Zobrazených 1–24 z 238 výsledkov

Heraldický register SR 3 MTS – autor neuvedený

15.42 
Zatiaľ posledný z plánovaných šiestich zväzkov Heraldického registra obsahuje farebné zobrazenia používaných heraldických znakov (erbov) a vlajok slovenských miest, obcí, krajov, inštitúcií a rodov zapísaných v Heraldickom registri Slovenskej republiky. Po prvý raz sa v tomto zväzku zverejňujú erby, vlajky a ďalšie symboly ôsmich samosprávnych krajov Slovenska. Publikácia je vhodná pre záujemcov o slovenskú históriu, archívnictvo, heraldiku, genealógiu a sfragistiku.

Život s chuťou – Gustáv Murín, Ondrej Antovzský

1.99 
Dve výnimočné osobnosti z dvoch rôznych sfér umenia sa stretávajú v knižke, ktorú držíte v rukách. Spisovateľ Gustáv Murín, autor populárnych diel literatúry faktu, si tentoraz nezobral na mušku mafiánskych bossov a gorily slovenského podsvetia, ale osobnosť z úplne opačného konca hodnotového rebríčka. Ondreja Antovszkého, ktorý navzdory nepriazni osudu dokázal svoju gurmánsku vášeň premeniť aj na celoživotnú službu druhým – doma i v zahraničí. A to nielen ako skvelý kuchár a šéfkuchár, ale i ako zakladajúci a dlhoročný predseda Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov, účastník mnohých medzinárodných aktivít a držiteľ ocenení za gastronomickú tvorbu. Veď dobré jedlo, či už v podobe výnimočnej gurmánskej špeciality, alebo skvelo pripravenej tradičnej pochúťky, možno označiť za umelecké dielo. Táto knižka ponúka strhujúci životný príbeh i vyberanú kolekciu gurmánskych špecialít majstra šéfkuchára Ondreja Antovszkého. Nech sa páči, ochutnajte – Život s chuťou

Štefan Janšák Tri literárne potréty – Králiková Eva

1.99 
Štefan Janšák (1886 – 1972) zanechal výraznú stopu vo viacerých vedných a literárnych disciplínach. Jeho životopis A. Kmeťa (1941) bol niekoľkokrát reedovaný. V bohatej rukopisnej pozostalosti Janšáka sa však nachádzajú ďalšie životopisné eseje, ktoré dodnes neboli publikované: biografie J. Petrikovicha, A. Halašu a J. Bodnára. Vďaka svojej informačnej i literárnej hodnote, odborne edované historičkou a muzeologičkou, sa môžu stať užitočným pramenným materiálom a sprítomniť odkaz autora Š. Janšáka i opisovaných výrazných osobností slovenskej vedy a kultúry.

Krimi prípady reportéra AZ 5 – 8 – Jurík Ľuboš

11.31 
ČIERNY CHLIEB LÁSKY Vražda cigánskeho cimbalistu Melichara vo vinárni Zlatý súdok vyvolá vlnu vášní, podozrievaní, rasových predsudkov a odhalí temné stránky ľudského psyché. Kto mal záujem zavraždiť záletného hudobníka? Bývalá milenka, primáš, či žiarlivý sok? Podozrivých je veľa, policajný radca Augustín Zérer má motív aj dôkazy, no na stopu upozorní Antona Zárubu nečakaný svedok a dôverník vraha... DIABOLSKÁ MASKA Uprostred karnevalovej noci nájdu vo vykričanom dome U modrej šťuky na Vydrici zaškrtenú prostitútku s diabolskou maskou na tvári. Ako nájsť vraha, keď hosťami známeho bordelu boli v tú noc tajomné karnevalové masky? Aký mohol mať vrah motív? Bola to vražda zo žiarlivosti, sexuálna úchylka či nešťastný omyl? Polícia usvedčí bývalého milenca zavraždenej prostitútky, ale súkromný detektív Štefan Gabura ponúka šokujúce vysvetlenie... VRAŽDA V PAVLAČOVOM DOME Obeťou vraždy v pavlačovom dome je mladá pisárka Žofia, ktorú ktosi zaškrtil na povale šnúrou na bielizeň. Jej smrť je čudná a záhadná: kto mal záujem zaškrtiť Žofiu? Prečo si vybral práve povalu? Vyšetrovanie policajného radcu postupne odhaľuje Žofiinu povahu, jej známosti a zvyky. Ukázalo sa, že Žofia bola vyzývavá, zvádzala chlapov a chovala sa výstredne. Korene Žofiinej povahy siahajú hlboko do rokov jej detstva: ako mladé dievča ju vo vinohradoch znásilnil obecný paholok. Aj reportér AZ a súkromný detektív sa zúčastnia vyšetrovania a spolu s políciou sa im podarí objasniť nielen spôsob vraždy, ale aj nečakaného vraha. TAJOMSTVO STAREJ DÁMY Príbeh sa začína pohrebom magistry, vdovy Ledererovej, ktorá bola hlavou rodiny a úspešne viedla známu lekáreň. Polícia má indície, že magistra bola otrávená. Do pátrania sa zapojí aj reportér Anton Záruba, pretože má priamy prístup do rodiny Ledererovcov. Postupne sa mu čiastočne podarí poodhaliť zložité rodinné vzťahy. Niekto má však záujem, aby sa vyšetrovanie zastavilo, aby sa mŕtve telo nepodrobilo pitve. Reportérovi sa vyhrážajú. Do pátrania po vrahovi sa zapojí aj súkromný detektív Štefan Gabura, po zaujímavých odhaleniach zistí, že magistra bola naozaj otrávená. Stopy napokon vedú do rodiny...

