Zobrazených 1–8 z 30 výsledkov

Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie – Daniel Kollár

12.30 
Ôsmy knižný titul z edície Po Slovensku a tretia knižka s cykloturistickou tematikou Najkrajšie cyklotrasy – Bratislava a okolie predstavuje bezprostredné okolie Bratislavy z hľadiska najkrajších cyklotrás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov. 25 najkrajších okruhových trás je pomerne rovnomerne rozmiestnených v Bratislave a jej zázemí a drvivá väčšina týchto trás je v teréne vyznačená špeciálnymi tabuľkami. Prvých jedenásť trás vedie do Bratislavského lesoparku, v ktorom v poslednom období vznikol tzv. BikePark. Obsahuje sieť značkovaných cyklotrás rôznej dĺžky a obtiažnosti a vybrať si tu môže každý – začiatočník či pokročilý a zdatnejší turista. Spoločným znakom prakticky všetkých ďalších mimokarpatských trás v zázemí Bratislavy je, že sú nejakým spôsobom spojené s riekami Morava a najmä Dunaj. Vedú či už priamo pozdĺž ich tokov, križujú ich alebo prechádzajú krajinou riečnych nív či terás. Na cyklistické putovania slovensko-rakúskym pohraničím a po hrádzach riek je vybraných 14 trás, ktoré sú naplánované ako okruhy a obsahujú návštevu všetkých atraktívnych turistických miest aj v širšom zázemí Bratislavy. Samozrejmosťou sprievodcu sú výrezy máp s vyznačením priebehu trasy aj rôzne praktické informácie, ktoré pomôžu trasu naozaj dobre premyslieť a naplánovať. Pri každej trase nechýba okrem výškového profilu, vzdialenosti, nastúpaných metroch a prevýšenia aj známkovanie náročnosti (od 1 – veľmi ľahká po 5 – veľmi ťažká).

Synagógy – Daniel Kollár,Jana Pohaničová,Ján Lacika

9.45 
Publikácia o synagógach Slovenska z edície Kultúrne Krásy Slovenska bude nadväzovať na predchádzajúce publikácie o drevených kostoloch, románskych a gotických kostoloch. Predstavuje architektonický vývoj sakrálnych židovských stavieb a dokumentuje historický a súčasný stav synagóg. Jednotlivé kapitoly prinášajú informácie nielen o existujúcich, ale aj o zaniknutých židovských stavbách.

Trnava a okolie na starých pohľadniciach – Daniel Kollár

11.35 
Titul Trnava okolie na starých pohľadniciach je regionálnou „pohľadnicovou“ prechádzkou Trnavou a jej okolím v prvej polovici 20. storočia. Súbor takmer 200 starých pohľadníc predstavuje v prvej časti najprv najvýznamnejšie dominanty Trnavy a vizuálne sprostredkováva vzhľad dedín a mestečiek, ktoré ležia v jej bezprostrednej blízkosti. Texty v kombinácii s pohľadnicami umožnia čitateľom vrátiť sa do začiatku 20. storočia, kedy mestečká a dediny mali svoj vlastný kolorit a pôvab.

Veľká Fatra – Daniel Kollár,neuvedený,Daniel Kollár

6.60 
Z edície S batohom po Slovensku je Veľká Fatra (č. 6) ďalším titulom, ktorý vychádza v 2. inovovanom vydaní. Veľká Fatra ležiaca na rozhraní stredného a severozápadného Slovenska je vyhľadávanou rekreačnou oblasťou v zime (vďaka lyžiarskym strediská m) ako aj v lete (vďaka turistike v dolinách a na hrebeni a kultúrno-historickým pamiatkam v podhorí). Najväčším bohatstvom pohoria Veľká Fatra sú zachované prírodné lesy a pralesy karpatského typu, predovšetkým so smrekom, jedľou a bukom. Unikátom j e Harmanecká tisina, kde je najväčší výskyt tisu obyčajného v Európe. Pre Veľkú Fatru sú charakteristické dlhé kaňonovité doliny, napríklad Belianska, Jasenská, Gaderská, Blatnická či Žarnovická. Východiskami pre pešiu turistiku sú viaceré mestá v po dhorí a turistické chaty stojace na hrebeni. Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Výrezy panoramatických máp s priebehom jednotlivých trás dopĺňajú základný tex t, nechýbajú ani register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.

