Zobrazených 1–24 z 215 výsledkov

Malá červená kniha o běhání – Douglas Scott

13.01 
Scott Douglas nabízí zkušenosti, které získal v průběhu třech desetiletí běhání, dvou desetiletí práce sportovního novináře, a na setkáních s nejvýznamnějšími běžci a trenéry z celého světa. Jeho 250 tipů je druhou nejlepší věcí po získání osobního trenéra. Douglas radí, jak zvýšit vaše denní, týdenní a roční běžecké objemy, jak zvýšit rychlost a jak si užít běh bez zranění. Věnuje se široké paletě otázek. Zajímavé odpovědi si v knize najde každý. Začátečník, který se touží dostat do formy, středoškolský závodník, atlet přemýšlející o tom, že by přesedlal na běh, ale i zkušený běžec, který by chtěl zlepšit svůj čas na nejbližším maratonu. Otázek je mnoho: Jak se správně obléct při běhání v dešti nebo na sněhu? Jak si najít čas na běhání i v rušných dnech? Jak si stanovit rozumné cíle a jak jich dosáhnout? Douglas zná odpovědi.

Tridsaťtri – Kjersti A. Skomsvold

8.50 
Jedna žena, dvaja muži, jedno dieťa. V takomto krehkom vesmíre krúži rozprávačka príbehu učiteľka matematiky s chorými pľúcami. K. miluje Ferdinanda, ktorý viac nevládal žiť, ale aj Samuela, ktorý sa zamotal do nekonečného kriketového zápasu. Neustále uvažuje o jednom aj o druhom mužovi, o svojom zdravotnom stave, matematike a o túžbe po dieťati. Práve oslávila 33 rokov a hľadá odpoveď na otázku, čo je vlastne láska a či má dosť síl a odvahy na to, aby sa postarala o potomka. Veľká nádej mladej nórskej literatúry Kjersti A. Skomsvold rozpráva v tomto nezvyčajne intenzívnom románe s osviežujúcou a až brutálnou úprimnosťou o vnútornom svete mladej ženy, o živote a smrti.

Lenin v Zürichu – Alexander Solženicyn

13.25 
Dej knihy Lenin v Zürichu začína pred vypuknutím prvej svetovej vojny a končí známym transportom cez Nemecko do Ruska v roku 1917. Alexander Solženicyn dlhé roky zbieral materiál nielen na Súostrovie Gulag, ale aj na románový cyklus Červené koleso, plánovaný ako cyklus dvadsiatich kníh, ktorého písaniu sa venoval počas rokov v americkom exile. Hoci v ňom videl svoje životné dielo, zostal nedokončený. Iba prvé dve knihy majú pritom románový charakter, zvyšné publikované časti sú skôr faktografickou kronikou. Autor chcel v každej z častí zachytiť dobové udalosti v tzv. uzloch, ich dej sa vždy koncentroval do niekoľkých kľúčových dní. V roku 1975 Solženicyn vydal časti týkajúce sa Lenina v osobitnej knihe s názvom Lenin v Zürichu.  Lenina v nej vykreslil ako človeka posadnutého jedinou myšlienkou, rozpútať svetovú socialistickú revolúciu. Uznáva len vlastné názory, rozkolu vo svojej strane dáva prednosť pred kompromismi, a to aj za cenu vlastnej izolácie. Nepozná priateľstvo, s ľuďmi sa spája, len ak ich môže využiť pre svoju vec. Ak pre neho v danú chvíľu nie sú užitoční, odvrhne ich. Medzi využívaných priateľov patrí aj jeho milenka Inessa Armandová, na ktorej mu však prekáža príliš nezávislý spôsob myslenia, prednosť dáva Nadežde Krupskej, ktorá je poddajná a oddane sa o neho stará.

