Vybrané kapitoly zdravotníckeho práva pre ošetrovateľstvo – K. Tótha

28.50 
Z obsahu: 1.Úvod 2. Základy práva pre zdravotníckych pracovníkov 3. Medicínske právo 4. Právo vo verejnom záujme 5. Lieratúra

Autorské právo – Aleš Bartoš,Petr Šulc

15.09 
Publikace pomocí otázek a odpovědí upozorňuje na mnohá úskalí autorskoprávních vztahů. Bude jistě užitečným pomocníkem pro všechny, kteří přicházejí s danou problematikou do kontaktu a chtějí se v ní lépe zorientovat. Je určena nejen spisovatelům, ilustrátorům, novinářům, redaktorům, překladatelům, ale i nakladatelům, pracovníkům reklamních agentur či studentům a učitelům. V závěru knihy je připojen text autorského zákona v kompletním a aktualizovaném znění.

Európska hospodárska súťaž – Matúš Kuzmiak

7.41 
Publikácia sa zaoberá právnou úpravou hospodárskej súťaže, najmä antitrustového práva a práva koncentrácií. Teoretické aspekty sú podporené relevantnou judikatúrou. Cieľom publikácie je priblížiť komunitárne právo hospodárskej súťaže - najmä aspekty zneužívania dominantného postavenia podniku na trhu, kartelového práva a fúzií podnikov. Autor vysvetľuje aplikáciu komunitárneho práva s odkazmi na rozhodnutia Súdu prvej inštancie, Európskeho súdneho dvora a Európskej komisie v relevantných prípadoch.

Právne postavenie a činnosť potravných družstiev – Adriana Švecová

12.35 
Zaradenie práce do hospodárskych a družstevno-právnych dejín na Slovensku s príklonom k polovici 20. storočia primälo autorka venovať sa vecne právnej, organizačnej, a hospodárskej stránku vzniku, pôsobenia a zániku tzv. potravných družstiev, teda úzko špecifikovaných spotrebných družstiev. Práca prezentuje výsledky bádania troch okresov: Trnava, Hlohovec a Piešťany, v ktorých skúmané družstvá v etape rokov 1945 – 1952 už disponovali vlastnou štruktúrou, a boli schopné plnohodnotne premieňať komunitné ciele a funkcie spoločného maloobchodného hospodárenia; skrátka spájali v sebe pozitívnu myšlienku skupinovej kooperácie na dedine s výrazným mravným i socializačným aspektom vzájomnosti a spolupráce. Právna stránka diela sa zaoberá najmä obchodnoprávnou úpravou uhorského obchodného zákonníka z roku 1875, ktorým sa slovenské družstvá riadili rovnako i v prvej polovici 20. storočia. Výsledkami archívneho výskumu obohatila autorka prezentovaný juristický pohľad o skúmanými družstvami rozvíjanú mravnú a socializačnú dimenziu. Nech budúceho čitateľa neodradí zvolený, občas až prílišný rigorózny právnický jazyk. Dokumentuje len samotnú činnosť v zhode s právom a mravným étosom ducha zákonov. Dejiny slovenského človeka „milión“ neposkytovali vždy taký vzrušujúci životný priestor. Často sa zápasilo o stabilnosť rutinnej práce, keď sa Slovák musel boriť s nudnými, kreativitu či slobodu tlmiacimi ťažkosťami, čo je i náš prípad, ktorého vskutku úspešný a násilím prerušený príbeh relativizuje akúkoľvek prehru.

Judikatura k rekodifikaci – Právní jednání – Petr Lavický,Petra Polišenská

38.10 
Nakladatelství Wolters Kluwer vydává další svazek řady přehledů judikatury obsahující rozhodnutí, která jsou dle názoru autorů použitelná pro právní vztahy řídící se občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb. Předkládaný svazek shrnuje rozhodnutí, jež lze použít jako inspiraci při interpretaci ustanovení občanského zákoníku ohledně právního jednání. Publikace obsahuje nejen použitelnou judikaturu, ale také stručný úvodní výklad nové právní úpravy, příslušnou část důvodové zprávy a zásadní právní předpisy. Kniha tak není pouhým přehledem judikatury, ale komplexní pracovní pomůckou, soustřeďující veškeré potřebné informace pro práci s judikaturou poté, co občanský zákoník č. 89/2012 Sb. nabyl účinnosti. Publikace usnadní práci soudcům, advokátům i nejširší právnické veřejnosti.

