Zobrazených 1–24 z 92 výsledkov

Obraz a slovo – Rudolf Fila,Miroslav Petříček

14.20 
Eseje popredného českého filozofa Miroslava Petříčka o histórii filozofie, ilustrované dielami slovenského maliara Rudolfa Filu. Dialóg slova a obrazu, vypovedateľného a viditeľného, jazykovej referencie a výtvarnej reprezentácie, diskurzu a figúry. Znesie kniha, ktorá má byť priestorom pre ich konfrontáciu, vzniknuté napätie? Ako píše v predhovore knihy Peter Michalovič: „Pozeratjte na Filove obrázky, čítajte Petříčkove texty a hlavne spájajte jedno s druhým. Keď to dokážete, získate vedenie, ktoré nielen poúča, ale aj poskytuje radosť.“

Szmrecsányi Szűz Mária-temploma – Kolektív autorov,Marcell Jankovics

28.86 
Szmrecsány (szlovák Smrecany) szlovákiai kisközség a Zsolnai kerületben, a Liptószentmiklósi járásban. Liptószentmiklóstól északi irányban 5 km-re fekszik, a Magas-Tátra nyugati lábánál, a Smrecanka patak két partján. A laza szerkezetű, nagyobb kiterjedésű Szmrecsány a szomszédos, zártabb, egyutcás Zsárral (Ziar) mára teljesen egybeépült [...] Környéke ma is kedvelt kirándulóhely. [...] Szmrecsány a XIII. században keletkezhetett [...] A XIX. Századig itt birtokos Szmrecsányi család névadó faluja ... Gótikus stílusú, XIV. századi katolikus temploma mellé csak 1880-ban épült lutheránus templom a falu többségi evangélikusai számára.

Počiatky pravekého umenia na Slovensku – Ľubomír Novotný

12.26 
Dejiny slovenského umenia sa začali písať dávno pred prvou písomnou zmienkou. Svedčia o tom praveké pamiatky hmotnej kultúry z nášho územia, ktoré majú charakter umeleckej tvorby, úžitkového umenia alebo umeleckého remesla, od paleolitu až po záver doby bronzovej. Diela anonymných dávnovekých tvorcov prekvapujú modernosťou, remeselnou kvalitou, umeleckou presvedčivosťou. Sú dokladmi bohatej výmeny kultúrnych hodnôt v priestore pravekej Európy. Objavná publikácia, vybavená bohatým poznámkovým aparátom a množstvom pôsobivých ilustrácií, rozširuje sumu poznania o prehistorickej minulosti Slovenska.

Szecesszió – Gabriele Fahr-Beckerová

25.56 
"Bizonyára minden stílus egyedülálló, a szecesszió azonban egyedülálló a stílusok között." E kötet középpontjában az otthon és az otthonteremtést szolgáló iparművészet áll. A gyönyörű színes képek a belsőépítészet, a bútortervezés, a kerámia- és üvegművészet, az ötvösség remekeivel ismertetnek meg. E csodálatos könyvet lapozgatva a stílus nyugat-európai, orosz és amerikai változatának legnevesebb képviselőivel találkozhatunk

Magyarország lovagvárai – Kálman Mikszáth

7.27 
A kötetben az alábbi várak legendája, története elevenedik meg, Abonyi Zoltán rajzaival illusztrált lapokon: Kőhalom, Csicsóvár, Selmecvára, Világos, Zboró, Likava vára, Krasznahorka, Galambóc, Ajnácskő, A keresdi vár, Castrum léta, Kékkő vára, Somlyó vára, Árva, Szádvár, Székelykő, Csejtevár és asszonya, Kosztolán, Veneturné vára, Mesés várak, A Makromannok vára, Kapivár, Érsek-Újvár, Sáros-patak, A szegedi vár, Királyokvára, A várak királya, A Csák fészke, Beckó vagy Bolondóc, Csókakő, Fogaras, Drégely, Gúnyvár, Sóvár. A(z) Magyarország lovagvárai (Könyv) szerzője Mikszáth Kálmán.

