie, ktoré najlepšie vystihujú pojem náučný chodník a najlepšie charakterizujú prírodnú a kultúrnu krajinu tejto časti Slovenska. Výber obsahuje 58 náučných chodníkov v Banskobystrickom samosprávnom kraji a okrem základného opisu každého chodníka ani v tejto knihe nechýbajú zaujímavosti súvisiace s jednotlivými miestami, cez ktoré výlet prechádza. Samozrejmosťou sú podrobné praktické informácie o časovom rozvrhu, prevýšení, vzdialenosti či náročnosti. Niektoré trasy síce sú ľahkými a nenáročnými prechádzkami, avšak viaceré z náučných chodníkov dajú zabrať aj fyzickej kondícii. Texty sú doplnené množstvom farebných fotografií, ktoré sa snažia ilustrovať priebeh trás a turistov aspoň čiastočne vizuálne pripraviť na pohľady, ktoré turistov na trase čakajú.

Najkrajšie cyklotrasy – Košice a okolie – Kolektív autorov

12.30 
Kniha Najkrajšie cyklotrasy (Košice a okolie) z edície Po Slovensku, mapuje slovenské regióny tak, ako ich možno vidieť zo sedla bicykla. Jej cieľom je predstaviť okolie Košíc z hľadiska najkrajších cyklistických trás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov.

František Hečko -život a Červené víno – Hajnošová Magdaléna

5.00 
Ďalšou publikáciou novej edície Osobnosti Slovenska je po Ľudovítovi Štúrovi kniha František Hečko – život a Červené víno. Život významnej osobnosti slovenskej literatúry v povojnovom období – redaktora, publicistu, básnika a spisovateľa Františka Hečka (1905 – 1960) bol najviac spätý s vinohradníckou obcou Suchá nad Parnou ležiacou v blízkosti Trnavy a práve sem je zasadený aj dej jeho najznámejšieho románu z vinohradníckeho prostredia Červené víno. Život a dielo Františka Hečka približuje zaujímavým spôsobom jeho dcéra Magdaléna Hajnošová, ktorá pritom využila aj bohatý rodinný archív a množstvo vlastných spomienok. Kniha vychádza v roku 2015, kedy si pripomíname 110. výročie narodenia Františka Hečka a 55. výročie jeho úmrtia.

Miloš Janoška – život a Krásy Slovenska – Kollár Daniel

9.45 
V roku 95. jubilea časopisu Krásy Slovenska vydavateľstvo DAJAMA prináša publikáciu o jednej z najvýznamnejších osobností kultúrnej osvety, vzdelávania a turistiky a zároveň o človeku, ktorý sa najviac zaslúžil o vznik a rozvoj časopisu Krásy Slovenska – učiteľovi, vydavateľovi a publicistovi Milošovi Janoškovi. Kniha Miloš Janoška – život a Krásy Slovenska približuje Janoškovu životnú púť a zastávky spolu so všetkým, čo predchádzalo „počatiu“ časopisu. Autor vychádzal z Janoškových originálnych autobiografických spomienok Po stopách pamäti, ktoré zostali v rukopise a nedokončené. Majú takmer 500 strán a sú nádherným svedectvom doby očami neodmysliteľnej postavy slovenského verejného života v prvej polovici 20. storočia.