Trovy exekúcie – Diana Kormanová

14.25 
Publikácia približuje problematiku právnej úpravy trov exekúcie; nezaoberá sa pritom len teoretickými ale aj praktickými otázkami trov exekúcie. Vzhľadom na rozsiahlosť témy sú v publikácii, pre jednoduchšie pochopenie danej problematiky, uvedené mnohé praktické príklady výpočtu trov exekúcie a mnohé problémy sú demonštrované na rozhodnutiach súdov Slovenskej republiky. Kniha sa venuje aj samotnému inštitútu súdneho exekútora a jeho postaveniu v právnom systéme. Ďalej sa venuje jednotlivým zložkám trov exekúcie ako aj rôznym spôsobom ich výpočtu, ktoré závisia na spôsobe ukončenia exekúcie, ako aj nejednotnej rozhodovacej praxi súdov o povinnosti nahradiť trovy exekúcie jedným z účastníkov konania v prípade zastavenia exekúcie alebo vylúčenia súdneho exekútora z vykonávania exekúcie.

Filmové právo – David Ivan

18.29 
Publikace poutavým jazykem a s historickými a filozofickými přesahy představuje filmové právo chápané jako soubor právních norem, s důrazem na autorskoprávní problematiku. V centru zájmu je přímá či nepřímá regulace výroby a distribuce filmu. Současná úprava filmového práva autorského v České republice je přiblížena i prostřednictvím náhledu na jeho historické podoby. Srovnáním s filmovým právem v dalších zemích, zejména ve Spojených státech amerických, publikace načrtává kritické body i možné inspirace. Kniha na toto téma byla několik let očekávána jak v oblasti kinematografie, tak právní praxe, je jedinou publikací přehledně podávající výklad filmového práva a je důležitá pro všechny profese filmového průmyslu, právníky i studenty práva.

Konkurz, reštrukturalizácia a oddlženie – Jaroslav Macek

37.05 
Zostaviteľom ďalšej publikácie z edície Judikatúra je JUDr. Jaroslav Macek, ktorý ako sudca obchodnoprávneho úseku vybavuje konkurznú agendu, incidenčné spory a agendu obchodného registra. Publikácia obsahuje tak súčasné, ako aj staršie rozhodnutia súdov (vrátane prvorepublikových i rakúskych pred rokom 1914), ktoré sú pri niektorých nezmenených základných princípoch konkurzného práva aktuálne aj pre dnešnú právnu prax. Gro výberu tvorí judikatúra slovenských súdov, najmä Najvyššieho súdu SR, ale aj krajských a okresných súdov a Ústavného súdu SR. Podstatná časť publikácie má svoj pôvod v rozhodnutiach zahraničných súdov, pre blízkosť právnej kultúry a spoločnú históriu logicky najmä českých (Najvyššieho súdu ČR a Ústavného súdu ČR, ale aj Vrchných súdov v Prahe a Olomouci), nájsť však možno aj rozhodnutia nemeckých súdov a rozsudky Súdneho dvora EÚ. Kniha obsahuje aj viacero dosiaľ nepublikovaných rozhodnutí krajských súdov. Judikáty sú usporiadané do logických celkov (konkurz, reštrukturalizácia, oddlženie) podľa predmetu rozhodnutia, pričom judikatúra pokrýva aj problematiku incidenčných konaní. V publikácii možno nájsť aj rozhodnutia s veľmi praktickým uplatnením, v ktorých sa rieši napríklad problematika pohľadávok z leasingového vzťahu či spôsob vyplnenia prihlášky do konkurzného konania. Judikáty sú na viacerých miestach doplnené inštruktívnymi poznámkami zostaviteľa.

Spotrebiteľské správanie – Kornélia Richterová,Kolektív autorov

12.35 
Spotrebiteľ je jednotlivec, ktorý kupuje výrobky a služby na svoju vlastnú spotrebu, na použitie v rodine, pre člena rodiny, prípadne ako dar pre inú osobu. Vo všetkých uvedených prípadoch sa výrobok kupuje na konečnú spo-trebu jednotlivcov, a preto sa aj označujú ako koneční spotrebitelia. Keď uvažujeme o spotrebiteľskom správaní, vidíme spotrebiteľa ako realizuje proces nákupného rozhodovania pod vplyvom faktorov pôsobiacich z externého prostredia, formovaný jeho vlastnými individuálnymi špecifikami a konkrétnou nákupnou situáciou.

