Poselství nanebevzatých mistrů – Jasmuheen

14.64 
Táto kniha je zbierkou posolstvá, ktoré Jasmuheen prijala prostredníctvom channelingu od Nanebovstúpených Majstrov. Hoci nám boli spomínané posolstvá odovzdané už na začiatku deväťdesiatych rokov a doplnené v roku 2008, vo svojej podstate sú nadčasové svojou jednoduchosťou a láskyplnou múdrosťou. Uvedené posolstvá vás inšpirujú a podporia v súčasných časoch zmien na Zemi. Jasmuheen sa v knihe tiež stručne zmieňuje o svojom osobnom vzťahu s nanebovstúpenými Majstrami. Ako nám oznamuje Saint Germain: „Majster rozlišuje, akú skúsenosť bude zažívať, zatiaľ čo prebýva vo fyzickej forme v Božom kráľovstve. Majster naprieč všetkými úrovňami prejavu okolo seba tvorí to, čo mu plne slúži v prebudenom stave v každom prítomnom okamihu ... “

Potopa sveta – Juraj Činčura

14.20 
Geológ a geograf Juraj Činčura pozbieral mýty, legendy aj fakty na tému biblická potopa sveta a hľadá odpovede na dodnes nezodpovedané otázky – kto, kedy, kde a prečo ju „zapríčinil". Príbeh potopy sa začína odvíjať v poľadovej dobe v krajinách ležiacich medzi Perzským zálivom a Kaspickým aj Stredozemným morom. Ľudia obývajúci tieto končiny zmenili svoj spôsob života a namiesto zberu plodín či lovu sa stali pastiermi a poľnohospodármi. Jedným z nich bol možno aj čestný a spravodlivý Noach. Pri stavbe archy síce utŕžil veľa výsmechu a poníženia, no napokon spolu so zvieratami na troch palubách plavidla a s celou rodinou šťastlivo prežil potopu - údajne najväčšiu katastrofu ľudstva. Bola to potopa sveta, alebo len lokálna potopa, ktorá miestnym pripadala ako svetová? Bola jedna, bolo ich viac? Mal potopu sveta na svedomí Zeus, Hospodin, vo svete Sumerov Enlil, alebo bola príčinou kométa či cunami?

Oloncho o Ňurgunu Booturovi – Jakutský mytologický epos – Kolektív autorov,neuvedený

19.95 
Oloncho o Ňurgunu Booturovi Střelhbitém je nejznámější a umělecky nejkvalitnější představitel žánru oloncha. Oloncho je obecné označení pro duchovně hrdinské epické skladby sibiřských Jakutů, přinášející cenné poznatky o jejich minulosti, náboženských představách, šamanismu a životní filosofii, tradice skládání a vyprávění oloncha byla roku 2005 zařazena na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Je to rozsáhlá epická skladba obsahující četné mýty a legendy o dávných válečnících, démonech, božstvech i zvířatech, která dokonale odráží jakutský pohled na svět a na člověka, který není vyčleněn z celkového rámce přírody.

Grónské mýty a pověsti – Knud Rasmussen

20.80 
Inuité znali mnoho pověstí a mýtů, které si navzájem vyprávěli během dlouhé polární noci nebo když je na cestě zastihla nepohoda a byli nuceni zůstat delší dobu na jednom místě. Mnohé příběhy vysvětlují, jak vzniklo Slunce, Měsíc a hvězdy, proč je příroda taková, jaká je, a proč různá zvířata vypadají tak, jak vypadají. Čtenář navyklý na schéma tradičních pohádek a pověstí bude asi překvapen jejich bezděčnou drsností a krutostí, ke které bude často marně hledat morální opodstatnění nebo odpovídající trest. Vše co bylo výše napsáno bezprostředně vystihují výborné ilustrace nezaměnitelného Martina Velíška.

