Zobrazuje sa všetkych 16 výsledkov

Podeľme sa s múdrosťou – Pápež František a priatelia

19.00 
Jedného dňa dostal pápež František pri modlitbe vnuknutie poukázať na dôležité poslanie starých rodičov a ľudí v pokročilom veku celkovo pri odovzdávaní život premieňajúcej múdrosti, ktorú vlastnia. Kniha Podeľme sa s múdrosťou je vyvrcholením tejto jeho vízie. Starí ľudia z viac ako 30 krajín sa delia o svoju múdrosť, ktorú načerpali počas dlhého života a z mnohých skúseností. Či ide o príbeh slepého košikára z Kene, alebo storočnej pôrodnej asistentky z Guatemaly, ktorá pomohla priviesť na svet viac ako 10 000 detí, každé svedectvo je odkazom o sile viery, o vytrvalosti, ľudskej nezlomnosti a láske. Pápež František na mnohé svedectvá priamo reaguje a zdôrazňuje, že zápasy, ktoré starí ľudia vybojovali, majú byť povzbudením a nádejou pre mladých ľudí. Okrem textov presiaknutých stareckou múdrosťou a láskavosťou kniha osloví čitateľa vynikajúcim grafickým spracovaním a nádhernými portrétmi ľudí, ktorých ozdobou sú vrásky.

Aleluja ( béžová, cyklamenová, hnedá, modrá, oranžová, sivá ) – autor neuvedený

6.65 
Mnohí z vás si určite spomínajú na túto modlitebnú knižku z čias totality, keď ju vydali slovenskí jezuiti v Kanade, v období obmedzovania náboženskej slobody u nás. Teraz vám ponúkame nové vydanie tejto modlitebnej knižky. Jej cieľom je pomáhať všetkým, ktorí ju budú používať, modliť sa v duchu Cirkvi, s Cirkvou, v spoločenstve veriacich i osobne, pomáhať k aktívnej účasti na liturgii a pri účinnom prijímaní sviatostí. Dôkazom toho je najmä dôkladne spracovaná obsiahla modlitbová časť. Knižka obsahuje texty svätej omše vrátane štyroch eucharistických modlitieb, latinské texty svätej omše, krátke kapitoly o jednotlivých sviatostiach. V modlitbovej časti ponúka všetky základné a obľúbené modlitby v ich najnovších schválených verziách.V piesňovej častichrámové a pútnické piesne.

Ježiš – Henri Denis

6.18 
Henri Denis, kňaz a profesor na Ka­tolíckej univerzite v Lyone, prináša v tejto knihe úvahy, ktoré vyplývajú z jeho lásky k Svätému písmu a k Ježišovi Kristovi. Hlboko začiera do témy Ježišovho Božieho synov­stva. Povedať, že Ježiš je Boží Syn, je pomerne jednoduché. No rozjímať nad tým, čo to v skutočnosti zna­mená, je veľké dobrodružstvo. Autor sa v tomto rozjímaní necháva viesť Božím slovom. Dostáva sa k otázkam, ktoré nie sú jedno­duché, k odpovediam, ktoré sú pre­kvapujúce. ,,Táto esej privádza k zamysleniu, ako to mohlo byť, keď Boží Syn celé roky a pri mnohých stretnutiach a príležitostiach prežíval na vlastnej koží svoje človečenstvo. Predstavujeme si intenzitu túžob, sviežosť novosti života, regeneráciu ľudskej duše, ako postupne inten­zívne pociťoval emócie." ,,Ide o lákavé skúmanie nepres­kúmateľnej hÍbky tajomstva Boha, ktorý prijal ľudskú prirodzenosť."

Sebatranscendencia: Antropologický model – Martin Dojčár

9.41 
Kniha, ktorú beriete do rúk, je ovocím desaťročia skúmania sebatranscendencie na priesečníku filozofie náboženstva, filozofickej antropológie a hermeneutickej religionistiky. Na jej stránkach nájdete nový inverzný model sebatranscendencie založený na filozofickej analýze intencionality a fenomenologickej analýze sebatranscendencie, ako ju ilustrujú príklady veľkých postáv spirituality z Východu aj Západu anonymný kresťanský autor Oblaku nevedenia, indický svätec Ramana Maharši a súčasný duchovný učiteľ Eckhart Tolle. Doc. PaedDr. Martin Dojčár, PhD., pôsobí ako docent vo vednom odbore religionistika na Trnavskej univerzite v Trnave. Profesijne sa špecializuje na skúmanie spirituality a medzináboženský dialóg. Z oboch oblastí publikoval celý rad vedeckých a odborných prác, knižne tri monografie: Self-Transcendence and Prosociality (Peter Lang, 2017), Problém globálneho spolužitia antropologické východisko (Veda, 2012) a Mystická kontemplácia Oblak nevedenia & Ramana Maharši (Iris, 2008).