Právo nemovitostí – Milan Kindl

46.50 
Publikace reaguje na celou řadu zcela zásadních změn, které nový občanský zákoník vnesl prakticky do všech právních vztahů, týkajících se nemovitých věcí. Občanský zákoník zcela nově přináší nové vymezení nemovitých a tím pádem i movitých věcí, navra cí se zpět k zásadě, že pozemek má z hlediska soukromých práv přednost před stavbou, takže stavba je její součástí. Publikace je určena zejména právní praxi, které má sloužit jako návod pro řešení nových a nezvyklých právních situací, k nimž při používání nové úpravy bude docházet, a také proto řeší otázku použitelnosti dosavadní soudní judikatury.

Právne otázky rozhodovania v onkologickej starostlivosti – Kolektív autorov

3.56 
Onkologické ochorenie predstavuje jednu z najextrémnejších situácií v živote človeka - nielen pre pacienta, ale aj pre ošetrujúcich zdravotníckych pracovníkov. Rozhodnutia v liečbe sú rozhodnutiami o živote a smrti. Kto je zodpovedný za určenie toho, čo je najlepšie pre pacienta? Kto nesie zodpovednosť za rizikové terapeutické postupy? Ako nastaviť liečbu pri nespolupracujúcich pacientoch a aké právne konzekvencie v sebe skrýva starostlivosť o maloletých onkologických pacientov? Má lekár liečiť aj v prípade nesúhlasu pacienta? Ako na otázku komplexnej starostlivosti o onkologického pacienta a na postavenie zdravotníckeho pracovníka pozerá právo, bioetika či psychológia? Odpovede na tieto interdisciplinárne otázky nájdete v tejto publikácii zostavenej z príspevkov z vedeckej konferencie Istoty zákona vs. neistoty života. Onkologický pacient: multidisciplinárne výzvy z pohľadu práva, bioetiky a medicíny (Košice, 10.-11. apríl 2015).

Súdna moc a moc sudcov na Slovensku – Ján Svák

28.50 
Máloktorá ľudská činnosť má také mytologizujúce korene ako výkon súdnictva. V demokratických i menej demokratických štátnych režimoch je osoba sudcu pri výkone súdnictva obdarená nevídanou právomocou. Sudca má právo a spravidla aj posledné slovo pri určovaní osudu človeka, a to aj v tých najzákladnejších rozmeroch. V najextrémnejšom prípade právo sudcu odsúdiť človeka na trest smrti konkuruje Božej spravodlivosti na zemi. Najmä v očiach stredovekého človeka sa tak sudca stal neraz stelesnením Boha na zemi a takéto videnie neobchádzalo ani odbornú verejnosť, o čom najlepšie svedčí úvodný citát veľkého francúzskeho právnika Domata: „Les juges sont des Dieux“ .... Publikácia je dvojjazyčná - slovenský text je preložený do angličtiny!

Přehled judikatury ve věcech katastru nemovitostí – Eva Barešová,Petr Baudyš

29.08 
Vydávaný Přehled judikatury ve věcech katastru nemovitostí ve svém druhém, aktualizovaném a podstatně rozšířeném vydání navazuje na úspěšné vydání stejného titulu z roku 2004. V mezidobí těchto dvou vydání byla přijata řada novel obou stěžejních zákonů upravujících oblast katastru nemovitostí - zákona č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, i zákona č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrálního zákona); rovněž došlo k nahrazení prováděcí vyhlášky č. 190/1996 Sb. katastrální vyhláškou č. 26/2007 Sb. Druhé vydání Přehledu tyto změny právních předpisů reflektuje, a čtenáři tak nabízí možnost užití relevatní judikatury v komfortní a aktuální podobě. Předkládaná publikace je užitečnou a praktickou pomůckou těm, kteří se s oblastí katastru nemovitostí pracovně setkávají, jakož i všem, kteří jsou účastníky vlastnických a z nich odvozených právních vztahů.

