Zobrazených 1–24 z 30 výsledkov

Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie – Daniel Kollár

12.30 
Ôsmy knižný titul z edície Po Slovensku a tretia knižka s cykloturistickou tematikou Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie predstavuje bezprostredné okolie Bratislavy z hľadiska najkrajších cyklotrás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov. 25 najkrajších okruhových trás je pomerne rovnomerne rozmiestnených v Bratislave a jej zázemí a drvivá väčšina týchto trás je v teréne vyznačená špeciálnymi tabuľkami. Prvých jedenásť trás vedie do Bratislavského lesoparku, v ktorom v poslednom období vznikol tzv. BikePark. Obsahuje sieť značkovaných cyklotrás rôznej dĺžky a obtiažnosti a vybrať si tu môže každý – začiatočník či pokročilý a zdatnejší turista. Spoločným znakom prakticky všetkých ďalších mimokarpatských trás v zázemí Bratislavy je, že sú nejakým spôsobom spojené s riekami Morava a najmä Dunaj. Vedú či už priamo pozdĺž ich tokov, križujú ich alebo prechádzajú krajinou riečnych nív či terás. Na cyklistické putovania slovensko-rakúskym pohraničím a po hrádzach riek je vybraných 14 trás, ktoré sú naplánované ako okruhy a obsahujú návštevu všetkých atraktívnych turistických miest aj v širšom zázemí Bratislavy. Samozrejmosťou sprievodcu sú výrezy máp s vyznačením priebehu trasy aj rôzne praktické informácie, ktoré pomôžu trasu naozaj dobre premyslieť a naplánovať. Pri každej trase nechýba okrem výškového profilu, vzdialenosti, nastúpaných metroch a prevýšenia aj známkovanie náročnosti (od 1 – veľmi ľahká po 5 – veľmi ťažká).

Synagógy – Daniel Kollár,Jana Pohaničová,Ján Lacika

9.45 
Publikácia o synagógach Slovenska z edície Kultúrne Krásy Slovenska bude nadväzovať na predchádzajúce publikácie o drevených kostoloch, románskych a gotických kostoloch. Predstavuje architektonický vývoj sakrálnych židovských stavieb a dokumentuje historický a súčasný stav synagóg. Jednotlivé kapitoly prinášajú informácie nielen o existujúcich, ale aj o zaniknutých židovských stavbách.

Trnava a okolie na starých pohľadniciach – Daniel Kollár

11.35 
Titul Trnava okolie na starých pohľadniciach je regionálnou „pohľadnicovou“ prechádzkou Trnavou a jej okolím v prvej polovici 20. storočia. Súbor takmer 200 starých pohľadníc predstavuje v prvej časti najprv najvýznamnejšie dominanty Trnavy a vizuálne sprostredkováva vzhľad dedín a mestečiek, ktoré ležia v jej bezprostrednej blízkosti. Texty v kombinácii s pohľadnicami umožnia čitateľom vrátiť sa do začiatku 20. storočia, kedy mestečká a dediny mali svoj vlastný kolorit a pôvab.

Veľká Fatra – Daniel Kollár,neuvedený,Daniel Kollár

6.60 
Z edície S batohom po Slovensku je Veľká Fatra (č. 6) ďalším titulom, ktorý vychádza v 2. inovovanom vydaní. Veľká Fatra ležiaca na rozhraní stredného a severozápadného Slovenska je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou v zime (vďaka lyžiarskym strediská m) ako aj v lete (vďaka turistike v dolinách a na hrebeni a kultúrno-historickým pamiatkam v podhorí). Najväčším bohatstvom pohoria Veľká Fatra sú zachované prírodné lesy a pralesy karpatského typu, predovšetkým so smrekom, jedľou a bukom. Unikátom j e Harmanecká tisina, kde je najväčší výskyt tisu obyčajného v Európe. Pre Veľkú Fatru sú charakteristické dlhé kaňonovité doliny, napríklad Belianska, Jasenská, Gaderská, Blatnická či Žarnovická. Východiskami pre pešiu turistiku sú viaceré mestá v po dhorí a turistické chaty stojace na hrebeni. Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Výrezy panoramatických máp s priebehom jednotlivých trás dopĺňajú základný tex t, nechýbajú ani register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.