Murárske povesti a príbehy – Mišák, Peter Vrlík Peter

8.45 
Počuli ste o chýrnych liptovských murároch, ktorí vystavali Budapešť a pochodili celý svet? Osvedčený autorský tandem dvoch Petrov sa tentoraz úspešne popasoval s neľahkou úlohou – zo zaprášených čriepkov poskladať fascinujúcu mozaiku murárskych príbehov. Dozviete sa z nej o poklade na deravom moste, o tajomstve Skalky, kamenného Mnícha, skalnej studne na vrchu Sestrč i kláštora v Okoličnom, o chýrnom majstrovi Langovi, o tom, ako bača Matúš muroval, o liptovských murároch v ďalekej Argentíne... Aj veľa ďalších neobyčajných príbehov vypadne zo starej murárskej zástery.

Nový pohľad do autorskej dielne Antona Bernoláka – Blanár Vincent

4.67 
Popredná osobnosť súčasnej slovenskej jazykovedy. autor mnohých monografií. vynikajúci bádateľ v oblasti jazykovedy. lexikológie a lexikografie a dejín spisovnej slovenčiny umožňuje čitateľovi na základe jemnej a dôkladnej filologickej analýzy Bernolákových jazykovedných spisov a ich porovnania s predpokladanými prameňmi preniknúť hlbšie do našej jazykovej a najmä jazykovednej minulosti spred vyše 200 rokov. V piatich kapitolách práce sa postupne zaoberá podrobnou analýzou Bernolákových vrcholných jazykovedných diel. Dokazuje. že takzvané príbuzenstvo s cudzími prameňmi treba chápať diferencovane a že jazykovedné dielo A. Bernoláka predstavuje úplne nový text. ktorý je samostatným dielom prvého kodifikátora lspisovnej slovenčiny. Autor podáva gramatický a lexikálny opis slovenčiny z pera Antona Bernoláka. vzťah Bernolákovej gramatiky k Doležalovej Gramatike. v širších vývinových súvislostiach osvetľuje otázku odvodzovania slov a tvorenia nových tvarov. Podrobný rozbor príslušných textov umožňuje opraviť niektoré tradované tvrdenia. Prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny sa nám predstavuje ako tvorivý jazykovedec. ktorý dobre poznal opisovaný jazykový materiál a príslušnú odbornú literatúru a mal zmysel pre systematické spracovanie látky a komplexné poňatie kodifikácie spisovnej slovenčiny.

Fyzika pre 8. ročník základnej školy a 3. ročník gymnázia – Kolektív autorov

16.06 
Ako v predchádzajúcich učebniciach fyziky, tak aj v tejto je mnoho nápadov na experimentovanie. Začína sa spokusmi súvisiacimi s témami, ktoré sa budú žiaci učiť v tomto školskom roku...

