Zobrazených 1–24 z 34 výsledkov

Stopy dávnej minulosti 6 (Slovensko v stredoveku. Čas cudzích kráľov) – Pavel Dvořák

26.60 
Šiesty zväzok nadväzuje na predchádzajúce časti knižného cyklu. Rozpráva o časoch po vymretí arpádovskej dynastie a nástupe "cudzích kráľov", príslušníkov anjouovského rodu a Žigmunda Luxemburského. Nie je to epizóda, vládli v Uhorsku takmer poldruha storočia. Pre Slovensko to bolo mimoriadne významné obdobie: ťažba rúd, zlata, striebra, no najmä medi ho vysunula do popredia európskych dejín, drahé a farebné kovy vyťažené na Slovensku vošli do hospodárstva takých krajín ako Taliansko. Je to veľmi málo známe obdobie, najnovšie objavy prekvapujú aj historikov.

Stopy dávnej minulosti 3 (Zrod národa) – Pavel Dvořák

26.60 
Kniha rozpráva o príchode Slovanov, o ich osudoch v čase avarskej nadvlády, o Nitrianskom kniežatstve, vzniku Veľkej Moravy, o jej páde a príchode starých Maďarov, no najmä o tom, ako sa začali meniť na Slovákov.

Tretia kniha o Bratislave – Pavel Dvořák

26.60 
Ďalší diel päťzväzkových dejín hlavného mesta. Nerozpráva len o dejinách Bratislavy, ale celého Slovenska a okolitých štátov, pretože Bratislava vždy bola a je dodnes mestom na hranici, priesečníkom, v ktorom sa stretávali osudy národov. Je to výpravná kniha plná obrázkov založená na príbehoch. Tretí zväzok rozpráva o čase tureckých vojen, a to od smrti Žigmunda Luxemburského až po koniec "dlhého storočia", po mier v Satu Mare v roku 1713, ktorý ukončil vyše storočnú sériu stavovských povstaní (a protitureckých vojen). V úvode sa kniha vráti k "bielemu hradu", novej podobe Bratislavského hradu po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá vyvolala nové prelomové archeologické objavy z čias Keltov a Rimanov.

Kôň a človek v stredoveku – Daniela Dvořáková

13.08 
Turnaje, poľovačky, krvavé boje, cestovanie, ale aj každodenná práca na poli – činnosti, ktoré napĺňali život stredovekých ľudí a ani jediná nebola možná bez koňa. Kniha D. Dvořákovej si všíma všetky aspekty súžitia človeka a koňa, podáva ich cez osudy konkrétnych historických postáv, ponúka príbehy kráľov a rytierov, urodzených dám, ale aj prostých poddaných, ktorým do života zasiahol kôň, v niektorých okamihoch dokonca doslova menil dejiny, ako sa to udialo napríklad v bitke pri Moháči, z ktorej kráľov kôň urobil historický medzník. Kniha ponúka množstvo neznámych a doteraz neskúmaných faktov o vzťahu stredovekých ľudí k zvieratám, o ich využívaní v medicíne, o počiatkoch veterinárneho lekárstva ako aj o samotnom chove koní, ktorý mal v Uhorskom kráľovstve a teda j na Slovensku jedinečný charakter, vďaka čomu sa z uhorských koní stal tovar žiadaný vo veľkej časti Európy.

Šarlatáni – Lydia Kang, Nate Pedersen

24.70 
Kniha Šarlatáni je pokusom o rekonštrukciu bizarných, čudných, niekedy až hrôzostrašných liečebných postupov lekárov, vedcov, liečiteľov, ale aj naozajstných šarlatánov a obchodníkov s ľudskou dôverčivosťou. Spoločne s ilustráciami, fotografiami a dobovými obrázkami pútavo odhaľuje znepokojujúcu a dodnes existujúcu temnú stránku medicíny. Autori vťahujú čitateľa do sveta šarlatánstva s primeranou dávkou hrôzy, fascinácie aj čierneho humoru. Bonusom sú texty slovenských historičiek o praktikách šarlatánstva v našich dejinách, ktoré nijako nezaostávajú za svetovými.

