Zobrazených 1–24 z 34 výsledkov

Majdalenka v záhrade (+ CD) – Chudíková Alena

5.70 
Zanedbaná záhradka s dlho neobývaným domčekom chradne. Jedného dňa sa tam objaví dievčatko a začnú sa diať veci... Nechceme na pár riadkoch prezradiť, čo všetko Majdalenka zažije, ako si poradí a čo sa zmení. To sa dozviete, keď si rozprávky prečítate, alebo si vypočujete, ako vám ich vyrozpráva dedo Laco Chudík z CD, ktoré je do knihy vložené. Milá, poučná, pôvabná knižka.

Medzinárodné zdravotné predpisy – teória, legislatíva, implement – Klement a kolektív Cyril

4.75 
Komplexná, prehľadná a zrozumiteľná publikácia o závažných ohrozeniach zdravia prenosnými ochoreniami. Poskytuje aktuálne údaje, návody, odporúčania a prehľad legislatívy súvisiacej so zdravotnou bezpečnosťou a globálnymi biologickými hrozbami, vrátane Pandemického plánu pre prípad pandémie chrípky v SR. Uvádza detailné informácie o prenosných ochoreniach, ich etiológii, epidemiológii, klinických prejavoch, patogenéze, diagnostike a liečbe. Monografia vznikla v rámci projektu WHO na podporu aktivít súvisiacich s národnou implementáciou Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR 2005). Cieľovými skupinami sú praktickí lekári pre deti, dorast aj dospelých, ďalej epidemiológovia, mikrobiológovia, infektológovia, riadiaci pracovníci úradov verejného zdravotníctva, nemocníc, pracovníci krízových manažmentov a verejných informačných prostriedkov, odborníci v rezortoch vnútra, obrany, zdravotníctva, zahraničných vecí, dopravy, pôšt a telekomunikácií, ale aj poslucháči lekárskych, farmaceutických a zdravotníckych škôl a ďalší záujemcovia. Autorský kolektív tvoria renomovaní odborníci v oblastiach medicíny, verejného zdravotníctva, mikrobiológie a ďalších vedných odborov.

Opretá o ticho – Farkašová Etela

3.80 
… obrat (možno dočasný) k poetickým textom bol aj pre mňa samotnú prekvapením, odrazu som mala pocit, že je okolo mňa, a aj vo mne priveľa slov: priveľmi hustých, hlučných, zviazaných s priveľmi jednoznačnými príbehmi, zažiadal sa mi vzdušnejší príchylok utváraný (iba?) zo stíšených metafor, ľahkodychých náznakov, z krehkých, a predsa (dúfam) aj koncentrovaných skíc okamihu, pocitu, zážitku, nálady…, tak začali vznikať prvé texty, ktoré by niekto mohol nazvať aj básňami… Etela Farkašová Štvrtý zväzok edície je venovaný zaujímavému experimentu autorky, známej skôr prozaickými a odbornými textami. Jej poézia má filozofickú zrelosť a formálnu ľahkosť. Je príťažlivá v mnohých aspektoch – citlivý a presný výber slov poteší ucho a ulahodí duši, čitateľ má možnosť vlastného domyslenia naznačenej témy, jemná stavba nesie vážne významy.

Lekárska vakcinológia nielen pre medikov – Nováková, Vladimír Oleár, Cyril Klement Elena

5.04 
Publikácia je písaná zrozumiteľne a prehľadne, aby zaujala študentov medicíny a lekárov. Princípy vakcinácie však objasní aj pre ostatných odborníkov a záujemcov. Autori knihy správne vycítili, že bez pochopenia pravidiel imunológie nie je možné chápať proces vakcinície. Vývoj očkovacích látok pokračuje veľmi rýchlo. Je však potrebné, aby tí, ktorí majú tento výdobytok medicíny aplikovať v praxi, boli dostatočne vzdelaní a k tomu bude táto publikácia bez pochýb pomáhať. Kniha môže slúžiť lekárom v praxi a aj ako učebná pomôcka pre študentov medicíny, frekventantov bakalárskeho štúdia, pracovníkov v laboratóriách a ďalších.