Konteó 2 – tiboru

11.51 
Harminc különösen izgalmas történet, amik napokig nem hagynak nyugodni. Harminc máig megfejtetlen rejtély, ahol az ismeretlen részleteket kipótolta az emberi fantázia és az összeesküvés-elméletek sokasága kapott szárnyra. Ez a könyv nem akar eldönteni régóta dúló vitákat és nem hirdet igazságot kideríthetetlen eseményekről. Szerzője sokoldalú és rendkívül alapos adatgyűjtéssel abban segít, hogy mindenki kialakíthassa a saját véleményét számos olyan kérdésről, amelynél a hivatalos magyarázat gyanakvásra ad okot. Nem minősíti a felvonultatott nézeteket, igyekszik minden elképzelést bemutatni, ezzel is gondolkodásra, szellemi párbeszédre ösztönözve az olvasót. A konteózás, vagyis az összeesküvés-elméletek boncolgatása, elemzése, szembeállítása ugyanis olyan intellektuális játék, amely egyrészt szórakoztat, másrészt segíti egy egészséges kritikai szemlélet kialakítását. Eredjünk hát a titkok nyomába.

Kultura renesance v Itálii – Jacob Burckhardt,Vladimír Čadský

22.24 
jedno ze základních děl evropské historiografie Kultura renesance v Itálii, které Jacob Christoph Burckhardt vydal roku 1860 a které v dosud jediném českém překladu vyšlo roku 1912. Po více než sto letech se tak česká veřejnost může seznámit s ojedinělou prací švýcarského kulturního historika a spisovatele, jež nejenže zásadně přispěla k pochopení epochy renesance, nýbrž dodnes významně ovlivňuje to, jakým způsobem toto historické údobí vnímáme. Plastický obraz renesance, jaký před více než sto padesáti lety Burckhardt vytvořil, dosud žádný podobně vyčerpávající syntetizující pohled nenahradil. Burckhardtova kniha ale není klasickým historiografickým dílem tradičního typu. Svým zaměřením a stylem náleží do oboru – v době Burckhardtova života ještě prakticky neznámého a v naší době, posedlé kultem specializace, již sotva pěstovaného –, který jeho průkopník nazývá „kulturní dějiny“. Burckhardt ovšem kulturu a umění chápe v jejich plném smyslu. „Kulturou,“ píše David Bartoň v doslovu k českému vydání, „se u Burckhardta nazývá všechno: politika, hospodářství i kuplířství a sport, stejně jako třeba krajinomalba.“ Umění je pak v širokém smyslu „mistrovství v každém oboru kultury“. Burckhardt vykládá každý aspekt italské renesanční společnosti jako svého druhu umělecké dílo. Uměleckým dílem je i samotný tehdejší stát, na který autor nahlíží jako na umný, racionální výtvor, přičemž idea racionální a promyšlené konstrukce, jejíž projevy jsou patrné ve všech oblastech tehdejší italské společnosti, je právě tím, co je pro období renesance příznačné v protikladu k představě státu a společnosti jako organického společenství, která dle Burckhardta charakterizuje spíše feudální stát středověku.

Raffaello látomásai – Daniel Arasse

10.23 
Amikor a reneszánsz fénykorának három legnagyobb alakját sorolják fel, Leonardo da Vinci és Michelangelo után hagyományosan Raffaello következik, a grácia és a harmónia eszményi mestere. Különösen azért magasztalják, mert a legkomplexebb narratívákat és filozófiai fogalmakat is képes figurálisan ábrázolni. Művészetének értékelésekor azonban kevesebb figyelmet szentelnek arra az átütő erejű készségére, amellyel a vallásos érzület bemutatására képes. A Raffaello látomásai két tanulmányát Arasse 20 év különbséggel írta, az első a képben a látnok és a látomás viszonyát vizsgálja, míg a Sixtusi Madonna esetén a mű egésze tekinthető látomásnak, ahol a látnok maga a néző, aki Raffaello szerint az oltár előtt álló hívő. Képet nézni Daniel Arasse segítségével mindig a "figuratív gondolat" avagy a "figuratív szövedék" megfejtésének kalandja. Jelen kötet immár a negyedik, amely a kiadó gondozásában eljut az olvasókhoz.