O práve, cirkvi a spoločnosti – Matúš Kasinec,Kolektív autorov

5.42 
Európska právna kultúra je budovaná na historických pilieroch tvorených gréckou filozofiou, rímskym právom a kresťanským náboženstvom. Tradičné hodnoty vyplývajúce z týchto základov sa v súčasnosti stretávajú so sekularizáciou a v európskom kontexte tiež dochádza k stretu rozdielnych právnych a náboženských kultúr. Uvedené môže v budúcnosti vyvolať viaceré nové situácie a aj z hľadiska tejto perspektívy sa zdá prirodzené zamýšľať sa nad vzťahom práva, cirkvi a spoločnosti. Pojmy práva a cirkvi sú v európskom priestore úzko prepojené už mnoho storočí. Do tohto vzťahu často zasahujú aj štátne orgány, ktoré sa v rôznych podobách snažia o kontrolu alebo usmernenie činnosti cirkví a náboženských spoločností prostredníctvom vnútroštátnej regulácie. Tieto skutočnosti majú za následok vznik viacerých partikulárnych problémov. Monografiou sa autori pokúsili zaujať postoj k niektorým z nich, a to s ohľadom na slovenský aj celoeurópsky kontext. V monografii sa autori venujú problému vývoja vzťahu medzi štátom a cirkvou z historickej aj súčasnej perspektívy, náhľadu do štruktúry jednej z registrovaných cirkví (gréckokatolíckej cirkvi) v Slovenskej republike, analýze mienkotvorného vplyvu cirkví na občanov, právnej pozícii dvoch základných foriem kresťanstva v SR a právnej subjektivite cirkví a náboženských spoločností. Publikácia je obohatená o analýzu málo spracovaného kánonicko-právneho problému týkajúceho sa právomocí pápeža vo vzťahu k inštitúcii manželstva.

Závazky ze schovacích a zaopatřovacích smluv – Karel Svoboda

10.24 
Další publikace z ediční řady Právo prakticky se tentokrát zaměřuje na smlouvu o úschově a o skladování (smlouvy schovací) a na smlouvu o důchodu a o výměnku (smlouvy zaopatřovací). Smlouvy zaopatřovací nejsou na rozdíl od smluv schovacích v právní praxi tolik frekventované a i literatura se jim zatím věnuje spíše okrajově. Publikace je psána stručně a srozumitelně, snahou autora bylo čtenáři předložit možná řešení nejasností, které v této oblasti současná právní úprava vyvolává.

Právní vztahy k dřevinám – Jitka Jelínková,Miloš Tuháček

8.74 
Kniha jako jediná na trhu poskytne ucelený právní návod, jak správně vykonávat státní správu na úseku ochrany dřevin. Jde o nejfrekventovanější agendu v oblasti ochrany přírody, se kterou se potýkají i nejmenší obecní úřady a která nezřídka vede až k soudním sporům. Seznámíte se s obecnou ochranou veškeré mimolesní zeleně a zvláštní ochranou památných stromů a stromů náležejících ke zvláště chráněným druhům rostlin. Publikace také přináší ucelené informace o ochraně lesních porostů, obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin a uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh. Vysvětlí i právně nejobtížnější vztahy obecné ochrany dřevin obsažené v zákoně o ochraně přírody a krajiny k jiným právním předpisům práva veřejného i soukromého (občanský zákoník).

Přechod práv a povinností a hromadné propouštění – Nataša Randlová

11.12 
Publikace se věnuje úpravě přechodu práv a povinností a s ním často souvisejícím hromadným propouštěním, a to jak na straně převádějícího zaměstnavatele tak zaměstnavatele nabývajícího. Obě tyto úpravy jsou obsaženy v českém zákoníku práce a jsou harmonizovány s evropskými směrnicemi týkajícími se těchto oblastí, jmenovitě směrnicí Rady 2001/23/ES ze dne 12. března 2001 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se zachování práv zaměstnanců v případě převodů podniků, závodů nebo částí podniků nebo závodů a směrnicí Rady 98/59/ES ze dne 20. července 1998 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se hromadného propouštění. Prostor je také věnován porovnání české právní úpravy s úpravou některých států Evropské unie, zejména v těch oblastech, kde dle názoru autorky Česká republika nevyužila všechny možnosti evropských směrnic a klíčových rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, která mají dopad i na českou právní úpravu a se kterými česká právní úprava není vždy v souladu.

