Zobrazených 1–16 z 92 výsledkov

Biografický slovník českých zemí Fo-Fr – Marie Makariusová

15.63 
Osmnáctý sešit Biografického slovníku českých zemí předkládá čtenářům životopisy osobností, jejichž jméno začíná písmeny Fo–Fr, a představuje další svazek rozsáhlého encyklopedického projektu, který vzniká ve spolupráci dnes už s více než stovkou autorů z akademických, univerzitních a dalších pracovišť pod vedením Biografického oddělení Historického ústavu AV ČR. V jeho rámci bude zpracováno na 25 000 biogramů osobností všech dob a oborů lidské činnosti spjatých s českými zeměmi – bez rozdílu etnického původu, jež se narodily, žily a pracovaly v uvedeném teritoriu, a to i pokud zde strávily jen část svého života.

Ismy – Jaroslav Sedlář

22.10 
Předkládanou encyklopedií zaplňuje brněnský umělecký historik Jaroslav Sedlář mezeru v české literatuře o dějinách moderního umění. Zainteresovanému čtenáři předkládá kompendium, které ve 260 slovníkových heslech osvětluje nejdůležitější tendence, ismy a techniky výtvarného umění 20. století a české umění zařazuje do mezinárodního vývoje. Hranice uměleckých druhů autor přestupuje s hlubokými znalostmi jiných uměleckých a kulturních výkonů z hudby, literatury a divadla, vykresluje mnohotvárný obraz živého, proměnlivého působení uměleckých médií a kulturních regionů. Jeho práce přispívá k porozumění české kultuře jako svébytné součásti evropských tradic.

Literatura k dějinám umění – Petr Wittlich

6.70 
Kniha shrnuje vývoj myšlení o uměleckém díle od zakladatelských prací v antice, přes středověkou teorii budovanou na empiricko-racionálních základech, kterou rozvinulo italské quattrocento, význam Vasariho uměleckých životopisů, dále vznik klasicistních koncepcí a vůbec prvních univerzálních dějin umění v dílech italských, německých a francouzských autorů, až po osamostatnění disciplíny v 19. století a rozvoj moderní a současné teorie a kritiky. Základní příručka pro studenty dějin umění a cenný zdroj informací pro všechny zájemce o problematiku.

A könyv története – Sara Ayad,Roderick Cave

7.13 
"Az elektronikus könyv megjelenése fordulópontot hozott "a könyv" történetében. Ebben a sorsdöntő pillanatban, amikor a könyv jövőjéről van szó, tekintsünk vissza az előző ötezer évre: a barlangfestményektől az egyszerű papírkönyvig, sőt a digitális könyvig és ami azután következik. Ebben segít bennünket a világ tudáskincsének legjavát őrző tárgyakról készült több mint háromszáz színes, ritkán látott felvétel. Egyes művek azért kerültek ide, mert klasszikus példái a könyvkészítés valamely korszakának, másoknak tartalma és hatása miatt adtunk helyet. Valamilyen módon mindegyik könyv fontos szerepet töltött be az eszmék és a tudás közvetítésének sok évezredes történetében." (a Kiadó)

Idea – Erwin Panofsky

15.52 
Idea je prvním významným dílem Erwina Panofského, slavného historika umění, který se věnoval převážně ikonografii a ikonologii. Tato kniha vychází z přednáškového cyklu pořádaného E. Cassirerem na Warburg Institute v Londýně a zabývá se proměnami platónského pojmu „idea“ od antického umění až po Michelangela a Dürera. Mapuje hlavní milníky vývoje estetických teorií a na textech antických i renesančních teoretiků umění i umělců samotných ukazuje, jak se tento pojem postupně začal používat zcela proti Platónově původní intenci.