Šesť stupňov: Posledné varovanie – Mark Lynas

13.25 
Mark Lynas je človek, ktorého by množstvo ľudí označilo ako alarmistu. Keď však pred trinástimi rokmi napísal prvú knihu o tom, čo sa stane, keď prehráme boj s globálnym otepľovaním, ani len netušil, ako veľmi sa mýlil. Netušil, že jeho predpovede toho, čo sa stane do roku 2050, sa naplnia už o 10 rokov. Keď rozmýšľal nad tým, ako aktualizovať svoju pôvodnú knihu, bolo jasné, že to nemá zmysel a tak napísal novú, znepokojivú. Stupeň za stupňom v nej opisuje čo sa bude na Zemi diať, ak sa globálna teplota oproti teplote zemegule pred priemyselnou revolúciou bude zvyšovať. Dnes je rozdiel iba jediný stupeň a sami môžeme sledovať spaľujúce požiare v Kalifornii aj na Sibíri, či hurikány rok čo rok bičujúce pobrežia kontinentov. Ak by sa však teplota zvýšila až o 6 stupňov, čo nám reálne hrozí, znamenalo by to zánik akéhokoľvek života na Zemi. Lynas nikoho prvoplánovo nestraší, len zrozumiteľne vysvetľuje a trpezlivo opakuje, že stále máme šancu všetko zvrátiť, ale už nás to bude stáť viac, ako by nás to stálo pred 10 rokmi. Kam sme až ochotní zájsť?

Ako z toho von – George Monbiot

12.30 
Svet ovláda toxická ideológia extrémnej rivality a individualizmu. Zahmlieva skutočnú ľudskú povahu a ničí nádej a spoločný cieľ. Nahradiť ju môže len pozitívna vízia nový príbeh, ktorý znovu zaangažuje ľudí do politiky a osvetlí cestu k lepšiemu svetu. Britský politický a environmentálny aktivista George Monbiot popisuje, ako nové poznatky v psychológii, neurovede a evolučnej biológii umožňujú vidieť ľudí a ich povahu v úplne inom svetle: ako výnimočných altruistov, ktorí navzájom spolupracujú. Ukazuje, ako na týchto zisteniach môžeme stavať a vytvoriť novú politiku: politiku spolupatričnosti. Zásadné preorganizovanie demokracie a ekonomiky zdola nám podľa neho umožní opäť získať kontrolu a zvrhnúť sily, ktoré maria naše snahy o lepšiu spoločnosť. Naliehavá a zanietená kniha prináša nádej a jasnosť potrebné pre zmenu sveta.

Masa a moc – Elias Canetti

23.70 
Masa a moc sú kľúčové pojmy našej epochy. Bol nimi fascinovaný aj Elias Canetti, ktorý ich skúma ako fenomény, pre ktoré možno nájsť v dejinách ľudstva množstvo príkladov. Písaniu tejto knihy venoval viac ako dvadsať rokov svojho života. Canettiho tvrdenia sú často intuitívne, nepodkladá ich zdrojmi, ale prežitkom, filozofuje, psychologizuje, hravým spôsobom interpretuje mýty a rituály, ale rovnakú pozornosť venuje aj bežnému životu a vlastným skúsenostiam. Napriek jeho výletom do dejín a ku kultúrno-antropologickým prameňom je Masa a moc predovšetkým veľkým dielom a veľkou básnickou víziou ľudského univerza.

Kľúčový svedok (William Wisting 1) – Jorn Lier Horst

14.20 
Preben Pramm ležal týždeň zviazaný a mŕtvy vo svojej obývačke, kým ho našli. Všetko naznačuje tomu, že ho vrah pred smrťou brutálne mučil. Dom je prevrátený hore nohami, vrahovia však zrejme nenašli, čo hľadali. Aké tajomstvo strážil nenápadný starec, ktorý nemal rodinu ani priateľov? Kľúčový svedok je debutom jedného z najúspešnejších škandinávskych autorov detektívok. Román, ktorý sa zakladá na skutočnom kriminálnom prípade, je zároveň prvou knihou série o hlavnom inšpektorovi Williamovi Wistingovi.  