Hrdza – Peter K. A. Turkson, Vittorio V. Alberti

10.45 
s úvodom pápeža Františka Ekonomická kríza na jednej strane vyprovokovala silnejší odpor voči skorumpovanej moci. Na druhej strane sme svedkami širokej korupcie či krízy kultúry, najmä pokiaľ ide o chápanie politiky. Tá sa totiž chápe ako vykonávanie moci bez inšpirácie ideálom. Ďalej sme svedkami korupcie v podobe nedostatočne kvalifikovaného personálu v politike, ale aj v iných oblastiach. Potrebujeme politiku na výške, takú, ktorá by presiahla sféru imanencie a reprezentovala by širokú a hlbokú víziu, a to bez toho, aby sa zabarikádovala v anachronických ideológiách. Aby sme to však dosiahli, musíme znovu vybudovať nádej, ktorá sa bude opierať o obnovenú ideu spoločenstva. A musíme si dať pozor na jeden problém: Keď ľudia stratia nádej, sú menej odolní voči zvádzaniu a korupcii zo strany tých, čo o sebe vyhlasujú, že dokážu vyriešiť všetky problémy. (kardinál Turkson) Kardinál Peter Turkson je prefektom vatikánskeho Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Rodák z africkej Ghany veľmi zblízka pozná prostredie čierneho kontinentu, na ktorom sa korupcia pokladá za dôležitú brzdu rozvoja. V knižnom rozhovore sa zaoberá hlbokými príčinami korupcie, ktorá je celosvetovým problémom. Chápe ju veľmi široko, nielen ako úplatkárstvo. Chápe ju ako proces, ktorý začína prebiehať v človeku, ktorý stráca nádej, že zákonnosť a spravodlivosť mu pomôžu dosiahnuť dobro. Tento proces sa šíri v jednotlivcoch i v spoločnosti ako hrdza, ktorá rozožiera, oslabuje, ničí. Podľa pápeža Františka korupcia vyrastá z ľudského srdca a môže zapustiť korene v každom človeku. Všetci sme vystavení pokušeniu korupcie. Aj keď si myslíme, že sme ju porazili, môže sa kedykoľvek znova vynoriť. Kardinál Turkson ponúka filozofické a duchovné, no i politické a praktické východiská pre boj s týmto spoločenským nešvárom.

Neodpočívaj, pomáhaj – Peter Slepčan

9.50 
Nad hrobom zosnulého sa zvykne hovoriť: „Odpočívaj v pokoji.“ Nad hrobom zosnulého saleziána Titusa Zemana však v januári roku 1969 jeho provinciál nepovedal tieto zvyčajné slová, ale ich pravý opak: „Neodpočívaj, pomáhaj!“ Emília Hrabovec vo svojom príspevku približuje obrovské dielo, ktoré vykonali kňazi, čo sa dostali za hranice vďaka Titusovi, predovšetkým v Slovenskom ústave svätých Cyrila a Metoda. Juraj Vittek sa zamýšľa nad mučeníctvom a svätosťou z teologického hľadiska ako nad darom. Rastislav Hamráček sumarizuje poklad, ktorý vďaka Titusovmu nasadeniu za kňazské povolania Cirkev získala. Róbert Letz dokumentuje neuveriteľne krutý súdny proces s Titusom Zemanom. Jozef Slivoň umožňuje vytvoriť si predstavu, čo všetko sa musí udiať, kým Cirkev vyhlási niekoho za blahoslaveného. Peter Slepčan predstavuje osobu Titusa Zemana v súvislostiach, najmä tých vajnorských, a upozorňuje na styčné body jeho života  a svedectva s ďalším kandidátom na blahorečenie – biskupom Michalom Buzalkom.  

Trpel za nás – Milan Hromník

4.28 
Aj tento rok vám prinášame nového sprievodcu na Pôstne obdobie. Tentokrat sú to úvahy pátra Hromníka, dlhoročného vedúceho redaktora Posla. Cieľom týchto úvah nad liturgickými čítaniami je zrozumiteľne vysvetliť denné biblické čítania v Pôstnom období a povzbudiť čitateľa k osobnej odpovedi na ne. Možno ich využiť ako podklad pre denné meditácie a na prípravu kázní. Odporúča sa však ich konfrontácia so živým biblickým Božím slovom z liturgických čítaní príslušného dňa.

