Sexuální trestné činy včera a dnes – Kolektív autorov,Karel Schelle,Jaromír Tauchen

29.36 
Sexuální trestná činnost není typická jen pro moderní společnost, ale lidstvo se s ní setkávalo od nepaměti. Se zdokonalováním mezilidské komunikace se však možnosti sexuálních deviantů zvětšují. Internet, mobilní telefony a další sociální sítě zajišťují anonymitu a tím vytvářejí ideální prostředí, zejména pro aktivizaci pedofilů. Naštěstí společnost prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení, ale i specializovaných zdravotnických zařízení na nárůst této mimořádně společensky nebezpečné trestné činnosti v poslední době ofenzivně reagují. V boji proti sexuálním deviantům nemohla zůstat pozadu ani akademická a vědecká obec, a tak se spojilo několik vědeckých a pedagogických institucí, a za pomoci dalších významných odborníků z nejrůznějších oborů připravilo tuto monografii. Mezinárodní právněhistorická společnost The European Society for History of Law, Katedra dějin státu a práva a Katedra trestního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity a slovenská Akademie policejního sboru spojily síly a vytvořily pro nejširší veřejnost publikaci, která zachycuje jak historii potírání sexuální trestné činnosti, tak i současnou českou a slovenskou právní úpravu sexuálních trestných činů. Nezůstaly pominuty ani lékařské aspekty. Celý autorský kolektiv tím chtěl vytvořit podklad pro další diskuzi o tomto mimořádně nebezpečném společenském jevu.

Trestní právo hmotné – obecná část (stav k 1. 9. 2014) – Kolektív autorov

15.37 
Učebnice vymezuje základní principy obecné části trestního práva hmotného takovým způsobem, aby si studenti osvojili jeho základní teoretické instituty a to ve spojitosti s ním bezprostředně souvisejících právních odvětvích, na které normy trestního práva odkazují a ze kterých vycházejí problémy aplikační praxe. Díky tomu budou po prostudování tohoto textu disponovat znalostmi o celkové koncepci zpracovávané problematiky, jakož i praktickými dovednostmi při interpretaci a aplikaci právních předpisů v daném právním odvětví. Učebnice je prioritně určena pro studenty bakalářských či magisterských forem studia na právnických fakultách. Z hlediska jejího obsahu a způsobu zpracování je však samozřejmě použitelná i pro studenty vysokých škol tzv. neprávnického směru, studenty středních škol a fakticky pro jakoukoli neprávnickou veřejnost, která by se chtěla se zpracovávanou problematikou blíže seznámit. Právní úprava obsažená v následujícím textu odráží právní stav platný a účinný k 1. 9. 2014.

Základné zásady trestného konania – Lucia Kurilovská

10.45 
Trestné konanie a postup orgánov činných v trestnom konaní a súdov predstavuje najzávažnejsí zásah do práv a záujmov subjektov, ktoré sa testného konania zúčastňujú. Limitácia trestného onania a limitácia zásahov vo ľudských práv je tvorená zásadami trestného konania. Medzi zásadami trestného konania zaujímajú špecifické miesto prezumpcia neviny, pretože je nielen limitáciou zákonnou, ale i ústavnou a medzinárodnou. Predkladaná publikácia zachytáva zásady trestného konania a venuje sa koncepčným otázkam základných zásad trestného konania, pričom poukazuje na praktickú využiteľnosť zásad v aplikačnej praxi.

Praktikum trestného práva procesného – Lucia Kurilovská

10.45 
Kniha slúži ako pomôcka pri orientovaní sa v rozsiahlej trestnoprávnej matérii. Obsahuje nielen text, ktorý vysvetľuje ťažiskové otázky trestného práva procesného, ale aj súbor otázok, ktoré sú formulované spôsobom, že čitateľa nútia hľadať odpovede a používať rôzne pramene trestného práva a literatúru renomovaných autorov v oblasti trestného procesu.