Soustava exekučního práva Soudní řízení nesporné – Václav Hora

44.42 
Další svazek z ediční řady Klasických právnických děl zpřístupňuje současným čtenářům dvě knihy prof. JUDr. Václava Hory, významného pedagoga, legislativce a teoretika civilního procesu 20. století. Obě knihy autor psal především jako učebnice pro studenty pražské právnické fakulty, ale svým významem obě překročily akademickou půdu. Vznikaly v době, kdy zákonodárci první Československé republiky připravovali základní předpisy nově vzniklého státu. Soustava exekučního práva (1930) byla napsána v době, kdy prof. Hora pracoval na novém civilním soudním řádu, a proto obsahuje také poměrně rozsáhlou kapitolu věnovanou obecným principům exekučního řízení. Knihu Soudní řízení nesporné (1931) vydal prof. Hora krátce po přijetí zákona č. 100/1931 Sb., o základních ustanoveních soudního řízení nesporného, na jehož přípravě se také podílel. V obou knihách se tak vzácně snoubí pohled erudovaného právního vědce a zároveň praktického legislativce a pedagoga, který ovládal umění vysvětlit i komplikované právní otázky srozumitelně.

Kurz právní sebeobrany – Kristián Léko,Jan Januš

6.54 
Kniha nabízí ve 30 lekcích právní vodítka ke každodenním situacím. Pomůže při řešení dopravních přestupků, vztahů s domácími, nájemníky i se sousedy. Poradí také jak na stavební úřad, chybující lékaře a lékárníky nebo špatně pracující řemeslníky. Dozvíte se, jak se bránit průzkumům i zlodějům. Doplňující lekce se týkají často užívaných právních dokumentů a práce s nimi. Kniha využívá zkušeností právníků a vychází tak vysloveně z praktického pohledu na věc. Kniha vychází z úspěšného seriálu Lidových novin.

Kapitoly z mezinárodního dopravního práva I – Bohumil Poláček

31.26 
Kapitoly z mezinárodního dopravního práva I (A. Říční právo, B. Letecké právo) tvoří první část připravované trilogie, na kterou bude navazovat část druhá s názvem Kapitoly z mezinárodního dopravního práva II (C. Železniční právo, D. Námořní právo) a část třetí nazývající se Kapitoly z mezinárodního dopravního práva III (E. Silniční právo, F. Multimodální právo). Mezinárodní dopravní právo můžeme subsumovat pod právo mezinárodního obchodu, které lze vymezit jako účelově uspořádaný soubor právních norem různého původu a z různých právních odvětví , které spojuje jejich společný účel upravovat právní vztahy vznikající při uskutečňování mezinárodního obchodu a mezinárodního hospodářského styku vůbec. Právní normy uplatňující se při úpravě mezinárodního obchodu jsou tedy normami různé povahy (veřejnoprávní a soukromoprávní) a různého původu (vnitrostátní, evropské i mezinárodní). Vzhledem ke značné šíři materie se kniha zaměřuje pouze na problematiku stěžejních témat z oblastí dopravního práva, a to zejména na odpovědnost, úpravu právního režimu dopravní cesty, ochranu před protiprávními činy a na státní správu v daném typu dopravy. Jednotlivá témata jsou zpracována v kontextu evropského práva (práva Evropské unie), které je v mnoha ohledech významným mezistupněm mezi vnitrostátní a mezinárodní úpravou.

Závazky v oblasti výstavby a nové civilní právo – Alena Bányaiová

16.16 
Další publikace z ediční řady Právo prakticky se zabývá právní úpravou závazkových vztahů vznikajících v průběhu procesu výstavby. Publikace se věnuje především nové úpravě smluvního typu, který je v oblasti výstavby nejčastěji využíván, tj. smlouvě o dílo. Ze smluvních typů se dále zabývá smlouvou využívanou pro zabezpečení inženýrské činnosti, tedy příkazní smlouvou. Publikace rovněž upozorňuje na specifika smluv, jejichž předmětem je zhotovení stavby nebo činnosti s tím související, které jsou uzavírány v návaznosti na zadávací řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. S ohledem na dlouhodobost procesu výstavby nových objektů, kdy mohou probíhat nebo být dokončovány stavby zahájené před 1. 1. 2014, kdy je nezbytná i znalost úpravy účinnosti a aplikovatelnosti ustanovení občanského zákoníku, je i této otázce v publikaci věnována pozornost. V neposlední řadě se publikace věnuje i otázce řešení sporů, které jsou v oblasti výstavby poměrně časté. S ohledem na nezbytnost rychlého řešení sporů je na tomto úseku často využíváno i alternativní řešení sporů, tedy rozhodčí řízení, kdy stručné vysvětlení povahy tohoto řízení, jeho výhod i nevýhod, předkládanou publikaci uzavírá.

