Sbírka nálezů a usnesení ÚS ČR, svazek 64

48.68 
Sbírka obsahuje v chronologickém pořadí všechny přijaté nálezy a vybraná usnesení Ústavního soudu. Pro odbornou, ale i laickou veřejnost je publikace nepostradatelnou pomůckou k interpretaci a aplikaci právních norem. Zdrojem poučení jsou nejen odůvodnění výroků nálezů a usnesení, ale i tzv. dissenty ? odlišná stanoviska soudců, kteří nesouhlasí s většinovým názorem Ústavního soudu. Publikace je přehledně a systematicky zpracována, přičemž každý nález je opatřen výstižným názvem a právní větou, která umožňuje rychlou a věcnou orientaci. V každém díle také naleznete seznam právních předpisů použitých v textu. Díky Sbírce nálezů a usnesení získáte aktuální přehled rozhodovací praxe Ústavního soudu.

Zákon o ochrane hospodárskej súťaže – Ondrej Blažo,Katarína Kalesná

52.25 
Predkladaný komentár k platnému zákonu o ochrane hospodárskej súťaže (zákon č. 136/2001 Z. z. v platnom znení) je prvou publikáciou tohto druhu na Slovensku. Napriek tomu, že od znovu zavedenia súťažného práva do slovenského právneho poriadku uplynulo už viac ako 20 rokov, a že aj v slovenskom ekonomickom a právnom kontexte sa za toto obdobie už vytvorila potrebná súťažná kultúra, súťažné právo sa stále nedočkalo tomu zodpovedajúceho spracovania v odbornej literatúre. Práve predkladaný komentár sa usiluje aspoň o čiastočné zaplnenie tejto medzery. Rámec komentára je na jednej strane prirodzene daný záberom právnej úpravy obsiahnutej v komentovanom zákone a venuje sa všetkým dôležitým oblastiam slovenskej úpravy súťažného práva (dohody obmedzujúce súťaž, zneužívanie dominantného postavenia a iné formy obmedzovania súťaže, kontrola koncentrácií, právomoci Protimonopolného úradu SR, konanie vo veciach hospodárskej súťaže, ukladanie sankcií). Na druhej strane však tento rámec v určitých aspektoch aj presahuje. Uvedený presah je predovšetkým dôsledkom potrebného zohľadnenia európskej právnej úpravy, ktorá sa v Slovenskej republike ako v členskom štáte Európskej únie priamo aplikuje, a preto je sotva možné umelo oddeliť európsku a národnú dimenziu právnej úpravy ochrany hospodárskej súťaže. Naopak, pri aplikácii zákona treba brať do úvahy aj túto právnu úpravu, stabilizovaný výklad používaných abstraktných pojmov, rozhodovaciu prax Komisie a judikatúru európskych súdov. Súčasťou komplexného spracovania komentára k zákonu o ochrane hospodárskej súťaže sú aj odkazy na judikatúru slovenských, českých a európskych súdov, ako aj na rozhodovaciu prax Protimonopolného úradu SR. Komentár obsahuje aj odkazy na súvisiace ustanovenia, právne predpisy a relevantnú odbornú literatúru. Zároveň sa komentár usiluje aj o sprostredkovanie východísk právnej úpravy ochrany hospodárskej súťaže, a to nielen jej ekonomických základov, ale aj celkovej filozofie. Ponúka preto tiež teoretické úvahy, ktoré azda prispejú k celkovému lepšiemu pochopeniu tejto právnej úpravy. Nezostáva teda len pri popise platného právneho stavu a aplikácie právnych predpisov v praxi, ale na základe ich analýzy vyvodzuje aj vedecké závery. Predkladané dielo je adresované širokej vedeckej a odbornej právnickej obci, ale zároveň je dobrou pomôckou pre ekonómov a podnikateľov, ako aj pre širšiu verejnosť, ktorá má záujem preniknúť do zaujímavej problematiky súťažného práva.

Správne právo – všeobecná a osobitná časť – Janka Hasanová

10.93 
Prehľadné a ucelené spracovanie všeobecnej aj osobitnej časti správneho práva hmotného a procesného, ktoré poskytuje základnú orientáciu v problematike správneho práva. Obsah: 1. Verejná správa 2. Štátna správa 3. Samospráva 4. Pojem, postavenie a systém správneho práva 5. Administratívnoprávne normy 6. Administratívnoprávne vzťahy 7. Metódy činnosti verejnej správy 8. Formy činnosti verejnej správy 9. Administratívnoprávna zodpovednosť 10. Kontrola vo verejnej správe 11. Zákon o správnom konaní 12. Zákon o priestupkoch, jeho charakteristika, pôsobnosť, vzťah k osobitným predpisom 13. Správa na úseku osobného stavu fyzických osôb 14. Právna úprava štátneho občianstva SR 15. Právna úprava pobytu občanov SR 16. Právna úprava občianskych preukazov 17. Právna úprava cestovných dokladov 18. Štátne symboly a ich používanie, štátny smútok 19. Právna úprava zhromažďovania 20. Právna úprava združovania 21. Právna úprava civilnej ochrany 22. Integrovaný záchranný systém 23. Právna úprava ochrany pred požiarmi 24. Právna úprava živnostenského podnikania 25. Policajné právo 26. Právne postavenie obecnej polície 27. Právna úprava súkromnej bezpečnosti 28. Právna úprava strelných zbraní a streliva 29. Právna úprava utajovaných skutočností 30. Právna úprava štátnych hraníc 31. Právne postavenie cudzincov na území SR 32. Právna úprava azylu 33. Právna úprava pozemných komunikací 34. Právna úprava cestnej dopravy 35. Právna úprava cestnej premávky 36. Právna úprava železničnej dopravy 37. Právna úprava leteckej dopravy 38. Právna úprava životného prostredia 39. Právna úprava stavebného konania 40. Colná správa 41. Právna úprava zdravotníctva 42. Právna úprava školstva 43. Právna úprava správy justície 44. Právna úprava obrany SR 45. Právna úprava správy zahraničných vecí 46. Právna úprava volieb a hlasovania v referende