Slovenské rudohorie – západ – slov. 17 – Daniel Kollár,Tibor Kollár,Daniel Kollár

6.60 
40 peších turistických trás Turistický sprievodca Slovenské rudohorie západ (Cerová vrchovina) z edície S batohom po Slovensku s poradovým číslom 17 je určený pre peších turistov v západnej časti Slovenského rudohoria vo Veporských a Stolických vrchoch, v časti Muránskej planiny, v Revúckej vrchovine, Rimavskej kotline, ako aj v Cerovej vrchovine. Vepor, Hrb, Klenovský Vepor, Fabova hoľa či Čiernohronská lesná železnička s lesníckym skanzenom Vydrovo sú turistickými cieľmi vo Veporských vrc hoch. Najzaujímavejšími miestami Cerovej vrchoviny sú hrady Šomoška, Hajnáčka, Fiľakovský hrad, Pohanský hrad, Soví hrad a maďarský Salgóvár, ako aj prírodné pamiatky Kamenný vodopád a kamenné more pri hrade Šomoška. Súčasťou sprievodcu so 40 túrami sú aj všeobecné informácie, základná charakteristika prírodných pomerov územia a opis východísk na túry. Výrezy turistických máp spolu s výškovým profilom a s priebehom jednotlivých trás dopĺňajú základný text, nechýbajú ani register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.

TS D Slovensko – maď. – Daniel Kollár

8.50 
Cieľom turistického sprievodcu je predstaviť Slovensko ako zaujímavú krajinu z hľadiska prírody, histórie, architektúry, kultúry, umenia, rekreácie a športu. V jeho úvode je Slovensko všeobecne charakterizované podľa jednotlivých tém, ktoré zaujímajú každého návštevníka akejkoľvek krajiny. Sprievodca ďalej vedie po jednotlivých mestách a regiónoch Slovenska, pričom ponúka tipy (označené osobitnými symbolmi) na návštevu najatraktívnejších lokalít danej oblasti. Na konci každej kapitoly možno nájsť kontakty na informačné kancelárie, ktorých pracovníci radi poskytnú ďalšie informácie. Verzia je v maďarskom jazyku

Okolie Bratislavy (2. vydanie) – Daniel Kollár,Tibor Kollár,Ján Lacika

6.60 
Zatiaľ posledným titulom v druhom inovovanom vydaní z edície S batohom po Slovensku je turistický sprievodca Okolie Bratislavy (č. 7). Územie od Bratislavy po Smolenice, do ktorého smerujú ponúkané turistické trasy, tvoria nevysoké a prevažne zalesnené Malé Karpaty. Južnú časť pohoria tvoria Devínske Karpaty. Najvyšší je izolovaný masív Devínskej Kobyly, ktorá je s výškou 514 m najvyšším bodom na území Bratislavy. Východným smerom sa reliéf Devínskych Karpát pozvoľna znižuje do Bratislavského predhoria s Dolnou Mlynskou dolinou. Pezinské Karpaty majú charakter masívneho pohoria. K najvýraznejším vyvýšeninám južnej časti Pezinských Kapát patrí Veľký Javorník (594 m), Malý Javorník (584 m) a Somár (650 m). Na juhovýchode Pezinských Karpát vystupuje nad plošiny homoľovitý vrch Kamzík (439 m) s televíznou vežou na vrchole. Obľúbenými turistickými centrami v severnej časti Pezinských Karpát sú rekreačné osady Modra-Piesok, Modra-Harmónia, Častá-Papiernička a horské sedlo Baba (527 m). Južne od Modry-Piesku sa vypína kužeľovitý vrch Veľká homoľa (709 m) s rozhľadňou. Na západnom okraji Pezinských Karpát sa nachádzajú ďalšie dominanty: druhý a tretí najvyšší vrch Malých Karpát – Vysoká (754 m)a Vápenná (752 m), viac na sever sa týči najvyšší vrch Záruby (767 m). Záruby vystupujú vysoko nad turistické centrum v Smoleniciach a nad skrasovatené úpätné plošiny Smolenického krasu s jedinou prístupnou jaskyňou na západnom Slovensku – jaskyňou Driny. V oblasti Plaveckého Mikuláša a Plaveckého Podhradia sa nachádza Plavecký kras a medzi výbežky Záhorskej nížiny je vklinený nápadný vrch Pohanská (495 m) so zrúcaninou Plaveckého hradu. Atraktivitu územia dopĺňajú hrady a hradné zrúcaniny: Devín, Pajštún, Červený Kameň, Ostrý Kameň a Smolenický zámok. Okrem opisov základných trás sprievodca obsahuje aj výrezy panoramatických máp s priebehom jednotlivých trás. Nechýbajú ani register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.