Sága o Hervaře – Jan Kozák,Kateřina Zachová

14.87 
Mytická sága patřící mezi klasická díla literatury starého Severu. Již krátký pohled do děje, v němž se utkávají stateční hrdinové s běsnícími berserky, dívka v převleku bojovníka sestupuje k mohylovým duchům, prokletý meč přináší zkázu celému rodu a v zá

Pražské pověsti, legendy a zkazky – Dagmar Štětinová

8.88 
Knížka pražských legend, pověstí a zkazek, jež se dochovaly do našich časů, přidává se čestně k celé řadě děl, která oslavila Prahu veršem i prózou, poezií i díly historickými. Všechny generace nejen pražských, ale i českých a moravských čtenářů se rády seznamují s životem svého hlavního města, o kterém pějí oslavné písně i zahraniční hosté. Nazývají Prahu čarovnou, mystickou, a nacházejí zde inspiraci mnozí umělci. Autorka v této knize zachytila kromě známých pověstí třeba o Libuši a Václavovi příběhy dosud neznámé nebo málo známé. Vypráví zejména o událostech ze života představitelů české šlechty - hrabě Deym, hraběnka Štenberková, hrabě Černín, rytíři z Neuberka, Kober z Koberšperka, hrabě F. A. Špork, ale také o postavách známých z Malé Strany a Starého Města, jako byl švec Materna, Golem, Tycho de Brahe. Čtenář se dozví i o vzniku pražských částí zvaných Chvaly, Kyje, Hrdlořezy. Mnohokrát již v jejích knihách osvědčené autorčino vypravěčství je zárukou, že se knížka zalíbí dospě

Průzračný svět – Míla Tomášová

8.31 
Průzračný svět Míly Tomášové je ryzí mystickou naukou. Zrcadlí mysterium sjednocení s Pravdou, život v jednotě všeho i fáze prozírání, jež předcházely.

Mýty a báje starých Slovanů – Irena Šindlářová

13.31 
Kniha o staroslovanské mytologii se v prvé části zabývá bohy a božstvy a ve druhé slovanskými svátky, slavnostmi a obyčeji.

Legendy a mýty amerických Indiánů I. – Judson Katherine Bery

6.65 
Legendy a mýty kalifornských indiánů a kmenů jihozápadu. První svazek zahrnuje legendy a mýty kmenů Zuňi, Pima, Hopi, Navajo, Sia, Miwok a dalších.

Encyklopedie bohů a mýtů starověkého Říma a Apeninského poloostrova – Bořek Neškudla

14.29 
Abecedně řazená esejistická hesla se zabývají především bohy a mýty starověkého Říma od nejstarších dob a jejich ovlivnění řeckou mytologií přes synkrezi s orientálními božstvy a kulty, vyplývající i ze světovládné úlohy Říma, až po nastolení křesťanství jako jediné věrouky. Neopomíjí však ani bohy a mýty dalších etnik Apeninského poloostrova, především Etrusků, ale i dalších italických kmenů. Text ilustrují pérovky a fotografie.

Bohovia starých Slovanov – Peter Weleslaw Kuzmišín,Viera Šinalová

13.01 
Unikátny ucelený súbor mýtických príbehov našej kultúry: slovanskí bohovia a bohyne, duchovia, démoni, víly, škriatkovia, vodníci... Kto vlastne sú, čo robia, ako pomáhajú alebo škodia, ako si ich uctiť a kedy je ich čas? V knihe sa stretneme so všetkými možnými bohmi aj inými mytologickými postavami. Pri každej tejto osobnosti nájdeme kľúčový príbeh o nej plus informácie o tom, čo táto postava znamenala, s čím sa spájala, ako a kedy sa uctievala alebo vzývala. A keďže v rôznych prameňoch sa môžeme stretnúť s rôznymi menami jedného a toho istého božstva, autor vždy uvádza aj tieto rôzne variácie mien. Dozvieme sa tiež, ako bol podľa našich predkov usporiadaný svet a vesmír, ako spolu bojovalo aj spolunažívalo dobro a zlo, prípadne iné polarity a energie. Slovanská mytológia je pritom logicky rozčlenená: najprv ide „prvá generácia“ bohov-stvoriteľov. Potom nasleduje éra mladších božstiev, a napokon tretiu skupinu tvoria „menší“, ochranní duchovia, démoni, víly a iné podobné postavy. Publikácia osvetľuje a odhaľuje naše dávne duchovné korene. Všetky príbehy sú nádherne farebne ilustrované mladou slovenskou výtvarníčkou Vierou Šinalovou.