Kapitoly z vakcinológie I. – Oleár,Z.Krištúfková,C.Klement a kol. V.

7.60 
Publikácia je určená najmä študentom zdravotníckych odborov a doktorandského štúdia, odborníkom, zaoberajúcim sa problematikou zdravia obyvateľstva, ale tiež širokej verejnosti so záujmom o problematiku vakcinácie.

Núdzový stav globálnej klímy – Riešenia pre lepší svet – Maxton a kolektív Graeme

10.45 
„Na prvý pohľad hlavný problém zmeny klímy predstavujú skleníkové plyny. Sú však len symptómom. V jadre klimatickej krízy je sociálny problém... Klimatická zmena sa dá korigovať iba ak zmeníme naše správanie.“ Z tejto pozície analyzuje autor Graeme Maxton, ešte nedávno generálny tajomník Rímskeho klubu, systémové príčiny krízy našej civilizácie, aby sa tak dostal k systémovým riešeniam. Ide teda o viac ako len redukciu uhlíka v atmosfére. Za ničením planetárneho ekosystému musíme vidieť dominantný systém kultúry, ktorý podporuje a priam núti ľudí do organizovaného drancovania prírody. Takéto nastavenie nedokážu zmeniť individuálne akcie, ani apelovanie na uvedomelosť ľudí. Navyše, rozpad ekosystémov a narušenie klímy sú už v takom stupni, že pomôže len okamžitá, skutočne účinná záchranná akcia. Jej nevyhnutnou podmienkou je radikálna zmena ekonomického a politického systému v globálnom rozsahu. „Ako sme sa dostali do tejto situácie, aké dôsledky môžeme očakávať a čo by sme mali ako jednotlivci a spoločnosť urobiť – práve o tom je táto kniha.“

Sliepka nedokáže zniesť kačacie vajce – Bernice Maxton-Lee, Graeme Maxton

10.45 
Pandémia COVID-19 môže byť odrazovým mostíkom pre rýchle zmeny potrebné na riešenie klimatickej krízy. Autori predkladajú presvedčivé argumenty, prečo musíme všetci okamžite konať a radikálne zmeniť všetky systémy, ktoré sú piliermi civilizácie a hospodárstva. Vlády musia konať okamžite, nie až keď budú následky ich nedbanlivosti a neschopnosti zdrvujúce. Ľudstvo má veľmi málo času na zavedenie potrebných radikálnych zmien. Bernice Maxton-Lee, spoluautorka, prednáša o zmene klímy a odlesňovaní Zmenu musia viesť mladí ľudia, ktorí ešte nie sú infikovaní ekonomickým vírusom zabíjajúcim planétu. Je čas, aby nové politické vedenie vybudovalo menej sebeckú budúcnosť. Graeme Maxton, spoluautor, ekonóm, riadny člen Rímskeho klubu Táto kniha je odvážna, dramatická a vizionárska. Vynikajúcim spôsobom vysvetľuje celý rad kríz, ktorým v súčasnosti ľudstvo čelí. Pandémiu COVID-19 predstavuje v novom svetle ako jedinečnú príležitosť na vybudovanie lepšej budúcnosti. Dúfam, že ľudstvo túto náročnú úlohu zvládne. Jorgen Randers, emeritný profesor klimatických stratégií, BI Norwegian Business School, Oslo Kniha aj pre tých, ktorí ešte stále nedospeli k elementárnemu človečenstvu niesť zodpovednosť za vlastné skutky. Ľudstvo predsa nemôže uniknúť pred sebou samým! Juraj Genčanský, redaktor