Zajištění a utvrzení dluhů – Milan Kindl

39.75 
Publikace představuje ucelený přehled jednotlivých druhů zajištění, přičemž plně zohledňuje novou právní úpravu. Vedle jednotlivých institutů nového občanského zákoníku podává výklad i ve vztahu k insolvenčnímu zákonu, zákonu o finančním zajištění, zákonu o veřejných dražbách. Popisuje rovněž i širší ekonomické souvislosti zřízení, udržování a výkonu jednotlivých zajišťovacích instrumentů. Vše je doplňováno praktickými příklady. Vhodným doplňkem knihy je uvedení související literatury k jednotlivým kapitolám, judikatury a věcného rejstříku. Publikace je určena pro právníky, studenty právnických fakult, dobře poslouží i neprávníkům, kteří ve své praxi přicházejí do kontaktu s problematikou zajištění.

Zodpovednosť na internete: podľa českého a slovenského práva – Martin Husovec

16.82 
Kedy môžu poskytovatelia internetových služieb akými sú poskytovatelia pripojenia na internet, poskytovatelia webhosting-u, prevádzkovatelia diskusných fór alebo aukčné platformy, byť zodpovední za vlastný obsah a obsah svojích užívateľov? Táto kniha sa snaží zodpovedať túto otázku pre slovenský a český právny systém. Je štylizovaná ako podrobná príručka pre dvoch typov čitateľov – „rýchleho čitateľa“, ktorý sa chce len zorientovať v bludisku právnych pravidiel za pomoci farebných príkladov a „náročného čitateľa“, ktorý má záujem objavovať tie isté pravidlá do väčšej hĺbky v komparatívnom a širšom právnom kontexte.

Predbežné opatrenia – Erik Schwarcz

23.75 
Predbežné opatrenia sú v praxi často využívaným nástrojom v civilnom procesnom práve. Tento inštitút je však veľmi špecifickým zásahom do práv osôb, ktoré sú zasiahnuté bez toho, aby súd vykonal rozsiahlejšie dokazovanie a konal vo veci samej. Z uvedeného dôvodu jeho aplikácia vyvoláva v praxi mnohé otázky, na ktoré reagovala súdna prax v Slovenskej republike i v Českej republike. Cieľom predkladaného výberu z judikatúry je poskytnúť odbornej verejnosti rozhodnutia súdov relevantné pre prax, teda rozhodnutia, ktoré definujú základné aspekty predbežných opatrení alebo ktoré svojím obsahom menia doteraz vžitý pohľad na túto problematiku. Účel inštitútu predbežného opatrenia, ako aj niektoré jeho aspekty zostáva zachovaný aj pri inštitúte neodkladných opatrení, ktorý ho nahrádza prijatím nových kódexov civilného procesného práva, t.j. Civilného sporového poriadku a Civilného mimosporového poriadku, a preto je táto publikácia relevantnáaj po nadobudnutí účinnosti týchto nových kódexov (po 1. júli 2016) a môže slúžiť ako pomôcka pri ich praktickej aplikácii.