Dejepis pre 8. ročník základnej školy a 3. ročník gymnázia s osemročným štúdiom / – Kolektív autorov

12.26 
Táto učebnica dejepisu približuje učivo v súlade so Štátnym vzdelávacím programom. jej súčasťou sú však aj kapitoly nad rámec učebného štandardu (Cárske Rusko, Zasľúbená zem - Amerika). Štyri tematické celky sú doplnené dvomi zhrňujúcimi kapitolami. Okrem hlavného výkladového textu učebnica obsahuje ukážky z odbornej literatúry, historických prameňov a obrazový materiál. Stretnete sa v nej aj s historickými karikatúrami, ktoré dokresľujú kolorit danej doby a sú zaujímavým zdrojom historického poznania. Pracovnú časť predstavujú úlohy na upevnenie a prehĺbenie učiva, analýzu prameňov či problémové otázky, tvorivé úlohy, miniprojekty. Niektoré kapitoly prezentujú modernú stratégiu učenia sa pomocou pojmových máp. Mapy poskytujú obraz sledovaného problému v hmatateľnej podobe, ku ktorej sa môžeme kedykoľvek vrátiť, pomáhajú ľahšie a efektívnejšie si zapamätať a opätovne vybaviťosvojené učivo.

Medzi dvoma domovmi 2 Antológia slovenskej krátkej prózy v zahraničí – Kolektív

9.46 
Druhý zväzok reprezentatívneho výberu z tvorby Slovákov v zahraničí prináša krátke prózy známych i menej známych exilových spisovateľov (Hronský, Klas, Lahola, Jurina, Grosman...), aj najvýraznejších protagonistov krajanskej literatúry (Hronec, Demák, Benka, Fúziková a i.). Dvojzväzkové dielo Medzi dvoma domovmi je výsledkom edičnej spolupráce troch inštitúcií – Matice slovenskej, Literárneho informačného centra a Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Po prvý raz vznikla obsiahla galéria tých najkrajších klenotov slovenskej literatúry roztratených po celom svete, pochádzajúcich z rôznych vĺn slovenskej emigrácie.

Evanjelická cirkev a. v. v Uhorsku a Slováci v druhej polovici 19. storočia – Miriam Viršinská

9.41 
Monografia mladej historičky na základe analýzy obsiahleho pramenného materiálu vytvára celistvý obraz o historickom vývoji evanjelickej cirkvi v Uhorsku v druhej polovici 19. stor. a ďalej až po zánik Rakúsko-Uhorska, o zmenách v zákonnom postavení, vnútornej organizácii a správe ev. cirkvi v Uhorsku, o vplyve politickej situácie na postavenie a život evanjelických veriacich slovenskej a maďarskej národnosti a o zástoji výrazných osobností politického a spoločenského diania v tomto kontexte. Dielo je originálnym príspevkom do skúmania novších dejín Slovenska a stredoeurópskeho priestoru.

Lovci ľudských tvári – Ťažký Ladislav

1.90 
Voľné pokračovanie knihy Porazení víťazi je pútavým a prepotrebným dopovedávaním výnimočných ľudských osudov tam, kde sa tieto definitívne pretínajú s časovými súradnicami, aby naveky ostávali vo vedomí a pamäti. Stojí pred nami Alexander Dubček v známych, a predsa inak videných postojoch. Videných očami spolupútnika, svedka a azda jedného z najautentickejších kronikárov času marených nádejí, bezuzdnej zloby i nenávisti malých, ale mocných voči veľkým, a práve preto tupeným a trápeným. Zájdime spolu na tie miesta a do tých čias. Pozýva Majster. A také pozvanie treba prijať s vďakou.

Nuda v krematóriu – Bohuš Bodacz

8.17 
Zbierka poviedok zaujme svojou tematickou pestrosťou, vtipným, temperamentným, nezriedka rozmarným, ba až ironickým, satirickým jazykom. Bodacz sa inšpiruje prítomnosťou, ale aj vzdialenou minulosťou starovekého Egypta, stredovekým honom na čarodejnice či odkazom templárskych rytierov. Zamýšľa sa nad človekom meniacim sa v čase, a predsa nemenným, zasiahnutým láskou a ovládaný posadnutosťou, zmietaný vášňami, žiarlivosťou a nenávisťou. Hrdinom aj slabochom, ktorý sa pri hľadaní pravdy o svete i o sebe samom často uchyľuje ku lži.

Vojtech Stašík – Krása a zmysel otázok – Balážová Mária

13.21 
Táto kniha po prvýkrát komplexne predstavuje život a dielo tohto akademického maliara, jedného z umelcov nastupujúcich po príslušníkoch Generácie 1909, a to nielen ako kresliara, maliara, ilustrátora, grafika a tvorcu monumentálno-dekoratívnych diel, ale aj citlivého človeka a mysliteľa s bohatým vnútorným svetom. Anglické resumé.