Ohrozená kultúra – Od evolučnej ontológie k ekologickej politike – Šmajs Josef

4.28 
Svojou originálnou ontologickou a posthumanistickou koncepciou patrí český filozof prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc. (nar. 1938) medzi ekofilozofov medzinárodného významu. Slovenské vydanie rovnomennej knihy je oproti pôvodným dvom českým vydaniam (1995, 1997) i anglickému a nemeckému vydaniu (1997) rozšírené o tri eseje venované problematike vzdelania, reči a informačnej techniky a tiež o výzvu Nájomná zmluva so zemou. V centre pozornosti je vzájomný vzťah prírody a kultúry (t.j. sféry bytia vytvorenej človekom – nielen umenia, ale aj techniky, ekonomiky, politiky, inštitúcií, médií). Práve "stret týchto protikladných ontotvorných procesov, t. j. existenčný konflikt dnešnej kultúry so Zemou je najhlbšou podstatou globálnej ekologickej krízy." Súperenie človeka s prírodou je však fatálny omyl. Príroda nie je naším objektom (tak ako my nie sme jej cieľom) – príroda je subjektom, samozrejme mocnejším, než my sami. Preto sa musíme začať k prírode správať ako k partnerovi, ktorý má vlastnú subjektivitu, tak ako ju máme my, lebo iba vtedy budeme môcť spolu s ňou vytvárať náš spoločný pozemský domov ako domov, a nie ako priestor uplatňovania našej druhovej zaslepenosti a egoizmu nevedúci nikam, iba k zbytočne predčasnej sebalikvidácii. To, čo je protiprírodné, je rovnako aj protiľudské, to, čo škodí prírode, škodí aj človeku a jeho kultúre. Pre pochopenie tejto tézy ponúka Šmajsova kniha závažné filozofické argumenty. Takisto ponúka stratégiu prežitia globálne ohrozenej kultúry – jej transformáciu na kultúru biofilnú. Formálnu úroveň knihy umocňuje grafické stvárnenie s ilustráciami záberov vzdialeného vesmíru a mikrosveta. Jej filozofickú racionálnosť emotívne dopĺňajú básne Milana Rúfusa.

Lekárska parazitológia – Nováková, T.Kubíčková, F.Ondriska Elena

4.27 
Problematika práce Lekárska parazitológia je aktuálna, spracovaná komplexne, prezentovaná zaujímavým, výstižne stručným a zrozumiteľným spôsobom. Zdôrazňuje výskyt vybraných medicínsky závažných parazitóz so zreteľom na parazitárne infekcie prevažne sa nachádzajúce v tropických a subtropických oblastiach sveta a upozorňuje na možnosť importácie niektorých tropických parazitárnych nákaz na územie SR. Vzhľadom na často bezpríznakovo prebiehajúce infekcie podčiarkuje význam indikácie a spôsobu odberu materiálu ako aj cielených laboratórnych parazitologických vyšetrení, čo sa patrične rozoberá a dokumentuje v prílohe Laboratórna diagnostika v lekárskej parazitológii. Práca autorov Eleny Novákovej, Tatiany Kubíčkovej a Františka Ondrisku, ako expertov v oblasti parazitológie a mikrobiologickej diagnostiky, môže slúžiť ako učebná pomôcka pre študentov medicíny, frekventantov bakalárskeho štúdia, pracovníkov v parazitologických labolatóriách, ale aj mnohým iným.

