Lexikón právnych dejín Slovenska – Ladislav Hubenák

8.45 
Právne dejiny Slovenska sú integrálnou súčasťou národnej histórie a úzko súvisia so všeobecnými dejinami štátu a práva aj súčasnými dejinami práva krajín Európy. Cieľom predkladanej publikácie nie je poskytnúť čitateľovi vyčerpávajúcu syntézu právnych dejín na území Slovenska, je skôr encyklopedickou pomôckou, ako doplniť súčasné publikácie a učebnice, pretože registruje podrobný priebeh historických faktov, ale aj pojmov tak, aby si čitateľ mohol utvoriť ucelený obraz týchto dejov a nájsť fundovaný výklad ich výpovedí. Publikácia je rozdelená na tri časti – prvá časť obsahuje chronologický prehľad základných právno-historických udalostí od 5. storočia nášho letopočtu do roku 1993, druhá časť je encyklopedický slovník obsahujúci výklad pojmov, právnych inštitútov a pod., tretia časť obsahuje tabuľky (napr. prehľad panovníkov, vlád, výsledky volieb) v snahe priblížiť čitateľovi kľúčové medzníky štátoprávneho vývoja, ale aj historických zákonitostí vývoja štátu a práva aj právnych pojmov, ktoré umožňujú nájsť v dejinách nášho národa také momenty, ktoré vedu o spoločnosti obohatia o ďalšie poznatky. Ako každá príručka, aj tento prehľad znamená určitý výber, pretože nie je možné v takejto publikácii zaznamenať všetky historicky dôležité fakty, ktoré sa odohrali v priebehu viac ako v rozpätí vyše poldruha tisícročného obdobia. Usilovali sme sa preto vybrať najmä to, čo má priamy súvis s dejinami Slovenska a Slovákov, ale aj v primeranej miere a súvislostiach sledovať vývoj aj v kontexte s českými a rakúskymi dejinami okrem uhorských, pretože priamo súviseli a navzájom sa ovplyvňovali. Publikácia je určená širokej verejnosti, pracovníkom štátnych a samosprávnych orgánov, justičným orgánom, politikom, publicistom a novinárom. Osobitne je určená poslucháčom vysokých škôl, najmä právnických, filozofických, pedagogických, ekonomických fakúlt a fakúlt verejnej správy. Publikácia môže byť úspešne využívaná aj študentmi – maturantmi, uchádzačmi o vysokoškolské štúdium práva a histórie najmä v prípravných kurzoch, ktoré sa každoročne realizujú, pretože im veľmi dostupnou formou poskytuje základné a vyčerpávajúce údaje o koreňoch našej modernej štátnosti, o štátoprávnych procesoch a zložitej ceste národa od najstarších čias po súčasnosť.

Börtönügyi lexikon – Béla Bencze

17.54 
"A börtön több ezer éves intézmény, már a legrégebbi írott emlékek is tanúskodnak alkalmazásáról, mint a bűncselekmények büntetés-végrehajtási eszközéről. Az elmúlt évszázadok során - különösen a büntetések 18. századhoz köthető humanizálódása után - a szabadságvesztés-büntetés végrehajtásával kapcsolatos ismeretek, tapasztalatok hatalmassá duzzadtak, s kialakult a börtönügy mint tudomány, illetve - nem mellékesen - a büntetés-végrehajtási szakma. Jelen kötetünk több mint 1300 szócikkben és 250 színes és archív képpel illusztrálva tesz kísérletet a büntetés-végrehajtás legfontosabb fogalmainak, eszközeinek, intézményeinek, s nem utolsósorban több évszázados - hazai és egyetemes - fejlődésének összegzésére, megjelenítve a börtönügyhöz kapcsolódó társadalomtudományok széles spektrumát. A kötet számos börtönügyi szakember és reformer életrajzának, a büntetés-végrehajtás ókorba is visszanyúló eszközeinek és jogintézményeinek tudományos, mégis olvasmányos stílusban történő feldolgozása mellett nagy hangsúlyt helyez a hazai büntetés-végrehajtási intézetek és az elítéltek munkáltatását biztosító gazdasági társaságok bemutatására is, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a börtönök "természetes" zárt világát nyitottá, a társadalom minél szélesebb rétegei számára átláthatóvá tegye." (a Kiadó)

Chronológia rímskych dejín – Pavol Valachovič

6.65 
Kniha približuje historický a kultúrny vývoj starovekého Ríma. Zahŕňa politické dejiny, ale aj hospodársky a sociálny vývoj a náboženské dejiny. Doplnené sú i niektoré kultúrne prvky.