Vývoj veřejné žaloby do roku 1989 – Karel Schelle

6.62 
Publikace pojednává o vývoji orgánů veřejné žaloby od nejstarších dob do konce roku 1989. Hlavní pozornost je věnována období od roku 1848 do druhé světové války. Výklad je podán v širších historických souvislostech, zejména v kontextu s vývojem organizace trestního soudnictví. V druhé části se autor věnuje postavení a organizaci prokuratury v období po roce 1948, která se stala nechvalným symbolem politických vražd, zejména v první polovině padesátých let minulého století. Publikace je určena nejen zájemcům o právní historii, ale i studentům trestního práva, aby pochopili historické souvislosti organizace a perspektiv současných orgánů státního zastupitelství.

Přehled judikatury ve věcech zásad soukromého práv – Petr Lavický

21.52 
Druhý svazek přehledu judikatury ve věcech zásad soukromého práva shrnuje judikáty týkající se zásady vše je dovoleno, co není zakázáno, zásady dispozitivnosti soukromoprávní regulace, zásady ochrany slabší smluvní strany, zásady pacta sunt servanda a konečně i zásady bdělým náležejí práva. Výběr systematicky navazuje na první díl vydaný na konci minulého roku, jenž byl věnován zásadě autonomie vůle.

Trestní právo hmotné 4 – Ota Novotný,Pavel Šámal,Rudolf Vokoun

5.80 
Od doby posledního vydání učebnice Trestní právo hmotné (2010) došlo v našem trestním zákonodárství k některým důležitým změnám. Autorský kolektiv na změny zareagoval vytvořením přehledného a praktického dodatku k učebnici s komplexním výkladem problematiky trestní odpovědnosti právnických osob a rovněž s upozorněním na všechny další významnější změny v trestním zákoníku a v zákonu o soudnictví ve věcech mládeže.

Vývoj trestního řízení – Karel Schelle

9.75 
Publikace obsahuje podrobný přehled vývoje trestního řízení od nejstarších dob do současnosti. V úvodu jsou zpracovány počátky trestního soudnictví a trestního řízení v nejstarších evropských státech. Další části jsou již věnovány jen českému právnímu prostředí. Čtenář se zde seznámí se středověkými důkazními prostředky jako byly ordály a tortura. V dalších částech jsou přiblíženy počátky moderního trestního řízení. Celý výklad je zakončen současnou právní úpravou.

Judikatúra vo veciach priestupkového práva – Kolektív autorov

23.28 
Keďže je právna úprava priestupkového práva roztrieštená, sú rozhodovacie procesy v tejto oblasti veľmi zložité nielen pre rozhodujúce správne orgány, ale aj pre účastníkov správneho konania. Aplikácia priestupkového práva na konkrétne prípady v praxi vyžaduje značnú erudíciu od rozhodujúcich správnych orgánov. Napriek tomu v prípade potrestaných aj poškodených môže existovať odlišný názor na výklad priestupkového práva. Rozsudok a uznesenie súdu v správnom súdnictve predstavuje nielen individuálne rozhodnutie v konkrétnej veci, ale aj určitý precedens pre interpretáciu priestupkového práva pre rozhodujúce správne orgány a účastníkov správneho konania aj v iných prípadoch. Predkladaná publikácia ponúka stále aktuálnu judikatúru z priestupkového práva uverejnenú vo vybraných rozhodnutiach Európskeho súdu pre ľudské práva, v nálezoch a uzneseniach Ústavného súdu Slovenskej republiky, v rozhodnutiach Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, v rozhodnutiach Bohuslavovej zbierky Najvyššieho správneho súdu ČSR a Najvyššieho správneho súdu Českej republiky. Fundamentom publikácie sú publikované a nepublikované rozhodnutia správnych súdov, užitočné pre právnu prax aj pre laickú verejnosť. Tak pri publikovaných ako aj pri nepublikovaných rozhodnutiach bola vytvorená právna veta a vybraté časti z odôvodnenia rozhodnutí, na podporu a uľahčenie pochopenia interpretácie priestupkového práva. Ambíciou publikácie je poskytnúť právnikovi, ale aj laikovi starostlivo spracovanú databázu judikátov v oblasti priestupkového práva, v ktorej za pomoci vhodne zvoleného vyhľadávacieho aparátu možno rýchlo nájsť potrebnú informáciu. Veríme, že právnej praxi ponúkame užitočné dielo, ktoré bude prínosom pre sudcov, advokátov, správne a samosprávne orgány a ďalšiu právnickú ako aj laickú verejnosť. Publikácia predstavuje súbor riešení aktuálnych problémov v oblasti priestupkov, použiteľných pre právnickú verejnosť, sudcov, prokurátorov, advokátov či vyšších súdnych úradníkov ako aj pre ďalších zainteresovaných.