Kabalistická teurgie – Dluhoš Marek

13.06 
Kniha shromažďuje dokumentační metodou poznatky o použití kabaly a teurgie ke spojení se světem duchovním a případném zpětném působení na naši realitu. Popisuje přepokládaný vývoj kabaly a teurgie až k jejich spojování skrze náznaky v novoplatonismu, především florentskou akademií v magii renesance 15. století, a v křesťanské kabale, vrcholící u nás v kabalistické teurgii českého hermetismu, reprezentované významnou osobností, dr. Janem Keferem.

Drak: symbolismus a mytologie – Slavko Kroča

16.20 
Tato kniha nás zavede do úžasného světa příběhů, legend a mýtů o dracích, jejichž obrovité stopy a závan ohnivého dechu nacházíme po celém světě. Doprovázena bohatými ilustracemi představí symbolismus draka na Východě, kde je vnímán jako pramen života a štěstí, a také v západní kultuře, v níž jej můžeme spatřit spíše jako ztělesnění chaosu a nezkrocených sil. Ale nebylo tomu tak vždy. Autor díky srovnání bohatého mytologického materiálu poukáže na společné symboly a charakteristiky sahající do hlubin časů a současně čtenáři nabídne desítky poutavých příběhů, které nás zavedou do jednotlivých zemí od Číny a Japonska přes Egypt až do Evropy a dýchnou na nás vždy jejich jedinečným geniem loci.

Mahábhárata aneb Velký boj

26.02 
Staroindický epos Mahábhárata je jedním z nejrozsáhlejších eposů světa, jenž v originále zahrnuje přes dvě stě tisíc veršů. Jeho dějovým základem je vyprávění o boji mezi Pánduovci a Kuruovci, jenž se zřejmě odehrál koncem 2. tisíciletí před Kristem. Kolem tohoto jádra se shromáždilo množství dalších epizod a víceméně samostatných příběhů. Převyprávění se ujal znalec indické kultury Vladimír Miltner (1933-1997). Uváženým výběrem nejpodstatnějších dějových motivů a stylově i jazykově čistým zpracováním zprostředkoval zvláště mladému čtenáři pohled na jeden z významných zdrojů indických tradic a myšlení.

Rúmí a súfismus – Eva de Vitray-Meyerovitch

7.60 
Práce o životě a díle Džaláluddína Rúmího (1207 - 1273), islámského učence a zakladatele řádu Tancujících dervišů, jehož orientalisté považují za největšího mystického básníka všech dob. Autorka, náležející k předním světovým odborníkům na súfismus, zde uvádí i četné výňatky z dosud nepublikovaných vzácných rukopisů.

Botond – István Komjáthy

8.48 
A magyar mondavilág sokszínűségét mutatja be Komjáthy István válogatása, amely ezer év magyar történelmének különleges pillanatait tárja elénk. A Dunáról, a Balatonról szóló regék nem csupán mítoszteremtő erejük miatt fontosak, hanem azért is, mert idővel számos néphit és népszokás kapcsolódott hozzájuk. A honfoglalás és az államalapítás korszakát, jelentős alakjait bemutató regék mellett olvashatunk Károly Róbert, Nagy Lajos és Zsigmond király idejéből származó mondákat is. Külön fejezetbe kerültek a Mátyás királyról szóló történetek, valamint az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc hőseinek emléket állító, rövid elbeszélések, többek között Petőfi Sándorról és Bem apóról.