Obraz a slovo – Rudolf Fila,Miroslav Petříček

14.20 
Eseje popredného českého filozofa Miroslava Petříčka o histórii filozofie, ilustrované dielami slovenského maliara Rudolfa Filu. Dialóg slova a obrazu, vypovedateľného a viditeľného, jazykovej referencie a výtvarnej reprezentácie, diskurzu a figúry. Znesie kniha, ktorá má byť priestorom pre ich konfrontáciu, vzniknuté napätie? Ako píše v predhovore knihy Peter Michalovič: „Pozeratjte na Filove obrázky, čítajte Petříčkove texty a hlavne spájajte jedno s druhým. Keď to dokážete, získate vedenie, ktoré nielen poúča, ale aj poskytuje radosť.“

Dejiny slovenskej drámy 20. storočia – Vladimír Štefko

17.10 
Kolektívne dielo Dejiny slovenskej drámy 20. storočia prináša v prierezovom vnímaní a vo vývinových súvislostiach ucelený pohľad na vývin a stav slovenskej drámy v 20. storočí s presahom do storočia nasledujúceho. Kontextové kapitoly podávajú komplexný obraz o spoločenskom, politickom a divadelnom kontexte a takisto o stave javiskovej tvorby v jednotlivých obdobiach, medzinárodný kontext nevynímajúc. Dejiny slovenskej drámy 20. storočia, ktoré vychádzajú pod vedením profesora Vladimíra Štefka, autora štyroch kontextových kapitol a dvoch štúdií o profilových dramatikoch, zahŕňajú v piatich obsiahlych kapitolách zložitý príbeh a spletitú históriu slovenskej drámy 20. storočia, jej uvádzania na divadelné javiská, ako aj životných osudov jej tvorcov. Prinášajú portréty významných dramatikov, ktorí profilovali osudy slovenskej drámy a divadla a svojou činnosťou ovplyvnili ich vývin a tvar, ako aj informácie o tvorbe menej významných autorov, ktorí zasiahli do vývinu slovenskej drámy hoci len parciálne. Venujú sa taktiež mimoliterárnym aspektom divadelnej tvorby, ktoré najmä v 20. storočí významne ovplyvnili texty pre divadlo.

Od doby kamennej po Veľkú Moravu – Martin Vančo

4.75 
Ilustrované dejiny Publikácia Od doby kamennej po Veľkú Moravu s podtitulom Dejiny umenia Slovenska od historika umenia Martina Vanča predstavuje súhrnné spracovanie najstarších dokladov umenia na území Slovenska od staršej doby kamennej po vznik prvého samostatné štátneho útvaru na našom území, t.j. Veľkej Moravy. Ide o prvé súhrnné spracovanie najstarších dejín umenia Slovenska viažucich sa k periódam vývinu ľudstva pred prijatím kresťanstva našimi predkami v 9. storočí. Publikácia pozostáva zo 6. kapitol zoradených chronologicky od doby kamennej, cez dobu bronzovú, železnú, rímsku, obdobie sťahovania národov až po raný stredovek. Každá kapitola začína historickým úvodom poskytujúcim čitateľovi základný informačný rámec, ktorý je ďalej rozširovaný interpretáciou najvýznamnejších diel umeleckého remesla, typických pre konkrétne dejinné obdobie. Na základe týchto umeleckých artefaktov autor rekonštruuje súdobé myslenie a náboženské predstavy prehistorických spoločenstiev. Kniha je písaná pútavým, zrozumiteľným štýlom pre širšiu verejnosť. Navyše je vybavená odkazmi na odbornú literatúru, čo pomôže nielen študentom, ale aj odborníkom pri podrobnejšom štúdiu danej problematiky. Úspech publikácie na našom knižnom trhu zaručujú kvalitné reprodukcie, prevažne z fototéky Ústavu dejín umenia SAV, ktoré sú vložené na spôsob ilustrácií do textu k príslušným kapitolám.

Szmrecsányi Szűz Mária-temploma – Kolektív autorov,Marcell Jankovics

28.86 
Szmrecsány (szlovák Smrecany) szlovákiai kisközség a Zsolnai kerületben, a Liptószentmiklósi járásban. Liptószentmiklóstól északi irányban 5 km-re fekszik, a Magas-Tátra nyugati lábánál, a Smrecanka patak két partján. A laza szerkezetű, nagyobb kiterjedésű Szmrecsány a szomszédos, zártabb, egyutcás Zsárral (Ziar) mára teljesen egybeépült [...] Környéke ma is kedvelt kirándulóhely. [...] Szmrecsány a XIII. században keletkezhetett [...] A XIX. Századig itt birtokos Szmrecsányi család névadó faluja ... Gótikus stílusú, XIV. századi katolikus temploma mellé csak 1880-ban épült lutheránus templom a falu többségi evangélikusai számára.