Najkrajšie hrebeňovky – Daniel Kollár,Tomáš Trstenský,Karol Mizla

14.20 
Piata kniha z edície Po Slovensku – Najkrajšie hrebeňovky je určená predovšetkým peším turistom a je sprievodcom po najkrajších hrebeňovkách Slovenska. Pri výbere nebolo cieľom dosiahnuť rovnomerné rozdelenie hrebeňových trás po jednotlivých pohoriach Slovenska, ale vybrať naozaj najkrajšie hrebeňové pešie trasy, ktorých počet nakoniec dosiahol číslo 19. Okrem základného opisu každej trasy v knihe nechýba množstvo zaujímavostí a príbehov súvisiacich s jednotlivými miestami. Samozrejmosťou sú výškové profily, výrezy máp s priebehom trasy a podrobné praktické informácie časových rozvrhov, prevýšení a náročnosti. Zaujímavé texty sú doplnené viac ako 250 farebnými fotografiami. Všetky výlety opísané v knihe patria skôr medzi náročnejšie turistické podujatia. Naozaj nie sú len prechádzkami, takmer na všetkých je potrebné vydať aj veľa fyzických síl. Čím viac energie si však vyžiadajú, o to silnejšie zážitky a pocity prinesú po absolvovaní.

Najkrajšie autotrasy – Daniel Kollár

14.20 
Štvrtá kniha či skôr sprievodca pre autoturistov z edície Po Slovensku má názov Najkrajšie autotrasy a ponúka 25 najkrajších autoturistických trás po Slovensku. Sú v nej zastúpené všetky regióny Slovenska a nechýbajú v nej ani tie najkrajšie horské cesty zjazdné pre autá. Podrobnejšie sú popísané predovšetkým najkrajšie panoramatické úseky na týchto cestách s nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu. Každá trasa vedie k najzaujímavejším miestam toho-ktorého regiónu a nezabúda na žiadnu významnú kultúrnu či prírodnú pamiatku. Súčasťou trás sú aj variantné riešenia ako si trasu upraviť, skrátiť či predĺžiť alebo doplniť o odbočky podľa predstáv každého mototuristu. K tomu slúži aj mapka každej trasy.

Najkrajšie cyklotrasy – Záhorie a Podunajsko – Daniel Kollár

12.30 
Kniha Najkrajšie cyklotrasy (Záhorie a Podunajsko) z edície Po Slovensku, mapuje slovenské regióny tak, ako ich možno vidieť zo sedla bicykla. Ide o štvrtú knihu s cyklistickou tematikou vo vydavateľskom pláne. Jej cieľom je predstaviť Záhorie a Podunajsko z hľadiska najkrajších cyklistických trás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov. Až 25 najkrajších výletov je pomerne rovnomerne rozmiestnených na Záhorí a v Podunajsku, pričom prevažná väčšina trás je v teréne vyznačená špeciálnymi tabuľkami. Samozrejmosťou sprievodcu sú výrezy máp s vyznačením priebehu trasy a rôzne praktické informácie, ktoré čitateľom pomôžu pri dôkladnom naplánovaní trasy. Pri každej trase okrem výškového profilu, vzdialenosti a prevýšenia nechýba ani známkovanie náročnosti (od 1 veľmi ľahká po 4 ťažká).