Regélő Róma – István Kertész

10.15 
A kötet legendás történetei a világbirodalommá terebélyesedő Róma mitikus előzményeit beszélik el félezer év történésein ívelve át. A könyv élvezetes elbeszélő stílusban tárja elénk a trójai háború nyomán Itáliába vándorló és ott új hazát alapító Aeneas históriáját, Róma városának megalapítását, a római királyok korát, majd a köztársaság megalapítását és első küzdelmes évtizedeit, amivel a regék már átnyúlnak a megbízható történelem korába is. A histórikus elemeket tartalmazó regékben történetileg hiteles és nem hiteles mozzanatok alkotnak izgalmas elegyet. A szerző a legújabb szakirodalom eredményeit hasznosítva különbözteti meg a történetek valós és meseszerű elemeit. Az antik elbeszélők stílusát és dikcióját idéző elbeszélés-sorozat az ókori klasszikus irodalom és történetírás legnagyobb alakjainak (Vergilius, Livius, Plutarkhosz) műveit és más kortársak történeti munkáit, költeményeit, életrajzait is felhasználja. Ezek együttesen szolgáltatják azt a színes alapanyagot, amelyből a szerző megalkotja a korai Rómának és népének lebilincselő históriáját.

Bohové starých Slovanů – Peter Weleslav Kuzmišín

13.29 
První ucelený soubor mýtických příběhů naší vlastní kultury. Slovanští bohové a bohyně, duchové, démoni, víly, skřítkové, vodníci... Kdo vlastně jsou, co dělají, jak pomáhají nebo škodí, jak je máme uctívat a kdy nastává jejich čas? V knize se setkáme se všemi možnými bohy i jinými postavami. U každé z těchto mýtických osobností najdeme klíčový příběh, a také fakta o tom, co tato postava znamenala, s čím se spojovala, jak a kdy se uctívala nebo vzývala. A jelikož v různých pramenech se lze setkat s různými jmény jednoho božstva, autor uvádí i variace příslušných jmen. Dovíme se rovněž, jak byl podle našich předků uspořádaný svět a vesmír, jak spolu bojovalo i spolužilo dobro a zlo či jiné polarity a energie. Slovanská mytologie je zde logicky rozčleněná: nejprve se objevuje „první generace“ bohů-stvořitelů. Potom následuje éra mladších bohů, a nakonec třetí skupinu tvoří „menší“, ochranní duchové, démoni, víly či jiné podobné postavy. Některá božstva, s jimiž se zde setkáme, jsou do určité míry známá (například Morena nebo Perun), avšak jiná jsou zcela neznámá. Každá bytost je nádherně barevně ilustrovaná slovenskou výtvarnicí Vierou Šinalovou. Publikace Bohové starých Slovanů, která osvětluje a odhaluje naše dávné spirituální kořeny, se hodí se pro dospělé i děti, učitelé díky ní mohou vhodně doplnit vyučování, a vůbec je to kniha, která patří do každé knihovny.

V lesoch Afriky

6.18 
Dej sa odohráva v časoch Mojžiša a doplňuje knižnú sériu „Pripravovatelia cesty“ nakladateľstva Stiftung Gralsbotschaft, v ktorej sú ponúkané „videné príbehy“ – zaznamenané ľuďmi, ktorí boli otvorení nahliadnutiu do duchovných súvislostí minulých udalostí. Nemalo by preto dochádzať k tomu, aby bol text nesprávne chápaný ako objektívne zobrazenie histórie, alebo ako spisovateľova fantázia. Autor zapísal to, čo videl, spôsobom, ktorý bezprostredne oslovuje cit, nepokladal sa však za autora v obvyklom zmysle. Preto sa tu, ako aj v celej knižnej sérii, upúšťa od uvádzania mena autora. Príbeh tohto dodatku opisuje život jedného malého kmeňa, ktorý mal poznanie o príchodu vyslanca Svetla. Tento kmeň objavil na svojej výprave Eb-ra-nit, knieža iného, väčšieho kmeňa a priviedol ho na svoje územie. V závere príbehu prichádza na návštevu k Eb-ra-nitovi Abd-ru-shin, ktorý sa stretol aj s obyvateľmi tohto malého kmeňa.