Sila zániku – Branislav Kovár

13.25 
Súčasné krízy sú podobné tým minulým. Ľudstvo aj v minulosti bojovalo s problémami a ohrozovali ho kolapsy. Medzi ikonické príklady zánikov starých civilizácií patrí kolaps Západorímskej ríše. Kolaps zasiahol rovnako tragicky starých Egypťanov a Asýrčanov, bojovných obyvateľov Sparty či starých Mayov. Okrem veľkých civilizácií vplýval aj na menšie ľudské spoločenstvá, akými boli Vikingovia v Grónsku alebo obyvatelia Veľkonočného ostrova. Kolapsy neobišli ani populácie strednej Európy. Hľadanie príčin zániku keltskej spoločnosti či Veľkej Moravy je rovnako podstatné ako skúmanie pádov veľkých civilizácií. Niektoré spoločnosti dokázali svoj zánik oddialiť. Faraóni Novej ríše v Egypte sa pripravovali na krízu, ľud harappskej kultúry v Indii zmenil svoje životné stratégie a obyvatelia Európy doslova vstali z popola, keď ich v stredoveku zasiahli ekonomické problémy, zmena klímy a čierna smrť. Za kolapsom nikdy nestála len jedna príčina. Každý zánik je iný, ale aj tak majú mnoho podobných znakov. Poznanie dejín kolapsov môže byť nielen obohatením poznania, ale aj pomocou pri riešení súčasných a budúcich kríz našej spoločnosti.

Epidémie v dejinách – Branislav Kovár, Oliver Zajac, Lucia Benediková

14.20 
Myslíte si, že Covid 19 je výnimočný? Ale kdeže. Epidémie tu boli od nepamäti a oveľa ničivejšie. Ovplyvnili vývoj našej civilizácie viac, ako si vieme predstaviť. Pomohli moderným ľuďom v stretoch s neandertálcami, prispeli k pádu Rímskej ríše, nedovolili, aby sa znovu zjednotila, ba dokonca vyhladili celé regióny. Čierna smrť v stredoveku bola pravdepodobne najdesivejšou pandémiou v dejinách. Na epidémie doplatili pôvodní obyvatelia Ameriky, ba dokonca aj slávny Napoleon musel sledovať, ako choroba škvrnitý týfus ničí jeho neporaziteľnú armádu. Ľudstvo sa však, zdá sa, nikdy nepoučí. V tejto knihe nájdete brilantné texty renomovaných odborníkov a špecialistov na pandémie, ktoré ponúkajú zhrňujúci pohľad na choroby, ktorým ľudstvo čelilo, aj to, ako sa ďalej vyvíjali a tiež predpovede, čo všetko nás ešte môže čakať.

Všestrannosť – David Epstein

14.20 
David Epstein, autor prevratnej knihy Športový gén, skúmal pri písaní svojej novej knihy najúspešnejších svetových športovcov, umelcov, hudobníkov, vynálezcov a vedcov. Zistil, že vo väčšine odvetví obzvlášť v tých komplexných a nepredvídateľných vynikajú všestranní jedinci, nie špecialisti. Svoju cestu si síce často vyberú neskoro a preskakujú z jednej činnosti na druhú, namiesto toho, aby sa sústredili na jednu, ale zároveň sú tvorivejší, svižnejší a dokážu vytvoriť prepojenia, ktoré ich špecializovanejší kolegovia nevidia. Epstein prichádza k záveru, že nezvládnutie skúšky je najlepší spôsob učenia sa. Tí, čo často menia prácu, majú nakoniec kariéru, ktorá ich najviac napĺňa. Vynálezcovia s najväčším vplyvom prechádzajú z jednej oblasti do druhej namiesto toho, aby prehlbovali svoje vedomosti v jedinom odbore. V čase, keď sa odborníci čoraz viac izolujú, a počítače získavajú schopnosti kedysi vyhradené úzko špecializovaným ľuďom, sa bude stále viac dariť tým, čo dokážu myslieť širokospektrálne a využiť rozmanité skúsenosti.

53 pokusov, ako byť lepší – Jakub Ptačin

12.30 
53 krátkych esejí o tom, ako byť optimista, ako sa dožiť 120 rokov, ako hovoriť nie, ako prezentovať, ako byť štedrý a aj o tom, ako byť niekedy horší. Dal som si záväzok, že počas jedného roka napíšem každý týždeň jednu esej, ktorú pošlem ako newsletter ďalej. Každý týždeň jedna téma na 500 slov a tip na knihu pre tých, ktorí sa téme chcú venovať viac do hĺbky. Žiadna grafika, len čistý text. Iba podstata. Ich obľúbenosť a reakcie odberateľov ma priviedli k myšlienke vydať ich ako knihu. 53 esejí na každý týždeň v roku. Všetko, čo už viete, ale potrebujete počuť znova. 