Slepice nedokáže snést kachní vejce – Bernice Maxton-Lee, Graeme Maxton

11.40 
Pandemie COVID-19 může být odrazovým můstkem pro rychlé změny potřebné k řešení klimatické krize. Autoři předkládají přesvědčivé argumenty, proč musíme jednat ihned a od základů změnit všechny systémy, které jsou pilíři dnešní civilizace a ekonomiky. Vlády musí jednat okamžitě, dřív než budou následky jejich nedbalosti a nekompetence zdrcující. Lidstvo má velmi málo času na zavedení nezbytných radikálních změn. Bernice Maxton-Lee, spoluautorka, přednáší o změně klimatu a odlesňování Tuto změnu musí vést mladí lidé, kteří dosud nejsou infikováni ekonomickým virem zabíjejícím planetu. Je čas, aby nové politické vedení vybudovalo pro lidstvo méně sobeckou budoucnost. Graeme Maxton, spoluautor, řádný člen Římského klubu Tato kniha je odvážná, dramatická a vizionářská. Zcela brilantně vysvětluje řadu krizí, kterým v současnosti lidstvo čelí, a představuje pandemii COVID-19 v jiném světle jako jedinečnou příležitost k vybudování lepší budoucnosti. Doufám, že lidstvo tento těžký úkol zvládne. Jorgen Randers, emeritní profesor klimatických strategií, BI Norwegian Business School, Oslo Kniha i pro ty, kteří ještě stále nedospěli k elementárnímu člověčenství nést odpovědnost za vlastní skutky. Lidstvo přece nemůže uniknout před sebou samým! Juraj Genčanský, redaktor

Zmena alebo Kolaps – Graeme Maxton

10.45 
Napísal som túto knihu, aby som vysvetlil, prečo to zašlo až tak ďaleko a zároveň ponúkol nápady, ako problém riešiť. Chcem ľuďom pomôcť pochopiť vážnosť a naliehavosť situácie a vysvetliť, čo sa stane, ak sa nič nezmení. Predísť ešte väčšej katastrofe môžeme len vtedy, ak budeme mať realistický pohľad na prítomnosť i budúcnosť.“ Týmito slovami uvádza svoju knihu autor Graeme Maxton, donedávna generálny tajomník Rímskeho klubu. Od prvej správy Rímskeho klubu (Limity rastu) v roku 1972 sa hospodárska politika štátov, pred ktorou vedci varovali, v ničom zásadnom nezmenila – ostala závislá od rastu spotreby neobnoviteľných prírodných zdrojov a spôsobila obrovskú deštrukciu životného prostredia. Konzumná civilizácia sa tak dostala do situácie, keď vzájomná synergia globálnych problémov znemožňuje ďalšie pokračovanie vývoja ľudstva. Ľudí čaká radikálne odlišná budúcnosť, než na akú ich tradične pripravuje rodina, školský systém, médiá a reklama. Kniha ponúka orientáciu v kríze dnešného sveta a naznačuje systémové riešenia. Nemecké vydanie (október 2018) v rebríčkoch bestsellerov Amazon a Spiegel.

Okná a dvere Banskej Bystrice/Windows & Doorways of Banská Bystrica – Bero Rastislav

8.55 
Výtvarná obrazová publikácia predstavuje okná a dvere na historických budovách v Banskej Bystrici. Fotografie unikátnym spôsobom odhaľujú vzácne a krásne detaily, ktoré unikajú pozornosti okoloidúcich. Vyzdvihujú vynikajúcu prácu reštaurátorov i remeselníkov, sprístupňujú nevšednú architektonickú krásu. Kniha zaujme nielen odborníkov – architektov, pamiatkárov, ale aj široké publikum, schopné vnímať umenie a históriu, hľadačov inšpirácie a krásy obecne. Nejde však o učebnicu či vedeckú publikáciu. Tvorí prvý diel rozsiahlejšieho cyklu. Vzhľadom na informatívnu hodnotu a novátorský spôsob spracovania témy, ako aj lokalizáciu prezentovaných objektov, kniha má potenciál zaujať čitateľov nielen v Banskej Bystrici, ale aj v ďalších kultúrnych prostrediach a optimálne doplniť aktivity cestovného ruchu. Fotografie sú lokalizované popismi. Vložená ručne kreslená mapa mesta s indexom fotografií a lokalizáciou objektov ponúka návštevníkom mesta netradičného sprievodcu. Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