Sasko-Magdeburské právo na Slovensku – Maria Papsonova

34.20 
Každý, kto sa z akéhokoľvek aspektu zaoberal či zaoberá týmto ťažko zrozumiteľným historickým prekladom z roku 1473, si zaiste uvedomuje naliehavú potrebu pretlmočenia nemeckej predlohy z roku 1378 do súčasnej slovenčiny. Slovenský preklad z pera pani Dr. Papsonovej je preto uverejnený paralelne k odpisu nemeckej predlohy z roku 1378. Súčasťou prekladu je bohatý poznámkový aparát, v ktorom autorka vysvetľuje najfrekventovanejšie právne výrazy, spojenia a pojmy nemeckej predlohy. Pre ľahšiu orientáciu používateľa bol tento lexikálny materiál spracovaný aj do slovníkovej podoby. Veríme, že tento knižný klenot obohatí knižnicu právnikov, historikov, prekladateľov, ako aj širokej verejnosti, veď história sa týka každého z nás.

Dejiny cirkevného práva – Vojtěch Vladár

26.83 
Učebnica prináša po dlhom čase komplexný výklad k predmetu Dejiny cirkevného práva, ktorý je súčasťou študijného programu najlepších právnických a teologických fakúlt. Jej hlavným cieľom je poskytnúť najdôležitejšie poznatky o vývoji Katolíckej cirkvi z právneho hľadiska, zohľadňujúc aj vzájomné vzťahy medzi ňou a štátom ako dvoma právne dokonalými spoločnosťami (societates iuridicae perfectae). Chronologicky sa zameriava na obdobie od prvopočiatkov Cirkvi až do dnešných čias, pričom jednotlivé periódy analyzuje rovnomerne, zasadzujúc ich do celkového obrazu dejín ľudstva. Z toho dôvodu neopomína ani ideové, sociálne, politické, ekonomické a ďalšie prvky, ktoré významným spôsobom ovplyvnili vývoj ľudskej society. Učebnica sa neobmedzuje ani v geografickom zábere a popri krajinách s prevažujúcim kresťanským náboženstvom sa zaoberá i časťami sveta, v ktorých prebiehala, respektíve dodnes prebieha evanjelizačná misia. Osobitná pozornosť je venovaná aj cirkevnoprávnemu vývoju na území Slovenska. Dielo tak môže poslúžiť študentom právnických fakúlt, ako i fakúlt teologických a filozofických. Okrem odbornej verejnosti disponuje potenciálom osloviť aj laického čitateľa, ktorý má záujem o získanie objektívneho pohľadu na právne aspekty dejín Katolíckej cirkvi a jej úlohu pri formovaní ľudskej spoločnosti, ale i právnictva ako takého.

Nariadenie Rím I – Pavel Lacko

5.19 
Napriek tomu, že nariadenie Rím I už niekoľko rokov predstavuje základnú reguláciu vzťahujúcu sa na otázku určenia rozhodného práva v zmluvných záväzkoch, nebola mu dosiaľ v odbornej literatúre venovaná vyššia pozornosť. To isté platí aj vo vzťahu k jeho „predchodcovi“, Rímskemu dohovoru, ktorý sa v európskom kontexte aplikuje od apríla 1991 a na Slovensku od augusta 2006. Vzhľadom na neustále sa zvyšujúcu mobilitu osôb, tovaru, služieb a kapitálu obsahujú súvisiace právne vzťahy čoraz vo väčšej miere tzv. cudzí prvok. To spôsobuje, že oveľa častejšie je potrebné riešiť otázku určenia rozhodného práva. Táto otázka je pritom v mnohých prípadoch kľúčová a je potrebné ju riešiť skôr, ako dôjde k uzatvoreniu príslušnej zmluvy. Cieľom tejto publikácie je prispieť k objasneniu ustanovení nariadenia Rím I, a tým spôsobom uľahčiť interpretáciu zmluvných vzťahov, ktoré majú spojitosť s právnymi poriadkami viacerých štátov. Kvôli prehľadnosti je pri každom článku tohto nariadenia uvedená aj korešpondujúca úprava Rímskeho dohovoru, ktorého ustanovenia sa ešte stále môžu aplikovať na existujúce zmluvy (uzatvorené do 16. decembra 2009). Komentár je určený širokej právnickej verejnosti (sudcom, vyšším súdnym úradníkom, advokátom, notárom, exekútorom, ...), ale môže byť taktiež nápomocný zmluvným stranám, účastníkom (stranám) v rámci riešenia ich sporov.