Stopy dávnej minulosti 10 (Nenapísaná kniha) – Pavel Dvořák, Daniela Dvořáková

26.60 
Záverečný zväzok knižného cyklu Pavla Dvořáka Stopy dávnej minulosti autor už nestihol napísať, nečakane zomrel v decembri 2018. Jeho manželka, historička Daniela Dvořáková sa podujala zavŕšiť knižnú sériu namiesto neho. Na základe osobnej korešpondencie a literárnej pozostalosti manžela napísala strhujúcu biografiu, ktorá zachytáva život a prácu Pavla Dvořáka počas tridsiatich štyroch rokov, ktoré strávila po jeho boku. Ku každej kapitole sú zaradené texty Pavla Dvořáka, ktoré vznikali v tom období, o ktorom konkrétna kapitola pojednáva. Desiaty zväzok Stôp dávnej minulosti je tak spoločným dielom oboch manželov. Je to intímna výpoveď o láske, manželskom živote, smrti a smútku, a súčasne je to kniha plná histórie, myšlienok a nápadov z tvorby Pavla Dvořáka. Pavel Dvořák túto knihu už nemohol napísať sám a predsa je jej autorom. Je to jeho nenapísaná kniha.

Tatove odkryté dejiny – Barbora Dvořáková Hatráková

15.11 
Knižný rok uzatvára Vydavateľstvo RAK originálnym zväzkom Barbory Dvořákovej-Hatrákovej, Tatove Odkryté dejiny. Sú to spomienky dcéry, ktorá prežila podstatnú časť života vedľa svojho otca. Opisujú všetko podstatné, vysvetľujú českosť mena slovenského historika i okolnosti, ako sa prihodilo, že sa stal jedným z najznámejších slovenských historikov, spisovateľov, televíznych scenáristov a moderátorov. Prológ Vždy, keď som niekde s mojím tatom, jedno, či ideme po Bratislave, či sme na výlete, na lyžiarskom svahu (áno, aj po osemdesiatke je vášnivým lyžiarom), alebo keď pred cintorínmi kupujeme na Dušičky sviečky (je to náš každoročný rituál, bohužiaľ, z roka na rok sviečok pribúda), som svedkom toho, ako sa k nemu ľudia hlásia: Pán Dvořák, čítali sme vaše knihy, videli vaše filmy, boli sme na vašej besede... Až ma udivuje, koľko Slovákov sa zaujíma o históriu.

Maľované dejiny Bratislavy – Pavel Dvořák

10.45 
Maľované dejiny Bratislavy, deti ilustrujú príbehy Pavla Dvořáka.Kniha má 216 strán, je plná krásnych detských ilustrácií a hutných krátkych príbehov z histórie Bratislavy od čias mamutov až po posledný Štefánikov let.Ilustrácie vznikali na výtvarných ateliéroch Rozpoviem ti tri príbehy v Múzeu mesta Bratislavy: tu sa takmer rok a pol stretával Pavel Dvořák s deťmi, ktoré pútavú históriu hneď nakreslili alebo namaľovali. Filozofia knihy je postavená na odľahčovaní histórie cez detské videnie historických udalostí a súvislostí. Podarilo sa to cez čistý prejav mladých ilustrátorov, často vyvolávajúci úsmev, napísala o projekte jeho autorka z Múzea mesta Bratislavy Beáta Husová.

Kremnica v ranom novoveku – Daniel Haas Kiani

26.60 
Kniha Kremnica v ranom novoveku od kremnického historika Daniela Haasa Kianičku je venovaná, ako napovedá aj jej podtitul Štúdie k dejinám kultúry a každodenného života v 16. 18. storočí, zaujímavej a pútavej téme dejín všedného dňa. Kniha je rozdelená do štyroch základných častí. V úvode autor píše o tom, čo to vlastne sú dejiny každodenného života a aj o tom, ako sa chronologicky vymedzuje obdobie raného novoveku. Prvá časť knihy je venovaná politickým, hospodárskym a vojenským dejinám Kremnice v 16. 18. storočí. Druhá časť je zameraná na témy z dejín každodenného života, tretia časť zvlášť na tematiku kriminality v dejinách a štvrtá časť na biografický výskum. V úvode každej tematickej časti je kapitola venovaná teórii a dejinám výskumu v danej bádateľskej oblasti. Nasledujú kapitoly s témami z konkrétnej historiografickej praxe hry, testamenty, odievanie, hygiena, katastrofy, formy komunikácie, zberateľstvo, strelecký spolok, zbojníctvo, falšovanie mincí, spory o česť a biografické medailóny banského správcu Juraja Freiseisena (16. storočie) a richtára Antona Körmendiho (18. storočie). Texty dopĺňa zaujímavá obrazová príloha, ktorú tvoria dobové písomné a obrazové dokumenty. Grafické spracovanie je, ako v prípade všetkých kníh Vydavateľstva Rak, na kvalitnej vizuálnej úrovni.