Od mýtov k rozprávkam – ako vznikli slovenské ľudové rozprávky – Pius Miroslav

8.08 
Na začiatku ľudského poznania, v rannom veku ľudstva, potreboval človek odpovede na niekoľko základných bytostných otázok, aby dospel k predstave jedinečného, systematického, kozmického poriadku. Pravda, odpovede na základné otázky jeho vlastnej existencie mohli byť len také, aký bol stupeň jeho poznania sveta rozprestrierajúceho sa okolo neho. A tak vznikli mýty. Mýthos v starej gréčtine znamená rozhovor, rozprávanie. Mýtus, podobne ako sen, nám prináša príbeh v priestore a čase, príbeh, ktorý je vyjadrený symbolickým jazykom. Postupom času však mýty nahradil epos a dej eposov prešiel neskôr do rozprávok. Rozprávka je verným odrazom sveta, tak ako sa on javí primitívnemu človeku. V rozprávke hovoria ľudskou rečou vtáci, stromy, zvieratá, ba aj neživé veci. Je to oduševnená príroda. V rozprávke sa premieňajú zvieratá na ľudí a ľudia na zvieratá, a to sú staré prastaré prvky animizmu. Rozprávka je univerzálny útvar, ktorý nielen v minulosti, ale aj dnes odpovedá na základné otázky ľudského bytia. Milí čitatelia, vydajte sa teda s nami na vzrušujúcu cestu od mýtov k rozprávkam. OBSAH: Mýty, prvá pamäť ľudstva Slovanská mytológia Stvorenie sveta a človeka Mýtus – epos – rozprávka Rozprávka ako spomínanie Čarodejná rozprávka ako skelet Vonkajšia a vnútorná duša v ľudových rozprávkach Rozprávka a folklór Ako rozprávky cestovali Rozprávky západných Slovanov Mytologické prvky v slovenských ľudových rozprávkach Mýtus ako predchodca čarodejnej rozprávky

Hranice geometrie/Borders of Geometry – Ľuba Belohradská,Eva Trojanová,Beata Havelská

83.60 
Publikácia v úvodnej časti obsahuje výklad a prehľad geometrických a konštruktívnych tendencií v slovenskom výtvarnom umení od roku 1960 po súčasnosť. V druhej „obrazovej“ časti publikácie sú obsiahnuté profily a reprodukované diela 42 výtvarníkov, sochárov a sklárov, ktorí reprezentujú tento výtvarný smer na Slovensku. V záverečnej časti sú uvedené biografické a bibliografické informácie o jednotlivých umelcoch.

Akčné umenie na Slovensku v 60. rokoch 20. storočia – Andrea Euringer-Bátorová

16.10 
Výskum akčného umania na Slovensku vykazuje na základe politického vývoja pre rokom 1989 viaceré medzery. Alternatívne a neoficiálne umenie sa dostalo do pozornosti inštitucionálneho skúmania po roku 1989 ako jedna z ústredných tém, na základe čoho je dnes potrebná jeho podrobná analýza a dokumentácia vývoja. Slovenské akčné umenie 60. rokov, ktoré vzniklo v kontexte komunistického režimu, nadobudlo v špecifickej spoločensko-politickej situácií určité charakteristické črty. Ťažiskom predpokladaného výskumu je obdobie rokov 1965-1972, ktoré je možné označiť za prvú fázu akčného umenia. Bolo poznačené pluralitou umeleckých smerov, čulýmimedzinárodnými kontaktami a slobodnými tvorivými experimentami. Táto etapa bola ovplyvnená prvými akciami po roku 1965 a od roku 1972 návratom k oficiálnej doktríne socialistického realizmu. Výskum akčného umenia s predstaviteľmi ako Peter Bartoš, Július Koller, Vladimír Popovič, Jana Želibská, Milan Adamčiak a Róbert Cyprich a.i., tvorí rámec druhej časti knihy venovanej akciám Alexa Mlynárčika, ktorý v období rokov 1965-1972 zorganizoval viaceré významné akcie. Prvotným cieľom bolo zozbierať ich podrobnú dokumentáciu, pretože boli z dôvodu ich efemérneho charakteru ťažko zrekoštruovateľné. Mlynárčikov umelecký prínos získal výnimočnú pozíciu aj vďaka dlhoročnej spolupráci s francúzskym kritikom Pierrom Restanym, preto sa pozornosť zameriava na inšpiráciu filozofiou nového realizmu a odzrkadlenie tohoto smeru v jeho diele, ako aj na komparáciu kreatívnych prístupov L. Schwittersa, M. Duchampa či P. Manzoniho. Nové skutočnosti prinieslo priame porovnanie s inými akčnými umelcami a ich postupmi, na príklad s happeningami Allana Koprowa či Wofa Vostella.