Slovensko-anglická terminológia verejného zdravotníctva II – Cyril Klement

5.23 
Publikácia dopĺňa rovnomennú prvý diel vydaný v roku 2016. Je určená odborníkom zaoberajúcim sa problematikou zdravia obyvateľstva a svojim záberom vypĺňa veľkú medzeru v domácej odbornej literatúre. Pomáha správne interpretovať a používať vybrané definície v oblasti verejného zdravotníctva, epidemiológie, hygieny životného prostredia a výživy, hygieny detí a mládeže, vakcinológie, virológie, preventívneho pracovného lekárstva a toxikológie, ochrany zdravia pred žiarením, civilnej obrany a krízového manažmentu, ale aj súvisiacich laboratórnych disciplín, chemických analýz, molekulárnej biológie a mikrobiológie. Komplexnosť publikácie umocňujú heslá z oblasti štatistiky, ekonómie, práva či informačných technológií, ktoré súvisia s verejným zdravotníctvom a jeho medzinárodným charakterom. Unikátne je tiež uvedenie slovensko-anglických terminologických ekvivalentov. Anglická terminológia poskytuje základ slovníka pre mnohých pracovníkov verejného zdravotníctva, ktorí prichádzajú do kontaktu s medzinárodnými organizáciami. Viac ako 2 400 hesiel prvej časti projektu teraz doplnilo vyše 720 hesiel druhej časti. Čitatelia v knihe nájdu aj jedinečný súbor 120 profilov významných osobností medicíny a verejného života od Hippokrata po nedávnu minulosť. Heslá sú spracované stručnou, ale výstižnou formou, so zameraním na modernú odbornú terminológiu.

Listy Nanukovi – Mesík Juraj

10.45 
„Otcovia a matky nepíšu svojim deťom listy so zámerom zverejniť ich v knihe. Rovnako to bolo aj s listami Nanukovi: dlho mi vôbec nenapadla myšlienka vydať ich pohromade. Veď koľkých ľudí môže vo svete po uši zahltenom informáciami a zábavou zaujímať séria listov neznámeho otca neznámemu dieťaťu? Myšlienku knižného vydania mi nakoniec vnuklo dievčatko len o pár rokov staršie od Nanuka, ktoré – rovnako ako on – spadá medzi deti s poruchou autistického spektra. Keď Greta Thunbergová na jeseň 2018 začala svoj školský štrajk za klímu, stal sa malý zázrak. Ako keď dieťa v Andersenovej rozprávke povedalo, že cisár je nahý a dvorania zrazu precitli, aj protesty malej Grety prerazili pancier ľahostajnosti a rezignácie mladých i starších a ľudstvo – zdá sa – zažilo jednu zo svojich hviezdnych hodín.“

Murárska balada (CD-audiokniha) – Rúfus Milan

4.28 
Prvá verzia tejto básne-príbehu vznikla v roku 1987 takmer na jeden dych. Pretože ide o báseň hlboko zaklinenú v mojom osude, vracal som sa k nej v nasledujúcich troch rokoch takmer nepretržite, približujúc sa k jej definitívnej teda dnešnej verzii akoby po špirále. Milan Rúfus Druhý titul edície Knihy na počúvanie prináša menej publikovanú, hlboko osobnú a súčasne obecne ľudskú poému Murárska balada. V autentickom, nepatetickom a citlivom prednese Mariána Geišberga nájde každý milovník poézie Milana Rúfusa niečo nové, čo pri čítaní možno uniká. Celkovú zvukovú podobu umocňuje réžia Vladimíra Ruska a hudobná spolupráca Dariny Laščiakovej a Róberta Puškára. Recituje Marián Geišberg.