Tajomstvo prísneho pátra – Jozef Repko

6.56 
Sci-fi novela Jozefa Repka Tajomstvo prísneho pátra upriamuje pozornosť na počiatky Trnavskej univerzity a život v barokovej Trnave v čase budovania slávnej školy. Hlavná dejová línia je umiestnená do budúcnosti s novými objavmi, ktoré umožňujú pozorovať dávno minulé udalosti. V roku 2135 sa dvaja chlapci pokúšajú pomocou najnovšieho výdobytku techniky, prístroja DEMOK, vyriešiť záhadu povesti o tajomnom úmrtí talianskeho staviteľa Univerzitného kostola Antonia Spazza v roku 1636. Dostanú sa pritom do stavu psychoentropie a prestanú reagovať na akékoľvek podnety. Špecialista na nevysvetliteľné prípady detektív Ladan a tím lekárov sa pomocou počítačového systému Cogitor usiluje chlapcov vyliečiť. Ukáže sa, že kľúč k rozriešeniu päť storočí neodhaleného tajomstva treba hľadať u prísneho jezuitského pátra Martina Palkoviča, dekana Teologickej fakulty Trnavskej univerzity.

Evajelium rodiny – Walter Kasper

2.76 
Pápež František požiadal začiatkom roku 2014 nemeckého kardinála Waltera Kaspera, aby pred kardinálmi z celého sveta predniesol príhovor o evanjeliu rodiny. Tento príhovor sa stal východiskom pre diskusie kardinálov na konzistóriu v súvislosti s so synodou o rodine. Rozprúdil však aj živú diskusiu v mnohých cirkevných spoločenstvách o problémoch, s ktorými manželia a rodiny neraz ťažko zápasia. Kardinál Kasper hovoril o evanjeliu rodiny, teda o tom, že aj rodiny majú svoju radostnú zvesť, dôvod na radosť a nádej. Rodina má totiž pevné miesto v Božom pláne stvorenia. Má svoj veľký vzor vo Svätej rodine, má nezastupiteľné miesto v Cirkvi ako domáca cirkev. Zaiste, má aj mnohé problémy, jej členovia neraz mnoho trpia, okrem iného pre rozpadnuté manželské zväzky. Text kardinála Kaspera vychádza knižne preto, aby sa všetci, ktorým leží na srdci dobro vlastných rodín, či dobro rodín v našej spoločnosti, mohli oprieť o spoľahlivé biblické základy evanjelia rodiny a aby v duchu Cirkvi vedeli hľadať pomoc pre rodinu v dnešnom svete.

Globálna vojna proti kresťanom – John L. Allen

14.16 
Na svätej omši, ktorú v septembri 2012 slúžil Svätý Otec Benedikt XVI. pod holým nebom na nábreží v Bejrúte, stretol kresťanských utečencov zo Sýrie. Ľudí, ktorí nevedeli, či sa niekedy budú môcť vrátiť domov, a ktorých túžbou bolo odovzdať Západu svoje zúfalé posolstvo: „Nezabudnite na nás!“ Ale ako nezabudnúť na niekoho, koho nepoznáme? Táto kniha je príležitosťou zoznámiť sa so zástupmi našich bratov a sestier vo viere, ktorí za vernosť svojmu presvedčeniu odvádzajú vysokú daň: zažívajú mnohorakú diskrimináciu, ťažko si hľadajú prácu, opúšťajú svoje domovy a neraz platia za vieru v Jeziša Krista aj vlastným životom. V súčasnosti sú kresťania najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete. 80% všetkých aktivít namierených proti náboženstvám sa deje voči kresťanom. Prenasledovania to nie sú len ukrutnosti, ktorých sa dopúšťa tzv. Islamský štát v Sýrii a Iraku. Od Indie po Mexiko a od Nigérie až po Bielorusko sú kresťania obeťami represálií politických režimov, útokov ozbrojených skupín, drogových kartelov a organizovaného zločinu. Ich výhradnou vinou na mnohých miestach sveta je to, že ako jediní obraňujú práva človeka, starajú sa o tých najbiednejších a odporujú bezpráviu a vykorisťovaniu.

Prežívať plnosť viery – Cyril Vasiľ

7.60 
Čo je centrom môjho života? Aké kritérium v ňom uplatňujem? Môžem o sebe povedať, že viera napĺňa môj život, že je rozhodujúcim faktorom smerovania môjho života? Som schopný vysvetliť, príťažlivo a presvedčivo predstaviť základné princípy svojej viery? Obhájiť ich? Žijeme a vyznávame s hrdosťou našu vieru v rodinách, na pracovisku, v spoločenskom živote, v kultúre a v politike? Arcibiskup Cyril Vasiľ SJ si tieto otázky kladie spolu s nami. V jeho príhovoroch vidieť, že pozná život so všetkými jeho zákutiami, svetlými i tmavými stránkami. Ponúka nám zrozumiteľnú a jasnú odpoveď. Je na nás, aby sme sa ním nechali inšpirovať na plné prežívanie viery.