Museums – Maráky Peter

11.35 
Najnovším prírastkom v edícii Kultúrne Krásy Slovenska je publikácia Múzeá (1 – s celoslovenskou posobnosťou), ktorá voľne nadväzuje na knihu Skanzeny. Slovensko je krajina bohatá na rôzne historicko-prírodovedné a historicko-spoločenské artefakty a priamo úmerne aj na miesta, kde sa s nimi možno oboznámiť. Na našom území možno napočítať množstvo múzeí, ktoré vznikli v rôznych obdobiach a ktoré svedčia nielen o významných nálezoch a udalostiach, ale aj o veľkých osobnostiach slovenského národa, ktoré tvorili, resp. výrazne ovplyvnili jeho dejiny. Hlavným zámerom a cieľom nášho nového knižného projektu je formou publikácie predstaviť najvýznamnejšie múzeá s celoštátnou pôsobnosťou a ich expozície rozmiestnené v jednotlivých regiónoch. Táto knižná publikácia sa snaží byť tak trochu aj sprievodcom a chce čitateľovi poskytnúť komplexnú predstavu o múzeu skôr, ako ho navštívi. Každé predstavenie múzea sa začína stručným opisom histórie jeho vzniku a pokračuje prechádzkou po expozíciách, počas ktorej sa čitateľ dozvie veľa zaujímavostí o jednotlivých artefaktoch nachádzajúcich sa v muzeálnych zbierkach. Nechýbajú súčasné fotografie objektov múzeí a ich expozícií. Prvá publikácia obsahuje charakteristiku takmer päťdesiatky múzeí, ktoré majú celoštátnu pôsobnosť a sú v gescii štátnych inštitúcií. Najväčším múzeom a zároveň najstaršou kontinuitne pôsobiacou kultúrnou inštitúciou na Slovensku je Slovenské národné múzeum. Úplne logicky je kapitola o ňom najrozsiahlejšia. Druhú kapitolu tvorí Slovenské technické múzeum, ktoré je najväčším múzeom technického zamerania na Slovensku a je pohľadom do histórie a tradície vedy a techniky. Treťou rozsiahlou kapitolou sú celoslovenské špecializované múzeá, ktoré sú zoradené geograficky od západu na východ. Na záver nechýba krátky prehľad všetkých múzeí s kontaktnými údajmi a internetovými adresami.

Pamätné izby- Kultúrne krásy Slovenska – Kollár Daniel

9.45 
Kniha Pamätné izby z edície Kultúrne Krásy Slovenska nadväzuje na publikácie o celoštátnych, regionálnych a mestských múzeách. Predstavuje expozície významných slovenských dejateľov – spisovateľov, výtvarných ako aj hudobných umelcov v jednotlivých regiónoch. Jej cieľom je poskytnúť čitateľovi komplexnú predstavu o osobnosti a múzeu skôr, ako ho navštívi.

Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie – Kollár Daniel

12.30 
Ôsmy knižný titul z edície Po Slovensku a tretia knižka s cykloturistickou tematikou Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie predstavuje bezprostredné okolie Bratislavy z hľadiska najkrajších cyklotrás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov. 25 najkrajších okruhových trás je pomerne rovnomerne rozmiestnených v Bratislave a jej zázemí a drvivá väčšina týchto trás je v teréne vyznačená špeciálnymi tabuľkami. Prvých jedenásť trás vedie do Bratislavského lesoparku, v ktorom v poslednom období vznikol tzv. BikePark. Obsahuje sieť značkovaných cyklotrás rôznej dĺžky a obtiažnosti a vybrať si tu môže každý – začiatočník či pokročilý a zdatnejší turista. Spoločným znakom prakticky všetkých ďalších mimokarpatských trás v zázemí Bratislavy je, že sú nejakým spôsobom spojené s riekami Morava a najmä Dunaj. Vedú či už priamo pozdĺž ich tokov, križujú ich alebo prechádzajú krajinou riečnych nív či terás. Na cyklistické putovania slovensko-rakúskym pohraničím a po hrádzach riek je vybraných 14 trás, ktoré sú naplánované ako okruhy a obsahujú návštevu všetkých atraktívnych turistických miest aj v širšom zázemí Bratislavy. Samozrejmosťou sprievodcu sú výrezy máp s vyznačením priebehu trasy aj rôzne praktické informácie, ktoré pomôžu trasu naozaj dobre premyslieť a naplánovať. Pri každej trase nechýba okrem výškového profilu, vzdialenosti, nastúpaných metroch a prevýšenia aj známkovanie náročnosti (od 1 – veľmi ľahká po 5 – veľmi ťažká).

Parky a záhrady – Kultúrne krásy Slovenska – Natália Režná a kol.