Slovenské rudohorie – západ – slov. 17 – Daniel Kollár,Tibor Kollár,Daniel Kollár

6.60 
40 peších turistických trás Turistický sprievodca Slovenské rudohorie západ (Cerová vrchovina) z edície S batohom po Slovensku s poradovým číslom 17 je určený pre peších turistov v západnej časti Slovenského rudohoria vo Veporských a Stolických vrchoch, v časti Muránskej planiny, v Revúckej vrchovine, Rimavskej kotline, ako aj v Cerovej vrchovine. Vepor, Hrb, Klenovský Vepor, Fabova hoľa či Čiernohronská lesná železnička s lesníckym skanzenom Vydrovo sú turistickými cieľmi vo Veporských vrc hoch. Najzaujímavejšími miestami Cerovej vrchoviny sú hrady Šomoška, Hajnáčka, Fiľakovský hrad, Pohanský hrad, Soví hrad a maďarský Salgóvár, ako aj prírodné pamiatky Kamenný vodopád a kamenné more pri hrade Šomoška. Súčasťou sprievodcu so 40 túrami sú aj všeobecné informácie, základná charakteristika prírodných pomerov územia a opis východísk na túry. Výrezy turistických máp spolu s výškovým profilom a s priebehom jednotlivých trás dopĺňajú základný text, nechýbajú ani register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.

TS D Slovensko – maď. – Daniel Kollár

8.50 
Cieľom turistického sprievodcu je predstaviť Slovensko ako zaujímavú krajinu z hľadiska prírody, histórie, architektúry, kultúry, umenia, rekreácie a športu. V jeho úvode je Slovensko všeobecne charakterizované podľa jednotlivých tém, ktoré zaujímajú každého návštevníka akejkoľvek krajiny. Sprievodca ďalej vedie po jednotlivých mestách a regiónoch Slovenska, pričom ponúka tipy (označené osobitnými symbolmi) na návštevu najatraktívnejších lokalít danej oblasti. Na konci každej kapitoly možno nájsť kontakty na informačné kancelárie, ktorých pracovníci radi poskytnú ďalšie informácie. Verzia je v maďarskom jazyku

Okolie Bratislavy (2. vydanie) – Daniel Kollár,Tibor Kollár,Ján Lacika

6.60 
Zatiaľ posledným titulom v druhom inovovanom vydaní z edície S batohom po Slovensku je turistický sprievodca Okolie Bratislavy (č. 7). Územie od Bratislavy po Smolenice, do ktorého smerujú ponúkané turistické trasy, tvoria nevysoké a prevažne zalesnené Malé Karpaty. Južnú časť pohoria tvoria Devínske Karpaty. Najvyšší je izolovaný masív Devínskej Kobyly, ktorá je s výškou 514 m najvyšším bodom na území Bratislavy. Východným smerom sa reliéf Devínskych Karpát pozvoľna znižuje do Bratislavského predhoria s Dolnou Mlynskou dolinou. Pezinské Karpaty majú charakter masívneho pohoria. K najvýraznejším vyvýšeninám južnej časti Pezinských Kapát patrí Veľký Javorník (594 m), Malý Javorník (584 m) a Somár (650 m). Na juhovýchode Pezinských Karpát vystupuje nad plošiny homoľovitý vrch Kamzík (439 m) s televíznou vežou na vrchole. Obľúbenými turistickými centrami v severnej časti Pezinských Karpát sú rekreačné osady Modra-Piesok, Modra-Harmónia, Častá-Papiernička a horské sedlo Baba (527 m). Južne od Modry-Piesku sa vypína kužeľovitý vrch Veľká homoľa (709 m) s rozhľadňou. Na západnom okraji Pezinských Karpát sa nachádzajú ďalšie dominanty: druhý a tretí najvyšší vrch Malých Karpát – Vysoká (754 m)a Vápenná (752 m), viac na sever sa týči najvyšší vrch Záruby (767 m). Záruby vystupujú vysoko nad turistické centrum v Smoleniciach a nad skrasovatené úpätné plošiny Smolenického krasu s jedinou prístupnou jaskyňou na západnom Slovensku – jaskyňou Driny. V oblasti Plaveckého Mikuláša a Plaveckého Podhradia sa nachádza Plavecký kras a medzi výbežky Záhorskej nížiny je vklinený nápadný vrch Pohanská (495 m) so zrúcaninou Plaveckého hradu. Atraktivitu územia dopĺňajú hrady a hradné zrúcaniny: Devín, Pajštún, Červený Kameň, Ostrý Kameň a Smolenický zámok. Okrem opisov základných trás sprievodca obsahuje aj výrezy panoramatických máp s priebehom jednotlivých trás. Nechýbajú ani register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie.