Zobrazuje sa všetkych 16 výsledkov

Sochy a ateliér – Ján Ťapák

37.99 
Monografia akademického sochára Jána Ťapáka je splatením dávneho dlhu voči tomuto výnimočnému slovenskému výtvarníkovi. Vzťah k prírode, k starobylým kultúram a k poézii spája Ján Ťapák do osobitej metafory. Minulé s prítomným, drsné a krehké, monumentálne i komorné, zhutnený dej, krehkosť osudov, slávne okamihy aj všedné chvíle, tradícia i súčasnosť. Ján Ťapák vstúpil do tvorivého života so širokou znalosťou abecedy sochárskej tvorby, ktorú obohatil poučením z diel svetových umeleckých veličín. Kniha bude atraktívnou galériou zachytávajúcou to najlepšie z jeho tvorby.

Čestmír Suška – Jiří Olič

96.66 
Velká monografie sochaře Čestmíra Sušky postupně uvádí jednotlivé etapy celého jeho dosavadního díla - od výtvarných a studijních počátků, přes studium na Akademii výtvarných umění v Praze a členství ve skupině Tvrdohlaví, tvůrčí pobyty v USA a založení vlastního sochařského studia Bubec. Zvlášť zvýrazněno je zatím poslední období Suškovy tvorby, které je ve znamení monumentálních svařovaných skulptur, přetvářejících dosloužilé cisterny a podobné industriální objekty. Editor: Jan Dvořák, texty: Jiří Olič, Čestmír Suška, David Vávra a Jan Dvořák. Česky, anglické resumé.

Alojz Rigele – Zsolt Lehel

12.26 
Rigeleho sochy, busty, pamätníky, náhrobky, záhradné plastiky a fontány zdobia ulice, cintoríny a parky v Bratislave. Vážený a vyhľadávaný sochár, bratislavský rodák, absolvent viedenskej Akadémie výtvarných umení, bol odchovancom viedenského klasicizmu, ovplyvneným talianskou renesanciou.

Sklo – socha, objekt, maľba, kresba a fotografia – Sabina Jankovičová

15.20 
Sklo je predovšetkým sochársky materiál, aj keď zatiaľ takto nie je primárne chápané. Umožňuje vyjadriť sa v priestore a navyše tento priestor uzamknúť alebo dokonca rozšíriť v samotnej sklenenej hmote. Jednotliví autori ukazujú rôzne spôsoby, ako tento potenciál skla využiť. Sklo je zároveň aj novou možnosťou pre maliarsky prejav, prípadne pre iné výtvarné techniky ako je kresba a fotografia. Vo všetkých prípadoch otvára nové možnosti. Sklo je ako materiál výnimočné a umožňuje realizovať výnimočné vízie. Glass is mainly a sculptural material, although it has not been primarily perceived in this way yet. It allows the artist to express themselves in space and moreover to lock away or even to extend this space in the glass substance. Individual artist present different ways of using the potential of glass. Glass also provides new possibilities for painting or other artistic techniques like drawing and photography. In any case, glass opens up brand new possibilities. As a material, glass is unique and allows implementing extraordinary visions.

Slovenské sochárstvo 1945 – 2015 – Katarína Bajcurová

37.91 
Aj keď sa dnes historici umenia sústreďujú skôr na monografie či prípadové štúdie a "veľké" dejiny sa takmer nepíšu, Katarína Bajcurová sa rozhodla pre historickú panorámu vývoja 70 rokov slovenského sochárstva. Spláca tak starý symbolický "dlh" disciplíne i samotným tvorcom. V centre jej záujmu je klasické (tradičné) sochárstvo, ako aj problematika objektu a inštalácie. Autorka charakterizuje premeny sochárskeho myslenia na pozadí spoločenských zmien, poukazuje na miestne špecifiká v konfrontácii so svetom, ako aj na prínosy osobností v jednotlivých historických obdobiach. Interpretuje kľúčové, ikonické diela a pokúša sa sformulovať, čo je v slovenskom sochárstve autentické a prečo. Publikácia sprevádza dejinami slovenského sochárstva slovom i obrazom, predstavuje najdôležitejších tvorcov a ich najvýznamnejšie diela v chronologickom prehľade.

