Zobrazuje sa všetkych 22 výsledkov

Babérligetkönyv – Hangoskönyv (CD) – Béla Hamvas

6.30 
A babérliget című könyv esszéi a természet, a jó ételek és italok, a nő, a könyvek, a képzelet himnuszai, vagy ironikus történetek, némi malíciával megírt, életvezetési tanácsok. Meséi a jövő világáról, túlvilágról, magányos királyról, egy bölcs öregember vándorlásairól, fákról, virágokról, íróasztalról, úti táskáról, ételek ízéről, sétákról szólnak. Mind-mind példázatai a hamvasi gondolkodásnak, miszerint: minden filozófia lényege belesűríthető egy rövid esszébe, de míg az esszéírónak annyi eszméje, rendszere van, ahány esszét ír, addig a filozófus egész életében csak egyetlen ihletből él. "Déli szigetek között hajóztam s egy napon olyan helyre érte, ahol a fogadó babérligetben állt. Ott ültem az árnyékban tétlenül, mialatt kint a napfényben izzottak a fehér kövek és szikrázott a tenger. Ebéd után többször elbóbiskoltam, csábított az alvás, de a szépség, amit láttam, nem eresztett. Nem tudtam választani az álom és az ébrenlét között. A déli napfény, a tenger felöl jövő puha szél, a fűszeres levegő inkább volt álom, mint amit álmodni tudtam volna. Egyszerre arra gondoltam, hogy nincs nálam könyv. Olyan könyv, amit most jól esne olvasni. Akkor elhatároztam, hogy hasonló alkalomra, nem is másnak, csak magamnak, vagy nem is magamnak, csak másnak, egyszer, ha időm engedi és a Múzsák, könyvet írok. Idevaló könyvet." (Hamvas Béla) Tartalom: A babérligetkönyv, Reggeli feljegyzés; A virágszedés lélektana; Ízek; A konyhakert; A madarak éneke; Álom.

Kossuth Kiadó A tao virágai – Hangoskönyv (CD)

7.27 
A taoista gondolkodók műveiben minduntalan visszatérő motívum, hogy amikor valamelyik tanítvány a mestertől azt kérdezi, mi a tao, a mester mély hallgatásba merül. Mikor a tanítvány figyelmezteti, hogy mit kérdezett, a másik így szól: hiszen a mester megmondta, a tao annyi mint hallgatni. ... Folytatás ›› De nem csak ezt jelenti, hanem azt is, hogy nem cselekedni, nem törekedni, nem tevékenykedni, hanem lenni. A tao annyi, mita földi lét minden mulandó esetlegességét levetni, és a változatlan, örök Nagy Lét békéjét elérni. Teljes idő: 62 perc. A(z) A tao virágai - Hangoskönyv (Hangoskönyv) szerzője Hamvas Béla.

Az ősök nagy csarnoka IV. – Béla Hamvas

13.23 
Az ősök nagy csarnoka négy kötetének tartalmi összeállításában nem az elkészítés időrendjét követtük, hanem a "nagy archaikus egységek" köré rendeztük Hamvas tanulmányait, szövegelemzéseit és fordításait. Az első kötet a védikus hagyományt és a hozzá szorosan kapcsolódó buddhista tradíció egy-egy elemét tartalmazza. A második kötet Kína taoista- és csan-hagyományából, a tibeti buddhizmus írásaiból és Japán zen szövegeiből válogat. A harmadik kötetben az Egyiptomi halottaskönyv, a Kabbala egy része (a Széfer jecira) és az iszlám misztika (szúfi), a görög hagyomány (Orpheusz, Empedoklész, Püthagorasz, Hérakleitosz) kapott helyet. A negyedik kötetben a közép-amerikai tradíció, rövid tanulmány az alkímiáról, egy Jakob Böhme-kommentár, és a Lélekről szóló negyven kérdés fordítása szerepel.