Najkrajšie pútnické trasy – Daniel Kollár,Karol Mizla,František Turanský

14.20 
Ďalší knižný titul z edície Po Slovensku s názvom Najkrajšie pútnické trasy je určený najmä milovníkom pešieho putovania. Na území Slovenska existovalo a dodnes existuje množstvo pútnických miest, ku ktorým už od nepamäti putovali tisíce pútnikov. Po stupne vzniklo na Slovensku množstvo väčších či menších, národných, diecéznych či lokálnych pútnických miest, z ktorých najkrajšie a najvýznamnejšie sme pospájali do pútnických trás. Nechýbajú medzi nimi ani najvýznamnejšie pútnické miesta na Slovens ku, ku ktorým patria najmä Skalka nad Váhom, Levoča, Marianka, Nitra či Šaštín. Púte či túry v publikácii Najkrajšie pútnické trasy sú vždy jednodňové a väčšinou patria medzi stredne náročné trasy. Dajú sa však skrátiť a ponúkajú aj návštevy len jed notlivých pútnických miest. Viaceré z nich sa dajú absolvovať i na bicykli, záleží len na našej kondícii. Pri ich absolvovaní postupne navštívime mnohé pútnické miesta na celom Slovensku od západu až na východ a na našom putovaní prejdeme horami, dol inami i rovinami. Okrem základného opisu každej trasy tu nechýbajú zaujímavosti súvisiace s jednotlivými pútnickými miestami. Samozrejmosťou sú výškové profily, výrezy máp s priebehom trasy a podrobné praktické informácie časových rozvrhov, stúpaní, klesaní a náročnosti. Texty sú doplnené viac ako 250 farebnými fotografiami.

Pamätné izby – Daniel Kollár

9.45 
Kniha Pamätné izby z edície Kultúrne Krásy Slovenska nadväzuje na predchádzajúce publikácie o celoštátnych, regionálnych a mestských múzeách a dopĺňa tak túto muzeálnu trilógiu. Hlavným zámerom a cieľom tohto knižného projektu je predstaviť pamätné izby historických osobností kultúrno-spoločenského života Slovenska a ich expozície v jednotlivých oblastiach Slovenska. Do publikácie sú zaradené len tie expozície literátov, kultúrnych dejateľov, hudobných či výtvarných umelcov, ktoré majú charakter menších pamätných izieb či pamätných domov a ktoré vo väčšine prípadov spravujú obce. Publikácia si nenárokuje byť úplným celoslovenským zoznamom pamätných izieb, ale chce skôr poukázať na rôznorodosť expozícií, ktoré sú venované osobnostiam slovenskej histórie a kultúry a v niektorých prípadoch zároveň aj vidieckych múzeí, ktoré sú navzájom prepojené s expozíciami osobností. Publikácia obsahuje pamätné izby 100 osobností literárneho, hudobného či vedeckého života na Slovensku.

Tatry slovensko-poľské – Daniel Kollár,Ján Lacika

9.45 
Publikácia Slovensko-poľské Tatry z edície Regióny bez hraníc má charakter podrobného historicko-vlastivedno-turistického sprievodcu územím slovenských a poľských Tatier a podtatranskej oblasti. Územie pod Tatrami sa prekrýva s takmer celou Oravou, L iptovom, Spišom a Podhalím, pričom len od Tatier najvzdialenejšie kúty týchto oblastí nie sú v knihe charakterizované. Keďže ústredným motívom knihy sú Tatry, z tohto územia sa tu prezentujú z kultúrno-historického hľadiska len najvýznamnejšie centrá cestovného ruchu. Úvodné kapitoly slovenskej časti regiónu Tatry obsahujú základnú a všeobecnú geografickú charakteristiku oblasti, jej histórie, historických spojení s poľskou stranou, jej obyvateľstva a sídiel. V druhej časti sa pozornosť venuje s ídlam tatranskej oblasti slovenskej časti Západných a Východných Tatier (od Zuberca až po Tatranskú Javorinu) s ich prírodnými krásami, opisom najkrajších turistických trás a výletov a charakteristikou histórie a kultúrno-historických pamiatok tatran ských osád. Tretia kapitola sa zaoberá mestami a dedinami podtatranského regiónu Oravy, Liptova a Spiša, jeho históriou, kultúrno-historickými pamiatkami a prírodnými zaujímavosťami. Poľská časť územia Tatier má podobnú obsahovú štruktúru od všeobecn ého úvodu cez charakteristiku poľskej tatranskej oblasti až po poľskú časť Oravy a Spiša, Podhalie a Pieniny. Text jednotlivých kapitol o tatranských a podtatranských mestách a obciach z jednej i druhej strany hranice je ilustrovaný rôznymi legendami , historickými príbehmi, povesťami a zaujímavosťami, ktoré približujú mentalitu, zvyky, obyčaje, charakter a kultúrnu príbuznosť Slovákov a Poliakov. Tatranci, Oravci, Liptáci, Spišiaci, Podhaľania a gorali žijú vedľa seba a Tatry ich v skutočnosti n eoddeľujú, ale spájajú. Táto kniha vzdáva hold prekrásnemu územiu slovenských a poľských Tatier a chce sprístupniť širokej verejnosti um, pracovitosť a šikovnosť ľudí, ktorí vytvárali a vytvárajú jeho históriu.