9.45 
Jednou z noviniek edície Kultúrne Krásy Slovenska bude kniha Parky a záhrady. Ako napovedá sám názov, jej obsahom sú diela záhradnej a krajinnej architektúry, ktoré vznikli rukou človeka a sú odrazom obdobia ich vzniku. Termíny park a záhrada sa navzájom prelínajú, takže niekedy ich nie je možné presne oddeliť, avšak to ani nie je cieľom tejto knihy. Postupom času sa totiž menili ich majitelia, dobový vkus a predovšetkým funkcia. Zmena vzhľadu spôsobila, že v súčasnosti sa z niektorých reprezentatívnych záhrad stali verejnosti prístupné parky a mnohé záhrady plynule prechádzajú do prírodno-krajinárskych parkov. Sú jedným zo znakov slovenskej krajiny a ich početnosť dodáva Slovensku prirodzené čaro a pôvab. Viaceré parky a záhrady sú symbolom jednotlivých lokalít Slovenska a patria k známym výletným cieľom. Z tohto dôvodu sme sa podujali vybrať tie, ktoré zaujmú predovšetkým z vizuálno-estetického hľadiska a majú aj zaujímavú históriu. Publikácia Parky a záhrady je knihou o pokladoch umu a šikovnosti našich predkov, ktorý bol pretavený do nádherných záhradných a krajinárskych kompozícií. Je určená nielen milovníkom záhradnej architektúry alebo prírody, ale aj širokej verejnosti. Poukazuje na kultúrne a prírodné hodnoty, ktoré ukrývajú vybrané lokality, a dúfa, že ich propagáciou prispeje k zlepšeniu povedomia obyvateľstva v súvislosti s ich ochranou a regeneráciou.

Archeologické pamiatky – Kultúrne krásy Slovenska – Turčan a kolektív Vladimír

9.45 
K najnovším prírastkom edície Kultúrne Krásy Slovenska je kniha Archeologické pamiatky. Tie patria k najstarším svedectvám života našich predkov a sú obrazom tej-ktorej historickej epochy. Slovensko je krajina bohatá na historické pamiatky nielen z obdobia nášho letopočtu, ale aj pred naším letopočtom. Na jeho území možno napočítať množstvo hradísk s pozostatkami valov a opevnení, dvorcov či obydlí, ktoré vznikli v rôznych historických obdobiach. Východoslovenská obec Nižná Myšľa je napríklad ukážkou pravekého osídlenia okolia Košíc, Havránok dokumentuje prítomnosť keltského obyvateľstva na Liptove a Kostolec na okraji Považského Inovca zasa opevnený dvorec veľkomoravského veľmoža. Dôkazom vyspelosti rímskeho obdobia sú uchované časti pevnosti pri obci Iža neďaleko Komárna, odkryté základy rímskeho vojenského tábora Gerulata v Rusovciach či Villa rustica v lokalite Veľká lúka na území bratislavskej Dúbravky. Cieľom publikácie je poskytnúť čitateľovi základnú predstavu o nej ešte skôr, ako ju navštívi. Úvodná časť ku každej archeologickej pamiatke patrí opisom polohy a prístupových ciest k nej a pokračuje krátkou históriou, súčasnosťou a zaujímavosťami v jej bezprostrednom okolí. Nechýba ani prierez archeologickým výskumom danej lokality ilustrovaný mapkami, fotografiami súčasného stavu pamiatky ako aj archeologických nálezov. Do publikácie sme vybrali podľa nášho názoru dvadsať najzaujímavejších slovenských archeologických lokalít, z ktorých mnohé sú malými múzeami v prírode. Našou snahou bolo vybrať lokality, ktoré dýchajú históriou a bohatstvom archeologických artefaktov, ale zároveň sú aj turisticky atraktívne.

Trenčín – retro – Hanušin Ján

16.10 
Kniha Trenčín – retro je pohľadnicovou prechádzkou po Trenčíne v rokoch 1948 až 1989. Ponúka obraz mesta v období socializmu ako o tom vypovedajú v tej dobe vydané pohľadnice a niektoré fotografie. Kniha pripomenie Trenčanom ako vyzeralo a čím žilo ich mesto pred relatívne krátkym obdobím.