Dejiny slovenskej drámy 20. storočia – Vladimír Štefko

17.10 
Kolektívne dielo Dejiny slovenskej drámy 20. storočia prináša v prierezovom vnímaní a vo vývinových súvislostiach ucelený pohľad na vývin a stav slovenskej drámy v 20. storočí s presahom do storočia nasledujúceho. Kontextové kapitoly podávajú komplexný obraz o spoločenskom, politickom a divadelnom kontexte a takisto o stave javiskovej tvorby v jednotlivých obdobiach, medzinárodný kontext nevynímajúc. Dejiny slovenskej drámy 20. storočia, ktoré vychádzajú pod vedením profesora Vladimíra Štefka, autora štyroch kontextových kapitol a dvoch štúdií o profilových dramatikoch, zahŕňajú v piatich obsiahlych kapitolách zložitý príbeh a spletitú históriu slovenskej drámy 20. storočia, jej uvádzania na divadelné javiská, ako aj životných osudov jej tvorcov. Prinášajú portréty významných dramatikov, ktorí profilovali osudy slovenskej drámy a divadla a svojou činnosťou ovplyvnili ich vývin a tvar, ako aj informácie o tvorbe menej významných autorov, ktorí zasiahli do vývinu slovenskej drámy hoci len parciálne. Venujú sa taktiež mimoliterárnym aspektom divadelnej tvorby, ktoré najmä v 20. storočí významne ovplyvnili texty pre divadlo.

50 rokov Ústavu orientalistiky Slovenskej akadémie vied – Dušan Magdolen

15.20 
Obsah: - Z histórie orientalistiky - Afrikanistika - Arabistika a semitistika - Austronezistika - Egyptológia - Indológia - Islamistika - Japonológia - Sinológia - Turkológia - Výberová bibliografia. Kniha má 40 stranovú obrazovú prílohu.

Baroko

12.30 
Obsiahly obrazový sprievodca barokovým umením, ktorý zaujme tak odbornú verejnosť ako i bežných čitateľov. Podrobne vás zoznámi s centrami barokového umenia, barokovými umelcami, s architektúrou, maliarstvom a sochárstvom, naturalistickými a klasicistickými trendami v baroku... Jedna kapitola je venovaná samozrejme rokoku, ktoré nadviazalo na vrcholné obdobie barokového štýlu.

Umění východní Asie – Gabriele Fahr-Beckerová,Vladimír Čadský

75.05 
Grandiózne architektonické komplexy, maliarstvo, umelecké remeslo a predmety dennej potreby, sochárstvo, tanec, kaligrafia a poézia tvoria pestrofarebnú mozaiku fascinujúcej kultúry východnej a juhovýchodnej Ázie, ktorá trvalo ovplyvnila aj kultúru Západu. Každá z krajín východnej Ázie ponúka mnoho zaujímavostí, pre ilustráciu možno spomenú div sveta v džungli – Angkor, spracovávanie jadeitu či tieňovú hru wajang.

