Zobrazených 1–8 z 109 výsledkov

Pavel Dobšínský- život s rozprávkou – Sliacky Ondrej

9.45 
V knihe Pavel Dobšinský – život s rozprávkou jej autor Ondrej Sliacky pútavou a rozprávkovo-fiktívnou formou približuje Pavla Dobšinského nielen ako kňaza, pedagóga, prekladateľa, redaktora, editora, publicistu, etnológa a rozprávkara, ale predovšetkým ako človeka, ktorý v čase, keď sa lámal chlieb, jasnozrivo pochopil, že národ môže svoj nečas prežiť len vtedy, ak má svoje kultúrne a mravné hodnoty. To ony, tieto dva atribúty, sú jeho koreňmi. Pavel Dobšinský sa s posadnutosťou jemu vlastnou oddal veci, ktorá nezaručovala zisk, ba ani len „pozlátkový“ úspech. Chorľavý a chudobnejší ako myš sa venoval písaniu a vydávaniu Slovenských povestí, teda toho, čím sa dnes pýšime pred sebou i svetom. Kniha Pavel Dobšinský – život s rozprávkou je poctou človeku, ktorý do rozprávky o troch grošoch ukryl nielen prapodstatu mravnej ľudskej existencie, ale touto rozprávkou aj žil. Jeden groš vracal, z druhého žil a tretí požičiaval.

Najkrajšie cyklotrasy –Tatry a okolie – Kollár, a kolektív autorov Daniel

12.30 
Kniha Najkrajšie cyklotrasy (Tatry a okolie) z edície Po Slovensku, mapuje slovenské regióny tak, ako ich možno vidieť zo sedla bicykla. Jej cieľom je predstaviť Tatry z hľadiska najkrajších cyklistických trás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov.

Náučné chodníky- stred a juh – Kollár, a kolektív autorov Daniel

12.30 
Novinka z edície Po Slovensku - Náučné chodníky - stred a juh, mapuje zaujímavé miesta stredného Slovenska a je určená nielen peším turistom, ale predovšetkým rodinám s deťmi. Autor prešiel všetky náučné chodníky a zmapoval ich najzaujímavejšie miesta. Do knihy, ktorá pokrýva stredné a južné Slovensko, vybral tie, ktoré najlepšie vystihujú pojem náučný chodník a najlepšie charakterizujú prírodnú a kultúrnu krajinu tejto časti Slovenska. Výber obsahuje 58 náučných chodníkov v Banskobystrickom samosprávnom kraji a okrem základného opisu každého chodníka ani v tejto knihe nechýbajú zaujímavosti súvisiace s jednotlivými miestami, cez ktoré výlet prechádza. Samozrejmosťou sú podrobné praktické informácie o časovom rozvrhu, prevýšení, vzdialenosti či náročnosti. Niektoré trasy síce sú ľahkými a nenáročnými prechádzkami, avšak viaceré z náučných chodníkov dajú zabrať aj fyzickej kondícii. Texty sú doplnené množstvom farebných fotografií, ktoré sa snažia ilustrovať priebeh trás a turistov aspoň čiastočne vizuálne pripraviť na pohľady, ktoré turistov na trase čakajú.

Najkrajšie cyklotrasy – Košice a okolie – Kolektív autorov

12.30 
Kniha Najkrajšie cyklotrasy (Košice a okolie) z edície Po Slovensku, mapuje slovenské regióny tak, ako ich možno vidieť zo sedla bicykla. Jej cieľom je predstaviť okolie Košíc z hľadiska najkrajších cyklistických trás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov.

František Hečko -život a Červené víno – Hajnošová Magdaléna

5.00 
Ďalšou publikáciou novej edície Osobnosti Slovenska je po Ľudovítovi Štúrovi kniha František Hečko – život a Červené víno. Život významnej osobnosti slovenskej literatúry v povojnovom období – redaktora, publicistu, básnika a spisovateľa Františka Hečka (1905 – 1960) bol najviac spätý s vinohradníckou obcou Suchá nad Parnou ležiacou v blízkosti Trnavy a práve sem je zasadený aj dej jeho najznámejšieho románu z vinohradníckeho prostredia Červené víno. Život a dielo Františka Hečka približuje zaujímavým spôsobom jeho dcéra Magdaléna Hajnošová, ktorá pritom využila aj bohatý rodinný archív a množstvo vlastných spomienok. Kniha vychádza v roku 2015, kedy si pripomíname 110. výročie narodenia Františka Hečka a 55. výročie jeho úmrtia.