Účelové pozemní komunikace a jejich právní ochrana – Roman Kočí

13.47 
Druhé vydání příručky pojednává zevrubně o problematice účelových pozemních komunikací s ohledem na zásadní novelu zákona o pozemních komunikacích zákonem č. 268/2015 Sb., která se problematiky účelových komunikací výrazně dotýká, a na nový občanský zákoník, který má pro pozemní komunikace rovněž velký význam. Po definování účelových komunikací a otázce jejich vzniku se autor věnuje problematice vlastnictví účelových komunikací a výkonu státní správy a státního dozoru nad nimi. Příručka se rovněž podrobně zaobírá rozdělením účelových komunikací na veřejně a neveřejně přístupné. Stranou zájmu nezůstávají ani otázky obecného užívání účelových komunikací, stanovení místní nebo přechodné úpravy na nich nebo problematika odstraňování autovraků z účelových komunikací. Ve vazbě na užívání pozemku jako dopravní cesty kniha podrobně rozebírá další možnosti užívání cizího pozemku k dopravním účelům, aniž by se jednalo o obecné užívání účelové komunikace. Problematika obecného užívání účelových komunikací je v současné době velmi aktuální. Ve středu pozornosti je zejména otázka bránění obecnému užívání účelové komunikace, ke kterému často přistupují vlastníci pozemků, na nichž se účelové komunikace nacházejí. Proto se kniha rovněž důkladně zabývá možnostmi právní ochrany účelových komunikací, zejména jejich obecného užívání. Ve svých teoretických závěrech vychází autor především z aktuální judikatury správních soudů, ve druhém vydání značně rozšířené, zejména o rozsudky Nejvyššího správního soudu. Výklad doplňují praktické vzory správních rozhodnutí a jiných správních aktů silničních správních úřadů na úseku účelových komunikací. V tomto druhém, doplněném a aktualizovaném vydání autor zapracoval do textu publikace novou právní úpravu, kterou přináší velká novela Tato novela se poměrně výrazným způsobem dotýká problematiky účelových komunikací. Velký význam ve vztahu k účelovým komunikacím má rovněž nový občanský zákoník, s nímž je ve druhém vydání publikace rovněž pracováno. V neposlední řadě druhé vydání publikace obsahuje právní závěry aktuální soudní judikatury, zejména aktuální rozsudky Nejvyššího správního soudu. Výklad doplňují praktické vzory správních rozhodnutí a jiných správních aktů silničních správních úřadů na úseku účelových komunikací. Kniha je určena široké odborné veřejnosti. Měla by být nepostradatelnou pomůckou pro obecní úřady obcí s rozšířenou působností, které se s danou problematikou jako silniční správní úřady setkávají takřka denně. Může však sloužit i jako studijní pomůcka a zdroj poznání dané právní oblasti.

Judikatúra vo veciach exekučného konania a v statusových veciach súdnych exekútorov III. – Janka Gibaľová,Milan Budjač

17.67 
III. Žaloby súvisiace s exekučným konaním, trovy exekúcie, statusové veci súdnych exekútorov a ich zodpovednosť Vydavateľstvo Wolters Kluwer Vám predstavuje tretiu ucelenú zbierku judikatúry nielen vo veciach exekučného konania, ale aj v statusových veciach súdnych exekútorov. Zbierka judikatúry pozostáva z troch dielov a výberu niekoľkých stoviek relevantných rozhodnutí vo veciach exekučného konania a aj výkonu rozhodnutia vydaných súdmi rozhodujúcimi nielen v prostredí slovenského právneho poriadku, ale aj v prostredí českého právneho poriadku. Judikatúra je doplnená aj relevantnými rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva a Súdneho dvora Európskej únie. Zbierka integruje rozhodnutia najvyšších súdnych autorít, orgánov ochrany ústavnosti, ale rovnako aj rozhodnutia súdov nižších stupňov, ktoré – podľa názoru autorov – priniesli zásadné právne závery vo výklade a aplikácii noriem exekučného práva a súvisiacich právnych predpisov. Zbierka judikatúry pozostáva z troch kapitol. V prvej kapitole je zhrnutá judikatúra k žalobám súvisiacim s exekučným konaním, druhá kapitola sa venuje trovám exekúcie a v poradí tretia kapitola integruje judikatúru v statusových veciach a veciach výkonu funkcie súdneho exekútora pri vykonávaní exekúcie, s osobitným zameraním na zodpovednosť súdneho exekútora za škodu spôsobenú pri výkone funkcie. Zozbierané rozhodnutia sú v každej jednotlivej kapitole zoradené chronologicky, s cieľom umožniť stotožniť rozhodnutie s konkrétnou právnou úpravou platnou v čase jeho vydania. Práve zmeny právnej úpravy v čase sú spôsobilé znížiť výpovednú hodnotu rozhodnutia a z týchto dôvodov autori právne vety a výňatky koncipovali ucelene, nadčasovo, resp. v niektorých prípadoch v texte uviedli poznámky upozorňujúce na zmeny a vývoj právnej úpravy. Aktuálnosť zozbieranej judikatúry je prízvukovaná osobitne v prípadoch rozhodnutí vo veciach rozhodovania o žiadosti o poverenie súdneho exekútora na vykonanie exekúcie, kde je reflektovaná najnovšia judikatúra vedenia exekúcií na podklade rozhodcovských rozsudkov. Publikácia je určená odbornej verejnosti, sudcom, vyšším súdnym úradníkom, súdnym exekútorom, advokátom, notárom, ale rovnako má ambíciu slúžiť aj ako každodenná pomôcka pre akademikov, študentov právnických fakúlt a zástupcov laickej, občianskej aj podnikateľskej obce, ktorá sa zaujíma o otázky vedenia exekúcií.