Justiniánské instituce/ Iustiniani Institutiones – Peter Blaho

17.86 
Překlad učebnice práva východořímského císaře Iustiniana z počátku 6. století n. l. Učebnice, která byla používána až do 18. století, se věnuje především římskému soukromému právu, obsahuje také informace o trestním právu i obecné právní principy a seznamuje s myšlenkovým bohatstvím odkazu římské právní vědy. Myšlenkové bohatství římského práva ovlivnilo již nesčetné množství generací právníků. Poskytovalo poučení a inspiraci soudcům, advokátům i tvůrcům zákonů. Již tradičně také zprostředkovává studentům právnických fakult první intimnější kontakt s právem. Právě systematika a propracovanost právního řádu starověkého Říma umožňuje budoucím juristům proniknout do zákoutí právní vědy, pochopit fungování práva v jeho celistvosti a především se naučit právnicky myslet. Informace o římském právu, které jsou studentům, a nejen jim, předkládány, jsou přitom trestí ze zákoníků, odborných spisů římských právníků či pramenů literární povahy. Tyto prameny a ještě mnohé další, jako například epigrafické památky či papyrologické nebo numismatické artefakty, obsahují relevantní informace vztahující se k tomuto právnímu řádu. Jen výjimečně však máme možnost studovat římskoprávní text dochovaný v úplnosti a bez mezer. Jedním z nich jsou právě Institutiones seu Elementa, jak zní úplný název učebnice východořímského císaře Iustiniana I. z roku 533 n. l., jejichž překlad je tímto laskavému čtenáři předkládán. Můžeme se tedy, stejně jako studenti práv na sklonku antiky, postupně seznamovat s jednotlivými oblastmi římského soukromého práva, obdivovat provázanost jeho institutů i formulační schopnosti autorů. Přestože byly justiniánské Instituce napsány teprve na začátku 6. století n. l., byly od samotného počátku zamýšleny jako učebnice práva, a proto obsahují celou řadu údajů vztahujících se k předchozím dobám. Proto je také můžeme číst jako průvodce po životě antického Říma, který nám zprostředkovává autentický obraz každodenního života obyvatel tohoto starověkého státu.

Praktikum z trestního práva – Jiří Jelínek

14.11 
Příručka přináší aktualizovaný výběr klauzurních prací z trestního práva hmotného a trestního práva procesního zpracovaných na Právnické fakultě UK v Praze a Právnické fakultě UP v Olomouci, které byly v minulých letech posluchačům zadány. Každá práce obsahuje popis skutkového děje, otázky k němu a jejich úplné řešení. Zadání i řešení klauzurních prací odpovídá právnímu stavu ke dni 1. 1. 2010. Čtvrté vydání obsahuje celkem 40 klauzurních prací.