Buddha beszédei – Hangoskönyv (CD) – Béla Hamvas

7.27 
A hajdanvolt Gautama Sziddharta hercegtől, Buddhától egyszer valaki megkérdezte: Ki vagy? Isten vagy? Nem. Angyal? Nem. Szent? Nem. Akkor ki vagy? - Ébren vagyok. Buddha neve annyit jelent: ébernek lenni. Az emberiség hét mértékadó szellemi tanítója között azonban ő nem a teória, hanem az életgyakorlat bölcse. Józansága évezredeken világít át, és útján a mai napig milliók követik. Ő az alapállás (Hamvas) mestere. Az alapállás végtelenül egyszerű. Ez csak az első, kiinduló állapot, de "nincs ennél az egyszerűnél semmi nehezebb." (Dúl Antal) Tartalom: -A gyémántnál keményebb (kommentár) -A tűzbeszéd -Lényegtelen és lényeges -A vakok és az elefánt -"Az észt meghaladó tudás" szútrája (Szív szútra) Teljes idő: 62 perc.

Arkhai és más esszék (1934-1948) – Béla Hamvas

4.75 
Hamvast joggal lehet a legnagyobb magyar írónak tekinteni, és az esszéirodalom vonatkozásában is az élvonal élvonalában van. Mindent tudott írni, de mindenekelőtt esszét. Abban teljesen egyedülálló. Hamvas mindig ez is maradt elsősorban; ő író volt; első-, másod-, és harmadsorban is. Olyan író, aki mint tradicionális szerző-gondolkozó is teljes mértékben megállja a helyét, de aki irodalmi módon közelített, és az író-irodalmár felelősségével-felelőtlenségével kapcsolódott ezen tematikumokhoz. Ezért egy nagyon érdekes dolog alakult ki vele kapcsolatban, ugyanis Hamvas Bélát tisztelni lehet és tisztelni kell, követni azonban nem lehet. Ez nem kivitelezhető. (részlet, tradicio.org/hamvas nyomán)

Unicornus a iné eseje – Béla Hamvas

12.26 
Kratšie filozofické texty maďarského spisovateľa a filozofa. V humorom okorenených reflexiách sa zameriava na rôzne duchovné, spoločenské a estetické témy. Uvažuje o priateľstve, o význame klauna v umeleckých dielach, ale aj o poetike Williama Wordswortha či významných sakrálnych dielach ľudstva ako je napríklad Stonehenge. Titulný, najrozsiahlejší text možno považovať za akýsi autoportrét či prierez životnou i spirituálnou múdrosťou (a skúsenosťou) tohto na dlhé roky umlčaného autora.

Filozofia vína – Béla Hamvas

10.36 
Esej maďarského filozofa a prozaika Bélu Hamvasa o víne ako nadprirodzenom médiu, o viniči a víne ako súčasti prírody a o rituáloch pitia vína. Text skoncipoval v roku 1943 a do príťažlivej eseje prepísal v lete 1945 v Balatonskom Berinčoku. Vyše 40 rokov kniha kolovala v rukopise. V roku 1988 jej vydanie doslova uchvátilo maďarských čitateľov. Hedonista Béla Hamvas nás oboznamuje s dejinami a reáliami stredoeurópskej oblasti vína.

Kossuth Kiadó Kung mester beszélgetései – Hangoskönyv (CD)

6.75 
Kína i.e. hatodik századának két szellemóriása: Lao-ce és Konfu-ce. Tanításuk látszólag ellentétes, a mélyben mégis egybeér. Lao-ce a tao (az Út) világrendjébe történő, nem cselekvő beilleszkedést tanítja, míg Konfu-ce azt vallja: a bölcs fáradhatatlanul hirdesse felismert igazságát. Teljes idő: 56 perc.

Anthologia humana – Béla Hamvas

13.23 
Hamvast joggal lehet a legnagyobb magyar írónak tekinteni, és az esszéirodalom vonatkozásában is az élvonal élvonalában van. Mindent tudott írni, de mindenekelőtt esszét. Abban teljesen egyedülálló. Hamvas mindig ez is maradt elsősorban; ő író volt; első-, másod-, és harmadsorban is. Olyan író, aki mint tradicionális szerző-gondolkozó is teljes mértékben megállja a helyét, de aki irodalmi módon közelített, és az író-irodalmár felelősségével-felelőtlenségével kapcsolódott ezen tematikumokhoz. Ezért egy nagyon érdekes dolog alakult ki vele kapcsolatban, ugyanis Hamvas Bélát tisztelni lehet és tisztelni kell, követni azonban nem lehet. Ez nem kivitelezhető. (részlet, tradicio.org/hamvas nyomán)

Nehéz nem szatírát írni – Béla Hamvas

13.23 
A kötet tartalma: - Nehéz nem szatírát írni (1929-31) - Beszélgetés az Akropoliszon (1930) - Nem mind arany ami réz (1956-1957)

Filozofia vína – Béla Hamvas

10.36 
Maďarský filozof, esejista a prozaik Béla Hamvas štúdiu Filozofia vína skoncipoval roku 1943 a do tvaru príťažlivej eseje ju prepísal v lete 1945 v Balatonskom Berinčoku. Vyše 40 rokov kolovala v rukopise, kým roku 1988 v knižnej podobe doslova uchvátila maďarských čitateľov. Esej má trojdielnu sonátovú formu. Jej prvá časť hovorí o víne ako nadprirodzenom médiu, druhá časť je úvahou o viniči a o víne ako súčasti prírody (na území zdedenom po rozpadnutom Uhorsku) a tretiu časť autor vyhradil rituálu vína, jeho pitiu. V Hamvasovom poňatí víno je zložkou žiaducej rovnováhy ľudského života. Jeho úvaha je teda zároveň hovorom o ľudskom postoji k životu. Víno podľa neho má schopnosť z reálneho „krízového“ sveta urobiť snový svet “zlatého veku“ ľudského života. Človek túži žiť autenticky a snívať v realite. Dávno to zdôvodnil Herakleitos: „Svet bdelých je jeden a spoločný, snový svet je pre každého individuálny.“ Hedonista Béla Hamvas šarmantne oboznamuje čitateľa s dejinami a reáliami stredoeurópskej oblasti vína a známy výrok Myslím, teda som (Descates) rozšíril o vtipnú existenciálnu formulku mladšieho filozofa vína R. Scrutona: Pijem, teda som. Nové vydanie Filozofie vína obohacujú eseje a úvahy o víne z pera významných maďarských literátov 20. storočia (M. Babits, S. Márai, M. Mészöly, F. Móra, B. Szappanos).

A babérliget-könyv, Hexakümion – Béla Hamvas

13.23 
A babérliget című könyv esszéi a természet, a jó ételek és italok, a nő, a könyvek, a képzelet himnuszai, vagy ironikus történetek, némi malíciával megírt, életvezetési tanácsok. Meséi a jövő világáról, túlvilágról, magányos királyról, egy bölcs öregember vándorlásairól, fákról, virágokról, íróasztalról, úti táskáról, ételek ízéről, sétákról szólnak.

Kossuth Kiadó Patmosz I.

10.93 
A régiek azt mondják: tisztátalan lélekkel a hatalom után nyúlni olyan, mintha valaki sáros lábbal lépne a szentélybe. A közösség szent, csak megtisztított tudattal szabad hozzá közelíteni. Amióta János apostolt a Római Birodalom Patmoszra száműzte, a sziget neve az exilium jelképe lett. Hamvas Patmosza Inota, Tiszapalkonya, Bókod, az ötvenes-hatvanas évek hőerőműveinek, raktárainak, barakkjainak világa. Legérettebb esszékötetéből azonban nem a megkeseredettség szól. "Soha ezt a korrupt valóságot az igazi valósággal össze nem tévesztem". Aki érteni akarja a középszerűségből és értelmi homályból kirobbanó forradalmak, terrorállamok, világháborúk és "hazug békék" viharait, amit mi történelemnek nevezünk, figyeljen. Nem a politikával van baj. A képlet nagyon egyszerű: tilos a közösség dolgaihoz tisztátalan kézzel nyúlni. De nincs ennél az egyszerűnél nehezebb. Hamvas írja: "Az ég hatása jónak lenni, a föld hatása a bőség, az ember hatása a rend. Mindenkinek csak egyetlen dologra van szüksége igazán élni." - Dúl Antal