Pramene k právnym dejinám Slovenska II. – Tomáš Gábriš,Ladislav Vojáček

11.40 
Pramene k právnym dejinám Slovenska II. predstavujú výber z textov právnych predpisov, súdnych rozhodnutí a iných právne významných dokumentov, ktoré približujú najvýznamnejšie vývojové medzníky a trendy v práve platnom na území Slovenska od roku 1918 do súčasnosti. Okrem používania na seminárnych cvičeniach a pri príprave na semestrálnu skúšku, ambíciou učebnej pomôcky je sprostredkovať študentom práva pochopenie historických koreňov platného právneho poriadku Slovenskej republiky, ktorého súčasťou sú v nezanedbateľnej miere aj právne predpisy spred vzniku Slovenskej republiky.

Právnický stav a právnické profese v minulosti – Michal Skřejpek,Vladimír Kindl,Kolektív autorov

22.28 
V názvu této knihy se hovoří o právnickém stavu a právnických profesích, tedy pojmech, které jsou alespoň zdánlivě neoddělitelně spjaty. Nebylo tomu tak ale vždy. V některých dobách sice celkem jasně vymezené právnické profese existovaly, avšak právnický stav jako takový, respektive příslušnost k němu, je možné stanovit jen obtížně – totéž někdy platilo také opačně. Co tedy pod právnickým stavem rozumět? Snad nejblíže skutečnosti bude říci, že obdobně jako (např. lékaři, stavitelé apod.) tvořili a tvoří právníci určitý stav vymezený nejen společenskými zájmy, ale především odborným zaměřením i pohledem na řešení různých pohledů a otázek. … (úryvek z předmluvy)

Dějiny ústavního práva 2. vydání – Karel Schelle

23.45 
Kniha shrnuje dějiny ústavního práva v českých zemích od jejich počátku v polovině 19. století až do současnosti. Učebnice je přehledně členěná podle základních ústavních mezníků od revoluce roku 1848 přes vznik samostatné Československé republiky, ústavy z období komunismu až po přijetí nynější české ústavy. Usnadňuje tak čtenáři orientaci v mnohdy složitém vývoji ústavního práva v českých zemích.

Lexikón právnych dejín Slovenska – Ladislav Hubenák

8.45 
Právne dejiny Slovenska sú integrálnou súčasťou národnej histórie a úzko súvisia so všeobecnými dejinami štátu a práva aj súčasnými dejinami práva krajín Európy. Cieľom predkladanej publikácie nie je poskytnúť čitateľovi vyčerpávajúcu syntézu právnych dejín na území Slovenska, je skôr encyklopedickou pomôckou, ako doplniť súčasné publikácie a učebnice, pretože registruje podrobný priebeh historických faktov, ale aj pojmov tak, aby si čitateľ mohol utvoriť ucelený obraz týchto dejov a nájsť fundovaný výklad ich výpovedí. Publikácia je rozdelená na tri časti – prvá časť obsahuje chronologický prehľad základných právno-historických udalostí od 5. storočia nášho letopočtu do roku 1993, druhá časť je encyklopedický slovník obsahujúci výklad pojmov, právnych inštitútov a pod., tretia časť obsahuje tabuľky (napr. prehľad panovníkov, vlád, výsledky volieb) v snahe priblížiť čitateľovi kľúčové medzníky štátoprávneho vývoja, ale aj historických zákonitostí vývoja štátu a práva aj právnych pojmov, ktoré umožňujú nájsť v dejinách nášho národa také momenty, ktoré vedu o spoločnosti obohatia o ďalšie poznatky. Ako každá príručka, aj tento prehľad znamená určitý výber, pretože nie je možné v takejto publikácii zaznamenať všetky historicky dôležité fakty, ktoré sa odohrali v priebehu viac ako v rozpätí vyše poldruha tisícročného obdobia. Usilovali sme sa preto vybrať najmä to, čo má priamy súvis s dejinami Slovenska a Slovákov, ale aj v primeranej miere a súvislostiach sledovať vývoj aj v kontexte s českými a rakúskymi dejinami okrem uhorských, pretože priamo súviseli a navzájom sa ovplyvňovali. Publikácia je určená širokej verejnosti, pracovníkom štátnych a samosprávnych orgánov, justičným orgánom, politikom, publicistom a novinárom. Osobitne je určená poslucháčom vysokých škôl, najmä právnických, filozofických, pedagogických, ekonomických fakúlt a fakúlt verejnej správy. Publikácia môže byť úspešne využívaná aj študentmi – maturantmi, uchádzačmi o vysokoškolské štúdium práva a histórie najmä v prípravných kurzoch, ktoré sa každoročne realizujú, pretože im veľmi dostupnou formou poskytuje základné a vyčerpávajúce údaje o koreňoch našej modernej štátnosti, o štátoprávnych procesoch a zložitej ceste národa od najstarších čias po súčasnosť.