Mysterium Cosmographicum – Vladimír Škoda

20.09 
Publikace přináší průřez tvorbou jednoho z nejvýznamějších současných sochařů. Česko-francouzský sochař Vladimír Škoda používá při práci s kovem různé postupy a technologie, zkoumá možnosti interaktivity, magnetismu a polarity. Ve své tvorbe propojuje vědu, umění i filozofii, přechází od názorného předmětného zobrazení kosmu do zachycení jeho dynamické představy a pracuje s posvátnými pravidly a zákony. Jeho práce od sedmdesatých let až do současnosti jsou v knize rozčleněny do tří základních okruhů, vztahujících se k odlišné výpovědi o vesmíru. Je tu nezměrný a nekonečný vesmír Giordana Bruna, božská proporce zlatý řez Lucy Pacioliho a vesmír plný frekvenční a vibrující energie Nikoly Tesly. Publikace doprovází stejnojmennou výstavu konanou v pražském Museu Kampa v roce 2018.

Duša v dreve – Soul in Wood – Juraj Čutek

46.55 
Monografia Duša v dreve je prvou publikáciou mapujúcou život a tvorbu významnej osobnosti slovenského výtvarného života Juraja Čuteka. Kniha chronologicky zachytáva jednotlivé obdobia života a vplyvy, ktoré formovali výtvarníkov profesionálny život. Publikácia vychádza pri príležitosti jeho 60. narodenín.

David Černý – Fifty Licks – Jan Vitvar

17.81 
V roce padesátin nejvýraznějšího českého sochaře vychází kniha, jež není nudnou monografií, ale živým, neokázalým pohledem na Černého témata, obsese, průšvihy a přínosy. Jde o rokenrolově pojatých padesát olíznutí muže, který zdaleka ne všechno natírá na růžovo. Každý zná mystifikaci s Entropou, Mimina šplhající po Žižkovské věži, případně klikující London Booster a vztyčený Fakáč, namířený na Pražský hrad. Kniha předního novináře a výtvarného kritika ovšem představuje i ta umělcova díla, jež se z nejrůznějších důvodů nedočkala tak široké pozornosti, případně ani realizace. Publikace, doprovázená množstvím dosud nepublikovaných fotografií a dalších archivních materiálů, je nejen příběhem jednoho vzdorovitého autora, ale i příběhem vývoje české společnosti, kterou Černý svým dílem neustále komentuje.

Akce – Action – Kolektív autorov

26.74 
Výpravná kniha vůbec poprvé představuje práci brněnského performera a konceptuálního umělce Vladimíra Ambroze. V sedmdesátých letech minulého století chtěl dát svému životu naléhavější smysl a současně reflektovat pokřivenou dobu. Proto po celý den sledoval nesnesitelný program tehdejší televize, sám sebe na ulici zaparkoval jako automobil, nebo vyrazil do města se zrcadlem v rukách a nastavoval je všemu, co mu přišlo zvláštní. Dosud prakticky neznámá činnost Vladimíra Ambroze na poli performance, intervencí do veřejného prostoru a projevů blízkých inscenované fotografii trvala jen několik let. V druhé polovině sedmdesátých let patřil k okruhu brněnské umělecké scény působící vně tehdejších oficiálních institucí. Ambrozovy práce z tohoto období reflektují obecná civilizační témata a současně reagují na temnou atmosféru vrcholící normalizace. V prostředí československé performance jsou unikátní svým důrazem na výraz fotografické dokumentace. Ta není jen prostředkem zachycení performance, ale mají blízko k inscenované nebo esteticky působivé konceptuální fotografii. Byl také prvním, kdo na našem území performanci zkombinoval s videem. Bohatě ilustrovaná kniha Vladimír Ambroz: Akce zprostředkovává umělcův archiv s kompletní dokumentací jeho realizovanýh i nerealizovanýh akcí. Práci Vladimíra Ambroze do kontextu československé i světové performance zasazuje obsáhlý text historika umění Tomáše Pospiszyla. Na Vladimíra Ambroze dále v knize vzpomínají jeho tehdejší přátelé a spolupracovníci Petr Štembera, Marian Palla a Pavel Büchler.