Ľudová architektúra – Kultúrne krásy Slovenska – Dvořáková Viera

9.45 
Súčasťou edície Kultúrne Krásy Slovenska je aj kniha Ľudová architektúra, ktorá voľne nadväzuje na publikáciu Drevené kostoly. Ľudová architektúra je jedným zo symbolov Slovenska. Zachovala sa vo viacerých obciach a dnes je veľkým lákadlom najmä pre zahraničných turistov. Publikácia Ľudová architektúra je vlastne putovaním po vidieckych obciach, v ktorých sa čo najkompaktnejšie zachovala ľudová zástavba. Jej cieľom je poskytnúť komplexnú predstavu o histórii a súčasnosti tej – ktorej obce ešte skôr, ako ju čitateľ navštívi. V tejto publikácii zostavovatelia v prvej kapitole najväčší priestor poskytli lokalitám, ktoré sú pamiatkovými rezerváciami ľudovej architektúry. Ich návšteva okrem estetického zážitku ponúka i poznávací či náučný charakter, pretože v nich možno nájsť viaceré objekty, ktoré sú premenené na múzeá. Samozrejme, neobišli ani viaceré vidiecke obce, ktoré sú vidieckymi pamiatkovými zónami s mnohými pekne zrekonštruovanými domami. Tie tvoria náplň druhej kapitoly. Texty dopĺňa množstvo fotografií, ktoré v celku i v detailoch dotvárajú obraz o svojráznosti ľudovej architektúry jednotlivých regiónov Slovenska.

Románske kostoly – Kultúrne krásy Slovenska – Podolinský Štefan

9.45 
Románskym kostolom patrí právom dôležité miesto v kultúrnom dedičstve našej krajiny, a aj preto je potrebné tieto architektonické výtvory chrániť, kultivovať a v súčasnosti najmä rekonštruovať a udržiavať. Napriek tomu, že budovanie kostolov ako kresťanských kultových stavieb slúžiacich na verejné bohoslužby na Slovensku sa v porovnaní s južnou Európou oneskorilo, zachovalo sa u nás množstvo sakrálnych pamiatok predrománskeho a románskeho obdobia. Hoci niektoré archeologické výskumy naznačujú, že tradícia sakrálneho staviteľstva je o niečo staršia, prvé kostoly sa na území dnešného Slovenska začali s najväčšou pravdepodobnosťou stavať až v 9. storočí v čase existencie Veľkomoravskej ríše. Okrem predstavenia veľkomoravských kostolov sú v publikácii prezentované ďalšie predrománske a románske stavby, v ktorých sme sa okrem známych bazilík zamerali aj na propagáciu menších a menej známych kostolíkov. Zoskupili sme ich do jednotlivých geograficko-historických celkov. Publikácia sa snaží byť tak trochu sprievodcom po románskych kostoloch a jej cieľom je poskytnúť čitateľovi komplexnú predstavu o sakrálnej pamiatke ešte skôr, ako ju navštívi. Úvod ku každej románskej stavbe začína opisom polohy a pokračuje históriou, súčasnosťou a zaujímavosťami, ktoré sa viažu k jeho výstavbe či výzdobe. Nechýbajú samozrejme mapky a súčasné fotografie exteriérov a interiérov.