O zločinoch a trestoch – Cesare Beccaria

10.45 
O zločinoch a trestoch talianskeho osvieteneckého právnika a filozofa Cesare Beccariu je dielo útle rozsahom, ale o to väčšie svojím obsahom. Znamená začiatok dejín moderného trestného práva. Vzniklo v dobe, keď sa po celej vzdelanej Európe šírili idey osvietenstva – moderného pohľadu na spoločnosť, jej fungovanie a postavenie človeka v nej. Na Beccariu mali veľký vplyv francúzski osvietenskí filozofi, najmä Rousseau a jeho spoločenská zmluva. Preto zločin chápe ako porušenie tejto zmluvy. Stále významnejšie sa začalo presadzovať právo ľudí na rovnosť, na duchovnú a občiansku slobodu. To viedlo 25-ročného Beccariu nielen ku kritike vtedajších zákonov a praktík v súdnictve, ale, čo je vzhľadom na jeho mladý vek pozoruhodné, aj k úvahám a návrhom na reformu celého, v tom čase už zastaraného a absurdného právneho systému. O zločinoch a trestoch však nie je len mechanickým súhrnom nejakých poučiek či paragrafov predkladaných ako hotové tézy. Je to zamyslenie nad celým systémom spoločnosti, úlohou štátu, mocou zákonodarnou i výkonnou a jej využívaním, resp. zneužívaním, ale predovšetkým nad vzťahom zločinu a trestu ako komplexným súborom problémov. Je to dielo osvieteného vzdelanca, ktorý sa na osi zločin – trest pohybuje vo filozofickej i praktickej rovine na základe prísne logických argumentov. A hoci so všetkými jeho názormi nemusíme súhlasiť, iste nemožno poprieť, že mnohé z nich ani po 250 rokoch nestratili svoju aktuálnosť. Aj v tom teda spočíva výnimočnosť a nadčasovosť tohto diela. Beccaria energicky vystupoval za zrušenie aj dnes diskutovaného trestu smrti a zastával názor, že pre zločinca je väčším trestom dlhoročné zbavenie slobody. Ako odsúdeniahodné odmietal praktiky ako mučenie a tajné obvinenia. Bol proti tomu, aby majetní ľudia nosili pri sebe zbrane. Za účinné opatrenie proti zločinom považoval nie represiu, ale prevenciu. Skutočnú brzdu zločinnosti videl nie v tvrdosti trestu, ale v istote, že mu vinník neunikne. Kým niekomu nebola dokázaná vina, mal sa pokladať za nevinného. Požadoval jasné a aj pre ľud zrozumiteľné zákony garantujúce ich jednoznačný výklad. Propagoval znalosť zákonov zo strany občanov, tých občanov, ktorí sú si pred zákonmi rovní bez ohľadu na postavenie či majetok.

Soudní lékařství – Stanislav Nečas,Michal Dogoši

12.58 
Predkladaná učebnica súdneho lekárstva je výsledkom dlhoročných snáh a sústavnej vedecko-výskumnej a aplikačnej činnosti jej autora, zameranej na štúdium predmetu, systému a metód súdneho lekárstva. Z tohto hľadiska učebnica poskytuje základné odborné informácie o predmete a systéme súdneho lekárstva, ako aj o jeho metódach, a to v súlade s najnovšími poznatkami teórie a aplikačnej praxe v tejto oblasti. Z pedagogických, didaktických , ale aj z rýdzo pragmatických dôvodov sú v primeranom rozsahu súčasťou učebnice aj základné informácie z oblasti forenznej psychológie a forenznej psychiatrie. Text učebnice je spracovaný so zreteľom na najširšiu cieľovú skupinu - študentov práva na právnických fakultách. Učebnica je však schopná poskytnúť základnú orientáciu o tejto problematike aj študentom príbuzných študijných odborov, zameraných na bezpečnostnú ochranu osôb a majetku, ako aj iným skupinám odbornej verejnosti, najmä kriminalistickým technikom, policajtom , prokurátorom, sudcom a advokátom.

Trestné činy proti životu a zdraviu – Eduard Burda

9.20 
Publikácia je zameraná na komplexné porovnanie trestných činov proti životu a zdraviu v starom a v rekodifikovanom Trestnom zákone. Prichádza v období, keď väčšina odbornej verejnosti ešte nie je v rekodifikácii tejto problematiky úplne zorientovaná. Preto kladie dôraz na nové trestnoprávne inštitúty, akým je napríklad úkladná vražda. Teoreticky ich analyzuje a súčasne poskytuje návod na ich praktické posudzovanie. Publikácia je určená najmä sudcom, advokátom, prokurátorom a vyšetrovateľom, no má čo povedať i širšej odbornej verejnosti. Užitočné informácie môže tiež poskytnúť laikom, ktorí majú záujem rozšíriť svoj všeobecný prehľad o oblasť, najmä násilných, trestných činov proti životu a zdraviu.