Počiatky pravekého umenia na Slovensku – Ľubomír Novotný

12.26 
Dejiny slovenského umenia sa začali písať dávno pred prvou písomnou zmienkou. Svedčia o tom praveké pamiatky hmotnej kultúry z nášho územia, ktoré majú charakter umeleckej tvorby, úžitkového umenia alebo umeleckého remesla, od paleolitu až po záver doby bronzovej. Diela anonymných dávnovekých tvorcov prekvapujú modernosťou, remeselnou kvalitou, umeleckou presvedčivosťou. Sú dokladmi bohatej výmeny kultúrnych hodnôt v priestore pravekej Európy. Objavná publikácia, vybavená bohatým poznámkovým aparátom a množstvom pôsobivých ilustrácií, rozširuje sumu poznania o prehistorickej minulosti Slovenska.

Szecesszió – Gabriele Fahr-Beckerová

25.56 
"Bizonyára minden stílus egyedülálló, a szecesszió azonban egyedülálló a stílusok között." E kötet középpontjában az otthon és az otthonteremtést szolgáló iparművészet áll. A gyönyörű színes képek a belsőépítészet, a bútortervezés, a kerámia- és üvegművészet, az ötvösség remekeivel ismertetnek meg. E csodálatos könyvet lapozgatva a stílus nyugat-európai, orosz és amerikai változatának legnevesebb képviselőivel találkozhatunk

Magyarország lovagvárai – Kálman Mikszáth

7.27 
A kötetben az alábbi várak legendája, története elevenedik meg, Abonyi Zoltán rajzaival illusztrált lapokon: Kőhalom, Csicsóvár, Selmecvára, Világos, Zboró, Likava vára, Krasznahorka, Galambóc, Ajnácskő, A keresdi vár, Castrum léta, Kékkő vára, Somlyó vára, Árva, Szádvár, Székelykő, Csejtevár és asszonya, Kosztolán, Veneturné vára, Mesés várak, A Makromannok vára, Kapivár, Érsek-Újvár, Sáros-patak, A szegedi vár, Királyokvára, A várak királya, A Csák fészke, Beckó vagy Bolondóc, Csókakő, Fogaras, Drégely, Gúnyvár, Sóvár. A(z) Magyarország lovagvárai (Könyv) szerzője Mikszáth Kálmán.

Konteó 2 – tiboru

11.51 
Harminc különösen izgalmas történet, amik napokig nem hagynak nyugodni. Harminc máig megfejtetlen rejtély, ahol az ismeretlen részleteket kipótolta az emberi fantázia és az összeesküvés-elméletek sokasága kapott szárnyra. Ez a könyv nem akar eldönteni régóta dúló vitákat és nem hirdet igazságot kideríthetetlen eseményekről. Szerzője sokoldalú és rendkívül alapos adatgyűjtéssel abban segít, hogy mindenki kialakíthassa a saját véleményét számos olyan kérdésről, amelynél a hivatalos magyarázat gyanakvásra ad okot. Nem minősíti a felvonultatott nézeteket, igyekszik minden elképzelést bemutatni, ezzel is gondolkodásra, szellemi párbeszédre ösztönözve az olvasót. A konteózás, vagyis az összeesküvés-elméletek boncolgatása, elemzése, szembeállítása ugyanis olyan intellektuális játék, amely egyrészt szórakoztat, másrészt segíti egy egészséges kritikai szemlélet kialakítását. Eredjünk hát a titkok nyomába.

Kultura renesance v Itálii – Jacob Burckhardt,Vladimír Čadský

22.24 
jedno ze základních děl evropské historiografie Kultura renesance v Itálii, které Jacob Christoph Burckhardt vydal roku 1860 a které v dosud jediném českém překladu vyšlo roku 1912. Po více než sto letech se tak česká veřejnost může seznámit s ojedinělou prací švýcarského kulturního historika a spisovatele, jež nejenže zásadně přispěla k pochopení epochy renesance, nýbrž dodnes významně ovlivňuje to, jakým způsobem toto historické údobí vnímáme. Plastický obraz renesance, jaký před více než sto padesáti lety Burckhardt vytvořil, dosud žádný podobně vyčerpávající syntetizující pohled nenahradil. Burckhardtova kniha ale není klasickým historiografickým dílem tradičního typu. Svým zaměřením a stylem náleží do oboru – v době Burckhardtova života ještě prakticky neznámého a v naší době, posedlé kultem specializace, již sotva pěstovaného –, který jeho průkopník nazývá „kulturní dějiny“. Burckhardt ovšem kulturu a umění chápe v jejich plném smyslu. „Kulturou,“ píše David Bartoň v doslovu k českému vydání, „se u Burckhardta nazývá všechno: politika, hospodářství i kuplířství a sport, stejně jako třeba krajinomalba.“ Umění je pak v širokém smyslu „mistrovství v každém oboru kultury“. Burckhardt vykládá každý aspekt italské renesanční společnosti jako svého druhu umělecké dílo. Uměleckým dílem je i samotný tehdejší stát, na který autor nahlíží jako na umný, racionální výtvor, přičemž idea racionální a promyšlené konstrukce, jejíž projevy jsou patrné ve všech oblastech tehdejší italské společnosti, je právě tím, co je pro období renesance příznačné v protikladu k představě státu a společnosti jako organického společenství, která dle Burckhardta charakterizuje spíše feudální stát středověku.

Raffaello látomásai – Daniel Arasse

10.23 
Amikor a reneszánsz fénykorának három legnagyobb alakját sorolják fel, Leonardo da Vinci és Michelangelo után hagyományosan Raffaello következik, a grácia és a harmónia eszményi mestere. Különösen azért magasztalják, mert a legkomplexebb narratívákat és filozófiai fogalmakat is képes figurálisan ábrázolni. Művészetének értékelésekor azonban kevesebb figyelmet szentelnek arra az átütő erejű készségére, amellyel a vallásos érzület bemutatására képes. A Raffaello látomásai két tanulmányát Arasse 20 év különbséggel írta, az első a képben a látnok és a látomás viszonyát vizsgálja, míg a Sixtusi Madonna esetén a mű egésze tekinthető látomásnak, ahol a látnok maga a néző, aki Raffaello szerint az oltár előtt álló hívő. Képet nézni Daniel Arasse segítségével mindig a "figuratív gondolat" avagy a "figuratív szövedék" megfejtésének kalandja. Jelen kötet immár a negyedik, amely a kiadó gondozásában eljut az olvasókhoz.

Od mýtov k rozprávkam – ako vznikli slovenské ľudové rozprávky – Pius Miroslav

8.08 
Na začiatku ľudského poznania, v rannom veku ľudstva, potreboval človek odpovede na niekoľko základných bytostných otázok, aby dospel k predstave jedinečného, systematického, kozmického poriadku. Pravda, odpovede na základné otázky jeho vlastnej existencie mohli byť len také, aký bol stupeň jeho poznania sveta rozprestrierajúceho sa okolo neho. A tak vznikli mýty. Mýthos v starej gréčtine znamená rozhovor, rozprávanie. Mýtus, podobne ako sen, nám prináša príbeh v priestore a čase, príbeh, ktorý je vyjadrený symbolickým jazykom. Postupom času však mýty nahradil epos a dej eposov prešiel neskôr do rozprávok. Rozprávka je verným odrazom sveta, tak ako sa on javí primitívnemu človeku. V rozprávke hovoria ľudskou rečou vtáci, stromy, zvieratá, ba aj neživé veci. Je to oduševnená príroda. V rozprávke sa premieňajú zvieratá na ľudí a ľudia na zvieratá, a to sú staré prastaré prvky animizmu. Rozprávka je univerzálny útvar, ktorý nielen v minulosti, ale aj dnes odpovedá na základné otázky ľudského bytia. Milí čitatelia, vydajte sa teda s nami na vzrušujúcu cestu od mýtov k rozprávkam. OBSAH: Mýty, prvá pamäť ľudstva Slovanská mytológia Stvorenie sveta a človeka Mýtus – epos – rozprávka Rozprávka ako spomínanie Čarodejná rozprávka ako skelet Vonkajšia a vnútorná duša v ľudových rozprávkach Rozprávka a folklór Ako rozprávky cestovali Rozprávky západných Slovanov Mytologické prvky v slovenských ľudových rozprávkach Mýtus ako predchodca čarodejnej rozprávky