Stopy dávnej minulosti 5 – Pavel Dvořák

26.60 
Kniha má dve časti; prvá rozpráva o začiatkoch slovenského baníctva, druhá a o tragických udalostiach tatárskeho vpádu. Na ich pozadí systematicky spracováva dejiny Slovenska (Uhorska) v 12. a 13. storočí (počas vlády posledných Arpádovcov). Obe časti sa opierajú o výsledky najnovších archeologických výskumov, ktoré dali starej histórii nový rozmer - archeologické objavy v Banskej Štiavnici histórii a významu slovenského baníctva, archeologické objavy v Levoči a východoslovenských jaskyniach dramatickým udalostiam počas tatárskeho pustošenia, ktoré kniha podáva (po prvý raz) v celosvetových súvislostiach.

Najstaršie dejiny Slovenska v reči obrazov (slovensko-anglická verzia) – Pavel Dvořák, Jakub Dvořák

11.00 
Kniha Najstaršie dejiny Slovenska v reči obrazov z edície PICTORIA otvára slovenskú históriu svetu prostredníctvom obrazov. Výtvarné fotografie, sprevádzané krátkymi textami v cudzích jazykoch, s ľahkosťou prevedú čitateľa tisícročiami.

Stopy dávnej minulosti 9 (Posledný Turek) – Pavel Dvořák

26.60 
Deviaty zväzok edície Dejiny Slovenska v príbehoch a desiatich zväzkoch. Rozpráva o porážke Osmanov a vyhnaní posledného Turka zo Slovenska. Na pozadí osmanských vojen rozpráva dejiny stavovských povstaní. Kniha je štvorfarebná a bohato ilustrovaná farebnými fotografiami a čiernobielymi historickými grafikami.

Dobrodružstvo s delovou guľou – Pavel Dvořák

7.13 
Delostrelecká guľa uložená v zbierkach múzea na Červenom kameni je svedectvom o hrdinstve uhorských husárov za sedemročnej vojny Márie Terézie proti Prusku.Dĺžka filmu: 28 minútFormát: DVD

Stopy dávnej minulosti 8 (Slovensko v čase tureckých vojen) – Pavel Dvořák

26.60 
Kniha rozpráva o vzniku Osmanskej ríše, o vstupe Turkov do Uhorského kráľovstva a o prvej fáze uhorsko-osmanských vojen za sultána Sulejmana. Začína sa katastrofálnou porážkou a smrťou Ľudovíta II. v bitke pri Moháči a nástupe Habsburgovcov (po víťazstve nad Jánom Zápoľským) na uhorský trón. Ďalej hovorí o tureckých výpravách proti Viedni a rozdelení niekdajšieho Uhorského kráľovstva na tri časti: turecký pašalik, Kráľovské Uhorsko a Sedmohradské kniežatstvo. Najviac priestoru venuje osmanským útokom na územie dnešného Slovenska. Končí sa smrťou sultána Sulejmana pod Szigetvárom a nasledovným edirnským mierom.

Prvá kniha o Bratislave – Pavel Dvořák

26.60 
Kniha vychádza pri príležitosti 1100. výročia prvej písomnej zmienky o Bratislave.

Životná cesta baleríny / My Life on Stage and Beyond – Florentina T.B. Lojekova

9.41 
Nádherná autobiografia o Florentine Lojekovej, váženej a vynikajúcej umelkyne učiteľke klasického baletu.

Barbora Celjská – Daniela Dvořáková

17.48 
Barbora Celjská, uhorská, rímsko-nemecká a česká kráľovná, patrí k najvýznamnejším stredovekým kráľovnám. Napriek tomu zostáva v tieni svojho slávneho manžela, Žigmunda Luxemburského. Barbora. „Čierna kráľovná“ alebo „nemecká Messalina“ je známa skôr ako podivná literárna postava, opradená mýtami a legendami, než ako skutočná historická osobnosť. Napriek tomu, že bola uhorskou kráľovnou bezmála pol storočia a poldruha desaťročia ovládala veľkú časť územia dnešného Slovenska, zostávala až doteraz mimo pozornosti historikov. Predkladaná kniha je prvou monografiou venovanou tejto nesporne pozoruhodnej žene – kráľovnej. Čierna kráľovná je svojským pokračovaním Dvořákovej knihy Rytier a jeho kráľ (Stibor zo Stiboríc a Žigmund Luxemburský), knihy, ktorá sa dočkala štyroch vydaní na Slovensku i v zahraničí.