Kossuth Kiadó A tao virágai – Hangoskönyv (CD)

7.27 
A taoista gondolkodók műveiben minduntalan visszatérő motívum, hogy amikor valamelyik tanítvány a mestertől azt kérdezi, mi a tao, a mester mély hallgatásba merül. Mikor a tanítvány figyelmezteti, hogy mit kérdezett, a másik így szól: hiszen a mester megmondta, a tao annyi mint hallgatni. ... Folytatás ›› De nem csak ezt jelenti, hanem azt is, hogy nem cselekedni, nem törekedni, nem tevékenykedni, hanem lenni. A tao annyi, mita földi lét minden mulandó esetlegességét levetni, és a változatlan, örök Nagy Lét békéjét elérni. Teljes idő: 62 perc. A(z) A tao virágai - Hangoskönyv (Hangoskönyv) szerzője Hamvas Béla.

Kossuth Kiadó Patmosz I.

10.93 
A régiek azt mondják: tisztátalan lélekkel a hatalom után nyúlni olyan, mintha valaki sáros lábbal lépne a szentélybe. A közösség szent, csak megtisztított tudattal szabad hozzá közelíteni. Amióta János apostolt a Római Birodalom Patmoszra száműzte, a sziget neve az exilium jelképe lett. Hamvas Patmosza Inota, Tiszapalkonya, Bókod, az ötvenes-hatvanas évek hőerőműveinek, raktárainak, barakkjainak világa. Legérettebb esszékötetéből azonban nem a megkeseredettség szól. "Soha ezt a korrupt valóságot az igazi valósággal össze nem tévesztem". Aki érteni akarja a középszerűségből és értelmi homályból kirobbanó forradalmak, terrorállamok, világháborúk és "hazug békék" viharait, amit mi történelemnek nevezünk, figyeljen. Nem a politikával van baj. A képlet nagyon egyszerű: tilos a közösség dolgaihoz tisztátalan kézzel nyúlni. De nincs ennél az egyszerűnél nehezebb. Hamvas írja: "Az ég hatása jónak lenni, a föld hatása a bőség, az ember hatása a rend. Mindenkinek csak egyetlen dologra van szüksége igazán élni." - Dúl Antal

Az ősök nagy csarnoka IV. – Béla Hamvas

13.23 
Az ősök nagy csarnoka négy kötetének tartalmi összeállításában nem az elkészítés időrendjét követtük, hanem a "nagy archaikus egységek" köré rendeztük Hamvas tanulmányait, szövegelemzéseit és fordításait. Az első kötet a védikus hagyományt és a hozzá szorosan kapcsolódó buddhista tradíció egy-egy elemét tartalmazza. A második kötet Kína taoista- és csan-hagyományából, a tibeti buddhizmus írásaiból és Japán zen szövegeiből válogat. A harmadik kötetben az Egyiptomi halottaskönyv, a Kabbala egy része (a Széfer jecira) és az iszlám misztika (szúfi), a görög hagyomány (Orpheusz, Empedoklész, Püthagorasz, Hérakleitosz) kapott helyet. A negyedik kötetben a közép-amerikai tradíció, rövid tanulmány az alkímiáról, egy Jakob Böhme-kommentár, és a Lélekről szóló negyven kérdés fordítása szerepel.

Buddha beszédei – Hangoskönyv (CD) – Béla Hamvas

7.27 
A hajdanvolt Gautama Sziddharta hercegtől, Buddhától egyszer valaki megkérdezte: Ki vagy? Isten vagy? Nem. Angyal? Nem. Szent? Nem. Akkor ki vagy? - Ébren vagyok. Buddha neve annyit jelent: ébernek lenni. Az emberiség hét mértékadó szellemi tanítója között azonban ő nem a teória, hanem az életgyakorlat bölcse. Józansága évezredeken világít át, és útján a mai napig milliók követik. Ő az alapállás (Hamvas) mestere. Az alapállás végtelenül egyszerű. Ez csak az első, kiinduló állapot, de "nincs ennél az egyszerűnél semmi nehezebb." (Dúl Antal) Tartalom: -A gyémántnál keményebb (kommentár) -A tűzbeszéd -Lényegtelen és lényeges -A vakok és az elefánt -"Az észt meghaladó tudás" szútrája (Szív szútra) Teljes idő: 62 perc.