Miloš Janoška – život a Krásy Slovenska – Kollár Daniel

9.45 
V roku 95. jubilea časopisu Krásy Slovenska vydavateľstvo DAJAMA prináša publikáciu o jednej z najvýznamnejších osobností kultúrnej osvety, vzdelávania a turistiky a zároveň o človeku, ktorý sa najviac zaslúžil o vznik a rozvoj časopisu Krásy Slovenska – učiteľovi, vydavateľovi a publicistovi Milošovi Janoškovi. Kniha Miloš Janoška – život a Krásy Slovenska približuje Janoškovu životnú púť a zastávky spolu so všetkým, čo predchádzalo „počatiu“ časopisu. Autor vychádzal z Janoškových originálnych autobiografických spomienok Po stopách pamäti, ktoré zostali v rukopise a nedokončené. Majú takmer 500 strán a sú nádherným svedectvom doby očami neodmysliteľnej postavy slovenského verejného života v prvej polovici 20. storočia.

Museums – Maráky Peter

11.35 
Najnovším prírastkom v edícii Kultúrne Krásy Slovenska je publikácia Múzeá (1 – s celoslovenskou posobnosťou), ktorá voľne nadväzuje na knihu Skanzeny. Slovensko je krajina bohatá na rôzne historicko-prírodovedné a historicko-spoločenské artefakty a priamo úmerne aj na miesta, kde sa s nimi možno oboznámiť. Na našom území možno napočítať množstvo múzeí, ktoré vznikli v rôznych obdobiach a ktoré svedčia nielen o významných nálezoch a udalostiach, ale aj o veľkých osobnostiach slovenského národa, ktoré tvorili, resp. výrazne ovplyvnili jeho dejiny. Hlavným zámerom a cieľom nášho nového knižného projektu je formou publikácie predstaviť najvýznamnejšie múzeá s celoštátnou pôsobnosťou a ich expozície rozmiestnené v jednotlivých regiónoch. Táto knižná publikácia sa snaží byť tak trochu aj sprievodcom a chce čitateľovi poskytnúť komplexnú predstavu o múzeu skôr, ako ho navštívi. Každé predstavenie múzea sa začína stručným opisom histórie jeho vzniku a pokračuje prechádzkou po expozíciách, počas ktorej sa čitateľ dozvie veľa zaujímavostí o jednotlivých artefaktoch nachádzajúcich sa v muzeálnych zbierkach. Nechýbajú súčasné fotografie objektov múzeí a ich expozícií. Prvá publikácia obsahuje charakteristiku takmer päťdesiatky múzeí, ktoré majú celoštátnu pôsobnosť a sú v gescii štátnych inštitúcií. Najväčším múzeom a zároveň najstaršou kontinuitne pôsobiacou kultúrnou inštitúciou na Slovensku je Slovenské národné múzeum. Úplne logicky je kapitola o ňom najrozsiahlejšia. Druhú kapitolu tvorí Slovenské technické múzeum, ktoré je najväčším múzeom technického zamerania na Slovensku a je pohľadom do histórie a tradície vedy a techniky. Treťou rozsiahlou kapitolou sú celoslovenské špecializované múzeá, ktoré sú zoradené geograficky od západu na východ. Na záver nechýba krátky prehľad všetkých múzeí s kontaktnými údajmi a internetovými adresami.

Pamätné izby- Kultúrne krásy Slovenska – Kollár Daniel

9.45 
Kniha Pamätné izby z edície Kultúrne Krásy Slovenska nadväzuje na publikácie o celoštátnych, regionálnych a mestských múzeách. Predstavuje expozície významných slovenských dejateľov – spisovateľov, výtvarných ako aj hudobných umelcov v jednotlivých regiónoch. Jej cieľom je poskytnúť čitateľovi komplexnú predstavu o osobnosti a múzeu skôr, ako ho navštívi.