Francisci – Tkáč Marián

9.41 
Francisci nebol iba národný buditeľ, politik, básnik, publicista, redaktor, vydavateľ, zberateľ ľudovej slovesnosti, zakladateľ a funkcionár Matice slovenskej, organizátor a predseda slovenského národného zhromaždenia, organizátor slovenského peňažníctva (spoluzakladateľ Tatra banky, člen direktória martinskej Sporiteľne), predseda Kníhtlačiarskeho účastinného spolku, ale bol aj jedným z troch sokolov, bol orlom, a bola aj hrdlička či páva. Román o Franciscim je aj o jeho citoch a vzťahoch, aj o nenaplnenej láske k Aničke Jurkovičovej, herečke, priekopníčke slovenského divadla.Pod silným vplyvom Ľudovíta Štúra, ktorý od svojich stúpencov žiadal, aby nevstupovali do manželstva, lebo len slobodný muž má voľné ruky v horlivom boji za slobodu, váhal a „hľadal faru“, a medzitým si Aničkino srdce získal Jozef Miloslav Hurban. Francisci si takmer zúfal, ale napokon aj Anička, aj Janíčko sa vydali na vlastné cesty životom. No osud chcel, aby napokon ešte obaja prežili sedemnásť rokov v Turčianskom Svätom Martine. A aby tu zomreli, tridsaťtri dni jeden po druhom... Román Francisci je príbehom bývalého veľžupana Liptovskej stolice, vysokého štátneho úradníka, držiteľa Radu svätej Anny III. triedy či Štúrovho spolupracovníka, ale aj muža s bohatým vnútorným životom a veľkým srdcom, ktoré vždy bilo najmä za slovenský národ. Aj keď on väčšmi ako iní nasledoval Štúra v odriekaní sa od osobných slastí, na martinskom Národnom cintoríne odpočíva Ján Francisci neďaleko svojej veľkej lásky Anny Hurbanovej, rodenej Jurkovičovej...

Pod orechom tma – Tomka Mathej

6.56 
Knižný debut úspešného mladého prozaika, laureáta mnohých literárnych súťaží, zahŕňa sedem próz: Priedomie, Pod orechom tma, Dedina na obed, Tŕňovou cestou, 54 minút, Štyri fotografie Marianny K. a Posledná poviedka. Charakteristickou črtou sú takmer rozprávkové postavy, ale i prelínanie skutočných udalostí z autorovho života s fikciou, snová až halucinačná atmosféra, blízka dielam magického realizmu, príznačné je i nezvyčajné členenie textu. Texty M. Thomku majú potenciál klásť vážne otázky súčasnému spôsobu života mladých ľudí, ale nemenej poskytovať ozajstnú radosť z hry so slovom, s príbehom, realitou, snom a s témou a kultivovane zabávať. (A. Halvoník)

Moja cesta: Z Novosvetskej ulice do Nového sveta – Lizoň Peter

1.99 
Jeden z účastníkov slovenskej emigračnej vlny po roku 1968, dnes renomovaný americký architekt prof. Peter Lizoň, držiteľ prestížnych ocenení, je autorom viacerých význačných architektonických diel v rôznych kútoch sveta a teoretických prác v oblasti architektúry. V memoárovej publikácii opisuje svoju pohnutú životnú aj profesionálnu dráhu, štúdiá na Slovensku, emigráciu, zložité začiatky v novom prostredí, zaujímavé architektonické projekty, kontakty a spoluprácu s poprednými svetovými architektmi (Louis Kahn, Vladimír Karfík, Paul Rudolph, Ladislav Rado...). Kniha prináša mnoho zaujímavých informácií a podnetov, je živou učebnicou modernej architektúry i úspešného životného príbehu.

Silná talianská káva – Elena Cengelová-Carinová

7.98 
Slovenská autorka kriminálnych príbehov žije v Taliansku a pracuje ako tlmočníčka a súdna prekladateľka. A práve toto prostredie jej poskytlo dostatočné množstvo námetov pre jej autentické poviedky. Pútavo a sviežo rozpovedané príbehy sa zakladajú skutočných udalostiach. Vtiahnu vás do života ľudí, ktorí sa pre svoju naivnosť, nevedomosť, dôverčivosť či chamtivosť, často len zhodou náhod, dotkli zločinu, existenciálneho ohrozenia, hraničných životných situácií...