Arkhai és más esszék (1934-1948) – Béla Hamvas

4.75 
Hamvast joggal lehet a legnagyobb magyar írónak tekinteni, és az esszéirodalom vonatkozásában is az élvonal élvonalában van. Mindent tudott írni, de mindenekelőtt esszét. Abban teljesen egyedülálló. Hamvas mindig ez is maradt elsősorban; ő író volt; első-, másod-, és harmadsorban is. Olyan író, aki mint tradicionális szerző-gondolkozó is teljes mértékben megállja a helyét, de aki irodalmi módon közelített, és az író-irodalmár felelősségével-felelőtlenségével kapcsolódott ezen tematikumokhoz. Ezért egy nagyon érdekes dolog alakult ki vele kapcsolatban, ugyanis Hamvas Bélát tisztelni lehet és tisztelni kell, követni azonban nem lehet. Ez nem kivitelezhető. (részlet, tradicio.org/hamvas nyomán)

Kung mester beszélgetései – Hangoskönyv (CD)

6.75 
Kína i.e. hatodik századának két szellemóriása: Lao-ce és Konfu-ce. Tanításuk látszólag ellentétes, a mélyben mégis egybeér. Lao-ce a tao (az Út) világrendjébe történő, nem cselekvő beilleszkedést tanítja, míg Konfu-ce azt vallja: a bölcs fáradhatatlanul hirdesse felismert igazságát. Teljes idő: 56 perc.

A tao virágai – Hangoskönyv (CD)

7.27 
A taoista gondolkodók műveiben minduntalan visszatérő motívum, hogy amikor valamelyik tanítvány a mestertől azt kérdezi, mi a tao, a mester mély hallgatásba merül. Mikor a tanítvány figyelmezteti, hogy mit kérdezett, a másik így szól: hiszen a mester megmondta, a tao annyi mint hallgatni. ... Folytatás ›› De nem csak ezt jelenti, hanem azt is, hogy nem cselekedni, nem törekedni, nem tevékenykedni, hanem lenni. A tao annyi, mita földi lét minden mulandó esetlegességét levetni, és a változatlan, örök Nagy Lét békéjét elérni. Teljes idő: 62 perc. A(z) A tao virágai - Hangoskönyv (Hangoskönyv) szerzője Hamvas Béla.

Patmosz I.

10.93 
A régiek azt mondják: tisztátalan lélekkel a hatalom után nyúlni olyan, mintha valaki sáros lábbal lépne a szentélybe. A közösség szent, csak megtisztított tudattal szabad hozzá közelíteni. Amióta János apostolt a Római Birodalom Patmoszra száműzte, a sziget neve az exilium jelképe lett. Hamvas Patmosza Inota, Tiszapalkonya, Bókod, az ötvenes-hatvanas évek hőerőműveinek, raktárainak, barakkjainak világa. Legérettebb esszékötetéből azonban nem a megkeseredettség szól. "Soha ezt a korrupt valóságot az igazi valósággal össze nem tévesztem". Aki érteni akarja a középszerűségből és értelmi homályból kirobbanó forradalmak, terrorállamok, világháborúk és "hazug békék" viharait, amit mi történelemnek nevezünk, figyeljen. Nem a politikával van baj. A képlet nagyon egyszerű: tilos a közösség dolgaihoz tisztátalan kézzel nyúlni. De nincs ennél az egyszerűnél nehezebb. Hamvas írja: "Az ég hatása jónak lenni, a föld hatása a bőség, az ember hatása a rend. Mindenkinek csak egyetlen dologra van szüksége igazán élni." - Dúl Antal