Skanzeny – Kultúrne krásy Slovenska – Zuskinová Iveta

9.45 
Aj skanzeny predstavujú veľmi populárnu formu prezentácie ľudovej architektúry. Na území Slovenska je desať skanzenov či múzeí v prírode, ktoré predstavujú špecifickú formu múzejnej prezentácie tradičného spôsobu života a kultúry v rekonštruovanom historickom, kultúrnom a prírodnom prostredí. Každé predstavenie skanzenu v publikácii Skanzeny sa začína stručným opisom toho najzaujímavejšieho, čo skanzen ponúka. Po krátkom úvode nasleduje poloha, história a najmä prechádzka lokalitou, počas ktorej sa čitateľ dozvie veľa zaujímavostí o jednotlivých objektoch. Texty o skanzenoch sú popretkávané mapkami, plánikmi a, samozrejme, nechýbajú súčasné fotografie. Publikácia obsahuje podrobnú charakteristiku 10 skanzenov, ktoré na záver dopĺňa kapitola charakterizujúca súčasný život v nich a podujatia, ktoré sa tu organizujú počas roka. Na záver nechýba prehľad ďalších lokalít, ktoré majú snahu stať sa ďalšími múzeami v prírode na Slovensku s týmto štatútom.

Rekordy Trnavy a okolia – Kollár a kolektív autorov Daniel

16.10 
Rekordy Trnavy a okolia Publikácia o Trnave a jej slovenských, európskych a svetových rekordoch predstavuje mesto jedinečným kultúrno-historickým a vizuálne zaujímavým spôsobom. Spojenie zaujímavých textov a pestrého ilustračného materiálu poukazuje na výnimočnosť mesta v medzinárodnom kontexte, pretože na mape strednej Európy nájdeme totiž len niekoľko miest s takou pestrou a bohatou históriou či tradíciami, aké má Trnava. Viete, ktorá univerzita bola svojho času najvýznamnejšia v Uhorsku? Viete, prečo sa Trnava nazýva Malý Rím či Malé Bordeaux? Viete, aké svetové prvenstvá má Trnava? Viac ako 320 rekordov, zaujímavostí a kuriozít dá odpoveď na všetky vaše otázky. Trnava má nielen bohatú históriu, ale aj úspešnú súčasnosť a oplýva pamiatkami či zaujímavosťami, ktoré sú jedinečné nielen z pohľadu Slovenska, ale i v rámci Európy a nájdu sa i mnohé svetové unikáty. V knihe Rekordy Trnavy sa zoznámite so všetkými z nich.

Kde je to? spoločenská hra – Kolektív autorov

25.95 
Vedomostná spoločenská hra Kde je to? je určená všetkým malým i veľkým zvedavcom, ktorí sa radi hrajú a pritom radi objavujú zaujímavé miesta Slovenska. V hre Kde je to? hráči hádajú či spoznávajú, ktorá lokalita na Slovensku je skrytá za indíciami uvedenými na jednotlivých kartičkách. Hra je určená aj pre deti od 14 rokov aj pre dospelých. Hra obsahuje: • 1 obojstranný herný plán ( jeden pre deti a jeden pre dospelých) • 1 hracia kocka a 4 figúrky • 4 farebné umiestňovacie kartičky • 1 sada 200 kartičiek s indíciami pre dospelých • 1 sada 40 kartičiek s fotohádankami pre dospelých • 1 sada 20 kartičiek Vymenuj pre dospelých • 1 sada 17 bonusových kartičiek pre dospelých • 1 sada 55 kartičiek s indíciami pre deti • 1 sada 11 kartičiek s fotohádankami pre deti • 1 sada 16 kartičiek Vymenuj pre deti

Bratislava známa – neznáma – Juríková Erika

14.20 
Nová publikácia Bratislava v 18. storočí (očami Mateja Bela) je prekladom časti Belových Notícií o Bratislave tak ako vyšli v latinskom jazyku v prvej polovici 18. storočia. Ide o prechádzku Bratislavou začiatkom 18. storočia a čitateľ sa tu dozvie na základe textov a starých obrazov ako vyzerala Bratislava pred takmer 300 rokmi.

Hrady pre deti – Kollár, Viera Poláková Daniel

16.10 
25 najkrajších výletov po hradoch na Západnom Slovensku + MAĽOVANÁ MAPA Hrady pre deti je ďalšou knihou v edícii Výlety s deťmi, ktorá ponúka 25 najkrajších výletov pre deti po hradoch Západného Slovenska. Množstvo informácií, textov, fotografií a ilustrácií je ideálnym námetom na plánovanie rodinných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi. Doplnkom knihy je aj maľovaná mapa Západného Slovenska naznačenými výletmi na hrady. Súčasťou mapy sú nálepky jednotlivých hradov, ktoré si môžu deti lepiť do mapy. Kniha a mapa sú vložené do obalu a vytvárajú tak spolu jeden celok.