Pieniny – Severný Spiš a Šariš – slov. 16 – Daniel Kollár,Ján Lacika,Daniel Kollár

6.60 
40 peších turistických trás Turistický sprievodca Pieniny Severný Spiš a Šariš z edície S batohom po Slovensku s poradovým číslom 16 je určený najmä turistom, ktorí uprednostňujú pešiu turistiku v regióne severného Spiša či Šariša, resp. Zamaguria . Najvýznamnejším turistickým strediskom v Zamagurí je Červený Kláštor, nazvaný podľa miestneho kartuziánskeho kláštora. K najkrajším turistickým výletom z Červeného Kláštora patrí pešia trasa prielomom rieky Dunajec, ktorá je súčasťou Národného park u Pieniny. Turistami ešte populárnejší je splav na pltiach po rieke Dunajec, ktorý patrí k vrcholným zážitkom. Od Červeného Kláštora smerom na východ vybieha aj výrazný bralný hrebeň Haligovských skál. Sprievodca obsahuje 40 túr, okrem Pienín tvoria veľkú časť publikácie aj túry zo Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a Čergova. Súčasťou sprievodcu sú aj všeobecné informácie, základná charakteristika prírodných pomerov územia a opis východísk na túry. Výrezy turistických máp spolu s výškovým profilom a s priebehom jednotlivých trás dopĺňajú základný text, nechýbajú ani register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.

Najkrajšie cyklotrasy – Podjavorinsko a Považie – Daniel Kollár,František Turanský

12.30 
Kniha Najkrajšie cyklotrasy (Podjavorinsko a Považie)z edície Po Slovensku, mapuje slovenské regióny tak, ako ich možno vidieť zo sedla bicykla. Jej cieľom je predstaviť z hľadiska najkrajších cyklistických trás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov.

Miloš Janoška – život a Krásy Slovenska – Daniel Kollár

9.45 
V roku 95. jubilea časopisu Krásy Slovenska vydavateľstvo DAJAMA prináša publikáciu o jednej z najvýznamnejších osobností kultúrnej osvety, vzdelávania a turistiky a zároveň o človeku, ktorý sa najviac zaslúžil o vznik a rozvoj časopisu Krásy Slovenska – učiteľovi, vydavateľovi a publicistovi Milošovi Janoškovi. Kniha Miloš Janoška – život a Krásy Slovenska približuje Janoškovu životnú púť a zastávky spolu so všetkým, čo predchádzalo „počatiu“ časopisu. Autor vychádzal z Janoškových originálnych autobiografických spomienok Po stopách pamäti, ktoré zostali v rukopise a nedokončené. Majú takmer 500 strán a sú nádherným svedectvom doby očami neodmysliteľnej postavy slovenského verejného života v prvej polovici 20. storočia.

Najkrajšie pešie okruhy – Daniel Kollár

11.35 
Prvý titul z novej edície Po Slovensku Najkrajšie pešie okruhy obsahuje na 208 stranách 25 túr od Zárub po Kremenec, tipy a zaujímavosti na trasách, 250 farebných fotografií, profily trás, časové rozvrhy, prevýšenia mapové výrezy so zakreslenými trasami.

Od hradu k hradu 1. diel – Daniel Kollár,Ján Lacika

14.20 
18 najkrajších hradných výletov po Slovensku Kniha Od hradu k hradu ponúka viacero zaujímavých námetov na pešiu turistiku alebo cykloturistiku k najnavštevovanejším hradom západnej časti Slovenska. Hrady sú zoskupené do dvojíc, ktoré sa dajú absolvovať počas jedného dňa pešo alebo na bicykli, záleží len na našej kondícii. Trasy v publikácii Od hradu k hradu väčšinou patria medzi nenáročné až stredne náročné trasy. Dajú sa však skrátiť a ponúkajú aj návštevy len jednotlivých hradných miest. Popri navštevovaní hradov postupne navštívime aj viaceré iné turisticky zaujímavé miesta na Slovensku a na našom putovaní prejdeme horami, dolinami i rovinami.