Deti Duny – Frank Herbert

18.95 
Pieskom zaviaty Arrakis sa zazelenie, ožije a je čoraz úrodnejší. Zmenená klíma zasadí tvrdý úder ekonomike planéty znamená totiž zánik púštnych červov. Paul Atreides, spasiteľ Duny, ktorý sa svojho času postavil do čela fremenov, mizne v púšti. Arrakisu vládne jeho sestra Alia, ale jej vláda nie je absolútna. Musí čeliť zradám a vzburám a zlým hlasom ozývajúcim sa z jej vnútra. Jedinú nádej predstavujú Paulove deti, dvojičky obdarené nadprirodzenými schopnosťami. Alia si uvedomuje ich cenu a snaží sa ich zmanipulovať. Ale Leto a Ghanima majú nielen vízie, ale aj svoje vlastné plány a vlastné osudy.

Dymová clona – Jorn Lier Horst, Thomas Enger, Thomas Enger

14.20 
Na Silvestra, presne o polnoci, otrasie Oslom mohutná explózia a polícia je okamžite v pohotovosti predpokladá sa totiž, že šlo o teroristický útok. Medzi ťažko zranenými je aj Ruth-Kristine Smeplassová, matka Patricie, dievčatka, ktoré niekto pred desiatimi rokmi uniesol. Vyšetrovanie výbuchu pozorne sledujú médiá, no novinárku Emmu Rammovú zaujme najmä Smeplassovej osud a záhadné zmiznutie malej Patricie. To nenecháva na pokoji ani policajta, ktorý ho vyšetroval, Alexandrovi Blixovi. Podarí sa im preniknúť cez polopravdy a lži obklopujúce celý prípad a zistiť, čo sa naozaj stalo?

Natašin tanec – Orlando Figes

23.66 
Od vybudovania Sankt-Peterburgu po brutálnu stalinistickú propagandu, od ľudového umenia k magickým rituálom ázijských šamanov, od Puškinovej poézie po Mussorgského hudbu a Ejzenštejnove filmy. Defiluje pred nami neuveriteľne pestrá škála ľudí, ktorí tvorili históriu ruskej kultúry: nevoľnícki umelci, aristokrati, revolucionári, exulanti, kňazi i disidenti. Natašin tanec je panoramatickým obrazom Ruska a jeho histórie, skúmanou cez optiku kultúry. Unikátnosť tohto diela, ktoré ponúka zrozumiteľný a zasvätený výklad prepojenosti ruskej histórie, politiky, spoločnosti i geografie s kultúrou, spočíva v autorovom brilantnom výklade témy, ilustrovanej citlivým výberom citátov z literárnych diel veľkých ruských autorov a kultúrnych mysliteľov. Titul knihy vychádza zo slávnej scény v Tolstého epopeji Vojna a mier, kde mladá a krásna Nataša Rostovová tancuje na ľudovú melódiu, inštinktívne vnímajúc jej rytmus a tanečné kroky. Figes si tento obraz zvolil ako metaforu, že ruský zmysel pre identitu je stelesnený v jeho kultúre tak, ako vari v žiadnej inej veľkej kultúre.

Aké drahé je zadarmo – Dan Ariely

14.20 
Zvykli sme si na predraženú kávu aj na predstavu o človeku ako racionálnej bytosti. Máme pocit, že drahší liek je účinnejší, šetríme na drobnostiach a rozhadzujeme pri dôležitých nákupoch. Po prečítaní Arielyho knihy to však už nemusí platiť. Výrazne zvyšuje imunitu voči marketingovým trikom aj rôznym formám sebaklamu. - Čo je behaviorálna ekonómia a ako súvisí s obedmi zadarmo - Prečo niektoré veci robíme radi len pokiaľ nám za to neplatia - Prečo sa nevieme prinútiť k práci, aj keď veľmi chceme - Prečo nás bezplatné veci často vyjdú pridraho - Prečo je všetko relatívne hoci by nemalo - Prečo človek dostane to, čo očakáva - Prečo svoj majetok preceňujeme Ako dokazuje Dan Ariely, veľmi často konáme iracionálne, na čo majú vplyv naše emócie aj spoločenské normy. Spojenie ekonómie so psychológiou je príležitosťou preskúmať našu motiváciu a spotrebiteľské správanie, ale aj ekonomickú a vzdelávaciu politiku. Arielyho inteligentný, provokatívny, ale aj zábavný štýl je zárukou fascinujúceho a objavného čítania.