Judikatúra vo veciach exekučného konania a v statusových veciach súdnych exekútorov I. časť – Milan Budjač,Janka Gibaľová

21.95 
I. Exekučné tituly a začatie exekučného konania Vydavateľstvo Wolters Kluwer Vám predstavuje prvú ucelenú zbierku judikatúry nielen vo veciach exekučného konania, ale aj v statusových veciach súdnych exekútorov. Zbierka judikatúry pozostáva z troch dielov a výberu niekoľkých stoviek relevantných rozhodnutí vo veciach exekučného konania a aj výkonu rozhodnutia vydaných súdmi rozhodujúcimi nielen v prostredí slovenského právneho poriadku, ale aj v prostredí českého právneho poriadku. Judikatúra je doplnená aj relevantnými rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva a Súdneho dvora Európskej únie. Zbierka integruje rozhodnutia najvyšších súdnych autorít, orgánov ochrany ústavnosti, ale rovnako aj rozhodnutia súdov nižších stupňov, ktoré – podľa názoru autorov – priniesli zásadné právne závery vo výklade a aplikácii noriem exekučného práva a súvisiacich právnych predpisov. Prvý diel sa venuje judikatúre k exekučným titulom, s osobitným zameraním na tzv. tituly súdne a mimosúdne, a judikatúre k začatiu exekučného konania, v rámci ktorého sú rozhodnutia rozdelené medzi viaceré časti danej podkapitoly. Autori sa v súvislosti so začatím exekúcie sústredili na rozhodnutia týkajúce sa návrhu na vykonanie exekúcie, podmienok konania, účastníkov exekučného konania a judikatúru k rozhodovaniu o žiadosti súdneho exekútora o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie. Zozbierané rozhodnutia sú v každej jednotlivej kapitole zoradené chronologicky, s cieľom umožniť stotožniť rozhodnutie s konkrétnou právnou úpravou platnou v čase jeho vydania. Práve zmeny právnej úpravy v čase sú spôsobilé znížiť výpovednú hodnotu rozhodnutia a z týchto dôvodov autori právne vety a výňatky koncipovali ucelene, nadčasovo, resp. v niektorých prípadoch v texte uviedli poznámky upozorňujúce na zmeny a vývoj právnej úpravy. Aktuálnosť zozbieranej judikatúry je prízvukovaná osobitne v prípadoch rozhodnutí vo veciach rozhodovania o žiadosti o poverenie súdneho exekútora na vykonanie exekúcie, kde je reflektovaná najnovšia judikatúra vedenia exekúcií na podklade rozhodcovských rozsudkov. Publikácia je určená odbornej verejnosti, sudcom, vyšším súdnym úradníkom, súdnym exekútorom, advokátom, notárom, ale rovnako má ambíciu slúžiť aj ako každodenná pomôcka pre akademikov, študentov právnických fakúlt a zástupcov laickej, občianskej aj podnikateľskej obce, ktorá sa zaujíma o otázky vedenia exekúcií.

Judikatúra vo veciach ochrany životného prostredia – Miroslav Gavalec

23.28 
Publikácia je zameraná tak na hmotnoprávnu úpravu ochrany životného prostredia, ako aj na matériu procesnoprávnych rozhodnutí, ktorých právny základ vychádza z medzinárodného práva, resp. z práva únijného. Pod pojem životné prostredie zostavovateľ zahrnul tak úzku judikačnú matériu týkajúcu sa krajiny a prírody, ako aj ďalšie konania, ktorých dopad na životné prostredie je evidentný. Kniha predstavuje súhrn autoritatívnych právnych názorov súdov rôznych stupňov vyjadrený vo forme tzv. právnych viet ako výsledkov rozhodovacej činnosti orgánov súdnej moci, ohraničený obdobím rokov 2000 po súčasnosť, s krátkym komentárom zostavovateľa. Texty často rozsiahlych súdnych rozhodnutí sú zredukované len na relevantnú časť odôvodnenia. Kniha je určená ako praktická príručka pre príslušne zamerané právnické profesie a pre osoby v praxi zapojené na rôznom stupni do problematiky ochrany práva životného prostredia, pre poslucháčov súvisiacich študijných odborov ako doplnková literatúra a pre všetkých, ktorí prejavujú záujem o správu vecí verejnýchv sledobanej oblasti.