Askold Žáčko – Agáta Žáčková

52.25 
Bilingválna publikácia – monografia výtvarníka, sklára (1946 – 1997), ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského umeleckého skla. Univerzálny tvorca – sochár, dizajnér a šperkár v jednej osobe. Vizionár a praktik, ktorý objavoval nové technologické možnosti skla a aplikoval ich vo svojej tvorbe. Napriek tomu, že sa jeho životná cesta predčasne uzavrela, zanechal za sebou mimoriadny a ucelený odkaz. S jeho dielami sa možno dnes stretnúť v kultúrno-spoločenských interiéroch na Slovensku a vo verejných aj súkromných zbierkach doma i v zahraničí. Dôležitou bola i jeho pedagogická činnosť na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde v 80. rokoch viedol oddelenie sklárskeho výtvarníctva. Knihu zostavila a edične pripravila manželka umelca Agáta Žáčková. Sprievodné texty Ján Abelovský, Zuzana Bartošová, Viera Kleinová, Adriena Pekárová, Agneša Schrammová, Agáta Žáčková. Preklad do anglického jazyka Michael Frontczak. Grafický dizajn a typografická úprava knihy Boris Meluš

Jozef Jankovič – Plynutie času / Flow of time – Juraj Mojžiš

38.00 
Monografiu Jozef Jankovič "Plynutie času", o jednom z najvýznamnejších slovenských sochárov s medzinárodným presahom, napísal renomovaný autor Juraj Mojžiš. V monografii nie je len chronologický prierez viac ako 50 ročnej sochárskej tvorby J. Jankoviča, ale obsahuje aj kunsthistorické zhodnotenie jeho ostatného tvorivého obdobia, ktoré vyjadruje jeho nové autorské prístupy a sochárske techniky. Reprodukované sú viaceré, doteraz nevystavované, diela autora z ostatných rokov.

A magyar szobrászat mesterei – Mihály Ludmann

16.93 
A szobrászat az egyik legősibb művészeti ág, amelynek alkotásaival naponta találkozhatunk épületeken vagy köztereinken. Éppen ezért kevésbé figyelünk rá, hiszen a művek belesimulnak az ember által teremtett környezetbe, annak természetes részeiként. Azonban, ha elmélyedünk a szobrászat világában, sokszínű és változatos művészet tárul fel előttünk. Jelen könyv célja az elmúlt évszázadokban élt jelentős magyar szobrászok életművének bemutatása és fontosabb műveinek elemzése. Így a kötet segítségével a szobrászat, ez a kevésbé hangsúlyos művészeti ág közelebb kerülhet a művészet iránt érdeklődőkhöz.

Sochy a ateliér – Ján Ťapák

37.99 
Monografia akademického sochára Jána Ťapáka je splatením dávneho dlhu voči tomuto výnimočnému slovenskému výtvarníkovi. Vzťah k prírode, k starobylým kultúram a k poézii spája Ján Ťapák do osobitej metafory. Minulé s prítomným, drsné a krehké, monumentálne i komorné, zhutnený dej, krehkosť osudov, slávne okamihy aj všedné chvíle, tradícia i súčasnosť. Ján Ťapák vstúpil do tvorivého života so širokou znalosťou abecedy sochárskej tvorby, ktorú obohatil poučením z diel svetových umeleckých veličín. Kniha bude atraktívnou galériou zachytávajúcou to najlepšie z jeho tvorby.

Čestmír Suška – Jiří Olič

82.60 
Velká monografie sochaře Čestmíra Sušky postupně uvádí jednotlivé etapy celého jeho dosavadního díla - od výtvarných a studijních počátků, přes studium na Akademii výtvarných umění v Praze a členství ve skupině Tvrdohlaví, tvůrčí pobyty v USA a založení vlastního sochařského studia Bubec. Zvlášť zvýrazněno je zatím poslední období Suškovy tvorby, které je ve znamení monumentálních svařovaných skulptur, přetvářejících dosloužilé cisterny a podobné industriální objekty. Editor: Jan Dvořák, texty: Jiří Olič, Čestmír Suška, David Vávra a Jan Dvořák. Česky, anglické resumé.

Alojz Rigele – Zsolt Lehel

12.26 
Rigeleho sochy, busty, pamätníky, náhrobky, záhradné plastiky a fontány zdobia ulice, cintoríny a parky v Bratislave. Vážený a vyhľadávaný sochár, bratislavský rodák, absolvent viedenskej Akadémie výtvarných umení, bol odchovancom viedenského klasicizmu, ovplyvneným talianskou renesanciou.