Moderná rodina – Helga Flatland

12.30 
Súrodenci Liv, Ellen a Hakon prichádzajú aj s deťmi a partnermi na taliansku riviéru, aby oslávili otcovu sedemdesiatku. Oslava sa uberie nečakaným smerom, keď rodičia počas slávnostného obeda oznámia, že sa rozvádzajú. Šokovaní súrodenci sa každý po svojom pokúšajú vyrovnať s novou situáciou. Nečakaný zvrat mení dejiny aj dynamiku celej rodiny. V príbehoch troch súrodencov sa z rôznych uhlov pohľadu dozvedáme o ich vzťahoch, o blízkosti, rozvrate, následkoch rozvodu a o tom, čo vlastne znamená byť rodinou. Helga Flatland píše o medziľudských vzťahoch s takým porozumením, psychologickou hĺbkou ale aj humorom, ako len málo autorov. Sladkotrpký román ocenený Cenou nórskych kníhkupcov ponúka detailný pohľad na našich najbližších. Odhaľuje, že nikdy nie je neskoro na to, aby sme sa mohli zmeniť...

História zadnými dverami 2 – Slavomír Michálek

23.70 
Naše dejiny sú plné bizarností, omylov, trápnych momentov i kuriozít. A nikdy nešli priamo. Ako sa mala šľachta, ako sa obliekali a čo jedli, alebo, čo všetko muži i ženy spod Tatier či iného sveta prežívali, keď nepózovali pred kamerami pre budúcnosť v demokratickej medzivojnovej Československej republike. A propos, ani v tej medzivojnovej ČSR nebolo všetko ideálne a ružové a stredovek nebol taký temný, ako by sme si možno mohli myslieť. V druhej časti Histórie zadnými dverami, ktorej autormi sú opäť historici z Historického ústavu SAV, nájdete široké spektrum tém od obskúrnych liečiteľských postupov, cez výchovné praktiky na kráľovských dvoroch až po bizarnosti, ktoré sa udiali v starých šľachtických rodoch. Na čitateľa čakajú putujúci mnísi-svetobežníci, Casanova, pani Sacherová a bojovníci za abstinenciu v alkoholizmom postihnutých slovenských dedinách a obciach. Autori však neobišli ani novšie dejiny, nezabudli na Slovenský štát 1939 (a to, čo mu predchádzalo) a na krátke vojnové obdobie, ktoré je taktiež bohaté na zaujímavé témy a absurdnosti, pričom sa venujú sa aj československému rozmeru tohto časového úseku. A k tomu všetkému pridávajú mnohé iné texty z obdobia komunistického režimu, úteky z raja, kde vraj zajtra znamenalo už včera.

Pred Adamom – Jack London

10.40 
Kniha Jacka Londona Pred Adamom je menej známym titulom tohto svetoznámeho spisovateľa. Pre tých, ktorí Londona poznajú hlavne ako autora chlapských dobrodružných príbehov z drsnej Aljašky alebo na vlnách rozbúrených morí, to bude možno prekvapenie. Londonova literárna tvorba je však tematicky oveľa širšia. Pred Adamom je fiktívnym príbehom jaskynného hominida zvaného Veľký zub zo samého prahu ľudských dejín, ktorého v Londonovej interpretácii možno považovať za chýbajúci článok vo vývoji človeka, ktorý sa sníva jeho prapraprapotomkovi na začiatku 20. storočia. Je to vlastne Londonova epická fantázia o darvinovskej evolúcii, ktorej bol vášnivým prívržencom, ale ktorá mala vo svojej dobe rovnako vášnivých odporcov. Túto knihu možno považovať za chýbajúci článok, prepájajúci americký literárny naturalizmus s modernou science-fiction.

Ako dobre bývať – Veronika Kotradyová

12.30 
Kniha Ako dobre bývať sa v zrozumiteľnej podobe zaoberá bývaním po jednotlivých miestnostiach v byte alebo v dome a ponúka množstvo osobných postrehov aj vedeckých poznatkov o tom, ako si čo najlepšie zariadiť svoj domov. Vychádza z autorkiných odborných kníh o dizajne s ohľadom na človeka a komforte v interiéri. Text sprevádzajú názorné ilustrácie, vďaka ktorým sa môžeme vyvarovať bežným chybám. Kniha je užitočným sprievodcom pri zariaďovaní a prináša inšpiráciu a motiváciu zamyslieť sa nad svojimi skutočnými potrebami. Ako tvrdí autorka, pri stavbe či rekonštrukcii bytov či domov by sa mali spojiť rozum aj cit. Práve z tohto princípu vychádza väčšina rád, ktoré ponúka táto kniha.

