Zobrazuje sa všetkych 6 výsledkov

Na kraji sveta – Martin Navrátil, Peter Hliničan

18.99 
Expedícia Beringov prieliv Cesta prvých ľudí bola unikátna výprava, na ktorú sa Martin a Peter vydali v druhej polovici februára 2020. Ako prví Slováci mali prejsť pešo z ázijského na americký kontinent suchou nohou len pomocou vlastných síl, cez zamrznuté Beringovo more, kde teploty v zime klesajú až na -50°C. Nápad na expedíciu dostal Martin Navrátil po svojej poslednej ceste na Čukotku za kmeňmi Čukčov. Stretol sa tam s pôvodnými etnikami tohto regiónu, ktoré podľa antropológov prešli v období približne 40 000 až 10 000 rokov pred naším letopočtom cez zamrznuté more z Ázie na nový kontinent a po prvýkrát ho osídlili. Práve touto cestou sa na americký kontinent dostalo dnešné pôvodné americké obyvateľstvo. Kniha približuje nielen prípravu a priebeh celej expedíciu, ale aj všetky výzvy a komplikácie, s ktorými sa autori počas nej museli vysporiadať. Drsné arktické podmienky, mrazivé počasie, ľadové medvede a snežné búrky, ale aj krásna polárna žiara či ľudská dobrota na kraji sveta - to všetko je súčasťou príbehu o nesmierne náročnej ceste po stopách prvých ľudí, ktorí pred tisícmi rokov prešli z jedného kontinentu na druhý.

V kocke – Ernő Rubik

14.24 
Prvá kniha samotárskeho vynálezcu najznámejšieho hlavolamu sveta - rubikovej kocky. Ernő Rubik nás inšpiruje tým, čo sa naučil v živote o tvorbe, zvedavosti a objavovaní. ERNŐ RUBIK bol ešte dieťaťom, keď ho prvýkrát posadli hlavolamy všetkého druhu. Hlavolamy, píše, v nás odkrývajú dôležité vlastnosti: sústredenie, zvedavosť, zmysel pre hru, dychtivosť objaviť riešenie. Pre Rubika hlavolamy nie sú len hrou, sú prostriedkom na rozvoj tvorivosti. Povzbudzuje nás, aby sme prijali svoju vnútornú zvedavosť a hľadali hlavolamy, ktoré nás obklopujú v každodennom živote. Ak ste odhodlaní, vyriešite ich, píše. Kocka, Rubikov vlastný hlavolam, ktorý už vyše štyridsať rokov riešia milióny ľudí na celom svete, sa stal jednou z najpredávanejších hračiek všetkých čias a považuje sa za globálny symbol inteligencie a vynaliezavosti. Rubik sa vo svojej knihe venuje nielen ceste, ktorá viedla k vymysleniu rovnomennej kocky, ale aj mnohým iným témam. Vysvetľuje, prečo je podľa neho dôležité zostať amatérom, za čo vždy sám seba považoval. Rozoberá problémy, ktoré pri vynaliezaní čohokoľvek nevyhnutne nastanú. Odhaľuje, aké to bolo, keď zažíval úžasný svetový úspech veci, ktorú vytvoril čisto pre svoju vlastnú zábavu. A ponúka svoj pohľad na to, čo to znamená byť skutočným tvorcom (nápoveda: môže ním byť ktokoľvek). Táto kniha, plná múdrosti ale aj pokory, poskytuje jedinečný pohľad na tvorivosť od človeka, ktorý má vynaliezanie v génoch.

Okolo sveta 2 – Martin Navrátil

18.99 
V poradí druhá kniha zo série Okolo sveta je nasiaknutá vôňami Orientu a Ďalekého východu. Martin nás prevedie po trasách legendárnej Hodvábnej cesty - od Konštantínopolu (dnešný Istanbul) cez celý Blízky východ, strednú Áziu až po tajomnú Čínu. Ako sám hovorí: Hodvábna cesta je unikát, ktorý ovplyvňoval nielen naše, ale aj svetové dejiny viac, než si myslíme. Aj preto som chcel spoznať ten spletenec všetkých národov, tradícií a zvykov. Chcel som sa ponoriť do histórie a hľadať skryté významy. Túžil som sa stať takým malým objaviteľom sám pre seba. Štrnásť rokov som si postupne odhrýzal z niekoľko tisíc kilometrov dlhej cesty. Putoval som z jednej krajiny do druhej, navštevoval mestá či dediny a hľadal stopy dávnej minulosti. To putovanie mi trvalo dlhšie než legendárnemu Marcovi Polovi, ale to mi nevadilo, lebo čím viac som objavoval, tým lepšie som spoznával ľudí, krajiny a zvyky. Žiadna cesta mi do života nedala toľko, ako táto."