Slovensko-anglická terminológia verejného zdravotníctva II + osobnosti verejného zdravotníctva – Cyril Klement

5.23 
Publikácia dopĺňa rovnomennú prvý diel vydaný v roku 2016. Je určená odborníkom zaoberajúcim sa problematikou zdravia obyvateľstva a svojim záberom vypĺňa veľkú medzeru v domácej odbornej literatúre. Pomáha správne interpretovať a používať vybrané definície v oblasti verejného zdravotníctva, epidemiológie, hygieny životného prostredia a výživy, hygieny detí a mládeže, vakcinológie, virológie, preventívneho pracovného lekárstva a toxikológie, ochrany zdravia pred žiarením, civilnej obrany a krízového manažmentu, ale aj súvisiacich laboratórnych disciplín, chemických analýz, molekulárnej biológie a mikrobiológie. Komplexnosť publikácie umocňujú heslá z oblasti štatistiky, ekonómie, práva či informačných technológií, ktoré súvisia s verejným zdravotníctvom a jeho medzinárodným charakterom. Unikátne je tiež uvedenie slovensko-anglických terminologických ekvivalentov. Anglická terminológia poskytuje základ slovníka pre mnohých pracovníkov verejného zdravotníctva, ktorí prichádzajú do kontaktu s medzinárodnými organizáciami. Viac ako 2 400 hesiel prvej časti projektu teraz doplnilo vyše 720 hesiel druhej časti. Čitatelia v knihe nájdu aj jedinečný súbor 120 profilov významných osobností medicíny a verejného života od Hippokrata po nedávnu minulosť. Heslá sú spracované stručnou, ale výstižnou formou, so zameraním na modernú odbornú terminológiu.

Maskáčové príbehy – Bohdan Cagáň

9.41 
„Kto nevojenčil, nie je chlap!“ – dalo sa počuť v našich končinách dobrú stovku rokov. Pretože sa našli aj pochybovači, nuž toto tvrdenie vyvolávalo vášnivé diskusie a aj dnes sú na vojenskú službu rôzne pohľady. Jeden z posledných účastníkov tohto „populárneho folklóru“ Bohdan Cagáň debutuje novelou s témou povinnej vojenskej služby z obdobia jej ukončovania pred poldruha desaťročím. Zážitky z vojenčiny bývajú často zdrojom bizarných príhod. V knihe je ich autenticita umocnená priamym rozprávaním, ktoré je vtipné a dynamické. Mnohé situácie sa odohrávajú predovšetkým v dialógoch jednotlivých účastníkov vojenskej služby. Autor zručne narába s napätím, ale aj s iróniou a humorom a pritom textu nechýbajú ani vážne odkazy. Čitateľ tu nájde aj retrospektívne pasáže zamerané na rozvíjajúci sa ľúbostný vzťah rozprávača a jeho spolužiačky z vysokoškolských čias, ktoré tvoria akoby paralelný a v závere zaujímavo vypointovaný príbeh k hlavnému – „maskáčovému“ – príbehu. Budúci výsadkári žijú dva životy – jeden pod dohľadom veliteľov a druhý v prerušenej línii súkromia. Občas ide o život, občas skončí veľká láska, ale život pokračuje, až do vytúženého civilu. Ukončením povinnej vojenčiny sa uzavrelo niečo, čo rozhodovalo o živote mnohých generácií, niečo, kde sa (vraj) z chlapcov stávali chlapi. Uverí ešte niekto, že realita vyzerala aj takto? Vezmite knihu a presvedčte sa. Príbehy mladých mužov v maskáčoch dopĺňajú ilustrácie E. Baloghovej.

Splnený sen – Ferdinand Vrábel

12.83 
Životopisná kniha o najznámejšej postave našich novodobých dejín – a predsa trochu inak. Vychádza pri stom výročí vzniku ČSR a tragického skonu M. R. Štefánika. Ambíciou publikácie je podať obraz Štefánika čo najobjektívnejšie, ale najmä ako osvieteného a mimoriadneho človeka – prezentovať jeho názory a postoje, analyzovať jeho pohnútky a povahu. Cez dobové pramene a svedectvá získa čitateľ úplný obraz o Štefánikovom profile. Po dlhoročnom štúdiu pramenných materiálov v domácich aj zahraničných archívoch, autor prináša množstvo nových faktov a známe veci potvrdzuje odkazmi na hodnoverné zdroje. Dôslednou fakto-grafickou argumentáciou vyvracia rôzne povery a mýty, ktoré sa šírili a dodnes šíria okolo významnej osobnosti, akou bol M. R. Štefánik – slovenský vlastenec, diplomat, politický vodca, astronóm. Kniha je ilustrovaná najmä autentickými fotografiami zhotovenými Štefánikom. Je rozčlenená do 12 tematických kapitol a vybavená rozsiahlymi resumé v troch jazykoch, odkazmi na pramene a literatúru, doplňujúcimi poznámkami a menným registrom.

