Zobrazených 1–8 z 30 výsledkov

Najkrajšie cyklotrasy – Záhorie a Podunajsko – Daniel Kollár

12.30 
Kniha Najkrajšie cyklotrasy (Záhorie a Podunajsko) z edície Po Slovensku, mapuje slovenské regióny tak, ako ich možno vidieť zo sedla bicykla. Ide o štvrtú knihu s cyklistickou tematikou vo vydavateľskom pláne. Jej cieľom je predstaviť Záhorie a Podunajsko z hľadiska najkrajších cyklistických trás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov. Až 25 najkrajších výletov je pomerne rovnomerne rozmiestnených na Záhorí a v Podunajsku, pričom prevažná väčšina trás je v teréne vyznačená špeciálnymi tabuľkami. Samozrejmosťou sprievodcu sú výrezy máp s vyznačením priebehu trasy a rôzne praktické informácie, ktoré čitateľom pomôžu pri dôkladnom naplánovaní trasy. Pri každej trase okrem výškového profilu, vzdialenosti a prevýšenia nechýba ani známkovanie náročnosti (od 1 veľmi ľahká po 4 ťažká).

Najkrajšie pútnické trasy – Daniel Kollár,Karol Mizla,František Turanský

14.20 
Ďalší knižný titul z edície Po Slovensku s názvom Najkrajšie pútnické trasy je určený najmä milovníkom pešieho putovania. Na území Slovenska existovalo a dodnes existuje množstvo pútnických miest, ku ktorým už od nepamäti putovali tisíce pútnikov. Po stupne vzniklo na Slovensku množstvo väčších či menších, národných, diecéznych či lokálnych pútnických miest, z ktorých najkrajšie a najvýznamnejšie sme pospájali do pútnických trás. Nechýbajú medzi nimi ani najvýznamnejšie pútnické miesta na Slovens ku, ku ktorým patria najmä Skalka nad Váhom, Levoča, Marianka, Nitra či Šaštín. Púte či túry v publikácii Najkrajšie pútnické trasy sú vždy jednodňové a väčšinou patria medzi stredne náročné trasy. Dajú sa však skrátiť a ponúkajú aj návštevy len jed notlivých pútnických miest. Viaceré z nich sa dajú absolvovať i na bicykli, záleží len na našej kondícii. Pri ich absolvovaní postupne navštívime mnohé pútnické miesta na celom Slovensku od západu až na východ a na našom putovaní prejdeme horami, dol inami i rovinami. Okrem základného opisu každej trasy tu nechýbajú zaujímavosti súvisiace s jednotlivými pútnickými miestami. Samozrejmosťou sú výškové profily, výrezy máp s priebehom trasy a podrobné praktické informácie časových rozvrhov, stúpaní, klesaní a náročnosti. Texty sú doplnené viac ako 250 farebnými fotografiami.

Pamätné izby – Daniel Kollár

9.45 
Kniha Pamätné izby z edície Kultúrne Krásy Slovenska nadväzuje na predchádzajúce publikácie o celoštátnych, regionálnych a mestských múzeách a dopĺňa tak túto muzeálnu trilógiu. Hlavným zámerom a cieľom tohto knižného projektu je predstaviť pamätné izby historických osobností kultúrno-spoločenského života Slovenska a ich expozície v jednotlivých oblastiach Slovenska. Do publikácie sú zaradené len tie expozície literátov, kultúrnych dejateľov, hudobných či výtvarných umelcov, ktoré majú charakter menších pamätných izieb či pamätných domov a ktoré vo väčšine prípadov spravujú obce. Publikácia si nenárokuje byť úplným celoslovenským zoznamom pamätných izieb, ale chce skôr poukázať na rôznorodosť expozícií, ktoré sú venované osobnostiam slovenskej histórie a kultúry a v niektorých prípadoch zároveň aj vidieckych múzeí, ktoré sú navzájom prepojené s expozíciami osobností. Publikácia obsahuje pamätné izby 100 osobností literárneho, hudobného či vedeckého života na Slovensku.