Okolo sveta 1 – Martin Navrátil

18.99 
Žijeme v časoch, keď je cestovanie bežná súčasť našich životov. Väčšina z nás to berie hlavne ako dovolenkovú aktivitu (občas cielenú pasivitu), keď si na pár dní alebo týždňov vyrazíme oddýchnuť a spoznať blízke okolie, prípadne aj vzdialené kraje. Je však zopár ľudí, ktorým takýto bežný rámec cestovania nepostačuje, majú v sebe akési neustále volanie diaľok - vábenie, ktorému sa nedá odolať. Je to pre nich viac než hobby, z prvotného občasného záujmu to postupne prerastie až do dlhodobého zanietenia, ktoré ich napĺňa, je to ich spôsob života. Martin medzi takýchto ľudí patrí, pokojne sa o ňom dá povedať, že sa stal cestovateľom na plný úväzok. Nielenže mu robí radosť neustále sa ponárať do nových a neznámych prostredí, ale zároveň o tom nadšene hovorí a poskytuje svedectvo z prvej ruky. O tom, že má vo svojej cestovnej taške množstvo príbehov, netreba ani na chvíľu pochybovať. V tejto knihe vám ponúka kombináciu krajín, ktoré môžeme zaradiť do kategórie exotika, aj keď to nemusí byť nevyhnutne v tom klasickom, katalógovom ponímaní. Ešte také Japonsko či Indiu by sme tam zaradiť mohli, ale čo taký Afganistan a Pakistan, či jeho zážitky z legendárnej Transibírskej magistrály? Alebo dvojmesačná plavba historickou plachetnicou do Antarktídy, pre mnohých z nás neskutočné splavenie rieky Kongo, zimný prechod v extrémnych teplotných podmienkach cez Čukotku a o absurdnej reality show v Severnej Kórei ani nehovoriac. Dnes už nie je problém cestovať, dnes je umenie pozerať sa očami, ktoré vidia hlbšie pod povrch bežného vnímania. A to Martin dokáže, o čom vás presvedčí na stránkach svojho prvého cestopisného výberu, plného humorných, ale aj dramatických situácií. Vitajte vo svete profesionálneho cestovateľa.

Najstručnejšia história Sovietskeho zväzu – Sheila Fitzpatrick

16.14 
ZSSR – krajina, ktorá sa zrodila z náhody a tak aj zanikla. V roku 1917 sa boľševickí revolucionári dostali k moci vo vojnou zničenej Ruskej ríši spôsobom, ktorý sa vymykal všetkým predpovediam – vrátane ich vlastných. Ani nie o storočie neskôr, v roku 1991, sa Sovietsky zväz rozpadol rovnako náhodne, ako vznikol. Celé desaťročia medzi tým boli ľudia svedkami drámy epického rozsahu – chaosu a nádejí revolúcie, hladomorov a čistiek, ťažko vybojovaného víťazstva v najničivejšej vojne v dejinách a celosvetového geopolitického konfliktu –, to všetko previazané so snom o vybudovaní lepšej spoločnosti. Táto kniha je zaujímavým a objektívnym výkladom týchto komplexných dejín – od Lenina a vzniku Sovietskeho zväzu cez Stalina a vzostupu ZSSR medzi svetové veľmoci až po Gorbačova, následný kolaps režimu a jeho „posmrtný život“ v dnešnom Rusku, ktoré autorka napriek stručnosti podáva so živými podrobnosťami, pútavo a s dôvtipom. Skúma tiež nástup oligarchov, obrodu pravoslávnej cirkvi, fascinujúcu postavu Vladimíra Putina a uvažuje nad budúcnosťou komunizmu – kto ešte stále obdivuje Marxa a Lenina? A aké ponaučenia si zo sovietskeho zlyhania vzala iná superveľmoc – Čína?

Najstručnejšia história Európy – John Hirst

16.14 
Odhaľte rozhodujúce momenty, ktoré formovali európsky kontinent. Objavte tisíce rokov histórie skoncentrovaných do desiatich krátkych kapitol. V tejto krátkej, zábavnej a podnetnej knihe ponúka uznávaný historik John Hirst fascinujúci pohľad na vlastnosti, vďaka ktorým sa Európa stala civilizáciou, ktorá zmenila svet. Kniha preberá dejiny Európy šesťkrát a vždy z iného uhla pohľadu. Autor svoj výklad začína rýchlym historickým prehľadom od sta- rovekých Grékov až po súčasnosť („najstručnejšie dejiny“) a potom podrobne skúma to, čo robí Európu jedinečnou: jej politický vývoj, formujúci vplyv jej jazykových hraníc, kľúčovú úlohu, ktorú zohrali mocenské boje medzi pápežom a cisárom, a, samozrejme, veľké invázie a dobyvačné výpravy, ktoré zmenili kontinent. Kniha je napísaná zrozumiteľne, s citom a dôvtipom. Je jednoducho výnimočná: prečítate ju síce za jedno popoludnie, no jej obsah si budete pamätať po celý život.