Příběh umění – Ernst H. Gombrich

93.95 
Kniha světoznámého historika umění umožňuje základní orientaci ve zvláštní a fascinující oblasti lidské činnosti, jakou je právě umění. Na 684 stranách doplněných černobílými i barevnými reprodukcemi a vyklápěcími přílohami se pokouší srozumitelným způsobem utřídit nepřeberné bohatství jmen, období a slohů.

Dílo a styl – Schapiro Meyer

24.47 
Meyer Schapiro (23. 9. 1904, Litva – 3. 3. 1996, USA) byl jedním z nejvýznamnějších amerických historiků a teoretiků umění ve 20. století. Svou mnohostrannou erudicí, hloubkou pohledu a nezvykle širokým spektrem zájmů vytvořil předpoklady k prudkému rozmachu americké uměnovědy a vychoval množství úspěšných žáků, dále rozvíjejících jeho podněty. Vedle svých amerických učitelů Arthura K. Portera a Charlese R. Moreyho, se Schapiro ve svém díle odvolával zejména na názory hlavních představitelů vídeňské školy (Aloise Riegla, Franze Wickhoffa a Maxe Dvořáka), německých historiků umění (především Wilhelma Worringera a Wilhelma Pindera) a Francouze Henriho Focillona. Uplatňoval velmi otevřený, nedogmatický a někdy téměř experimentální způsob práce i výuky a tvůrčím způsobem se vyrovnával s aktuálními podněty z jiných oborů: současné literatury, filosofie (zvláště existencialismu a fenomenologie) a psychoanalýzy. Odmítal izolování stylových analýz od konkrétních dějinných situací, kritizoval ustrnutí v hermetické oblasti bez spojení se sociálními, politickými, ekonomickými a ideologickými zdroji. Čtenáři se dnes, v českém překladu poprvé, dostává do rukou obsáhlý průřez Schapirovým dílem, reprezentující velkou část jeho zájmového spektra. Studie o starším umění obsahují vedle ikonologických úvah z oblasti románského umění a umění rané nizozemské renesance také obsáhlou kritickou reinterpretaci knihy Sigmunda Freuda Vzpomínka z dětství Leonarda da Vinci. V části věnované novějšímu umění jsou zahrnuty studie o Courbetovi a lidovém umění, o Seuratovi a o Cézannových jablkách reflektující Schapirovy teorie sociálních a ekonomických aspektů uměleckého díla, zatímco ve stati o díle Pieta Mondriana se autor věnuje expresivním a intelektuálním kvalitám abstraktního stylu. V posledním oddílu jsou shromážděny práce metodologické, mezi nimiž obzvláště významné místo zaujímá studie Styl, v níž Schapiro shrnul dosavadní poznatky bádání o stylu a kriticky se vyrovnal se schematičností polaritních, cyklických i evolučních teorií.

Umenie na Slovensku – Kolektív autorov

23.70 
Publikácia, ktorá voľne nadväzuje na knihu Architektúra na Slovensku – stručné dejiny, prehľadne rozpráva o dejinách výtvarného umenia na Slovensku od najstarších čias podnes. Jej ambíciou je tak ako v predchádzajúcom prípade priblížiť časť nášho kultúrneho dedičstva širokej verejnosti prehľadným a komunikatívnym spôsobom. Jednotlivé obrazy predstavujú autori publikácie nielen z hľadiska umenovedných kritérií, ale aj všeobecnejšie s ohľadom na ich význam v širšom kontexte dejín doby, teda v súvislosti s vývinom civilizácie a spoločnosti. Rozmanité a plastické rozprávanie, prvé svojho druhu na Slovensku, má ambíciu stať sa neodmysliteľnou súčasťou domácich knižní