Policajné laboratórium – David Owen

7.10 
Táto kniha je fascinujúca. Zaoberá sa vývojom metód a postupov používaných v súdnom (forenznom) kriminalistickom vyšetrovaní a je ilustrovaná a doplnená ukážkami známych i menej známych kriminalistických prípadov. Kniha načrtáva aj historický vývin postupov a pokroky v kriminalistickom vyšetrovaní. Každá kapitola knihy sa začína informatívnym rozborom rôznych prvkov špecifických vyšetrovacích metód, za ktorým nasleduje vecná prezentácia konkrétnych prípadov bez zbytočného teoretizovania a zbytočných záverov.

Trestní právo hmotné – zvláštní část (stav k 1. 1. 2015) – Marek Fryšták,Kolektív autorov

15.54 
Učebnice vymezuje základní principy zvláštní části trestního práva hmotného takovým způsobem, aby si studenti osvojili jeho základní teoretické instituty a to ve spojitosti s ním bezprostředně souvisejících právních odvětvích, na které normy trestního práva odkazují a ze kterých vycházejí problémy aplikační praxe. Díky tomu budou po prostudování tohoto textu disponovat znalostmi o celkové koncepci zpracovávané problematiky, jakož i praktickými dovednostmi při interpretaci a aplikaci právních předpisů v daném právním odvětví. Učebnice je prioritně určena pro studenty bakalářských či magisterských forem studia na právnických fakultách. Z hlediska jejího obsahu a způsobu zpracování je však samozřejmě použitelná i pro studenty vysokých škol tzv. neprávnického směru, studenty středních škol a fakticky pro jakoukoli neprávnickou veřejnost, která by se chtěla se zpracovávanou problematikou blíže seznámit. Právní úprava obsažená v následujícím textu odráží právní stav platný a účinný k 1. 1. 2015.

Efektivita sankcionování mladistvých – Bronislava Coufalová,Filip Sčerba

21.43 
Hledání adekvátních forem postihu trestné činnosti mladistvých dlouhodobě patří mezi důležitá a často diskutovaná témata v rámci trestního práva. Tato monografie nabízí podrobnou a kritickou analýzu současné české právní úpravy sankcionování mladistvých, která je obsažena v zákoně o soudnictví ve věcech mládeže. Pozornost je přitom zaměřena nejen na hmotněprávní formy sankcí ukládaných mladistvým pachatelům, tedy na výchovná, ochranná a trestní opatření, ale také na odklony, které mohou být využívány v řízení proti mladistvým. Autoři identifikují problematické prvky této právní úpravy a navrhují jejich řešení de lege ferenda. Česká právní úprava sankcionování mladistvých je posuzována také prostřednictvím její komparace s vybranými úpravami zahraničními. Pro tyto účely byla vybrána rakouská, německá, a to zejména s ohledem na příbuznost těchto právních systémů, a dále úprava anglická a francouzská, které rovněž obsahují některé inspirativní prvky. Hlavní přínos této monografie lze spatřovat v podrobné analýze efektivity sankcionování mladistvých v praxi českých soudů pro mládež. Autoři pro tyto účely využili jednak statistické údaje vztahujících se k sankcionování mladistvých a jednak provedli vlastní empirický výzkum v praxi. Ten spočíval v analýze reprezentativního vzorku trestních věcí mladistvých pachatelů odsouzených v roce 2008, jež byla realizována prostřednictvím studia trestních spisů vedených v těchto věcech. Následně byla zjišťováno, zda byli mladiství zahrnutí do výzkumného vzorku v navazujících letech (konkrétně v letech 2008–2013) odsouzeni pro novou trestnou činnost. Tímto způsobem byly tedy získány spolehlivé údaje o efektivitě sankcionování mladistvých z hlediska prevence recidivy. Publikace nabízí detailní analýzu těchto údajů, např. v závislosti na druhu uložené sankce, na druhu spáchané trestné činnosti či na trestní minulosti mladistvých. Rozbor statistických údajů a výsledků empirického průzkumu je podkladem pro konkrétní podněty směřující k efektivnější aplikaci současné právní úpravy. Díky tomuto praktickému zaměření může být publikace přínosem pro všechny osoby, které se podílí na realizaci trestního řízení proti mladistvým, ať již jde o soudce, advokáty, státní zástupce, policisty, probační úředníky či úředníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí

Teória kriminálno-policajného poznania – Kolektív autorov

18.15 
Spracované poznanie, ktoré autori predkladajú čitateľovi, má charakter vysokoškolskej učebnice. Je určené pre poslucháčov doktorandského štúdia v študijnom programe ochrana osôb a majetku pripravujúcich sa na kariéru, v ktorej budú potrebovať vedecké poznatky a metódy. Ďalšou skupinou adresátov sú vedecko-pedagogickí pracovníci a odborná verejnosť, ktorí svojimi aktivitami vytvárajú predpoklady pre úspešné plnenie úloh na úseku poznávania trestných činov a zabezpečovania neodvratnosti trestného stíhania za páchané a spáchané kriminálne konanie. V neposlednom rade spracované poznanie je určené pre príslušníkov policajnej praxe, ktorí sú povinní upevňovať svoje pozitívne postoje k plneniu úloh permanentným štúdiom nových názorov, ktoré im predkladajú pracovníci z teoretickej obce. Autori pri spracovaní učebnice dominantne využívajú poznanie z výskumu. Pritom vychádzajú z premisy, že trestná činnosť (kriminalita – súhrn pripravovaných, páchaných a spáchaných trestných činov) ako objekt policajného poznávania je v danej súvislosti sám osebe zložitý a veľmi komplikovaný spoločenský jav. Skladá sa z mnohých prvkov (znakov), ktorých kriminálna relevancia sa odráža predovšetkým v samotnom skutku, v ktorom sa vidí alebo predpokladá určitý trestný čin. Uvedená zložitosť sa v policajnej poznávacej praxi prejavuje rôzne. V daných súvislostiach si uvedomujú, že účelová realizácia kriminálno-policajného poznania (systém procesov spravodajskej činnosti, operatívno-pátracej činnosti a vyšetrovania) tvorí základný predpoklad úspešnosti pri plnení úloh na úseku identifikovania páchaných a spáchaných trestných činov. Neúplné alebo určitým spôsobom skreslené poznanie vedie k nežiaducim až závažným spoločenským dôsledkom, pretože na jednej strane môže ostať neodhalený či neobjasnený trestný čin, na druhej strane môže dôjsť k odsúdeniu nevinného človeka. V kontexte s týmto poznaním, autori vyjadrujú presvedčenie, že nimi spracovaná teória kriminálno-policajného poznania svojím metodologickým arzenálom pozitívne ovplyvní úroveň účinnosti a efektivity účelovo realizovaných činností v systéme identifikovania trestných činov.

Praktikum z trestného práva hmotného 2. vydanie – Jozef Záhora,Kolektív autorov

4.76 
Učebné texty „Praktikum z trestného práva hmotného“ majú za cieľ naučiť študentov aplikovať teoretické poznatky získané štúdiom v praxi. Ako najvhodnejšia metóda sa na to osvedčila tzv. Metóda prípadových štúdií (case study), ktorá patrí medzi aktivizačné metódy. Vzhľadom na to, že táto metóda sa už dlhé obdobie úspešne používa pri vysokoškolskom vyučovaní trestného práva, autori sa v nej rozhodli pokračovať. Metóda prípadových štúdií sa uplatňuje pri riešení prípadu, ktorý skutočne nastal a riešenie ktorého slúži ako vzor pre neskoršie vzdelávanie študentov, alebo vymysleného (umelého) prípadu, ktorý má slúžiť ako vzor pre riešenie podobných prípadov. Podstata týchto metód spočíva v tom, že účastníci dostanú opis istej situácie alebo prípadu z danej oblasti. Opis situácie obsahuje jednu alebo niekoľko úloh, ktoré majú študentov motivovať na riešenie problému – právnu kvalifikáciu opísanej situácie či vyriešenie prípadu. Výhodou a prínosom metódy prípadových štúdií pri výučbe trestného práva je to, že aktívnym učením, ktoré vyžaduje tvorivé myslenie, sa študenti učia aplikovať teoretické poznatky, ktoré získali predchádzajúcim štúdiom na konkrétny prípad. Obsah publikácie je usporiadaný v súlade so systematikou trestného práva. Každá kapitola obsahuje prípadové štúdie určené na precvičovanie problematiky, ktorá bola prebratá na cvičeniach. Vzhľadom na to, že prípadové metódy sa môžu úspešne využiť len vtedy, ak študenti, ktorí majú riešiť prípad, majú dostatok teoretických vedomostí z danej oblasti, v každej kapitole je uvedená súvisiaca judikatúra a kontrolné otázky, na ktoré by študenti pred riešením modelových situácií mali vedieť zodpovedať. Text reaguje na početné legislatívne zmeny od predchádzajúceho vydania a do obsahu je zapracovaná aj trestná zodpovednosť právnických osôb. Predkladaná publikácia je určená pre študentov vysokých škôl študujúcich predmet trestné právo hmotné a jej cieľom je precvičovanie problematiky a získanie schopnosti aplikovať teoretické poznatky v praxi.