Veľká Fatra – Daniel Kollár,neuvedený,Daniel Kollár

6.60 
Z edície S batohom po Slovensku je Veľká Fatra (č. 6) ďalším titulom, ktorý vychádza v 2. inovovanom vydaní. Veľká Fatra ležiaca na rozhraní stredného a severozápadného Slovenska je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou v zime (vďaka lyžiarskym strediská m) ako aj v lete (vďaka turistike v dolinách a na hrebeni a kultúrno-historickým pamiatkam v podhorí). Najväčším bohatstvom pohoria Veľká Fatra sú zachované prírodné lesy a pralesy karpatského typu, predovšetkým so smrekom, jedľou a bukom. Unikátom j e Harmanecká tisina, kde je najväčší výskyt tisu obyčajného v Európe. Pre Veľkú Fatru sú charakteristické dlhé kaňonovité doliny, napríklad Belianska, Jasenská, Gaderská, Blatnická či Žarnovická. Východiskami pre pešiu turistiku sú viaceré mestá v po dhorí a turistické chaty stojace na hrebeni. Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Výrezy panoramatických máp s priebehom jednotlivých trás dopĺňajú základný tex t, nechýbajú ani register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.

Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie – Daniel Kollár

12.30 
Ôsmy knižný titul z edície Po Slovensku a tretia knižka s cykloturistickou tematikou Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie predstavuje bezprostredné okolie Bratislavy z hľadiska najkrajších cyklotrás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov. 25 najkrajších okruhových trás je pomerne rovnomerne rozmiestnených v Bratislave a jej zázemí a drvivá väčšina týchto trás je v teréne vyznačená špeciálnymi tabuľkami. Prvých jedenásť trás vedie do Bratislavského lesoparku, v ktorom v poslednom období vznikol tzv. BikePark. Obsahuje sieť značkovaných cyklotrás rôznej dĺžky a obtiažnosti a vybrať si tu môže každý – začiatočník či pokročilý a zdatnejší turista. Spoločným znakom prakticky všetkých ďalších mimokarpatských trás v zázemí Bratislavy je, že sú nejakým spôsobom spojené s riekami Morava a najmä Dunaj. Vedú či už priamo pozdĺž ich tokov, križujú ich alebo prechádzajú krajinou riečnych nív či terás. Na cyklistické putovania slovensko-rakúskym pohraničím a po hrádzach riek je vybraných 14 trás, ktoré sú naplánované ako okruhy a obsahujú návštevu všetkých atraktívnych turistických miest aj v širšom zázemí Bratislavy. Samozrejmosťou sprievodcu sú výrezy máp s vyznačením priebehu trasy aj rôzne praktické informácie, ktoré pomôžu trasu naozaj dobre premyslieť a naplánovať. Pri každej trase nechýba okrem výškového profilu, vzdialenosti, nastúpaných metroch a prevýšenia aj známkovanie náročnosti (od 1 – veľmi ľahká po 5 – veľmi ťažká).

Synagógy – Daniel Kollár,Jana Pohaničová,Ján Lacika

9.45 
Publikácia o synagógach Slovenska z edície Kultúrne Krásy Slovenska bude nadväzovať na predchádzajúce publikácie o drevených kostoloch, románskych a gotických kostoloch. Predstavuje architektonický vývoj sakrálnych židovských stavieb a dokumentuje historický a súčasný stav synagóg. Jednotlivé kapitoly prinášajú informácie nielen o existujúcich, ale aj o zaniknutých židovských stavbách.

Trnava a okolie na starých pohľadniciach – Daniel Kollár

11.35 
Titul Trnava okolie na starých pohľadniciach je regionálnou „pohľadnicovou“ prechádzkou Trnavou a jej okolím v prvej polovici 20. storočia. Súbor takmer 200 starých pohľadníc predstavuje v prvej časti najprv najvýznamnejšie dominanty Trnavy a vizuálne sprostredkováva vzhľad dedín a mestečiek, ktoré ležia v jej bezprostrednej blízkosti. Texty v kombinácii s pohľadnicami umožnia čitateľom vrátiť sa do začiatku 20. storočia, kedy mestečká a dediny mali svoj vlastný kolorit a pôvab.