Pamätné izby – Daniel Kollár

9.45 
Kniha Pamätné izby z edície Kultúrne Krásy Slovenska nadväzuje na predchádzajúce publikácie o celoštátnych, regionálnych a mestských múzeách a dopĺňa tak túto muzeálnu trilógiu. Hlavným zámerom a cieľom tohto knižného projektu je predstaviť pamätné izby historických osobností kultúrno-spoločenského života Slovenska a ich expozície v jednotlivých oblastiach Slovenska. Do publikácie sú zaradené len tie expozície literátov, kultúrnych dejateľov, hudobných či výtvarných umelcov, ktoré majú charakter menších pamätných izieb či pamätných domov a ktoré vo väčšine prípadov spravujú obce. Publikácia si nenárokuje byť úplným celoslovenským zoznamom pamätných izieb, ale chce skôr poukázať na rôznorodosť expozícií, ktoré sú venované osobnostiam slovenskej histórie a kultúry a v niektorých prípadoch zároveň aj vidieckych múzeí, ktoré sú navzájom prepojené s expozíciami osobností. Publikácia obsahuje pamätné izby 100 osobností literárneho, hudobného či vedeckého života na Slovensku.

Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie – Daniel Kollár

12.30 
Ôsmy knižný titul z edície Po Slovensku a tretia knižka s cykloturistickou tematikou Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie predstavuje bezprostredné okolie Bratislavy z hľadiska najkrajších cyklotrás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov. 25 najkrajších okruhových trás je pomerne rovnomerne rozmiestnených v Bratislave a jej zázemí a drvivá väčšina týchto trás je v teréne vyznačená špeciálnymi tabuľkami. Prvých jedenásť trás vedie do Bratislavského lesoparku, v ktorom v poslednom období vznikol tzv. BikePark. Obsahuje sieť značkovaných cyklotrás rôznej dĺžky a obtiažnosti a vybrať si tu môže každý – začiatočník či pokročilý a zdatnejší turista. Spoločným znakom prakticky všetkých ďalších mimokarpatských trás v zázemí Bratislavy je, že sú nejakým spôsobom spojené s riekami Morava a najmä Dunaj. Vedú či už priamo pozdĺž ich tokov, križujú ich alebo prechádzajú krajinou riečnych nív či terás. Na cyklistické putovania slovensko-rakúskym pohraničím a po hrádzach riek je vybraných 14 trás, ktoré sú naplánované ako okruhy a obsahujú návštevu všetkých atraktívnych turistických miest aj v širšom zázemí Bratislavy. Samozrejmosťou sprievodcu sú výrezy máp s vyznačením priebehu trasy aj rôzne praktické informácie, ktoré pomôžu trasu naozaj dobre premyslieť a naplánovať. Pri každej trase nechýba okrem výškového profilu, vzdialenosti, nastúpaných metroch a prevýšenia aj známkovanie náročnosti (od 1 – veľmi ľahká po 5 – veľmi ťažká).

Synagógy – Daniel Kollár,Jana Pohaničová,Ján Lacika

9.45 
Publikácia o synagógach Slovenska z edície Kultúrne Krásy Slovenska bude nadväzovať na predchádzajúce publikácie o drevených kostoloch, románskych a gotických kostoloch. Predstavuje architektonický vývoj sakrálnych židovských stavieb a dokumentuje historický a súčasný stav synagóg. Jednotlivé kapitoly prinášajú informácie nielen o existujúcich, ale aj o zaniknutých židovských stavbách.

Trnava a okolie na starých pohľadniciach – Daniel Kollár

11.35 
Titul Trnava okolie na starých pohľadniciach je regionálnou „pohľadnicovou“ prechádzkou Trnavou a jej okolím v prvej polovici 20. storočia. Súbor takmer 200 starých pohľadníc predstavuje v prvej časti najprv najvýznamnejšie dominanty Trnavy a vizuálne sprostredkováva vzhľad dedín a mestečiek, ktoré ležia v jej bezprostrednej blízkosti. Texty v kombinácii s pohľadnicami umožnia čitateľom vrátiť sa do začiatku 20. storočia, kedy mestečká a dediny mali svoj vlastný kolorit a pôvab.