Konkláve – Marcel Šefčík

5.70 
Vakantný Apoštolský stolec - takto sa označuje v obdobie, keď Cirkev nemá pápeža. Čo sa deje vo Vatikáne, keď pápež zomrie, alebo keď sa zriekne úradu? Autor tejto knihy sa podujal zmapovať všetky obdobia vakantného Apoštolského stolca od začiatku 20. storočia. Dozvieme sa tak o tom, za akých okolností boli volení pápeži od r. 1903. Ďalej si všimneme, ako sa menili v tomto období predpisy o voľbe pápeža. Najzaujímavejšou časťou celej knihy je tretia časť. Predstavuje čo možno najdetailnejšie presný priebeh prípravy pápežskej voľby a priebeh samotného konkláve. Hoci je konkláve v očiach mnohých ľudí opradené hustou pavučinou tajomstva, táto ustanovizeň ma presné pravidlá, bohatý duchovný obsah a krásne obrady, ktoré voľbu pápeža sprevádzajú. Ak chcete vedieť, čo sa deje za zatvorenými dverami Sixtínskej kaplnky, kým svet čaká na biely dymový signál o zvolení nového pápeža, začítajte sa… Titul obsahuje farebnú prílohu.

Vnuknutia lásky – Margareta Binderová

2.49 
Ťažko povedať. Je azda lásky príliš mnoho? Áno, ale len v slovách. Tej viditeľnej, skutočnej sa nám stále nedostáva dosť. Začítajte sa do týchto príbehov, úvah a veršov. Svojou jednoduchosťou a priezračnosťou pôsobia ako čerstvá voda na rozhorúčenú tvár. Svojou dobrotou a láskavosťou pôsobia ako teplá dlaň, do ktorej môžem vložiť svoje skrehnuté prsty.

Červená hmla – Mária T. Štefanová

9.41 
Autorka novely Červená hmla pravdivo zachytáva v príbehu niekoľkých priateľov, členov podzemnej cirkvi, realitu čias, následky päťdesiatych rokov na životoch kňazov, rehoľníkov a veriacich, postupné uvoľňovanie v rokoch šesťdesiatych, ktoré sa však skončí normalizáciou. Hlavné postavy nás nenásilne vovádzajú do svojho života a vzťahov, do prežívania každodennej reality, do strachu, ktorý vzbudzovala v ľuďoch ŠtB, ale aj do nádeje, lásky a obety vyplývajúcej z viery a priateľstva. Odhalí sa nám život rehoľnej sestry a kňaza, ktorí – zbavení práva verejne sa priznať k svojmu povolaniu – tajne a v tichosti slúžia ľuďom a Bohu až po stratu života. Prežijeme napätie pri strate veľkej sumy peňazí v banke, napäté vzťahy na pracovisku, kde je členstvo v strane rozhodujúce pre pracovný postup a aktívna viera jeho prekážkou, neustále sledovanie štátnou mocou a strach, ktorý v ľuďoch vyvolávala. No zažijeme i prebúdzajúcu sa čistú lásku dvoch mladých ľudí, pokojnú radosť rodín i veriacich spoločenstiev, napriek všetkému.

Cirkev, drogy a toxikománia – Kolektív autorov

7.86 
Čo môžu robiť kresťania zoči-voči svetu drog? Najjednoduchšie je si povedať, že sa nás tento problém netýka. Kniha Cirkev, drogy a toxikománia neponúka toto ľahké riešenie, nezakrýva nám oči, otvára ich. Autorský tím dôležitej vatikánskej inštitúcie – Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov – zložený z odborníkov z celého sveta v nej otvorene hodnotí príčiny, priebeh a dôsledky drogovej závislosti. Zaoberá sa otázkou legalizácie „mäkkých drog“, odhaľuje mechanizmy obchodu s drogami, domýšľa dôsledky, ktoré má toxikománia na spoločnosť. Predovšetkým však vidí človeka, najmä mladého, ktorý je obeťou tohto zla. Hľadá k nemu cestu, ukazuje možnosti, ako mu vyjsť v ústrety, pátra po príčinách jeho nešťastia. S rešpektom k širokému spektru skúseností v prevencii a liečbe drogových závislostí načrtáva východiská, o ktoré sa môžu oprieť rodičia, terapeutické komunity, psychológovia a duchovní poradcovia, kňazi, biskupi.