Prostriedky zabezpečovania informácií dôležitých pre trestné konanie a právo na súkromie – Miloš Deset

16.51 
Táto vedecká práca sa svojím tematickým zameraním týka špecifických trestno-procesných prostriedkov, ktoré sa využívajú pri objasňovaní spravidla závažnejších foriem trestnej činnosti, keď bežné dôkazné prostriedky nie sú dostatočné efektívne na zabezpečovanie dôkazov. Ide o informačno-technické prostriedky, ako je vyhotovenie obrazových, zvukových alebo obrazovo-zvukových záznamov a odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky a prostriedkov operatívno-pátracej činnosti. JUDr. Miloš Deset, PhD. študoval na Katedre trestného práva a kriminológie Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave na dennom doktorandskom štúdiu od roku 2006 do roku 2009 a odvtedy pôsobí na tejto katedre ako odborný asistent; učí trestné právo procesné a kriminalistiku. Ako doktorand sa vo svojej vedeckej a publikačnej činnosti venoval témam, ako napríklad organizovaný zločin, domáce násilie, ekonomická kriminalita a rôznym trestno-procesným otázkam. Ako odborný asistent pokračoval v skúmaní problematiky organizovaného zločinu v komparácií s terorizmom, zaoberal sa aj hmotnoprávnou úpravou trestného činu úkladnej vraždy a vraždy, pri ktorých skúmal najmä pohnútku a vopred uváženú pohnútku. Publikoval aj na rôzne trestno-procesné témy týkajúce sa najmä prostriedkov zabezpečovania informácií dôležitých pre trestné konanie v súvislosti s ochranou práva na súkromie, v poslednom čase sa venuje aj problematike terorizmu a iným bezpečnostným rizikám v súvislosti s migračnou krízou.

Mezinárodní trestní soud (2005-2017) – Ondřej Svaček

20.38 
Mezinárodní trestní soud (MTS) oslavil v roce 2017 své 15. narozeniny. Předkládaný titul je prvním obsáhlejším a ucelenějším česky psaným zpracováním dosavadní rozhodovací praxe tohoto historicky prvního univerzálního mezinárodního trestního tribunálu. Text je rozdělen do dvou hlavních částí. V první je podán systematický rozbor práva a zejména rozhodovací činnosti MTS. Pozornost je věnována jednotlivým situacím, počítaje v to rovněž úvahy nad výběrem situací i jednotlivých případů a úvahy nad tvrzenou podjatostí vůči africkému kontinentu. V dalších kapitolách jsou rozebrány působnost MTS, přípustnost řízení před MTS, zahrnující mj. klíčový princip komplementarity, průběh řízení, postavení obětí a v neposlední řadě spolupráce s MTS. Ve druhé části je pozornost zaměřena na dílčí otázky, které jsou příznačné pro rané období rozhodovací činnosti MTS. Podrobně je představena metodologie nalézání práva před MTS. Zvláštní důraz je kladen na význam mezinárodního práva lidských práv. Text uzavírá kapitola hodnotící efektivitu MTS v raném období jeho činnosti. Publikace je určena každému, kdo se odborně zajímá o oblast mezinárodního trestního soudnictví, může být využit jako studijní pomůcka na právnických fakultách a katedrách politických věd a mezinárodních vztahů v České republice a na Slovensku, ale rovněž jako praktické vádemékum pro státní instituce, do jejichž působnosti patří právě agenda Mezinárodního trestního soudu.