Cesta mudrců – Šárka Ledinská

22.28 
Cesta mudrců neboli Královská cesta je cestou, která nás vede k získání odpovědí na nejzákladnější otázky našeho života i života kolem nás, tedy k moudrosti, lásce i sebelásce. Její skutečné poznání či pochopení může dokonce dle našich předků otevřít člověku dveře k věčnosti. Je to cesta z prachu země ke slunci či zlatu. Díky ní se biblický Adam z prachu znovu dostává do ohnivého ráje, pohádkový hloupý Honza z pece s popelem či Popelka do zlatého zámku, opět hořící mytický pták Fénix (Ohnivák) z prachu – v Praze od Prašné brány do sluneční katedrály či zlatý zvon, popřípadě kalich, z temnoty země na povrch. Tato kniha je pozváním na onu fascinující cestu, již se s pomocí mapy, kterou nám naši předchůdci v mýtech, legendách, Bibli, pohádkách a ve staré Praze zanechali, vydáme hledat.

Severská mytologie – Neil Gaiman

15.57 
Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.

Jakutské Oloncho – Kolektív autorov

15.20 
V r. 2012 uzavreli Technická univerzita vo Zvolene a Severo-východná federálna univerzita M.K. Ammosova Jakutsk zmluvu o spolupráci, ktorá sa úspešne rozvíjala. V jej rámci sa uskutočnili pracovné stretnutia, pri ktorých sme mali možnosť oboznámiť sa so životom v mestách aj na dedinách, tradičnou jakutskou kultúrou, s jakutskou tajgou, riekou Lenou, navštívili sme rôzne múzeá a divadlá, mali sme možnosť rozprávať sa s obyčajnými dedinskými ľuďmi, vysokoškolskými študentmi a akademickými funkcionármi. Zažili sme pravé ruské mrazy pod -40o C. Vždy sme sa však vrátili domov s najlepšími pocitmi a plní dojmov. Snaha o rozvíjanie akademických mobilít na jednej strane a kultúrne rozdiely medzi našimi národmi na strane druhej boli prvým takým impulzom pre napísanie tejto knihy. Chceli sme poskytnúť našim študentom a spolupracovníkom užitočné informácie, ktoré by viedli k poznaniu tradičnej jakutskej kultúry ako prvotného predpokladu pre budovanie vzťahov na princípoch porozumenia a úcty. Hlavná pozornosť je v knihe sústredená na tradičnú jakutskú kultúru, ktorú reprezentuje mýtický epos oloncho, ktoré bolo na konci roku 2005 uznané UNESCOM za „majstrovské dielo ústneho nemateriálneho dedičstva ľudstva“ („ a Masterpiece of Oral and Intagible Heritage of Humanity“). Jakutský epos oloncho je veľkolepým žánrom jakutského folklóru, ktorý má charakter dialógovej formy drámy, obsahujúcej lyriku a rozprávanie. Je to mýtické dielo o stvorení sveta, o pôvode ľudí, o pôvode jakutského národa, bohatieroch bojujúcich s démonmi stelesňujúcimi zlo, o vzťahu človeka k prírode a nepozemským silám, o harmónii sveta. Jeho základným princípom je víťazstvo dobra nad zlom a starostlivosť o náš svet. V jedinom umelecko-poetickom komplexe je tu vyjadrená kultúrna tradícia jakutského národa. Z vlastnej skúsenosti vieme, že čítanie jakutského hrdinského eposu oloncho nie je pre nášho súčasného čitateľa vôbec jednoduchou záležitosťou. Otvára sa pred ním duchovný svet, ktorý je mu cudzí a naviac jeho pochopenie sťažuje ohromná „kvetnatosť“ štýlu, obraznosť textu v ktorom je napísaný a mnoho neznámych slov jakutského pôvodu. Preto sme sa v knihe sústredili na základné filozofické princípy a základné