Okná a dvere Banskej Bystrice / Windows and Doorways of Banská Bystrica – Bero Rastislav

8.55 
Výtvarná obrazová publikácia predstavuje okná a dvere na historických budovách v Banskej Bystrici. Fotografie unikátnym spôsobom odhaľujú vzácne a krásne detaily, ktoré unikajú pozornosti okoloidúcich. Vyzdvihujú vynikajúcu prácu reštaurátorov i remeselníkov, sprístupňujú nevšednú architektonickú krásu. Kniha zaujme nielen odborníkov – architektov, pamiatkárov, ale aj široké publikum, schopné vnímať umenie a históriu, hľadačov inšpirácie a krásy obecne. Nejde však o učebnicu či vedeckú publikáciu. Tvorí prvý diel rozsiahlejšieho cyklu. Vzhľadom na informatívnu hodnotu a novátorský spôsob spracovania témy, ako aj lokalizáciu prezentovaných objektov, kniha má potenciál zaujať čitateľov nielen v Banskej Bystrici, ale aj v ďalších kultúrnych prostrediach a optimálne doplniť aktivity cestovného ruchu. Fotografie sú lokalizované popismi. Vložená ručne kreslená mapa mesta s indexom fotografií a lokalizáciou objektov ponúka návštevníkom mesta netradičného sprievodcu. Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

Svetové zdravotnícke systémy – Ondruš Peter

11.78 
Monografia je určená študentom medicíny, ošetrovateľstva, ale aj zdravotníckym manažérom. Poskytuje komplexný prehľad o zdravotníckych systémoch viac ako 60 krajín sveta. Štruktúra publikácie umožňuje čitateľovi voľne sa pohybovať medzi jednotlivými kapitolami a vracať sa k nim podľa potreby a záujmu. Poskytuje základné a prehľadné informácie každému, koho zaujímajú odpovede na problémy súvisiace s rastúcimi nákladmi na zdravotnú starostlivosť v podmienkach meniacich sa demografických parametrov, ako sú starnúca populácia, epidemický výskyt ochorení spôsobených nesprávnym životným štýlom a pod. Možné riešenia presahujú rámec zdravotníckych systémov a vyžadujú si celospoločenský prístup.

Verejné zdravotníctvo a jeho história v banskobystrickom regióne v kontexte Slovenska – autor neuvedený

22.80 
Publikácia podrobne mapuje históriu a činnosť verejného zdravotníctva / hygienickej služby v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Zvolen, Žiar nad Hronom, Lučenec, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš od čias cisárovnej Márie Terézie po dnes. Čitateľov môžu zaujať historické reálie, aké nenájde v žiadnej inej publikácii na jednom mieste – postavy a osudy župných mestských a komorských lekárov a lekárnikov, karantény a epidémie v stredoveku a novoveku, osobnosti a inštitúcie verejného zdravotníctvo v rokoch 1918 – 1945 až do súčasnosti. Veľká časť publikácie je venovaná súčasným úlohám a činnosti verejného zdravotníctva v SR, štruktúre jeho odborov, ako sú životné prostredie a zdravie, ochrana zdravia pri práci, ochrana zdravia detí a mládeže, starostlivosť o zdravú výživu obyvateľstva, výchova k zdraviu, epidemiológia prenosných ochorení, ochrana zdravia pred ionizujúcim žiarením až po činnosť lekárskej mikrobiológie. Knihu obohacuje viac ako 120 profilov významných osobností medicíny a verejného života od Hippokrata po nedávnu minulosť.