Plač grófa Pálfiho – Pavel Dvořák

7.13 
Rozprávanie o tom ako a prečo gróf Ján Pálfi premenil Bojnický hrad na rozprávkový zámok.Dĺžka filmu: 28 minútFormát: DVD

Pýtačky – Helena Dvořáková

9.41 
Najmilšie rozhovory s bezmála štyridsiatimi osobnosťami z tých niekoľko tisíc, ktoré Helena Dvořáková urobila za svoju štyridsať ročnú novinársku kariéru. Umelci, spisovatelia, architekti, ale i lekári a vedci. Kniha je ilustrovaná čiernobielymi fotografiami, ktoré dokumentujú život a zmeny v našej spoločnosti a nepriamo si tak dotýka významných výročí, ktoré si tento rok Slovensko pripomína - roky 1969 a 1989. Za všetkých spomenieme mená Albín Brunovský, Tomáš Janovic, Maša Haľamová, Margita Figuli...

Stopy dávnej minulosti 6 – Pavel Dvořák

26.60 
Šiesty zväzok nadväzuje na predchádzajúce časti knižného cyklu. Rozpráva o časoch po vymretí arpádovskej dynastie a nástupe "cudzích kráľov", príslušníkov anjouovského rodu a Žigmunda Luxemburského. Nie je to epizóda, vládli v Uhorsku takmer poldruha storočia. Pre Slovensko to bolo mimoriadne významné obdobie: ťažba rúd, zlata, striebra, no najmä medi ho vysunula do popredia európskych dejín, drahé a farebné kovy vyťažené na Slovensku vošli do hospodárstva takých krajín ako Taliansko. Je to veľmi málo známe obdobie, najnovšie objavy prekvapujú aj historikov.

Stopy dávnej minulosti 3 – Pavel Dvořák

26.60 
Kniha rozpráva o príchode Slovanov, o ich osudoch v čase avarskej nadvlády, o Nitrianskom kniežatstve, vzniku Veľkej Moravy, o jej páde a príchode starých Maďarov, no najmä o tom, ako sa začali meniť na Slovákov.

Na západe nič nové – Pavel Dvořák

7.13 
Film rozpráva o bitke kresťanských vojsk proti lúpežiacim Turkom, ktorá sa začala 26. augusta 1652 na poli neďaleko Veľkých Vozokán. Skončila sa až na druhý deň, keď na Turkov znenazdajky zaútočili sedliaci z okolitých obcí vyzbrojení sekerami, cepmi, vidlami a kosami. V bitke padlo tak veľa ľudí, že ich nevládali pochovať, iba zakryli ich telá tŕním, aby ich nerozvláčila divá zver. Formát: DVDDĺžka filmu: 26 minút

Spomienky Heleny Kottannerovej – Pavel Dvořák

7.13 
Dramatická spomienka na hrdinstvo dvornej dámy, ktorá nedbajúc o vlastný život ukradla na Višegráde uhorskú korunu a cez zamrznutý Dunaj previezla do Komárna: tam sa o niekoľko hodín narodil nový kráľ, Ladislav Pohrobok. Film ja nakrútený podľa knihy Spomienky Heleny Kottannerovej, odohráva sa za krutej zimy tak ako aj skutočné dobrodružstvo kráľovnej, jej malého syna a dvornej dámy Heleny Kottannerovej.Formát: DVDDĺžka filmu: 26 minút

Zaviaty svet slovenských mamutov – Pavel Dvořák

7.13 
Mamuty žili na Slovensku sedemdesiattisíc rokov. Boli ich tisícky, a predsa sa na ne zabudlo a to až do chvíle, keď sa začali vynárať spod zeme nielen zvyšky ich kostier, ale aj pamiatky na ľudí, ktorí mamuty lovili.Dĺžka filmu: 28 minútFormát: DVD