Umění od počátku do současnosti (čeština) – Stephen Farthing

37.91 
Umenie nechýbalo v žiadnej spoločnosti počas celej histórie našej planéty. Zobrazovanie a výzdoba, rozprávanie alebo hudba sú pre človeka rovnako prirodzené ako stavanie hniezd pre vtákov. Formy umenia sa však v rôznych časoch a na rôznych miestach pod vplyvom rozdielnych sociálnych a kultúrnych podmienok výrazne líšili. Čo bolo pôvodným cieľom umeleckých diel a ako ich máme chápať dnes? Prečo v niektorých obdobiach umenie rozkvitalo a v niektorých nie? Prečo sú niektoré umelecké diela také významné? Príbeh svetového umenia sa začína prehľadnou historickou tabuľkou, ktorá uvádza umenie do kontextu sociálneho a kultúrneho vývoja vo svete pred vznikom štátov. Chronologické usporiadanie knihy mapuje vývoj umenia podľa jednotlivých období a hnutí. Starostlivý výber myšlienok a prác najvýznamnejších umelcov ukazuje, ako jeden ovplyvňoval druhého a čo sa vo svojich dielach snažili dosiahnuť. Podrobné kultúrne a individuálne časové prehľady objasňujú historický kontext. Jednotlivé umelecké diela s typickými znakmi každého obdobia alebo hnutia sú podrobne analyzované a vysvetlené, aby čitateľ bol sám schopný interpretovať ich plný zmysel a význam. Môžete obdivovať zložité mogulské miniatúry, poznať význam japonských tlačí, pochopiť, čo sa skrýva za teóriami farieb, ktoré inšpirovali Seuratovo slávne dielo La Grande Jatte, a zistiť prečo Picassove Les Demoiselles d'Avignon vo svojich časoch úplne šokovali verejnosť. Od najstarších pravekých sošiek a jaskynných malieb človek cítil potrebu reagovať na tvorivé podnety. V dnešnom čase je naliehavá túžba kresliť, maľovať, tlačiť a tesať silnejšia než kedykoľvek predtým, pretože nám umožňuje uvedomiť si, kto sme a ako žijeme. Ak máte radi umenie a túžite preniknúť hlbšie do jeho tajov, neváhajte si prečítať Príbeh svetového umenia.

Deset zastavení s čínskym obrazem – Hsü Kuo-huang

17.66 
Přepis přednášek dlouholetého kurátora sbírky kaligrafie a malby v Národním palácovém muzeu v Tchaj-peji, které přednesl v září roku 2004 na Karlově univerzitě v Praze. Podává v nich základní vědomosti o tradičním čínském malířství a seznamuje posluchače

Od abstrakcie po živé umenie – Miloš Štofko

31.50 
Slovník základných termínov moderného a postmoderného umenia je určený najmä stredoškolským a vysokoškolským študentom a pedagógom rôznych umeleckých škôl, ktorí hľadajú základnú informáciu o určitom odbornom termíne z oblasti umenia.

Barevné dráhy snů – Gustav Erhart

14.29 
Kniha obsahuje studie o životě a díle významných výtvarných umělců, malířů a grafiků, patřících mezi čelné představitele několika důležitých stylotvorných proudů, které orientovaly světové umění předchozího století. Jejich bazální formace našla nejednou s

Umenie v dejinách sveta – Mary Hollingsworth

39.42 
Reprezentatívna a rozsiahla publikácia s viac ako 1100 reprodukciami najvýznamnejších umeleckých diel prináša 30 000 rokov dejín umenia od staroveku až po súčasné svetové umenie. Ponúka prehľad umeleckej kultúry všetkých krajín, národov a kultúr: Európa, Orient, India, Čína, Japonsko, predkolumbovská Amerika, čierna Afrika, súčasné svetové umelecké trendy. Publikácia je doplnená chronologickými prehľadmi, farebnými mapami, slovníkom základných pojmov, registrom mien, umeleckých diel, múzeí a lokalít.

Vybrané kapitoly z dějin kultury – Alena Odehnalová

14.63 
Autorka se zabývá historickými aspekty dějin výtvarného umění a hudby a snaží se poskytnout ucelený přehled o vývoji nejdůležitějších oblastí umění a kultury zejména v Evropě a v naší zemi. Vhodné především pro studenty gymnázií a středních škol.