Slovanské balady a piesne – Vyšívanka

5.70 
Obsahom aj formou unikátny dvoj-album audio-video CD/DVD prináša poctivú, neafektovanú, jemnú melodiku tradičných, ale aj moderných balád. Anonymní autori z minulých storočí určujú žáner večnými témami lásky a nádeje, ktoré dopĺňajú zhudobnené výpovede básnikov Rúfusa , Jesenina a Zborovjana. Ak ste už zažili zimomriavky pri počúvaní emotívne silnej hudby, tak táto vás nesklame. Zároveň pohladí dušu a pribrzdí večný zhon. Dve dámy speváčky z východu Slovenska sú potvrdením, že z tejto oblasti obvykle prichádzajú zaujímavé hudobné podnety. Tvorivo ich dopĺňajú vynikajúci mladí hráči na čelo, flautu, gitaru, husle a cimbal. Nie je to folklór, ale dôkaz, že oživená tradícia zaujme aj moderného poslucháča. Je to originálny zvuk slovanského sveta, ktorý má čím obohatiť svetovú hudobnú kultúru.

Slovensko-anglická terminológia verejného zdravotníctva I. – Klement,Roman F.N.Mezencev a kolektív Cyril

9.41 
Publikácia je určená odborníkom zaoberajúcim sa problematikou zdravia obyvateľstva a svojim záberom vypĺňa veľkú medzeru v domácej odbornej literatúre. Pomáha správne interpretovať a používať vybrané definície v oblasti verejného zdravotníctva, epidemiológie, hygieny životného prostredia a výživy, hygieny detí a mládeže, vakcinológie, virológie, preventívneho pracovného lekárstva a toxikológie, ochrany zdravia pred žiarením, civilnej obrany a krízového manažmentu, ale aj súvisiacich laboratórnych disciplín, chemických analýz, molekulárnej biológie a mikrobiológie. Komplexnosť publikácie umocňujú heslá z oblasti štatistiky, ekonómie, práva či informačných technológií, ktoré súvisia s verejným zdravotníctvom a jeho medzinárodným charakterom. Unikátne je tiež uvedenie slovensko-anglických terminologických ekvivalentov. Anglická terminológia poskytuje základ slovníka pre mnohých pracovníkov verejného zdravotníctva, ktorí prichádzajú do kontaktu s medzinárodnými organizáciami. Viac ako 2400 hesiel prvej časti projektu spracoval kolektív odborníkov stručnou, ale výstižnou formou, so zameraním na modernú odbornú terminológiu. Projekt terminologického slovníka verejného zdravotníctva bude pokračovať ďalšími vydaniami, ako aj v elektronickom formáte.

Surveillance chrípky – Krištúfková, Vladimír Oleár Zuzana

6.65 
Surveillance ochorení je komlpexný program epidemiologickej práce , ktorého obsahom je nepretržitý zber a analýza údajov o všetkých charakteristikách konkrétnej choroby. Cieľom surveillance chrípky je včasné zachytenie každoročnej epidémie, prípadne pandémie a následné rýchle prijatie opatrení. Znalosti o symptómoch chrípky, o ich včasnom rozpoznaní, o možnostiach prevencie a liečby môžu podstatným spôsobom znížiť chorobnosť a úmrtnosť. Autori zúročili dlhodobé skúsenosti v problematike surveillance chrípky na národnej i medzinárodnej úrovni. Informujú o súčasných vedeckých poznatkoch, ale aj o skreslených názoroch a príčinách ich vzniku a dávajú tak možnosť pochopiť zložitosť chrípky, jej výskytu a prevencie. Publikácia je určená zdravotníkom všetkých špecializácií, praktickým lekárom, pedagógom zdravotníckeho vzdelávania všetkých úrovní, masmediálnym pracovníkom a vzdelaným laikom.