V korunách stromov – Richard Powers

18.95 
V korunách stromov je dielo plné horlivého aktivizmu a protestu, v ktorom sa ale zároveň pred čitateľom neuveriteľným spôsobom objavuje príroda a kniha je teda aj ódou na ňu. Dvanásty román Richarda Powersa sa pred nami od koreňov ku korune a potom späť odvíja ako sústredené kruhy navzájom poprepájaných príbehov. Tie siahajú od New Yorku v období pred vojnou Juhu proti Severu až po boje o drevo na severozápade Spojených štátov koncom 20. storočia a ďalej. Existuje totiž svet, ktorý sa odvíja paralelne s tým naším tento svet je nesmierny, pomalý, navzájom poprepájaný, bohatý, neuveriteľne tvorivý a našimi očami takmer neviditeľný. Prichádza príbeh o niekoľkých ľuďoch, ktorí sa tento svet naučia vidieť, a ktorí sú vtiahnutí do prebiehajúcej katastrofy. Dômyselne vystavaný príbeh, ktorý sa vetví a týči ako stromy, čo sa nachádzajú v jeho jadre. Ich výnimočnosť a vzájomná prepojenosť pritom odráža ľudí, ktorí medzi nimi žijú, zhodnotila komisia, ktorá románu udelila Pulitzerovu cenu za beletriu.