Judikatúra Súdneho dvora EÚ vo veciach trestných – Libor Klimek

17.29 
Rozhodovacia činnosť Súdneho dvora Európskej únie (do roku 2009 Súdneho dvora Európskych spoločenstiev) v trestných veciach sa týka mimoriadne náročných právnych otázok. Spravidla ide o riešenie trestnoprávnych záležitostí s cezhraničným rozmerom, ktoré sú nevyhnutné pre vnútroštátne orgány. No otázky položené Súdnemu dvoru Európskej únie nemajú vecnú povahu a netýkajú sa merita veci, ale týkajú sa právnej stránky veci (hmotnej alebo procesnej). Teda ak vnútroštátny súd ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie, napríklad ústavný alebo najvyšší, narazí na polemickú otázku súvisiacu s normami trestného práva na úrovni Európskej únie pri aplikácii vnútroštátneho trestného práva, môže prerušiť konanie a položiť Súdnemu dvoru Európskej únie otázku/otázky, čím ho požiada o „právnu pomoc“. Publikácia je súborným dielom aktuálnej judikatúry Súdneho dvora Európskej únie v trestných veciach. Je adresovaná aplikačnej praxi v oblasti trestného práva – advokátom, sudcom, prokurátorom a príslušníkom Policajného zboru. Cenné poznatky v nej nájdu taktiež akademici zaoberajúci sa trestným právom, ako aj študenti doktorandského štúdia v odbore Trestné právo.

Judikatúra súdneho dvora EÚ v konaní o európskom zatýkacom rozkaze – Libor Klimek

5.64 
Rozhodovacia činnosť Súdneho dvora Európskej únie (do roku 2009 Súdny dvor Európskych spoločenstiev) v konaní o európskom zatýkacom rozkaze sa týka mimoriadne náročných právnych otázok. Spravidla ide o riešenie trestnoprávnych záležitostí s cezhraničným rozmerom, ktoré sú nevyhnutné pre vnútroštátne orgány. Otázky položené Súdnemu dvoru Európskej únie však nemajú vecnú povahu a netýkajú sa merita veci, ale týkajú sa právnej stránky veci (hmotnej alebo procesnej). Teda ak vnútroštátny súd ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie, napríklad ústavný alebo najvyšší, narazí na polemickú otázku súvisiacu s normami európskeho zatýkacieho rozkazu na úrovni Európskej únie pri aplikácii vnútroštátneho trestného práva, môže prerušiť konanie a položiť Súdnemu dvoru Európskej únie otázku, resp. otázky, čím ho požiada o „právnu pomoc“. Publikácia je súborným dielom judikatúry Súdneho dvora Európskej únie v konaní o európskom zatýkacom rozkaze. Je adresovaná aplikačnej praxi v oblasti trestného práva, t. j. advokátom, sudcom, prokurátorom a príslušníkom Policajného zboru. Cenné poznatky v nej nájdu taktiež akademici zaoberajúci sa trestným právom, ako aj študenti doktorandského štúdia v odbore Trestné právo.

Základy správního práva trestního 7. vydání – Kolektív autorov,Pavel Mates

24.56 
Učebnice Základy správního práva trestního obsahuje jako jediná publikace v této oblasti komplexní přehled správního trestání, a to včetně nástinu historického vývoje a ústavních dimenzí této problematiky a evropského správního práva trestního. Čtenáři se v ní mohou seznámit kromě platné úpravy přestupkového práva a jiných správních deliktů, a to jak části hmotněprávní, tak procesní, také s klasifikací správních deliktů a jejich vztahu k deliktům soudním. Výklad je prováděn na pozadí judikatury českých soudů i mezinárodních tribunálů. Třebaže jde svým hlavním určením o vysokoškolskou učebnici, může v ní nalézt cenné informace i širší odborná veřejnost, ostatně tak jako v předchozích šesti vydáních, která byla přijata příznivě. Kolektiv autorů doc. JUDr. Pavel Mates, CSc.; doc. JUDr. Helena Prášková, CSc.; JUDr. Ing. Josef Staša, CSc.; JUDr. Bc. Pavel Vetešník