znalosti svetonázoru starých Jakutov, ktoré je nevyhnutné poznať pred čítaním samotného eposu. Je obdivuhodné, ako počtom malý jakutský národ vo veľkej ruskej spoločnosti dokázal využiť skutočnosť, že ich oloncho bolo vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo. Prakticky všetko – kultúru, vedu, zdravotníctvo a aj priemysel – v súčasnosti reálne ovplyvňuje. Oloncho sa spolu s diamantmi a mamutmi stalo doslova značkou krajiny. Jakutská inteligencia tu odviedla veľký kus práce, ktorý si zaslúži našu úctu a pozornosť. Starí Jakuti žili v úzkom kontakte s védickými Árijami, ktorých najpočetnejšiu skupinu tvorili Slovania. Niektoré základné elementy oloncha pochádzajú práve z tohto obdobia. Vznikol predpoklad, že pomocou oloncha je možné spoznať aj naše vlastné korene a pretože nás prirodzene zaujímajú, rozhodli sme sa preskúmať „genetické“ väzby a typologické paralely jakutského hrdinského eposu oloncho s védickou kultúrou našich predkov. Uskutočnili sme výskum, ktorého výsledky sú uvedené v samostatnej kapitole. Cez jakutské oloncho má slovenský čitateľ takto možnosť oboznámiť sa aj so starou vierou svojich predkov. V súčasnosti je Jakutsko pre nás turisticky neznámou krajinou. Je to však kultúrna krajina, ktorá nášmu turistovi môže ponúknuť nezabudnuteľné zážitky. Je to zároveň dynamicky sa rozvíjajúca krajina, ktorú bude navštevovať stále viac našich občanov aj za účelom nadviazania profesionálnych a obchodných kontaktov. Aj v týchto prípadoch veľmi dobre poslúži znalosť starej jakutskej kultúry a predkladaná kniha môže byť v tomto smere dobrou pomôckou. Kniha je dielom kolektívu autorov. Iniciátorom celého nápadu a hlavným organizátorom prác na vzniku danej publikácie bol docent Vladimír Štollmann. Na vydaní knihy sa ako spoluautori podieľali Vladimír Laubert, a Mária Laciková, Za podporu vydania knihy patrí osobitné poďakovanie docentovi Dmitrijovi Konstantinovičovi Čachovovi z Technického inštitútu Severo-východnej federálnej univerzity M.K. Ammosova za „otváranie dverí“ do jakutskej spoločnosti a profesorke Valentine Aleksandrovne Čusovskej z Arktického štátneho inštitútu umenia a kultúry za poskytnutie cenných myšlienok. V knihe sú použité ilustrácie známeho jakutského umelca Innokentija Jurieviča Pestrjakova namaľované na motívy jednej z povestí oloncha s názvom „Eles Bootur“.

A szent életű bíboros – Csaba Török

10.15 
Kiváló munkát tart kezében az Olvasó. Túl a jól eligazító tartalmán, nehéz témákat is világosan és közérthetően kifejtő szövegén, kitűnően megkomponált a kötet szerkezete. A szöveg élvezetes és olvasmányos, impozáns a fényképválogatás, se túl sok, se túl kevés- épp megfelelő-a terjedelem. Nagyon régóta szükség volt egy ilyen, kimondottan Mindszenty bíboros életéről és életszentségről szóló munkára. Ez a kötet legnagyobb értéke és újdonsága, hiszen pont arról szól, ami egykor és ma is a legfontosabb a Mindszenty-jelenség értelmezésében, és ami a Mindszenty-örökség lényegét, a szent életű bíboros XXI. századi kultuszának alapját képezi. Azt lehet mondani, hogy ebben a kötetben minden kézre áll, nekünk, olvasóknak csak a lelki-szellemi nyitottságunkra van szükség. Mészáros István ajánlásából