Roky Fica III. – Shooty

23.66 
Dlho očakávaný záver temnej trilógie z prostredia politiky a zločinu. Zatiaľ najrozsiahlejšia Shootyho knižka zachytáva tretiu vládu Roberta Fica, počas ktorej sa dialo viac vecí, než by si bežný smrteľník dokázal zapamätať. Kresby ilustrujúce dianie na Slovensku aj vo svete dopĺňa rozsiahly poznámkový aparát, ktorého čítanie je rovnako málo povzbudivé ako zvyšok knihy. ROZHOVOR: SHOOTY: PRERODU NA CIVILIZOVANÚ KRAJINU SA NEDOŽIJEME Doteraz mali výberovky zvyčajne do päťsto strán. Prečo má tá najnovšia vyše sedemsto, bola to nejaká iná doba? Predchádzajúce knihy vznikali v období akejsi novej normalizácie, v období, kedy sa strana Smer zabetónovávala vo svojich pozíciách vo vidine toho, že to tak bude navždy. Aj to tak vyzeralo, že si postupne všetci zvykneme a otupieme. Všetky indície nasvedčovali tomu, že sa deje niečo veľmi zlé, ale priame dôkazy chýbali. Doba, kedy bol oficiálne Marian Kočner podnikateľ a Robert Fico sociálny demokrat. Za štyri roky, ktorým sa venuje táto kniha, sa stalo veľmi veľa vecí, ktoré udali smer vývoja celej našej spoločnosti. A tým nemyslím len odhalenie väzieb vládnucich strán na svet zločinu, ale aj posun celej tzv. demokratickej opozície k nenávistnej politike. Viac kresieb z tohto volebného obdobia považujem za signifikantných pre túto dobu. Priznám sa, že aj z výtvarného hľadiska som prerieďoval pomenej ako pri predchádzajúcich zväzkoch tejto ságy. Som spokojnejší so svojou kresbou, za pár rokov sa to už naučím. Mimoriadne rozsiahly je v tejto knihe aj poznámkový aparát, čo ťa najviac zaskočilo, keď si sa hrabal v slovenských udalostiach za posledné štyri roky? Asi si to majitelia predošlých zväzkov neuvedomujú, ale poznámkový aparát je zásadná časť mojich kníh. Už keď sa pozerám na svoje obrázky staré iba pár mesiacov, mám len nejakú hmlistú predstavu o udalostiach, ktoré ich vyprovokovali. Tie sa na nás počas poslednej vlády Smeru valili v takej kadencii a intenzite, že je nemožné, aby si to jeden človek zapamätal. Sám sa vo svojich knihách hrabem, keď si chcem niečo pripomenúť. Keď som si takto rekapituloval a kondenzoval roky 2016 až 2020, z odstupom času ma šokovalo, do čoho všetkého bol napríklad namočený Robert Kaliňák a jeho kumpán Ján Počiatek. Alebo Dobroslav Trnka. Títo ľudia si stále behajú po slobode, došlo iba na prokurátora-zametača Dušana Kováčika. Opäť ma šokovali fašizoidné výroky Borisa Kollára a Richarda Sulíka. Rekapitulácia kariéry Andreja Kisku a jej vplyvu na budúce deje sa mi takto s odstupom zdá ako oveľa nešťastnejší príbeh, ako v reálnom čase. Tiež som vytesnil príbeh PS/Spolu (0,04 percenta pred bránami parlamentu), ktorému som sa hodlal venovať, až keď z neho niečo bude. Séria babráckych rozhodnutí a nešťastných náhod tomu zabránila. Zaujalo ma aj, že zjavne som nepovažoval Igora Matoviča za človeka, ktorý by v budúcnosti mohol mať nejaký vplyv na chod tejto krajiny. Ale to si nejako neviem pripustiť doteraz. Na druhej strane, objavilo sa tam aj niečo príjemné, dá sa nájsť nejaký trend, ktorý ukazuje, že sa meníme na civilizovanú krajinu a to najhoršie už máme za sebou? Občianska spoločnosť po tridsiatich rokoch od revolúcie opäť pochopila svoju silu. Ako aj vtedy, nevedela si s ňou zodpovedne poradiť. Koncovky rozohraných partií nám veľmi nejdú. Myslím, že prerodu tejto krajiny na civilizovanú sa nedožije ani naša generácia, ani generácia našich detí. Naďalej platí, že body v politike sa inkasujú za zbabelosť, podliezanie najnižším pudom, nenávisť a malomeštiackej schopnosti so všetkým podvodníčkovsky vydrbať. K civilizovaniu krajiny potrebujeme kultúru v tom najširšom zmysle tohto slova, ale toto slovo je u nás stále tabu. Ako nejaké panské huncútstvo, ktoré drobný ľud nepotrebuje. Ale aby som odpovedal na otázku, vidím tu ochotu mladých vzdelaných ľudí pracovať v štátnej správe a pracovať na jej zmene. To napr. moja generácia nepoznala. Do štátnej správy sa tradične chodilo len hlivieť. Bude to už piata knižka, všetky diely dokopy pokrývajú osemnásť rokov kratšiu knižku si venoval iba Radičovej vláde, ktorá nevydržala ani dva roky. Pár postáv tej doby, vrátane Sulíka a Matoviča, sa po dlhom čakaní vrátila k moci, bude z toho opäť krátka knižka? Pri všetkej neúcte k predchodcom Igora Matoviča som presvedčený, že takéhoto politicky neschopného premiéra sme ešte nemali a to som si spomenul aj na Jozefa Moravčíka. Takže to odhadujem na tenšiu knihu. Tvoj otec dlhé roky zostavoval knihu Politické Slovensko, rozsiahle encyklopedické dielo, ktoré zachytáva naše politické dejiny od habsburskej monarchie po súčasnosť, ty sa už dve dekády cez kresby komentuješ našu aj zahraničnú politiku. Na jednu rodinu dosť veľa masochistov, máš vymyslený nejaký rezervný plán čo robiť, keď sa zmeníme na usporiadanú a nudnú krajinu? Nemám, lebo taká možnosť nie je v ponuke. Videl som otca, ako sa šesť rokov trápil s týmto svojim zásadným opusom, táto kronikárska súvislosť mi docvakla, až keď som sa prehŕňal v našich novinových archívoch a agentúrnych správach. On nám zosumarizoval minulosť, ja pracujem na dnešku. Ktorý by, samozrejme, bez tej minulosti nebol takým dneškom aký poznáme. On je o dosť elegantnejší a jedovatý humor v jeho heslári rozoznajú iba fajnšmekri. Zatiaľ čo on má vážnosť v prvom pláne svojej snahy a humor ako odmenu pre pozorného čitateľa, ja to mám naopak.