Bratislava a okolie pre deti – Daniel Kollár, Viera Poláková

16.10 
Bratislava a okolie pre deti je tretím dielom edície Výlety s deťmi, ktorý ponúka 25 najkrajších výletov pre deti v Bratislave a jej okolí. Množstvo informácií, textov, fotografií a ilustrácií je ideálnym námetom na plánovanie rodinných výletov a zmysluplného trávenia voľného času s deťmi. Doplnkom knihy je aj maľovaná mapa Bratislavy a okolia s naznačenými výletmi. Kniha a mapa sú vložené do plastového obalu a vytvárajú spolu jeden celok.

Najkrajšie pešie okruhy – Daniel Kollár

14.20 
Nový aktualizovaný a prepracovaný 1. diel publikácie Najkrajšie pešie okruhy je výber 25 najkrajších okruhových trás na Slovensku. Čitatelia si v nej nájdu päť výletov z Vysokých Tatier a Západné Tatry, Nízke Tatry, Slovenský raj, Malá Fatra, Veľká Fatra či Chočské vrchy sú zastúpené dvomi trasami. Zostávajúcich osem okruhov pochádza z ďalších pohorí Slovenska. 25 najkrajších peších okružných trás po Slovensku na 208 stranách • od Zárub po Kremenec • tipy a zaujímavosti na trasách • 240 farebných fotografií • profily trás • časové rozvrhy a prevýšenia • mapové výrezy so zakreslenými trasami

Najkrajšie pešie okruhy – Daniel Kollár, Tomáš Trstenský

14.20 
Druhý diel publikácie Najkrajšie pešie okruhy nadväzuje na prvý diel z tejto edície, ktorý sa stal najpredávanejšou knihou vydavateľstva Dajama. Je v ňom spracovaných ďalších 25 okruhových trás nielen zo známych, ale aj menej známych slovenských pohorí. Dominujú pohoria stredného Slovenska, avšak čitateľ tu nájde aj pešie okruhové trasy zo západného či východného Slovenska, ktoré takisto vedia ponúknuť nevšedné turistické zážitky. 25 najkrajších peších okružných trás po Slovensku na 208 stranách • od Marianky po Čiernu horu • tipy a zaujímavosti na trasách • 240 farebných fotografií • profily trás • časové rozvrhy a prevýšenia • mapové výrezy so zakreslenými trasami

Najkrajšie cyklovrcholy – Karol Mizla

4.95 
Milovníkom cykloturistiky je určený druhý diel sprievodcu Najkrajšie cyklovrcholy. Ponúka v porovnaní s prvým dielom nových 25 slovenských vrchov, ktoré možno zdolať v sedle bicykla. Pri niektorých trasách sa vyskytuje jedna alebo viac možností na zdolanie aj ďalších "vedľajších" cyklovrcholov a pre menej náročných cyklistov sú pri opisoch po absolvovaní hlavného cyklovrcholu tipy na skrátenie trasy. 25 cyklistických trás na najkrajšie slovenské cyklovrcholy na 208 stranách • tipy a zaujímavosti na trasách • 208 farebných fotografií • profily trás • itineráre a prevýšenia trás • mapové výrezy so zakreslenými trasami

Slovensko na starých pohľadniciach 1918 – 1939 – Ján Hanušin, Daniel Kollár, Ján Lacika

21.80 
Veľká historicko-geografická kniha Slovensko na starých pohľadniciach v rokoch 1918 až 1939 je druhým dielom mapujúcim dejiny Slovenska v prvej polovici 20. storočia. Autori Ján Hanušin, Daniel Kollár a Ján Lacika sa v nej venujú obrazu Slovenska v období existencie Československej republiky a na príklade viac ako 500 pohľadníc miest a dedín sa charakterizujú krajinu, udalosti a ľudí.