Slovenská vlastiveda II – Trenčianska župa – Machala Drahoslav

14.16 
Autor sa podujal napísať encyklopedické dielo Slovenská vlastiveda, ktoré má poslúžiť slovenským učiteľom, deťom, ale aj dospelým, a ktorého zmyslom je v 7 dieloch prezentovať udalosti a osobnosti jednotlivých slovenských žúp v obciach, mestečkách a mestách od prvej písomnej zmienky cez najdôležitejšie historické udalosti príťažlivým spôsobom, aby sa z čítania tejto knihy stalo dobrodružstvo poznávania. Slovenská vlastiveda je výbornou doplnkovou učebnicou k predmetu vlastiveda.

Dokonalý súmrak alebo Budmerické – Bodacz Bohuš

10.36 
Súbor sviežich próz, básní, esejí Budmerické inšpirácie predstavuje diela inšpirované prostredím Domova slovenských spisovateľov – Budmerickým kaštieľom a jeho okolím. Ambíciou diela nie je vytrhávať zožltnuté strany z literárnej histórie, ale priniesť aktuálne, súčasné texty.

Idúc životom – Stadrucker Ivan

9.41 
Kolekcia reportáží, ilustrovaných unikátnymi fotodokumentami, je atraktívnou, majstrovsky spracovanou, často zarážajúco intímnou sondou do života výnimočných osobností svetovej kultúry, akými nepochybne boli a sú režiséri Frederico Fellini, Jack Garfein, Paul Morrissey, herec Rick Cluchey, politička Catherine Lalumiérová, matematik Jevgenij Murzin, ale aj viaceré ďalšie, síce menej slávne, ale o to osobitejšie osobnosti často s prekvapivo blízkym vzťahom ku Slovensku.

Ranogotický Kostol sv.Margity v Turčianskom – Eva Martinusíková

9.41 
Kostol Sv. Margity v Turčianskom Jasene vznikol niekedy v druhej polovici 13. storočia a prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1332. Je vzácnou architektonickou pamiatkou, i pamätníkom dejín Turca a dejín kresťanstva na Slovensku, presvedčivým svedectvom o stredovekej kultúre vidieckeho prostredia. Štúdia mladej historičky podáva ucelený obraz o tejto vzácnej stavbe, o jej dejinách, premenách, dokumentuje architektúru, maliarsku výzdobu interiéru, ako aj význam a jedinečnosť v kontexte kultúrno-historických súvislostí.

Kaleidoskopis – Bielik Miro

7.51 
Básnik a prozaik, ktorý nedávno upútal postmoderným románovým diptychom (Benátsky diptych I, II), ponúka teraz zbierku noviel, nadčasovo štruktúrovaných próz nabitých epizódami, úvahami, informáciami. Jednotlivé epizódy a z nich vyplývajúce dôsledky splývajú do jedného celku, ktorý zrkadlí obraz vnútorného sveta súčasného intelektuála, duchovne zakoreneného v minulosti, snažiaceho sa pochopiť svoju účasť a poslanie v súčasnosti.

Tatry na tanieri – Štefan Packa

5.00 
Ochutnajte Tatry pomocou ilustrovanej kuchárskej knihy, ktorá vám dopraje nielen kulinársky zážitok, ale aj strhujúce ľudské príbehy. Okrem receptov od chatárov, hotelierov a majstrov kulinárskeho umenia v knihe nájdete aj príbehy tatranského hotelierstva a gastronómie. Spoznajte históriu nevšedných hotelov a chát, ktoré sa pýšia svojou špecifickou atmosférou i jedinečným prírodným koloritom v pozadí.

Zmena intenčnej hodnoty prefixáciu – Turočeková Monika

8.46 
Mgr. Monika Turočeková, PhD., patrí do mladšej generácie slovenských jazykovedcov. Je absolventkou študijného odboru slovenský jazyk a literatúra – nemecký jazyk a literatúra na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde absolvovala aj doktorandské štúdium. Na Katedre slovenského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty UK v Bratislave pôsobí od roku 2006 ako odborná asistentka. Vo svojej pedagogickej činnosti sa orientuje na lexikológiu, fonetiku a fonológiu slovenského jazyka. Jej vedeckovýskumná činnosť je zameraná na oblasť sémantickej syntaxe, lexikológie a v poslednom čase aj na otázky súvisiace so sekularizáciou náboženskej lexiky v súčasnom jazyku.