Intimita – Hanif Kureishi

10.40 
„Zajtra urobím niečo, čo im ublíži a čo ich poznamená na celý život.“ Štyridsiatnik Jay stojí pred vážnym životným rozhodnutím – chce opustiť svoju ženu Susan, ktorú už nemiluje, aj dvoch malých milovaných synov. Román Intimita zachytáva jeho poslednú noc s rodinou, ktorá mu poskytuje bezpečie, ale aj príliš veľkú istotu, že sa v jeho živote už neobjaví ten druh vzrušenia, ktorý ho priťahuje. V zmätených myšlienkach preberá svoj vzťah so Susan, intenzívne sa ale vracia aj k svojej bývalej milenke Nine a necháva sa unášať nejasnými nádejami do budúcnosti. Akokoľvek nedospelé to je, mužskí čitatelia sa môžu nájsť v rozprávačovom odpore k usadenosti a volaní po slobode, ženám poskytuje kniha dosť desivý pohľad do mužskej mysle. Už prvé reakcie po vydaní knihy boli protichodné, autorovi však nik nemohol vyčítať, že by tému nespracoval poctivo a so sebe vlastnou otvorenosťou. Krátko po slovenskom vydaní kultového debutu Budha z predmestia nasleduje aj autorova druhá najúspešnejšia kniha.

Otrasy – Jared Diamond

23.70 
Jared Diamond ako autor bestsellerov Osudy ľudských spoločností a Kolaps zmenil naše chápanie vzostupov a pádov ľudskej spoločnosti. Svoju monumentálnu trilógiu zakončuje dielom Otrasy: Ako národy riešia svoje krízy, v ktorom vysvetľuje, akým spôsobom sa niektoré národy dokázali vyrovnať s krízami a prečo dokázali prijať selektívne zmeny. Diamond porovnáva, ako sa podarilo šiestim krajinám prekonať krízy, pričom sa oblúk jeho výkladu klenie od vynúteného otvorenia krajiny, ako to bolo v prípade Japonska, cez útok Sovietskeho zväzu proti Fínsku, krvavé puče v Čile a v Indonézii, až po spoločenské transformácie v Austrálii a v Nemecku po druhej svetovej vojne. Pretože Diamond žil v piatich z týchto krajín, pričom hovorí aj piatimi jazykmi, predkladá čitateľovi svoje skúsenosti z prvej ruky. Analyzuje, akým spôsobom jednotlivé krajiny dokázali identifikovať svoju krízovú situáciu, ako si ju dokázali uvedomiť, akým spôsobom prijímali bolestné opatrenia na ich prekonanie, ako dokázali byť voči sebe úprimné a ako sa dokázali poučiť z príkladov iných krajín. K tomu skúma aktuálnu situáciu v Spojených štátoch a širšie v celom svete zoči-voči aktuálnym hrozbám. Dokážeme sa z toho všetkého ponaučiť? Diamondova kniha je zasvätenou sondou do histórie, geografie i antropológie, odhaľuje nám faktory, ovplyvňujúce akým spôsobom sa národy i jednotlivci dokážu vyrovnať s veľkými výzvami. Je to veľké epické dielo v kombinácii s dôvernou úvahou človeka o sebe samom.

Psychológia peňazí – Dan Ariely, Jeff Kreisler

14.20 
Prečo prerobíte, ak sa skúsite hrať na realitného agenta? Čo stojí za silami, vďaka ktorým naletíme na sezónne zľavy a prečo sme ochotní cestovať hodinu, aby sme ušetrili pár eur? Prečo pri platení často cítime až fyzickú bolesť? To je niekoľko z mnohých otázok, ktoré si kladú autori knihy o ľuďoch, peniazoch a iracionalite, ktorá tomuto svetu vládne. K napísaniu svojej najnovšej knihy prizval svetoznámy behaviorálny ekonóm Dan Ariely komika a spisovateľa Jeffa Kreislera, výsledkom čoho je vtipná a poučná kniha o tom, čo robíme zle a prečo sme v tom takí tvrdohlaví. Kniha sa nevenuje iba míňaniu peňazí rovnaké sily, ktoré vytvárajú našu finančnú realitu, ovplyvňujú aj iné dôležité veci v našich životoch: ako trávime svoj voľný čas, vnímame svoju prácu či milostný život.