Börtönügyi lexikon – Béla Bencze

17.54 
"A börtön több ezer éves intézmény, már a legrégebbi írott emlékek is tanúskodnak alkalmazásáról, mint a bűncselekmények büntetés-végrehajtási eszközéről. Az elmúlt évszázadok során - különösen a büntetések 18. századhoz köthető humanizálódása után - a szabadságvesztés-büntetés végrehajtásával kapcsolatos ismeretek, tapasztalatok hatalmassá duzzadtak, s kialakult a börtönügy mint tudomány, illetve - nem mellékesen - a büntetés-végrehajtási szakma. Jelen kötetünk több mint 1300 szócikkben és 250 színes és archív képpel illusztrálva tesz kísérletet a büntetés-végrehajtás legfontosabb fogalmainak, eszközeinek, intézményeinek, s nem utolsósorban több évszázados - hazai és egyetemes - fejlődésének összegzésére, megjelenítve a börtönügyhöz kapcsolódó társadalomtudományok széles spektrumát. A kötet számos börtönügyi szakember és reformer életrajzának, a büntetés-végrehajtás ókorba is visszanyúló eszközeinek és jogintézményeinek tudományos, mégis olvasmányos stílusban történő feldolgozása mellett nagy hangsúlyt helyez a hazai büntetés-végrehajtási intézetek és az elítéltek munkáltatását biztosító gazdasági társaságok bemutatására is, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a börtönök "természetes" zárt világát nyitottá, a társadalom minél szélesebb rétegei számára átláthatóvá tegye." (a Kiadó)

Právnický stav a právnické profese v minulosti – Michal Skřejpek,Vladimír Kindl,Kolektív autorov

22.28 
V názvu této knihy se hovoří o právnickém stavu a právnických profesích, tedy pojmech, které jsou alespoň zdánlivě neoddělitelně spjaty. Nebylo tomu tak ale vždy. V některých dobách sice celkem jasně vymezené právnické profese existovaly, avšak právnický stav jako takový, respektive příslušnost k němu, je možné stanovit jen obtížně – totéž někdy platilo také opačně. Co tedy pod právnickým stavem rozumět? Snad nejblíže skutečnosti bude říci, že obdobně jako (např. lékaři, stavitelé apod.) tvořili a tvoří právníci určitý stav vymezený nejen společenskými zájmy, ale především odborným zaměřením i pohledem na řešení různých pohledů a otázek. … (úryvek z předmluvy)

V čele občanských elit – Martin Rája

15.18 
Kniha zkoumá formování a proměnu advokátní profese v rámci Moravského markrabství ve druhé polovině 19. století a na počátku 20. století, tedy v éře zlatého věku advokacie. Advokátům se v této době otevřela cesta k širokému uplatnění ve veřejném životě. Pozornost je věnována též vzdělání, profesní činnosti, rodině či majetku advokátů i tomu, jak byli vnímáni veřejností.