Štátoprávne postavenie Slovenska – Milan Čič

8.46 
O štáte a práve sa oddávna, aj v súčasnosti, mnoho a mnoho rozpráva. Najmä je aktuálna otázka, či štát v demokratickej spoločnosti a v našej súčasnosti je vôbec potrebný. Autor sa vo svojej úvahe pokúsil aspoň načrtnúť niektoré tézy, ale pritom podstatné atribúty štátu a práva, resp. zákonodárstva ako významného nástroja uplatňovania poslania a funkcií štátu. Definovať štát je skutočne zložité a náročné jednak pre právnikov, pre samu ústavu, ale aj pre iných spoločensko-vedných teoretikov. Preto aj autorova charakteristika či definícia bude skôr pokusom o zachytenie nových spoločenských vzťahov všetkých druhov a inštitúcií, ktoré by mali garantovať zákonodárstvom prijatie a výkon práva súdnymi orgánmi, ktoré sú prirodzeným

O právu ústavním – Karel Klíma

17.54 
Monografie shrnuje a bilancuje 40 let autorova přemýšlení o ústavním právu na univerzitní úrovni. Kniha je výjimečná širokým záběrem, v němž autor zúročil svůj mezinárodní odborný rozhled. Po úvodní části věnované historii ústavnosti, jejím teoretickým otázkám a pojetí jednotlivých institutů – lidu, dělbě moci a náležitostem demokratického právního státu – následuje pojednání o českém ústavním systému. Autor v této části uvažuje o roli exekutivy, o postavení prezidenta a jeho přímé volbě nebo o otázce „kancléřské demokracie“ v České republice. Zcela nový pohled nabízí na otázky krizového stavu či konstitucionalizace antiterorismu a jejich ústavního zakotvení. Rovněž Ústavní soud České republiky je pojednán neotřele díky erudovanému komparativnímu pohledu. Poslední část knihy je věnována srovnávacímu ústavnímu právu, a to jednak z hlediska historického, jednak z pohledu modelových příkladů. Poprvé jsou tak v české odborné literatuře představeny ústavní zásady států, jako je Izrael, Grónsko, arabské státy nebo země Latinské Ameriky. Autor vychází z přesvědčení, že ústava je nejen psaný dokument, ale určitá „ikona“ demokratického právního řádu. Je to dlouho budovaný systém hodnot, myšlenek, koncepcí a přístupů, které vytvářejí fenomén „národní státnosti“. Čtení této knihy tedy obohatí každého o poznání základních hodnot lidské civilizace.

Dějiny angloamerického práva – Jan Kuklík,Radim Seltenreich

42.86 
Učebnice popisuje vývoj klíčových institutů common law a ústavní vývoj v anglickém a americkém právním prostředí. Výklad je doplněn rozsáhlým výběrem a překladem z původních anglicky psaných právních pramenů.

Ochrana ústavnosti – Ján Drgonec

31.83 
Kniha je určená vysokoškolským pedagógom zaoberajúcim sa ústavným právom alebo všeobecnou teóriou práva. Rovnako sa pokúša osloviť sudcov, prokurátorov a advokátov, ktorí pri výkone povolania prichádzajú do styku s aplikovanou ochranou ústavnosti. Štýlom spracovania dielo umožňuje porozumieť nastoleným problémom aj žurnalistom a politológom zaoberajúcim sa otázkami ochrany ústavnosti. Dielo je spôsobilé osloviť aj poslucháčov právnických fakúlt s hlbším záujmom ochranu ústavnosti prostredníctvom Ústavného súdu, aj keď v tomto prípade študenti nie sú prvoplánovým adresátom diela.

Konanie pred Ústavným súdom Slovenskej republiky, 2. vydanie – Ján Drgonec

20.90 
V publikácii autor využíva svoje široké teoretické zázemie, bohaté praktické skúsenosti bývalého sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky a advokáta, ktorý často zastupuje účastníkov v konaní pred Ústavným súdom SR. Vo všeobecnej časti publikácie autor analyzuje podstatné teoretické otázky spojené s účinnosťou ústavného súdu. Na prvom mieste analyzuje pramene práva, pretože ich poznanie, systém a hierarchia z hľadiska právnej sily má mimoriadny význam pre činnosť Ústavného súdu SR. Ďalej na túto východiskovú časť publikácie nadväzuje analýza organizácie ústavného súdu, právneho postavenia sudcov, predpokladov výkonu sudcovskej funkcie, vlastná vnútorná štruktúra súdu a charakteristika činnosti senátov a pléna ústavného súdu. V ďalších kapitolách nájdeme postavenie účastníkov pred ústavným súdom, priebeh konania a analýzu rozhodnutí ústavného súdu. V druhej časti knihy autor detailne analyzuje typy konaní pred ústavným súdom tak ako vyplývajú z ústavného zakotvenia právomoci Ústavného súdu SR. Poukazuje na prístupy ústavného súdu k rozhodovaniu v jednotlivých typoch konaniach, problémy, s ktorými sa ústavný súd v konaniach stretáva a samozrejme v práci analyzuje jednotlivé časti týchto konaní.